Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 20.11.2012, 18:57:53
gheorghie's Avatar
gheorghie gheorghie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Basarabia/Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Frumoasa tactica acestui profesor!
Colegii tai au reactionat asemanator? Adica, au fost mai multi care s-au apropiat de Biserica datorita acestui profesor? :)
CU parere de rau nu stiu sa se fi intamplat nimic cu colegii mei la fel cum ei nu stiau mai nimic de mine. Cica uneori unii din colegi care stateau pe langa o biserica( in Suceava la fiecare colt de strada este o biserica), ieseau duminica dimineata pe balcon ascultau atent la boxele agatate de biserica ce se citeste din evanghelie dupa care la scoala luau nota maxima... ptu ei era ceva si asta...
__________________
"Nu!gloria iubirii nu este îmbuibarea,
Ospețe de săruturi, orgii de-mbrățișări,
Ci dorul lung și taina-mpletită cu-așteptarea
Sunt duhul ei pe-o lume de vane desfătări.
Prin înfrînări și chinuri asceții-ating extazul..."
Vasile Voiculescu, Sonetul CLXXI

http://blogulugicu.blogspot.com/
Reply With Quote
  #32  
Vechi 20.11.2012, 22:39:00
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Eu cred ca cel mai repede captezi atentia cu povestiri din vietile sfintilor sau din Limonariu (cele din Pateric sunt mai greu de inteles). Sau relatari ale unor minuni.
Cu ajutorul unui laptop le pui o jumatate de ora Ostrovul sau pildele acelea rusesti, etc.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 21.11.2012, 00:03:24
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Dragii mei,
Vă mulțumesc tuturor pentru răspunsuri, relatări și sugestii! M-ați ajutat mult!

Doamne ajută!

P. S. Aștept cu drag și alte idei. :)
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #34  
Vechi 08.02.2013, 17:00:57
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Mi-ar placea la religie sa ne fie puse filme frumoase pentru SUFLET,filme si INVATATURI ORTODOXE si DE SUFLET,IMPRESIONANTE!Mi-ar placea sa ne fie citite fragmente bune calauzitoare de suflet.Mi-ar placea sa fie o ora de recreere de discutie,de dialog,in care opiniile pro si contra sa existe dar fara conflicte.Mi-ar placea SA FIE INTERESANTA ora.Din pacate am avut si eu la Religie profesori care nu prea stiau ce sa faca si sa predea,nu isi faceau ora frumoasa.Dar fiecare cu modul lui de a preda.Eu daca as fi profesor asta as face,as pune filme sau daca nu as citi fragmente impresionante,as face pe copii sa inteleaga problemele sufletesti si duhovnicesti sa IL inteleaga.Iar despre Nasterea Domnului mi-ar placea sa ascultam colinde si cantari despre Craciun,sa ne fie explicata importanta Nasterii Domnului etc.Doamne ajuta numai bine!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
intrebare cont forum calatorul Generalitati 0 29.12.2012 00:19:24
o intrebare pentru profesorii de religie... sau cunoscatori gheorghie Sectiune dedicata profesorilor de religie 2 17.02.2012 22:55:33
Rugaciiuni pentru cineva care vrea sa se sinucida Andreea_ Rugaciuni 18 31.07.2010 21:44:24