Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 27.01.2010, 15:15:20
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

nu judec, doar atrag atentia......si cam asta e adevarul....din pacate.....mediocritate peste tot.....inclusiv in dragoste.....insa mergem inainte, poate se va schimba ceva intr-o zi....ramanem cu speranta....poate va fi mai bine dincolo, dar sa fim atenti ce facem aici....oricum raluca, mergi mai des pe la duhovnic el te ajuta foarte mult, e ca un tata, pe mine m-a schimbat mult, eu merg la Icoanei....si e un excelent parinte, acolo....cauta o piatra tare, ca sa te refaci, cand prinzi pista, tine-te de ea.......se va simplifica mult viata ta....nu trebuie sa te stresezi, think positive......si indeparteaza ce consideri nociv....iar pe trompetistul ala....scoate-l din minti, o sa plateasca....iarta-l si uita-l
Reply With Quote
  #112  
Vechi 27.01.2010, 15:21:12
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raluca06 Vezi mesajul
Eu imi vad de viata si dupa cum ziceam, sunt un om normal.. Invat, citesc, ma simt bine, am prieteni, lucrez.. ma bucur de ce e in jurul meu, doar ca nu cu aceeasi putere ca alta data. Stiu ce vreau de la viata, lupt pt ce trebuie sa implinesc de una singura, sunt constienta de asta.. Nu crede ca, daca ies din casa plec capul si nu ma uit nici in stanga nici in dreapta si stau cu gandurile mele.. Nu... Fac tot posibilul sa imi vad de viata in continuare... doar ca ma impiedic tot timpul de aceeasi dorinta idioata de a fi cu mine :) atat.
Ihm, inteleg...dar din cate tin minte, totusi tu il sunai, il intrebai diverse, il rugai sa iti explice de ce nu mai este cu tine si de ce cu altcineva ( si ai impresia ca sigur tu ai gresit cu ceva, fiind vinovata pentru situatia actuala cumva)...si lucruri de astea, care nu denota decat ca nu vrei sa accepti realitatea...care e foarte clara de altfel, iar el iti indruga niste motive gasite doar pentru ca tu practic le ceri, desi nu are nici un sens...si care graviteaza in jurul unui singur raspuns pe care evita sa il exprime direct...asteptand ca tie sa iti treaca, si sa intelegi...in timp!

E simplu, o persoana care iubeste...iubeste, dar pe cel pe care il alege sa ii fie alaturi majoritatea timpului, atunci, acolo....restul sunt nesemnificative, parerea mea!

In acest caz, s-a facut o alegere...intre tine si ea, si ea e cea cu care el isi imaprte timpul si casa....deci lucrurile sunt foarte clare!

Daca e sa luam si alta parte a lucrurilor, tu iti dai seama ce fel de barbat e acesta????...dar nu il mai reduce la relatia voastra si incearca sa inalturi imaginea pe care ti-o facusei atunci!!!

Incearca sa iei in considerare ca el pare sa se fi simtit bine si cu tine, dar foarte usor a ales sa se simta bine cu altcineva, si chiar cu un alt gen de femeie... de ceva timp traieste cu ea si nu da semne sa se fi plictisit; acelasi barbat care iti inspira incredere atunci, acum isi bate joc de tine si de idealismul tau...si incearca sa scape cumva de interventiile tale oferindu-ti niste motive ciudatelo-misterios-dubioase!!!
Reply With Quote
  #113  
Vechi 27.01.2010, 15:27:28
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de philalex Vezi mesajul
nu judec, doar atrag atentia......si cam asta e adevarul....din pacate.....mediocritate peste tot.....inclusiv in dragoste.....insa mergem inainte, poate se va schimba ceva intr-o zi....ramanem cu speranta....poate va fi mai bine dincolo, dar sa fim atenti ce facem aici....oricum raluca, mergi mai des pe la duhovnic el te ajuta foarte mult, e ca un tata, pe mine m-a schimbat mult, eu merg la Icoanei....si e un excelent parinte, acolo....cauta o piatra tare, ca sa te refaci, cand prinzi pista, tine-te de ea.......se va simplifica mult viata ta....nu trebuie sa te stresezi, think positive......si indeparteaza ce consideri nociv....iar pe trompetistul ala....scoate-l din minti, o sa plateasca....iarta-l si uita-l
Ba judeci lumea exact prin prisma experientei tale...si atat, dar oamenii trec printr-o gama foarte larga de experiente sentimentale, de la minunate pana la ingrozitoare...deeeeci, cam asta e ideea!
Reply With Quote
  #114  
Vechi 27.01.2010, 15:34:53
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Ihm, inteleg...dar din cate tin minte, totusi tu il sunai, il intrebai diverse, il rugai sa iti explice de ce nu mai este cu tine si de ce cu altcineva ( si ai impresia ca sigur tu ai gresit cu ceva, fiind vinovata pentru situatia actuala cumva)...si lucruri de astea, care nu denota decat ca nu vrei sa accepti realitatea...care e foarte clara de altfel, iar el iti indruga niste motive gasite doar pentru ca tu practic le ceri, desi nu are nici un sens...si care graviteaza in jurul unui singur raspuns pe care evita sa il exprime direct...asteptand ca tie sa iti treaca, si sa intelegi...in timp!

E simplu, o persoana care iubeste...iubeste, dar pe cel pe care il alege sa ii fie alaturi majoritatea timpului, atunci, acolo....restul sunt nesemnificative, parerea mea!

In acest caz, s-a facut o alegere...intre tine si ea, si ea e cea cu care el isi imaprte timpul si casa....deci lucrurile sunt foarte clare!

Daca e sa luam si alta parte a lucrurilor, tu iti dai seama ce fel de barbat e acesta????...dar nu il mai *reduce la relatia voastra si incearca sa inalturi imaginea pe care ti-o facusei atunci!!!

Incearca sa iei in considerare ca el pare sa se fi simtit bine si cu tine, dar foarte usor a ales sa se simta bine cu altcineva, si chiar cu un alt gen de femeie... de ceva timp traieste cu ea si nu da semne sa se fi plictisit; acelasi barbat care iti inspira incredere atunci, acum isi bate joc de tine si de idealismul tau...si incearca sa scape cumva de interventiile tale oferindu-ti niste motive ciudatelo-misterios-dubioase!!!
* redu
Reply With Quote
  #115  
Vechi 27.01.2010, 15:50:20
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

am zis nu judec, dau sfaturi, cine vrea poate tine cont de ele, cine nu....forward....experiente sentimentale, cu siguranta toti am avut, dar putem sa ne reparam in timp....doar nu o sa ne punem capat zilelor, exista si alte optiuni....nu judec o repet....cam asta e samanta....in jur...sa iti dea raluca, Dumnezeu putere sa iti gasesti o alta persoana daca suferi asa, ma voi bucura sa fii implinita, dar e greu.....totusi imposibil nu e...sterge acel fenomen din mintea ta...si mergi mai departe....succes!



Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Ba judeci lumea exact prin prisma experientei tale...si atat, dar oamenii trec printr-o gama foarte larga de experiente sentimentale, de la minunate pana la ingrozitoare...deeeeci, cam asta e ideea!
Reply With Quote
  #116  
Vechi 27.01.2010, 18:51:35
axios's Avatar
axios axios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 299
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru axios
Implicit ...

heaven, andrusca si altii... au dreptate.
raluca,
tu nu vezi decat suferinta ta si voia ta e suprema dupa tine. Dumnezeu iti arata ca nu e pentru tine. ca ea este mai buna decat tine, oricat de greu iti vine sa crezi asta. toate motivele pe care le spui tu sunt privite doar din punctul tau de vedere si al celor care iti iau partea. insa ei sunt fericiti. si daca nu-ti arata asta sau se feresc de tine e pentru ca, cel putin el, te vrea ca o varianta de rezerva. si atat. pentru el nu esti o solutie de viitor decat in caz de forta majora. e clar ca buna ziua. insa il maguleste faptul ca, daca ar dori, la orice ora, ar pocni din degete si ai fi a lui.
ori nu asta te defineste pe tine.

asculta-ma bine!
peste un an o sa-i multumesti ei pentru ca te-a scapat de dansul.
ai sa incepi usor sa descoperi adevarata lui fata, plina de defecte, pe care acum esti prea oarba ca sa o vezi. o sa ai flashuri in care iti vei aminti faze ce iti vor descoperi faptul ca semne de slabiciune au fost tot timpul, in ciuda momentelor perfecte pe care tu crezi ca le-ati trait.

incearca sa te rogi pentru amandoi. sa fie fericiti impreuna. asta te-ar izbavi cu adevarat si ti-ar lua multi bolovani de pe inima. stiu ca ti-e imposibil acum. dar incearca. o sa vezi ce usurata te vei simti peste un timp.

incearca sa tai cordonul ombilical care te leaga de el. refuza orice contact. si, mai ales, inceteaza cu prostia asta de a te interesa cum ii merge. nu faci decat sa-i mangai orgoliul si sa te "prostituezi".

tine minte! peste un an o sa-ti amintesti cat de prostuta ai fost.
nu trebuie decat sa ai putina rabdare si o sa vina si linistea.

altcineva n-are sens sa vina acum, cata vreme tu esti cu gandul la dansul. scapa de balast, de gunoi, si apoi va veni vremea sa cunosti si pe cel care iti va fi alaturi.
cata vreme nu-ti cureti inima si sufletul Dumnezeu n-are cum sa te ajute. ajuta-te singura. fa-ti un serviciu si incepe sa uiti. taie tot ce inseamna contact cu el si incearca sa iti vezi de viata ca si inainte de el.

pentru mine, si cred ca pentru toti care ti-au raspuns, e clar: nu e pentru tine!

rabdare! si o sa fie bine...
__________________
"ziua zilei spune cuvant, si noaptea noptii vesteste stiinta."
Reply With Quote
  #117  
Vechi 27.01.2010, 19:54:56
melb26's Avatar
melb26 melb26 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 143
Implicit

Citat:
În prealabil postat de axios Vezi mesajul
taie tot ce inseamna contact cu el si incearca sa iti vezi de viata ca si inainte de el.
rabdare! si o sa fie bine...
Si eu zic ca solutia e sa incetezi orice contact, si sa eviti orice discutie cu sau despre el.
Trebuie neaparat sa vrei si tu, sa te desparti definitiv de trecut si sa privesti spre viitor.

Doamne ajuta Raluca!
__________________
''Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu miluieste-ma pe mine, pacatoasa si pe noi toti!''
Reply With Quote
  #118  
Vechi 28.01.2010, 19:55:35
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit pentru Raluca

" Un dor bolnav ma indeamna tainic de tine
Cu el colind oceanul zarilor senine
Cu el adorm plangand in inima-mi pribeaga
O, dor bolnav, cine sa te-nteleaga"

imi cer iertare daca postarea mea nu este tocmai in spiritul crestinesc insa... frumos mai cantau durerile inimilor indragostite vechii nostri trubaduri :)
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #119  
Vechi 01.02.2010, 19:40:45
Raluca06 Raluca06 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 20
Implicit

Sunt zile si zile.. cand am senzatia ca mi-a trecut, ca scap.. ca am deschis ochii! In alte zile, in schimb mi-e dor si nu inteleg cum am putut fi eu oarba si cum a putut el sa se joace cu sentimentele mele. Da, am fost fraiera ca am crezut, ca am pus suflet... mi-am dorit sa vina inapoi sa-mi demonstreze ca nu e un ipocrit, ca eu n-am iubit un om care si-a batut joc pana la urma de sufletul meu... Ma uitam ca acum 3 saptmani, imi spunea ca inca ma iubeste, ca relatia cu ea nu e tocmai ce si-a dorit, dar are liniste.. bla bla bla.. si aflu zilele trecute ca planuieste sa se insoare. Sau cine stie.. poate ii face si ei cum mi-a facut mie... ii promite o familie, nu arata decat partea lui buna si cand se plictiseste.. pleaca.. Treaba lui.. Cum putem sa mai numim om o persoana care spune in 2 locuri ca iubeste, care e constienta ca face rau?...
Habar n-am... n-ar trebui sa ma intereseze de fapt.. ce-a ramas e faptul ca dragostea pentru el si durerea tampita de altfel m-au secat de energie.. Sunt tanara, am cam tot ce-mi trebuie sa reusesc, sa visez, sa iubesc din nou... si totusi... nu mai am puterea sa o fac si nu mai vreau...
O iau usor de la capat in fiecare zi.. pana va trece de tot. :)
Cert e ca ... a doua oara n-o sa mai fac prostia de a iubi pe cineva mai mult decat pe mine si sa gandesc cu inima in loc de minte.
Am gresit, am visat.. visele nu se implinesc ca in filme... si trist e ca stiam asta, dar m-am incapatanat sa cred diferit. Oamenii sunt rai.. si eu am fost o naiva ce l-a crezut mai mult decat orice ... Stateam si ma gandeam ca daca mama imi spunea lucrurile pe care mi le-a zis el, n-as fi crezut-o, dar lui ii sorbeam cuvintele..
N-am facut tampenii din astea in adolescenta si le fac acum.. Ce aiurea!
Se zice ca omul se desteapta cu cat creste, sincer?... eu am impresia ca m-am prostit.
Reply With Quote
  #120  
Vechi 01.02.2010, 23:22:32
nobodyin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Metode realiste de disputare a convingerilor irationale

Citat:
În prealabil postat de Raluca06 Vezi mesajul
Sunt zile si zile.. cand am senzatia ca mi-a trecut, ca scap.. ca am deschis ochii! In alte zile, in schimb mi-e dor si nu inteleg cum am putut fi eu oarba si cum a putut el sa se joace cu sentimentele mele. Da, am fost fraiera ca am crezut, ca am pus suflet... mi-am dorit sa vina inapoi sa-mi demonstreze ca nu e un ipocrit, ca eu n-am iubit un om care si-a batut joc pana la urma de sufletul meu... Ma uitam ca acum 3 saptmani, imi spunea ca inca ma iubeste, ca relatia cu ea nu e tocmai ce si-a dorit, dar are liniste.. bla bla bla.. si aflu zilele trecute ca planuieste sa se insoare. Sau cine stie.. poate ii face si ei cum mi-a facut mie... ii promite o familie, nu arata decat partea lui buna si cand se plictiseste.. pleaca.. Treaba lui.. Cum putem sa mai numim om o persoana care spune in 2 locuri ca iubeste, care e constienta ca face rau?...
Habar n-am... n-ar trebui sa ma intereseze de fapt.. ce-a ramas e faptul ca dragostea pentru el si durerea tampita de altfel m-au secat de energie.. Sunt tanara, am cam tot ce-mi trebuie sa reusesc, sa visez, sa iubesc din nou... si totusi... nu mai am puterea sa o fac si nu mai vreau...
O iau usor de la capat in fiecare zi.. pana va trece de tot. :)
Cert e ca ... a doua oara n-o sa mai fac prostia de a iubi pe cineva mai mult decat pe mine si sa gandesc cu inima in loc de minte.
Am gresit, am visat.. visele nu se implinesc ca in filme... si trist e ca stiam asta, dar m-am incapatanat sa cred diferit. Oamenii sunt rai.. si eu am fost o naiva ce l-a crezut mai mult decat orice ... Stateam si ma gandeam ca daca mama imi spunea lucrurile pe care mi le-a zis el, n-as fi crezut-o, dar lui ii sorbeam cuvintele..
N-am facut tampenii din astea in adolescenta si le fac acum.. Ce aiurea!
Se zice ca omul se desteapta cu cat creste, sincer?... eu am impresia ca m-am prostit.
Prima modalitate si,in unele privinte,cea mai importanta de DISPUTARE a CONVINGERILOR dumneavoastra IRATIONALE se numeste METODA REALISTA deoarece principalul motiv pt.care nu vor functiona este ca aceste CONVINGERI contravin realitatii sociale,sint intr-un dezacord evident cu faptele de viata si,daca perseverati sa le aplicati,cel mai adesea acestea va vor sabota. Astfel,atunci cind manifestati O CONVINGERE IRATIONALA de felul:Iubitul meu TREBUIE NEAPARAT sa raspunda afectiunii male!,o DISPUTATI mai intai la modul realist sau al faptelor.Va intrebati,si perseverati pina obtineti un raspuns potrivit,"De ce TREBUIE ca iubitul meu sa raspunda afectiunii mele?Unde este dovada ca persoana respectiva trebuie sa procedeze neaparat astfel?Este realist sa presupunem ca ea trebuie neaparat sa reactioneze astfel?Care sint faptele care ma conduc in aceasta directie?Exista vreun motiv,pentru care ea TREBUIE sa ma iubeasca?
Raspunsul la toate aceste intrebari sau DISPUTARI este,fireste,un NU rasunator.Persoana iubita are,de fapt,POSIBILITATEA de a alege daca trebuie sau nu sa va iubeasca la rindul ei.Asadar,nu TREBUIE sa faca asta.Dar s-ar putea la fel de bine sa NU va iubeasca.Nu exista nici o dovada ca se impune la modul imperativ sa raspunda afectiunii dvs.dar exista despule indici ca este foarte posibil sa nu reactioneze astfel si dvs.aveti,de fapt,tendinta de a va supara pt.ca pretindeti ca persoana cu pricina sa va iubeasca cind,in realitate,ea s-ar putea sa nu o faca si chir n-o face.Prin urmare,dispunem de dovada clara ca NU trebuie sa va iubeasca daca,intradevar,FAPTELE ARATA CA NICI NU O FACE.
Este nerealist sa presupuneti ca persoana iubita trebuie sa raspunda afectiunii daca ea decide sa va iubeasca,sa va urasca sau sa manifeste indiferenta fata de dvs.De asemenea este nerealist sa admitem ca ea nu poate hotari daca sa va iubeasca sau nu.Care sint faptele doveditoare in aceasta privinta?EI bine aceasta dovedeste sa uneori va iubeste,alteori nu.Citeodata,ea se poate razgindi in privinta dvs.si chiar o face.EVIDENT toate acestea arata ca celalalt un trebuie sa va iubeasca in mod neconditionat in permanenta si indiferent de imprejurari. Subliniez inca o data,nu exista niciun motiv pentru care persoana pe care o iubiti TREBUIE sa va raspunda cu aceasi afectiune.ORICUM ATI LUA-O,NU EXISTA FUNDAMENT pt.pretentia dvs.fara echivoc ca persoana pe care o iubiti TREBUIE sa va intoarca afectiunea pt,ca ,in mod clar,asta n-ar fi ALEGEREA EI,optiunea sa fiind foarte posibil sa nu corespunda SOLICITARILOR impuse de dvs.Este o persoana inzestrata cu LIBERUL ARBITRU de a va iubi sau nu.Asadar atunci cind insistati ca ea trebuie im mod imperativ,sa va iubeasca dvs.negati realiteatea faptului ca s-ar putea sa va iubeasca,dar s-ar putea si sa nu o faca sau ca,odata s-ar putea sa fie f.afectoasa,iar altadata,de-a dreptul distanta.Firea ei poate instabila si schimbatoare,iar dvs.staruiti ca respectiva persoana sa fie perseverenta in afectiunea ei,ceea ce nu ii este deloc caracteristic.CE ASTEPTARI NEREALISTE!Daca pretindeti ca ea sa va iubeasca neaparat,atunci cind este clar ca s-ar putea sa nu simta nimic pt.dvs.VETI TRAI INTR-O STARE PERPETUA DE ANEXIETATE. S-AR PUTEA CA OMUL ACELA SA NU IUBEASCA PA NIMENI,SA FIE INCAPABIL DE A TINE LA CINEVA. CALUGARUL ACELA TI-AR PUTEA USURA POVARA,DAR TREBUIE NEAPARAT SA IL CAUTI!!!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Am nevoie de ajutor Cristian8 Exorcismul 22 11.07.2011 18:57:03
am nevoie de ajutor!!! steluta1981 Umanitare 1 06.06.2011 18:43:44
Am nevoie de ajutor! Oanalia Generalitati 20 17.08.2010 08:14:51
Am nevoie de ajutor Idyahoo Generalitati 36 13.04.2010 21:38:50
Am nevoie de ajutor anitag Generalitati 14 12.11.2007 11:01:37