Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 12.01.2010, 17:39:49
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de orthodoxia.i.thanatos Vezi mesajul
Mafiile securisto-comuniste care conduc Romania continua sa-si plateasca polite unii altora si sa stringa lesa fostilor lor informatori si agenti la cel mai mic semn de idependenta folosindu-se de dosarele de Securitate. Din pacate in ce-l priveste pe Ips Bartolomeu, nu cred ca mai era nevoie de nici un fel de dovada a racolarii sale de catre Securitate. El a fost puscarias politic din 1958 pina in 1964 in lotul legionarilor. In 1964 este eliberat, iar in 1965 (!!!) este trimis de BOR in SUA la Misiunea Ortodoxa a BOR pentru SUA si Canada unde va sta 11 ani. Asa ceva se putea intimpla numai daca era trimis de Securitate, ceea ce insemna incredere deplina in persoana sa (asta imi aduce aminte de Ivasiuc, un alt celebru informator si agent al Securitatii care la citeva luni de la eliberare ajunge sa lucreze in Ambasada Americana din Bucuresti!). Aceia sint tocmai anii in care Securitatea muncea de zor la dezbinarea diasporei, a inscenarii odiose condusa de Securitate prin agentii evrei si romani din SUA impotriva Ips Valerian Trifa, conducatorul Bisericii Ortodoxe Romane din SUA care refuza subordonarea fata de Patriarhia sergianista a Bucurestiului. Generalul Pacepa a confirmat legatura arhimandritului (pe atunci) Bartolomeu cu operatiunea Trifa.

Asta nu inseamna ca oamenii nu se pot caii si schimba (si nici nu trebuie sa judecam prea aspru cedarea lor in fata Securitatii pentru ca ce au trait ei in puscariile comuniste, reeducarea la care au fost supusi acolo a indoit si firi de otel). Comportamentul Ips Bartolomeu de dupa '90 pare sa imi confirme supozitia, dar nu ar fi fost, totusi, bine sa inceapa prin a-si recunoaste pacatele si sa ceara iertare pentru raul facut (si public, pentru ca a fost pastor si multi l-au urmat)?

Pe de alta parte, nu cred ca Ips Bartolomeu este un monstru comparat cu ceialalti ierarhi BOR. Daca o sa citesti ce-am scris despre Biserica lui Stalin, o sa intelegi exact ce vreau sa spun. Dumnezeu sa va ajute!
De cand a fost Trifa arhiereu?
Ce arhierei l-au hirotonit pe Trifa?
http://ro.wikipedia.org/wiki/Valerian_Trifa
De ce nu scrie nicaieri ce arhierei l-au hirotonit daca are hirotonie valabila?
Reply With Quote
  #32  
Vechi 12.01.2010, 17:55:51
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Desi nu sunt impotriva IPS Bartolomeu cunosc ce a facut pe timpul detentiei la Aiud si cu ce a contribuit si cum la noul mod de reeducare (mai blajin, fara torturi) a dirjilor legionari. Le stiu din multitudinea de carti ale memorialisticii concentrationare dar cel mai elocvent din Demostene Andronesc- ,,Reeducarea de la Aiud.
Cunosc de asemenea cum se iesea din tara pt. un interes ,,national" dar mai ales pt. o operioada de 11 ani ,dupa 1964 . Si trecerea prin Hawai pt. 6 luni atunci cind in Romania eram in plina austeritate comunista .
Cunosc deasemenea de teroarea extraordinara a reeducarii de la Pitesti in care a cazut (pe linga multi alti legionari studenti de mare tarie) parintele Calciu facindu-si autodemascarea si spalarea creierului dar care apoi intr-un mod absolut magistral a marturisit aceasta , s-a dezis de ea si a redevenit acelasi luptator neinfricat care a fost . Pt. aceasta a si fost reincarcerat si dupa 1964. Exemplul lui este graitor, model de marturisire ortodoxa si de dragostea aproapelui. Si asta fara sa se fi intins la masa cu grade arhieresti ale BOR.
Parerea mea este ca si IPS. Bartolomeu ar fi trebuit sa faca la fel mai ales ca in Sf. Sinod precedentul era facut de Corneanu .
Dar tot conform CNSAS IPS Antonie Plamadeala a fost ofiter activ al Securitatii Statului in grad de colonel si a fost principalul turnator si intiator pt. caterisirea si inlaturarea din biserica a Cuv. ieromonah Ioan de la Recea-Tg. Mures, mare luptator anticomunist si legionar.
Pai parintele Cleopa si parintele Arsenie Papacioc inspirati de preabunul Dumnezeu au avut initiativa de caterisire a parintelui Ioan Iovan pentru ca facea spovedanie la comun fara sa-i fi dat cineva binecuvantare.Fusese inselat de duhuri rele.Masura a fost foarte buna ca parintele Ioan Iovan mai apoi pocaindu-se si refiind pus in preotie nu a mai vrut sa aiba de-a face cu inselarea draceasca de la manastirea Vladimiresti.
Vedeti in cartea fratelui Danion Vasile "Jurnalul convertirii" ca parintele Ioan Iovan le numea pe maicile de acolo de la Vladimiresti "diavolite".

Last edited by mihailt; 12.01.2010 at 17:58:08.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 12.01.2010, 18:08:26
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Pai parintele Cleopa si parintele Arsenie Papacioc inspirati de preabunul Dumnezeu au avut initiativa de caterisire a parintelui Ioan Iovan pentru ca facea spovedanie la comun fara sa-i fi dat cineva binecuvantare.Fusese inselat de duhuri rele.Masura a fost foarte buna ca parintele Ioan Iovan mai apoi pocaindu-se nu a mai vrut sa aiba de-a face cu inselarea draceasca de la manastirea Vladimiresti.
Vedeti in cartea fratelui Danion Vasile "Jurnalul convertirii" ca parintele Ioan Iovan le numea pe maicile de acolo de la Vladimiresti "diavolite".
Este adevarat ce spui tu dar avem interes diferit in ceea ce priveste aceiasi realitate : eu comentez ceva(Plamadeala era constrins de securitate deoarece trecutul parintelui era de legionar iar ,,vestitul" colonel mitropolit trebuia sa faca jocurile ocultei cind s-a ivit ocazia) iar dumneata altceva (ce facea popeste ieromonahul). Nu este gresit ce spui dar este diferit.
Dar de ,,cetateanul " Corneanu care a gresit mult mai grav decit Ioan Iovan si este in prezent sarutat pe miini , ce zici ? Este mai de trecut cu vederea sau de ,,busit" exemplar . Sau acum nu mai comentezi chipurile ca nu ai indrasni sa ,,judeci" un ierarh ? Nemaisocotind ca la nivel de mitropolit implicatiile sunt cu totul altele decit la un ieromonah!
In orice caz retin infocare de aparator al ortodoxiei care te stapineste . Dar sa nu uiti : incearca sa renunti la atitudinea de a copia tot felul de citate postindu-le aici pe forum . Vorbeste liber , corect si la subiect !
Daca te-am deranjat inseamna ca am reusit sa-ti atrag atentia ...si asta este bine, poate fi folositor !
Reply With Quote
  #34  
Vechi 12.01.2010, 22:10:45
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Am vazut si eu pe youtube emisiunea cu IPS Bartolomeu de la "Profesionistii", foarte interesanta de altfel, si in care neaga cu vehementa ca ar fi avut vreodata vreo legatura cu securitatea sau ar fi colaborat in vreun fel cu regimul comunist, spune ca a plecat in USA datorita unei relaxari a regimului in acei ani (ceea ce e posibil de altfel, multi romani au plecat cam in acea perioada in USA si nu s-au mai intors)....si pe cat de mult il admir, si respect, totusi...

Mi se pare o prostie ca s-a starnit panica asta in a sustine cu cea mai mare vehementa ca nu a colaborat (el sau altii) cu regimul...mai cinstit si mai normal mi s-ar parea ca pur si simplu sa se recunoasca treaba asta, sa nu mai fim luati de copii nestiutori. Da, se stie foate bine ca daca vroiai sa avansezi cat de cat, nu numai in randul clericilor, ci si in cel al medicilor, si al inginerilor, si al profesorilor, si asa mai departe, nu puteai sa fii ostil regimului, trebuia pe de o parte sa fii cat de cat capabil, si trebuia sa arati cumva ca nu esti impotriva sistemului politic. Culmea ar fi fost ca sa fie lasati sa avanseze cei care n-au nici in clin nici in maneca cu ceea ce se intampla in tara.

Dat fiind acestea, recunosc, sincer, ca si eu, si sunt sigur ca si multi altii dintre cei mai tineri care arunca astazi cu pietre in colaboratori, sa fi fost in situatia aceea probabil ca as fi dat note informative despre cine mi-a venit in casa, ce s-a vorbit, sigur, cu anumie limite, posibil sa ma fi dat si de partea gardienilor in inchisoare pentru un pat cu cearsaf curat si mancare mai buna, mai ales daca eram condamnata pe o perioada aproape indefinita. Nu toata lumea are putere sa fie martir, de asta si martiriul este atat de pretuit de Sf Biserica, fiindca nu e pentru toata lumea. Cel mai cinstit din partea IPS Bartolomeu ar fi pur si simplu sa recunoasca sincer pana unde a mers colaborarea lui, sa-si faca un fle de mea culpa, si pana la urma nimeni nu ii va socoti mai prejos decat este activitatea si opera sa. Asa s-ar incheia si atacurile asupra bisericii, asa poate si-or vedea si vanatorii de colaboratori de alta treaba.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 12.01.2010, 22:12:53
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

dar a facut aceasta, a recunoscut ca la Pitesti nu a putut sa suporte torturile si a cedat. dar nu si-a batut niciodata fratii, a incercat sa fie cat mai cinstit. eu nu stiu ce as fi facut in acel mediu. despre dosare si turnatorii, urmariti stirea de pe site-ul crestin-ortodox:

http://www.crestinortodox.ro/crestin...lui-bartolomeu
Reply With Quote
  #36  
Vechi 12.01.2010, 22:20:10
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
dar a facut aceasta, a recunoscut ca la Pitesti nu a putut sa suporte torturile si a cedat. dar nu si-a batut niciodata fratii, a incercat sa fie cat mai cinstit. eu nu stiu ce as fi facut in acel mediu. despre dosare si turnatorii, urmariti stirea de pe site-ul crestin-ortodox:

http://www.crestinortodox.ro/crestin...lui-bartolomeu
Da, am citit articolul din evz, dar ca sa inceteze atacurile asupra sa si asupra Bisericii, trebuie sa inceteze sa se mai ascunda dupa deget si sa recunoasca ceea ce este de recunoscut daca este ceva de recunoscut. Pana la urma toate chestiile ascunse sub pres, asa cum se poate vedea la ce s-a intamplat la catolici cu prolemele lor, ies la iveala si explodeaza grozav. Si da, jurnalistii ar trebui sa inceteze sa arunce acuze fara dovezi clare si indubitabile. Dar ce ne facem daca jurnalistii aduc aceste dovezi?
Reply With Quote
  #37  
Vechi 12.01.2010, 22:27:11
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

nu am vorbit despre toate cazurile de preoti care au colaborat cu securitatea, am vorbit stric de cazul IPS Bartolomeu, care a facut public tot ce era de facut public!
Dar nici daca se descopera adevaratele colaborari, sa nu aruncam asa cu noroi. unii cad in ispita asta - se lupta cu fostii colaboratori ca si cum s-ar lupta cu necuratul in persoana. sa ne uitam si daca exista pocainta, indreptare. sa ne uitam mai mult la faptele DE ACUM.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 12.01.2010, 22:29:27
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Da, am citit articolul din evz, dar ca sa inceteze atacurile asupra sa si asupra Bisericii, trebuie sa inceteze sa se mai ascunda dupa deget si sa recunoasca ceea ce este de recunoscut daca este ceva de recunoscut. Pana la urma toate chestiile ascunse sub pres, asa cum se poate vedea la ce s-a intamplat la catolici cu prolemele lor, ies la iveala si explodeaza grozav. Si da, jurnalistii ar trebui sa inceteze sa arunce acuze fara dovezi clare si indubitabile. Dar ce ne facem daca jurnalistii aduc aceste dovezi?
Cum adică ce ne facem ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #39  
Vechi 12.01.2010, 22:53:54
mc2009 mc2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.04.2009
Mesaje: 112
Implicit

Aruncam cu pietre, ca odinioara, ca fiind fara de pacat :)
Reply With Quote
  #40  
Vechi 12.01.2010, 23:18:20
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Cum adică ce ne facem ?
Adica vroiam sa spun ca durerea ar fi mult mai mare daca afli ca de fapt acea persoana a tinut cu buna stiinta ascunse niste fapte de care nu e mandra, decat daca ar fi recunoscut de bunavoie inainte sa iasa totul la iveala. In principiu mi se pare foarte corect ce a facut IPS Corneanu.

Practic de facut, parerea mea este ca nu trebuie sa facem nimic. Ce a fost a fost, la drept vorbind pe mine nu prea ma intereseaza subiectul cu cine a fost si cine nu colaborator al securitatii, nici nu stiu cat ne-ar ajuta, cei implicati, daca mai traiesc sunt niste mosi batrani tare.... Poate mai interesata as fi daca i-ar deconspira pe cei care si-au batut joc de tara in ultimii 20 de ani.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
bartolomeu anania a colaborat cu securitatea! Radu32 Despre Biserica Ortodoxa in general 4 08.01.2013 19:06:30
Bartolomeu Anania - Memorii Marius22 Generalitati 10 26.02.2011 23:20:01
La multi ani, IPS Bartolomeu Anania! monica.miholca Stiri, actualitati, anunturi 3 22.03.2009 17:11:45
I.P.S. Bartolomeu Anania alecsandru Stiri, actualitati, anunturi 6 25.03.2006 23:03:41