Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 30.04.2010, 11:28:02
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Spune-mi si mie almaris, de ce multi copii se nasc in familii dezbinate, de betivani si isi nenorocesc copilaria, viata? Cine alege ca ei sa se nasca acolo? De ce unii oameni au un caracter domol inca din nastere, iar altii sunt ca niste fiare salbatice, ajungand astfel sa pacatuiasca din pricina firii lor? De ce Dumnezeu nu ii ajuta ca sa-L cunoasca treptat, ca pe niste copii care fac primii pasi si ii incearca din START mai ceva ca pe niste sfinti? De ce?
Acestea sunt judecatile lui Dumnezeu ,sa nu incercam sa le patrundem sensul.
De curand a murit o cunostinta cu un grav handicap care timp de 50 de ani s-a chinuit atat ea cat si familia .
Am incercat sa patrund sensul vietii acestei fiinte ,de ce s-a chinuit atat ,mai ales ca in ultimii ani a fost si paralizata.Dar cu mintea treaza ,constienta.
Mi-am dat seama ca nu are rost ,mintea mea e mult prea limitata.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 30.04.2010, 14:07:41
 Remus 's Avatar
Remus  Remus  is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Implicit Liberul arbitru e pt toata lumea...

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Spune-mi si mie almaris, de ce multi copii se nasc in familii dezbinate, de betivani si isi nenorocesc copilaria, viata? Cine alege ca ei sa se nasca acolo? De ce unii oameni au un caracter domol inca din nastere, iar altii sunt ca niste fiare salbatice, ajungand astfel sa pacatuiasca din pricina firii lor? De ce Dumnezeu nu ii ajuta ca sa-L cunoasca treptat, ca pe niste copii care fac primii pasi si ii incearca din START mai ceva ca pe niste sfinti? De ce?
... nu numai pt familiile model! Daca o familie dezbinata vrea sa aiba copii Bunul Dumnezeu
le ofera sansa asta ; unele familii chiar se armonizeaza dupa parima nastere!

ai vazut in Biserica sunt unii copii zambaretzi, cumintzi, linistitzi ,asculta slujba atat de senini si altii care urla din orice de-ti vine s-o iei la fuga! Primii DATORITA iar ceilalti DIN CAUZA parintzilor! Parintzii copiilor cumintzi au respectat randuielile bisericesti in cele 9 luni de sarcina , au fost calmi , veseli , tolerantzi, si mai ales s-au abtinut de la poftele carnale
iar parintzii celor obraznici s-au certat , au avut tensiuni in familie , au fost violentzi , si mai ales au fost necontrolatzi si patimashi in intimitate!!! Copilul inregistreaza FIDEL orice stare sufleteasca a mamei...e mama obsedata sexual , ei asa iese si copilul, e tata betziv iese si copilul cu aplecare catre alcool! ...bineinteles ca la fel de importantzi in consolidarea personalitatii copilului sunt si primii "7 ani de acasa" ce vede la parintzi aia face ,caci creierashul lui e ca un burete - absoarbe tot! e mult spus...
Apoi noi caram in spate inca de la nastere pacatele strabunilor pana la a 4a generatie si bineinteles bagajul genetic pana la a 4a generatie ...Parintele Cleopa o spune mai frumos si mai detaliat!
si de obicei cand iese copilul cu dizabilitati, Dumnezeu ii pedepseste in principal pe parintzi!
sa nu-ti faci griji pt copil , el are un loc asigurat in Rai pt ce patimeste aici pe pamant!
stai linistita zoridezi , toti am avut momente de ratacire si mai ales deznadejde , esentialul e sa nu ne lepadam niciodata de Credintza Adevarata (care e NUMAI UNA!) si sa ne intoarcem la rugaciunea aceea asiduua!
Doamne Ajuta !
__________________
"Doamne intoarce la bunatate si la rugaciune pe toti vrajmasii mei, Amin!"
rugaciunea Parintelui Staret de la Busteni Gherontie Puiu
Reply With Quote
  #23  
Vechi 04.05.2010, 19:27:27
Anonima Anonima is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.05.2010
Mesaje: 1
Implicit

Eu uneori imi pierd nadejdea din cauza lipsurilor materiale

Last edited by Anonima; 04.05.2010 at 19:42:41.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 05.05.2010, 08:41:58
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anonima Vezi mesajul
Eu uneori imi pierd nadejdea din cauza lipsurilor materiale
Si eu imi pierd uneori nadejdea din cauza acestor lipsuri.Insa sa ne gandim putin.Aceasta pierdere a nadejdii se datoreaza putinii noastre credinte.Daca problemele materiale ar fi rezolvate,poate,datorita putinei credinte am cadea in alte pacate,cum cel mai probabil ar fi indiferenta.
Se poate vedea in occident,unde problemele materiale sunt rezolvate,cum s-a pierdut credinta ,iar la popoarele care sufera mai mult,credinta a ramas vie.
Sa incercam sa ne intarim credinta,pentru ca in lume necazuri vom avea...
Reply With Quote
  #25  
Vechi 05.05.2010, 14:34:19
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Nu ma refeream la niste ispite "micute", ci la acele ispite/incercari care ne dau toata viata peste cap si vin gramada, gramada, de parca nu se mai termina. E normal ca un om sa mai aiba greutati in viata, insa atunci cand ii merg toate prost si tin ani de zile mergand din ce in ce mai rau, cu toate ca are o legatura stransa cu biserica, ce poate sa insemne? Ca Dumnezeu predestineaza? Nu Dumnezeu e Cel care creeaza "vase" de cinste si de "necinste"?
De ce unii ajung atei si Dumnezeu nu le da o minune ca sa creada??? Nu e sufletul omului mai important decat un univers intreg?
Reply With Quote
  #26  
Vechi 05.05.2010, 14:37:00
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Credinta este cel mai pretios dar care ne-a fost dat, impreuna cu dragostea si nadejdea. E cea care ne da biruinta asupra acestei lumi. Pentru ca putem invinge orice ispita numai daca avem credinta ca dincolo de lupta noastra este o biruinta si o rasplata.

Pe de alta parte, credinta transcende sentimentele. Orice ai simti si oricate ti s-ar parea la un moment dat, trebuie sa stii ca sentimentele tale nu sunt stapane pe viata ta, ci Dumnezeu. Trebuie sa stii ca Dumnezeu e de partea ta si te sustine in incercarile tale, ca este Tatal tau si oricand poti veni la El sa-I ceri ajutor. Ca un Tata bun ce este, se va grabi sa te ajute , numai sa-I ceri asta cu inima plina de incrdere.

Si un cuvant de iubire de la Tatal tau:

„Nu te teme, căci Eu te-am răscumpărat și te-am chemat pe nume, al Meu ești!
Dacă tu vei trece prin ape, Eu sunt cu tine și în valuri tu nu vei fi înecat. Dacă vei trece prin foc, nu vei fi ars și flăcările nu te vor mistui.
Că Eu sunt Domnul Dumnezeul tău, Mântuitorul. ....
Fiindcă tu ești de preț în ochii Mei și de cinste și te iubesc; voi da neamurile în locul tău și popoarele în locul sufletului tău.
Nu te teme, că Eu sunt cu tine! ." [Isaia 43]

Doamne ajuta!
Multumesc pentru sfat! M-au emotionat foarte tare pasajele, tin minte ca odata cand eram mica, mama mi-a spus ca ea nu mai crede ca exista Dumnezeu, caci e prea multa suferinta in lume. De asta plangeam incontinuu, pentru mine Dumnezeu e mai important si decat viata mea, nu vreau sa renunt la El din cauza pacatelor mele. De ce m-a facut Dumnezeu asa de rea

Last edited by zoridezi; 05.05.2010 at 14:45:25.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 05.05.2010, 14:43:53
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
E normal ca un om sa mai aiba greutati in viata, insa atunci cand ii merg toate prost si tin ani de zile mergand din ce in ce mai rau, cu toate ca are o legatura stransa cu biserica, ce poate sa insemne?
A fi credincios nu inseamna neparat ca trebuie sa iti mearga bine, eu am inteles asta destul de tarziu. Prin unele locuri din lume, faptul ca nu iti merge bine dupa ce ai primit "credinta" e semn ca e ceva in neregula cu tine, nu lasi pe Domnul "sa lucreze", nu ai "abandonat viata de pacat" si altele de gen.

In realitate lucrurile stau altfel, Mantuitorul Cristos a desfiintat fara drept de apel credinta prosperitatii, in care toate merg bine, aratand foarte clar ca intre cel care crede si cel care nu crede nu trebuie sa existe diferente la acest nivel.

Mantuitorul Insusi a demonstrat in nenumarate randuri ca desi ar fi putut sa traiasca asemenea unui bogat, a ales sa duca o viata de om simplu muncitor.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 05.05.2010, 15:00:27
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Nu ma refeream la niste ispite "micute", ci la acele ispite/incercari care ne dau toata viata peste cap si vin gramada, gramada, de parca nu se mai termina. E normal ca un om sa mai aiba greutati in viata, insa atunci cand ii merg toate prost si tin ani de zile mergand din ce in ce mai rau, cu toate ca are o legatura stransa cu biserica, ce poate sa insemne? Ca Dumnezeu predestineaza? Nu Dumnezeu e Cel care creeaza "vase" de cinste si de "necinste"?
De ce unii ajung atei si Dumnezeu nu le da o minune ca sa creada??? Nu e sufletul omului mai important decat un univers intreg?
Zoridezi dupa ploaie vine si soarele ,sa nu disperam.
Totul e sa respectam poruncile si sa facem fapte bune ,sa nu ne departam de Dumnezeu.
Nu a zis Hristos :"Veniti cei obositi si impovarati ,ca va voi odihni pe voi"?
Multe ,foarte multe necazuri din viata de zi cu zi sunt din cauza noastra.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 05.05.2010, 15:19:13
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de almaris Vezi mesajul
A fi credincios nu inseamna neparat ca trebuie sa iti mearga bine, eu am inteles asta destul de tarziu. Prin unele locuri din lume, faptul ca nu iti merge bine dupa ce ai primit "credinta" e semn ca e ceva in neregula cu tine, nu lasi pe Domnul "sa lucreze", nu ai "abandonat viata de pacat" si altele de gen.

In realitate lucrurile stau altfel, Mantuitorul Cristos a desfiintat fara drept de apel credinta prosperitatii, in care toate merg bine, aratand foarte clar ca intre cel care crede si cel care nu crede nu trebuie sa existe diferente la acest nivel.

Mantuitorul Insusi a demonstrat in nenumarate randuri ca desi ar fi putut sa traiasca asemenea unui bogat, a ales sa duca o viata de om simplu muncitor.
Asa este ,credinta nu iti asigura prosperitate ,dar Dumnezeu nu ne lasa la greu ,caci a spus "Cautati imparatia lui Dumnezeu si dreptatea Lui si toate se vor adauga voua"
Sa nu uitam ca dreptul Iov a avut de toate ,dar pentru darnicia lui.
Poate unii nu sunt bogati ,credinciosi fiind , pentru ca nu le este de folos ,sau mai mult s-ar pierde .
Pe de alta parte ,imi amintesc de primul psalm unde zice "Fericit barbatul care n-a umblat in sfatul necredinciosilor" si " toate cate va face va spori"(am citat din memorie)
Poate ca Zoridezi are alte necazuri ,nu neaparat materiale.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 05.05.2010, 15:46:41
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Multumesc pentru sfat! M-au emotionat foarte tare pasajele, tin minte ca odata cand eram mica, mama mi-a spus ca ea nu mai crede ca exista Dumnezeu, caci e prea multa suferinta in lume. De asta plangeam incontinuu, pentru mine Dumnezeu e mai important si decat viata mea, nu vreau sa renunt la El din cauza pacatelor mele. De ce m-a facut Dumnezeu asa de rea
Prin Sfantul Botez cred ca sansele pentru toti cei botezati sunt egale,insa mai avem in noi unele lucruri mostenite cu care trebuie sa luptam.Nu am fost creati rai,insa devenim asa prin comportamentul nostru.Ca sa redevenim buni,trebuie sa facem sacrificii,sa ne sacrificam placerile noastre zilnice.
Toate cartile care arata urcusul catre Dumnezeu incep cu aceasta: primul pas spre Dumnezeu se face prin indepartarea de lume.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
pierderea credintei inspiron Generalitati 19 08.07.2012 01:04:29
Rugaciune la vreme de calatorie tatolivia Intrebari utilizatori 2 12.05.2012 20:46:46
pierderea controlului de sine.. victortiti89 Generalitati 2 14.06.2011 14:28:59
Intr-o vreme sunsray Generalitati 5 16.08.2009 16:53:51