Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 19.11.2012, 05:56:08
ortodoxa2310 ortodoxa2310 is offline
Member
 
Data înregistrării: 31.03.2012
Mesaje: 63
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Doamne ajută!
Am observat că avem mai mulți colegi de forum adolescenți (elevi în liceu).
Aș vrea să vă întreb: cum ați vrea voi să se desfășoare o oră de Religie? Despre ce ați fi dornici să discutați? Pe ce teme, la ce neclarități v-ar plăcea să vă răspundă profesorul de Religie?
Și aș vrea să vă mai întreb ceva: dacă ați avea o lecție despre Nașterea Domnului, cum v-ar plăcea să se desfășoare (în afră de colinde)? :) Ce v-ar plăcea să vă spună proful în legătură cu Nașterea Domnului?
Dar ce anume nu v-ar plăcea, ci vi s-ar părea plictisitor? :)
Vă mulțumesc anticipat pentru răspunsuri. :)

...sora mea ce vorbesti tu acolo...

nu mai sunt demult la liceu, dar sa-ti spun ce faceam la ora de religie- NIMIC.
Cand si cand mai venea preotul profesor sa ne puna note, ne intreba cate ceva f simplu si elementar pe cativa si in functie de raspunsurile alea pune note la toti. 9 si 10. 9 la aia care zbierau prin clasa. Cam atat.

Asta a fost un caz fericit. Am mai avut un profesor, nu preot, si mai tanar care venea si abera la ore despre reincarnare hinduism.

Deci -ipotetic, pt ca nu mai sunt la liceu-din pct meu de vedere, daca la ora de religie ne-ar invata rugaciuni ca pe copiii de gradinita- si ne-ar explica intelesurile- ar fi minunat, macar cu atat sa ramanem.
Ambitii mai mari de-atat cu indraznesc sa am de la ora de religie.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 19.11.2012, 06:04:14
ortodoxa2310 ortodoxa2310 is offline
Member
 
Data înregistrării: 31.03.2012
Mesaje: 63
Implicit

mai spunea cineva ca trebuiesc profesori camarazi, calzi, balnzi, prietenosi... hmmm.. NU. Astfel de profesori, mai ales daca sunt si tineri, sunt primiti cu cea mai mare nesimtire posibila, chiar daca predau ireprosabil. Ajunge sa te invite domnul elev sa iesi afara tu cand ii zici sa iasa pe hol. Sau "ia, hai sa vad cum ma dai afara". Cu astia de liceu nu-i de gluma, sunt cei mai dificili elevi posibili. Tre' sa fii zbir, sa "pui parul pe ei" (metaforic, bineinteles : ) ca sa... nu zic sa te respecte, dar ca sa poti tine ora in ordine. Asta e situatia.
Si si asta e cu dus si intors, stiu 2 profesori care si-au mai incasat cate una de la elevi, si unul care se trezeste cu masina rasturnata (la propriu) in mijlocul drumului dupa ce incheie mediile :)) E greu sa fii profesor la liceu.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 19.11.2012, 10:55:08
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

La disciplinele socioumane (religie, psihologie, logica, economie) e de asteptat ca dascalul sa detina competente sporite pe linia dialogului formativ, nu doar informativ.
Daca proful de mate sau de fizica, sa zicem, poate fi un pic mai distant (dar nu prea mult!), intrucat natura continutului solicita in mod expres operatii mintale centrate pe rezolvarea de probleme abstracte, fara prea mare legatura cu sentimentele, atitudinile, relatiile interumane,
in schimb la disciplinele socioumane dascalul lucreaza ca om intre oameni, centrat pe dezvoltarea caracterului la elevi, a modului de vietuire orientat catre valorile sociale si, de ce nu, pe dobandirea virtutilor crestine.
Initiatoarea topicului a solicitat, insa, raspunsul la anumite intrebari. Prin aceasta, eu cred ca a dorit cateva lucruri bune: sa stimuleze pe elevii de liceu in directia participarii la dezbaterea de pe forum privind desfasurarea orelor de religie; sa aflam cu totii ce asteptari au tinerii de la noi, cei care suntem mai inaintati in drumul vietii; sa aducem, eventual, in scena propriile amintiri si preocupari actuale privind invatarea in domeniul religiei.
Laura pare preocupata de activitatea scolara din cadrul orei de religie, avind in centru nevoile si interesele elevului, dilemele si poticnelile, asteptarile etc.. Cred ca a facut aceasta urmarind anumite finalitati, printre care optimizarea activitatii didactice prin cunoasterea particularitatilor elevilor (beneficiarii principali ai invatarii). Asa am inteles de la inceput, asa imi pare ca inteleg si acum dupa ce am revazut primele postari ale topicului.
Asadar, principalul invitat al topicului imi pare ca este elevul.
In ce ma priveste am intervenit aici deoarece lucrez cu elevii, deoarece sunt profesor in institutii publice sau in cadru privat de vreo 25 ani si deoarece am eu insumi statut de elev pe lumea aceasta, inclusiv la orele unde joc rolul de profesor, uneori.
Ca om al scolii pot oferi, daca sunt solicitat, o serie de opinii personale privind relatia elev-profesor, statutul profesorilor in scoala de azi, nevoile si aspiratiile elevilor etc.
Iar daca nu sunt solicitat sau sunt respins, in ciuda faptului ca sunt profesor si psiholog, atunci inteleg sa imi cenzurez cuvantul si sa las pe altii sa glasuiasca. In ciuda faptului ca as avea ce sa povestesc "de la fata locului", ca un reporter care a imbatranit pe teren, printre elevi si profesori, adica.
Pentru cei care nu au mai fost demult pe la scoala, vreau sa spun un singur lucru: scoala de azi e diferita in foarte multe privinte de scoala pe care o faceam noi, ca liceeni, in anii 70-80. Dupa cum si lumea de azi e mult diferita de lumea acelor vremuri.
Poate ar fi folositor sa constientizam mai intai aceasta, inainte de orice interventii care vorbesc din trecut in numele prezentului.
Personal consider ca elevii de azi au nevoie de mult mai mult sprijin din partea dascalilor "de suflet" decat aveam noi in epoca noastra. Astazi copilul si tanarul sunt mult mai expusi atacurilor salbaticiei subumane decat eram noi in tineretea noastra. Rautatea si toate ale ei sunt libere sa faca ce vor in scolile patriei. Caldura, rabdarea, daruirea, umilinta, dragostea, efortul catre dialog, respectul, grija, abilitatea, responsabilitatea sunt cu atat mai necesare cu cat partenerii nostri de activitate (tinerii de azi) au mult mai multa nevoie de aceste insusiri care se cultiva, de obicei, de catre adulti (familie, scoala etc.).

P.S. Consider ca elevii scot din clasa pe profesorii care chiar merita aceasta. Dascalii adevarati, insa, adica aceia care iubesc pe elevi si care sunt capabili sa conduca eficient o activitate didactica, sunt doriti de elevi, sunt ascultati cu sufletul la gura, sunt urmati, intrebati, intampinati si petrecuti cu dragoste, pomeniti. Mai ales daca dascalul nu se sfieste sa pomeneasca, cel putin o data pe ora, cu evlavie, Numele Sfant al Domnului Hristos, indiferent de disciplina predata. V-o spun din experienta; inca si de astazi, luni, noiembrie.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 19.11.2012, 11:25:15
gheorghie's Avatar
gheorghie gheorghie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Basarabia/Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
De fapt, acum îmi dau seama că mi-ar putea răspunde, cu ușurință și în cunoștință de cauză, inclusiv absolvenții de liceu care au făcut Religie în școală: cum v-ar fi plăcut să se desfășoare orele? Ce v-a plăcut în timpul orelor de Religie? Prin ce au reușit profesorii să vă întărească în credință?
V-au ajutat mai mult spiritual profesorii de Religie indulgenți și prietenoși, sau cei autoritari și exigenți? Și în ce momente, prin ce anume reușeau să vă atragă atenția și interesul?
V-am pus o mulțime de întrebări... dar m-ar ajuta răspunsurile voastre.

Doamne ajută!
buna, ma bucur ca ai dat intrebarea asta. Chiar daca am terminat liceul acu 5 ani imi aduc aminte cu bucurie de ora de religie, eu personal am avut mult folos din aceasta materie deoarece era un fel de ora de relaxare...si iti zic indata de ce.
Proful nostru era un om micut zambaret si care era sef la strana intr-o biserica din Suceava. Noi fiind de la un liceu de arte nu prea ne era gandul la religie, noi aveam in cap numai desene, picturi, schite, design, arhietctura. Deci cum a reusit proful sa ne castige respectul si sa fim prieteni. Nu punea niciodata nota 4 sau mai jos de ea. Ptu simpla prezenta la toate orele deja punea nota la sf de semestru incepand de la 8 in sus. La fiecare ora de religie ne intreba ce sa citit din evanghelie duminica precedenta. Cine stia lua 10 din prima, nu trebuia sa explicam de ce doar sa zicem despre ce e vroba. Era foarte ingaduitor. Intrebarile la lucrari erau simple iar programa scoalara nu era bazata pe vre-un manual ceva..de multe ori ne castiga ascultarea prin povestirea despre anumiti sfinti contemporani si sfaturi din viata de zi cu zi. Bineinteles iarna ieseam la bulgarit cu profu in zapada. Nu se supara niciodata si totdeauna ne intampina la curs cu un zambet pana la urechi. Credinta adevarata o puteam vedea si de la el prin simplitatea cu care aborda problemele didactice din liceu, modestia, imbracamintea simpla..atitudinea la el la curs era , asa, foarte lejera. As fi vrut ca toti profii sa fie la fel. La inceput mergeam la slujba doar ca sa aud ce se citeste in evanghelie si sa iau 10 la scoala, dupa care incet, incet am prins gustul la muzica bisericeasca si gustul de biserica. Incepusem sa merg doar ca sa aud cum se canta in biserica..incet-incet am ajuns pana sa tin isonul intr-un grup de muzica bizantina si sa ma dau incet,incet, asta acuma in prezent , sa invat muzica psaltica .. totul, imi place sa cred asta, totul se datoreaza orei de religiei din scoala....
am avut ca prof de religie si un preot, cu el era mai greu, era foarte dur si tinea orele ca la manual, nu ne era interesant cu nimic..multi chiuleau de la el de la ore.
scuze ca am scris asa mult.
Doamne ajuta!
__________________
"Nu!gloria iubirii nu este îmbuibarea,
Ospețe de săruturi, orgii de-mbrățișări,
Ci dorul lung și taina-mpletită cu-așteptarea
Sunt duhul ei pe-o lume de vane desfătări.
Prin înfrînări și chinuri asceții-ating extazul..."
Vasile Voiculescu, Sonetul CLXXI

http://blogulugicu.blogspot.com/

Last edited by gheorghie; 19.11.2012 at 11:28:52.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 19.11.2012, 11:41:13
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gheorghie Vezi mesajul
buna, ma bucur ca ai dat intrebarea asta. Chiar daca am terminat liceul acu 5 ani imi aduc aminte cu bucurie de ora de religie, eu personal am avut mult folos din aceasta materie deoarece era un fel de ora de relaxare...si iti zic indata de ce.
Proful nostru era un om micut zambaret si care era sef la strana intr-o biserica din Suceava. Noi fiind de la un liceu de arte nu prea ne era gandul la religie, noi aveam in cap numai desene, picturi, schite, design, arhietctura. Deci cum a reusit proful sa ne castige respectul si sa fim prieteni. Nu punea niciodata nota 4 sau mai jos de ea. Ptu simpla prezenta la toate orele deja punea nota la sf de semestru incepand de la 8 in sus. La fiecare ora de religie ne intreba ce sa citit din evanghelie duminica precedenta. Cine stia lua 10 din prima, nu trebuia sa explicam de ce doar sa zicem despre ce e vroba. Era foarte ingaduitor. Intrebarile la lucrari erau simple iar programa scoalara nu era bazata pe vre-un manual ceva..de multe ori ne castiga ascultarea prin povestirea despre anumiti sfinti contemporani si sfaturi din viata de zi cu zi. Bineinteles iarna ieseam la bulgarit cu profu in zapada. Nu se supara niciodata si totdeauna ne intampina la curs cu un zambet pana la urechi. Credinta adevarata o puteam vedea si de la el prin simplitatea cu care aborda problemele didactice din liceu, modestia, imbracamintea simpla..atitudinea la el la curs era , asa, foarte lejera. As fi vrut ca toti profii sa fie la fel. La inceput mergeam la slujba doar ca sa aud ce se citeste in evanghelie si sa iau 10 la scoala, dupa care incet, incet am prins gustul la muzica bisericeasca si gustul de biserica. Incepusem sa merg doar ca sa aud cum se canta in biserica..incet-incet am ajuns pana sa tin isonul intr-un grup de muzica bizantina si sa ma dau incet,incet, asta acuma in prezent , sa invat muzica psaltica .. totul, imi place sa cred asta, totul se datoreaza orei de religiei din scoala....
Doamne ajuta!
Frumoasa tactica acestui profesor!
Colegii tai au reactionat asemanator? Adica, au fost mai multi care s-au apropiat de Biserica datorita acestui profesor? :)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 19.11.2012, 15:18:59
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Vă mulțumesc mult tuturor pentru răspunsuri!
Mulțumesc în special domnului profesor Cezar Ioan care, ca de fiecare dată, a postat idei și sfaturi pertinente ce-mi sunt de mare ajutor.
Aștept cu nerăbdare și alte opinii. :)

Doamne ajută!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #27  
Vechi 19.11.2012, 22:44:52
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gheorghie Vezi mesajul
buna, ma bucur ca ai dat intrebarea asta. Chiar daca am terminat liceul acu 5 ani imi aduc aminte cu bucurie de ora de religie, eu personal am avut mult folos din aceasta materie deoarece era un fel de ora de relaxare...si iti zic indata de ce.
Proful nostru era un om micut zambaret si care era sef la strana intr-o biserica din Suceava. Noi fiind de la un liceu de arte nu prea ne era gandul la religie, noi aveam in cap numai desene, picturi, schite, design, arhietctura. Deci cum a reusit proful sa ne castige respectul si sa fim prieteni. Nu punea niciodata nota 4 sau mai jos de ea. Ptu simpla prezenta la toate orele deja punea nota la sf de semestru incepand de la 8 in sus. La fiecare ora de religie ne intreba ce sa citit din evanghelie duminica precedenta. Cine stia lua 10 din prima, nu trebuia sa explicam de ce doar sa zicem despre ce e vroba. Era foarte ingaduitor. Intrebarile la lucrari erau simple iar programa scoalara nu era bazata pe vre-un manual ceva..de multe ori ne castiga ascultarea prin povestirea despre anumiti sfinti contemporani si sfaturi din viata de zi cu zi. Bineinteles iarna ieseam la bulgarit cu profu in zapada. Nu se supara niciodata si totdeauna ne intampina la curs cu un zambet pana la urechi. Credinta adevarata o puteam vedea si de la el prin simplitatea cu care aborda problemele didactice din liceu, modestia, imbracamintea simpla..atitudinea la el la curs era , asa, foarte lejera. As fi vrut ca toti profii sa fie la fel. La inceput mergeam la slujba doar ca sa aud ce se citeste in evanghelie si sa iau 10 la scoala, dupa care incet, incet am prins gustul la muzica bisericeasca si gustul de biserica. Incepusem sa merg doar ca sa aud cum se canta in biserica..incet-incet am ajuns pana sa tin isonul intr-un grup de muzica bizantina si sa ma dau incet,incet, asta acuma in prezent , sa invat muzica psaltica .. totul, imi place sa cred asta, totul se datoreaza orei de religiei din scoala....
Excelenta strategie! Frumos om acest profesor, imi pare mie. Un model si pentru mine.
Iata si rodul intalnirii tale cu acest om, chiar in tine.
Frumos lucru ca ai impartasit, cu recunostinta, experienta ta de viata. Iti multumesc!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 19.11.2012, 22:54:10
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Eu ca profa de religie as vrea tare mult sa stiu ce prinde la elevi mai bine. Desi nu exista retete.. Si probabil e altfel in Romania decat aici unde avem putini elevi care aleg cursul din mai multe optiuni.
Ce subiecte v- au interesat sau va intereseaza cel mai mult?

Pe vremea mea se facea doar filosofia marxista la scoala.
Pot spune insa ca a fost una din cauzele pt care am ajuns la credinta. ;-)
Mi se parea atat de reductoare incat existenta lui Dumnezeu aparea ca o evidenta luminoasa pe fundal.
Iar profesoara, imi amintesc, era desteapta. Ne-a dat odata sa scriem o lucrare despre cum se reflecta conceptia despre lume si viata in opera unui autor ales de noi. Eu am ales sa scriu despre Dostoievski si credinta lui si am primit totusi 10.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)

Last edited by Fani71; 19.11.2012 at 23:02:21.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 20.11.2012, 00:36:02
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Eu ca profa de religie as vrea tare mult sa stiu ce prinde la elevi mai bine. Desi nu exista retete.. Si probabil e altfel in Romania decat aici unde avem putini elevi care aleg cursul din mai multe optiuni.
Ce subiecte v- au interesat sau va intereseaza cel mai mult?

Pe vremea mea se facea doar filosofia marxista la scoala.
Pot spune insa ca a fost una din cauzele pt care am ajuns la credinta. ;-)
Mi se parea atat de reductoare incat existenta lui Dumnezeu aparea ca o evidenta luminoasa pe fundal.
Iar profesoara, imi amintesc, era desteapta. Ne-a dat odata sa scriem o lucrare despre cum se reflecta conceptia despre lume si viata in opera unui autor ales de noi. Eu am ales sa scriu despre Dostoievski si credinta lui si am primit totusi 10.
In ce clasa erai? Si la ce materie ai avut de scris aceasta lucrare?
Ai invatat filosofie marxista la liceu? Interesant!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 20.11.2012, 10:24:05
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
In ce clasa erai? Si la ce materie ai avut de scris aceasta lucrare?
Ai invatat filosofie marxista la liceu? Interesant!
Se facea intr-a 12a filozofia putin inainte de revolutie. Nu era oficial numita marxista, era de fapt istoria filosofiei dar predata dpdv marxist. Era un curs interesant pt ca profesoara era desteapta.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
intrebare cont forum calatorul Generalitati 0 29.12.2012 00:19:24
o intrebare pentru profesorii de religie... sau cunoscatori gheorghie Sectiune dedicata profesorilor de religie 2 17.02.2012 22:55:33
Rugaciiuni pentru cineva care vrea sa se sinucida Andreea_ Rugaciuni 18 31.07.2010 21:44:24