Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 03.08.2016, 22:10:14
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Da, mulțumesc frumos, ai dovedit ce nu m-am așteptat și n-am bănuit că există, n-am crezut să fie cineva numit "gogu".
Pai asa se intampla si cu Google man.E chestie de imaginatie.Ai imaginatie prea bogata si n-o tii ocupata.Cand se intampla asta inseamna ca mintea incepe
sa lucreze fara stapan.De aceea este bine sa revenim indata la rugaciune si
imaginatia asta dispare, mintea fiind coborata in inima prin rugaciune nu mai
umbla ala-n-d-ala si nu mai o dam din google in masonerie, etc.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 03.08.2016, 22:19:44
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Să știi că m-am rugat tare puțin astăzi... ticălosul de mine... Dar vezi, să ai grijă, nu vorbi de minte coborâtă în inimă, că ăla-i cel mai lung drum ce-l poate face un om vreodată, aia-i rugăciunea neîncetată. Vorbești de lucruri prea mari și netrăite.

Oricum analiza semantică a numelui Google, e o supoziție, o ipoteză, nu mă aștept să fiu luat în serios, nici nu o impun nimănui, în nimic, nu am sursă și fundament serios dovedit, în studiu aprofundat, de aceea l-am numit "scurt studiu".

Și mai ales, dacă imaginația era rea, nu ar fi lăsat-o Dumnezeu de la început în om, de la Adam și Eva. Dar imaginația a fost pusă inițial în om, cu scop bun, că zice: "și a văzut Dumnezeu că toate erau bune foarte". Faptul că omul și-a convertit imaginația pentru cele materiale sau altele stricătoare, nu înseamnă că ea e un lucru rău, ci e bun și trebuie folosită la lucruri bune, dar asta numai în har...
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #43  
Vechi 03.08.2016, 22:22:55
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Să știi că m-am rugat tare puțin astăzi... ticălosul de mine... Dar vezi, să ai grijă, nu vorbi de minte coborâtă în inimă, că ăla-i cel mai lung drum ce-l poate face un om vreodată, aia-i rugăciunea neîncetată. Vorbești de lucruri prea mari și netrăite.

Oricum analiza semantică a numelui Google, e o supoziție, o ipoteză, nu mă aștept să fiu luat în serios, nici nu o impun nimănui, în nimic, nu am sursă și fundament serios dovedit, în studiu aprofundat, de aceea l-am numit "scurt studiu".

Și mai ales, dacă imaginația era rea, nu ar fi lăsat-o Dumnezeu de la început în om, de la Adam și Eva. Dar imaginația a fost pusă inițial în om, cu scop bun, că zice: "și a văzut Dumnezeu că toate erau bune foarte". Faptul că omul și-a convertit imaginația pentru cele materiale sau altele stricătoare, nu înseamnă că ea e un lucru rău, ci e bun și trebuie folosită la lucruri bune, dar asta numai în har...
Bun sau nu , imaginatia este podul dracilor.Asa zic Sfintii Parinti. Deci la cate mai putin poduri.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 03.08.2016, 22:29:43
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Bun sau nu , imaginatia este podul dracilor.Asa zic Sfintii Parinti. Deci la cate mai putin poduri.
Da, așa a devenit. "Imaginația este tărâmul preferat de joacă al demonilor", spune Sfântul Ignatie Briancianinov.
Și Sfântul Ioan Gură de Aur spune că "imaginația e pământul unde vrăjmașii își aruncă semințele lor de neghină".

Dar nu înseamnă că imaginația dintru început a fost așa, ea a fost bună și a avut scop bun, și omul, când omul e luminat, folosește imaginația ca o unealtă cu care harul să lucreze, imaginația fiind o proprietate a conștiinței ființei umane, sufletești, cu care ne imaginăm și iadul de exemplu și moartea și ne spăimântăm de nepregătirea noastră și alergăm la pocăință, lacrimi, rugăciune, virtuți și curățire.

Pomenește-mă, frate "copăcel".
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #45  
Vechi 03.08.2016, 22:35:29
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Dar nu înseamnă că imaginația dintru început a fost așa, ea a fost bună și a avut scop bun, și omul, când omul e luminat, folosește imaginația ca o unealtă cu care harul să lucreze, imaginația fiind o proprietate a conștiinței ființei umane, sufletești, cu care ne imaginăm și iadul de exemplu și moartea și ne spăimântăm de nepregătirea noastră și alergăm la pocăință, lacrimi, rugăciune, virtuți și curățire.
Ei dar in ziua de azi imaginatia este asaltata cu porcarii toata ziua.De aceea trebuie sa punem cat mai des rugaciunea inaintea imaginatiei.
Citat:
Pomenește-mă, frate "copăcel".
pai zi numele de botez
Reply With Quote
  #46  
Vechi 03.08.2016, 22:39:50
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Ei dar in ziua de azi imaginatia este asaltata cu porcarii toata ziua.De aceea trebuie sa punem cat mai des rugaciunea inaintea imaginatiei.
Eeei, ne-o asaltăm singuri, asta-i fiindcă omul nu-i curățit și luminat, ca să meargă spre îndumnezeire, prin har, luminat cu Lumina Necreată, a dragostei și virtuțiilor. Nu e vindecat. Nu lucrează mântuirea lui, ca să o poată da și lucra și la alții... Cu ce-i de vină Dumnezeu și Biserica, că oamenii nu vor să se vindece și își pervertesc imaginația? Cu nimic.

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
pai zi numele de botez
Îi trecut la profilul meu, în cont aici pe forum. Dumnezeu să-ți răsplătească și înmulțească dragostea jertfelnică.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #47  
Vechi 03.08.2016, 22:53:55
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Îi trecut la profilul meu, în cont aici pe forum. Dumnezeu să-ți răsplătească și înmulțească dragostea jertfelnică.
Pai ai doua prenume.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 03.08.2016, 22:58:47
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Pai ai doua prenume.
Și Bisericile au două sau trei hramuri. Poți pomeni unul sau amândouă nume, ambele sunt primite la Sfântul Botez.
Dumnezeu să-ți răsplătească și înmulțească dragostea jertfelnică.
Dacă vrei, dă-mi și numele tău de botez, în mesaj privat, să te pun pe pomelnicul meu personal.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #49  
Vechi 03.08.2016, 22:59:47
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Și Bisericile au două sau trei hramuri. Poți pomeni unul sau amândouă nume, ambele sunt primite la Sfântul Botez.
Dumnezeu să-ți răsplătească și înmulțească dragostea jertfelnică.
Ai voie sa fii pomenit la Sfanta si Dumnezeiasca Liturghie ?
Reply With Quote
  #50  
Vechi 03.08.2016, 23:01:52
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Ai voie sa fii pomenit la Sfanta si Dumnezeiasca Liturghie ?
Am voie, desigur. Mulțumesc că ți cont de acest aspect. N-am canon de oprire, fac eu păcate, dar nici afurisenii de la duhovnic nu primesc, că nu sunt păcate de oprit de la Sfintele Taine, slavă Domnului. Cred că și tu ai voie să fi pomenit, nu? Dă-mi pe mesaj privat numele și hai să continuăm acolo cu aceste amănunte firești.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
Răspunde

Tags
evenimente, fapte, lumea, neortodoxă, știri