Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 26.11.2009, 15:05:40
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Pentru creatie , pentru ca a facut lumea si tot ce este.

Scriptura zice ca atunci cand a facut Dumnezeu pe ingeri si a pus temelia lumii, toti ingerii cantau si sarbatoreau,la fel cum si noi oamenii ne sarbatorim de exemplu ziua de nastere.E asta motiv de sarbatoare?
Daca sarbatoreau inseamna ca era mai bine dupa ce Dzeu a faut lumea. Asta inseamna ca inainte era mai rau. Corect?
Reply With Quote
  #112  
Vechi 26.11.2009, 15:23:50
Valentina_00 Valentina_00 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.11.2009
Mesaje: 3
Implicit caderea ingerilor

Mi-am pus si eu probl. asta cum a aparut raul in lume si de ce a fost lasat sa fie.
Din cauza lipsei raspunsului aveam indoieli mari daca D-zeu e corect sau nu. Aveam cont pe numelr consuela, am intrebat si eu aici pe forum, contul ala a exiprat si mi-am facut altul.
Am intrebat si am tot cautat raspuns , pana la urma dupa ce am citit si auzit diverse variante , puse cap la cap am interpretat incat sa iasa ceva mai logic pt mintea mea (adica sa accept eu, poate pt altii ii ajuta poate nu depinde de gandirea fiecaruia).
D-zeu cand a creat ingerii si omul, a vrut sa vada daca ei sunt multumiti de tot ce ii inconjoara, si de ce le ofera El, daca le place sau nu, si atunci le-a dat posibilitatea sa fie in acord cu El sau nu. Celelalte le crease deja, cele materiale.
Odata ce le-a cerut parerea celor creati, a intervenit imediat posibiliatea aratarii a ceea ce simte fiecare fata de ce crease El, si contrazicerea sau nemultumirea in diverse grade cred ca dupa vointa fiecarui suflet, sau multumirea si admiratia tot in diverse grade.
Dintre cei nemultumiti unul a progresat in nemultumire incat a vrut sa ii ia si locul si sa il inlature pe D-zeu revoltandu-se treptat pana la maxim. Acesta a fost Lucifer, si a tras si o parte din ingeri cu el a9a ceata, 8 au ramas.
Ingerii au fost creati ca neschimbabili -daca au ales contra au ramas contra, care aleg cu D-zeu au ramas cu El.
Unii au fost multumiti si l-au laudat pe D-zeu pt ce a creat in diverse trepte de multumire (ingerii actuali care au si ei grade). Apoi D-zeu pt a inlocui ceata lipsa a creat omul de tip schimbabil astfel incat daca alege contra si cade sa mai poata sa revina la El . Omul a avut dubii in permaneta (pt ca e de alta natura decat ingerul , schimbabila adica cu indoieli intre bine si rau).

Omul avand dubii intre pro sau contra D-zeu, fiind influentat de ceata cazuta invidioasa ca oamenii le iau locul, asa cum ne influenteaza diavolii si azi, (era probabilitate egala intre a pica dupa ei si a nu pica, jumate-jumate ) a ales sa vada cum e sa fie fara D-zeu de curiozitate (desi i se spusese sa nu faca asa, si desi vazuse ce a patit Lucifer )astfel a ajuns sa fie pedepsit sa traiasca pe Pamant, fiind o stare din care poate iesi, ca altfel ajungea la fel ca Lucifer direct in iad. Lucifer nu poate fi iertat ca nu se poate schimba din starea lui adica e mandru si nu poti ierta pe cine nu vrea sa fie iertat ca nu se crede vinovat, adica continua tot asa.

Raul care a aparut astfel (din cererea acordului celor creati fata de creatia Lui), inseamna contrazicerea sau respingerea a oricarui lucru creat si nemultumirea fata de El, adica dizacord. Pedeapsa din iad inseamna lipsa luminii , a vederii, a simturilor de toate felurile si a linistii sufletesti - acestea fiind oferite de D-zeu iar daca te impotrivesti ramai fara ele dar nu mai poti sa dispari (nimic nu dispare totul se transforma - e o lege a fizicii).
Deci existi, vrei sa dispari si nu se poate , atunci te ia groaza care creste in intensitate. Cred ca ar putea fi asemanat cu trairea in starea de orb si paralizat, la care sa adauga si o stare de neliniste si groaza de genul momentului cand afli ca ai cancer sau altceva la gen , in faza ultima , dar starea asta e permanenta. Nu iti poti imagina ceva frumos sa scapi de gandurile de graza pt ca tot ce e frumos e creat de D-zeu si acolo nu ai acces la ce a creat El din moment ce esti contra Lui nu ai parte de nimic de la El. Iar omului iesit din corp si ajuns in iad ii ramane doar gandul . Celor din rai li se dau toate simturile mult mai dezvoltate decat aici si altele in plus, in afara de asta toti sunt linistiti si multumiti pe diverse grade de multumire si bucurie iar una din exprimarea bucuriei este ca ii canta lui D-zeu laude. Ca si cand aici ti-ar da cineva absolut tot ce vrei si alte lucruri noi care iti convin si te multumesc si nu mai stii ce sa ii mai spui de bucurie pt tot ce ai.

Last edited by Valentina_00; 26.11.2009 at 16:07:29.
Reply With Quote
  #113  
Vechi 26.11.2009, 18:28:20
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Valentina_00 Vezi mesajul
D-zeu cand a creat ingerii si omul, a vrut sa vada daca ei sunt multumiti de tot ce ii inconjoara, si de ce le ofera El, daca le place sau nu, si atunci le-a dat posibilitatea sa fie in acord cu El sau nu. Celelalte le crease deja, cele materiale.
Odata ce le-a cerut parerea celor creati
Nu stiu daca realizezi absurdul situatiei: o fiinta omnipotenta, omniprezenta, omnibenevolenta creeaza ceva (inlauntrul sau, pentru ca e omniprezent), apoi mai creeaza ceva ca sa afle de la ei (omniscient fiind) daca e bine sau nu ceea ce a creat el.
Reply With Quote
  #114  
Vechi 26.11.2009, 19:03:58
Simona-Marilena's Avatar
Simona-Marilena Simona-Marilena is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2009
Locație: Ilfov
Religia: Ortodox
Mesaje: 185
Implicit

topcat-vad din postul tau anterior ca Dumnezeu te-a inzestrat cu un vocabular destul de...complex dar, ramai la teoria banala ca ai evoluat dintr-un animal...si subliniez animal..ok, dragul meu, dar cum poti vorbii si hulii asa pe Dumnezeu? Nu stiu, bine, poate big-bang-ul a creeat Terra, poate ai evoluat din maimuta, dar, Dumnezeu a creeat si maimutele! Sa zicem ca teoria aia e buna...dar, nu are nici o logica...e total aiurea ce a spus Darwin..

Dumnezeu sa-ti lumineze mintea si sufletul dragul meu...
__________________
Faca-se voia Ta!

Last edited by Simona-Marilena; 26.11.2009 at 19:08:48.
Reply With Quote
  #115  
Vechi 26.11.2009, 19:33:13
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Simona-Marilena Vezi mesajul
topcat-vad din postul tau anterior ca Dumnezeu te-a inzestrat cu un vocabular destul de...complex dar, ramai la teoria banala ca ai evoluat dintr-un animal...si subliniez animal..ok, dragul meu, dar cum poti vorbii si hulii asa pe Dumnezeu? Nu stiu, bine, poate big-bang-ul a creeat Terra, poate ai evoluat din maimuta, dar, Dumnezeu a creeat si maimutele! Sa zicem ca teoria aia e buna...dar, nu are nici o logica...e total aiurea ce a spus Darwin..

Dumnezeu sa-ti lumineze mintea si sufletul dragul meu...
In legatura cu hula, tin sa precizez ca eu doar pun niste intrebari si repet ceea ce spuneti voi sau Biblia. De exemplu, nu am spus ca Dzeu e rau sau ca nu e bun. Am insirat numai niste afirmatii ale voastre, anume ca Dzeu e omnibenevolent si ca nu el a creat raul, dar ele duc la niste contradictii logice. Singura solutie la ecuatia A=-A este A=0. Cu alte cuvinte ca nu exista Dumnezeu sau bine absolut. Nu pentru ca imi doresc eu asa ci pentru ca, urmind niste idei logice, ajungem la aceasta concluzie.
In legatura cu teoria "banala" a evolutiei, repet, explica logic aparitia tuturor lucrurilor sau fenomenelor din univers numai pe baza unei legi si a unor conditii initiale speciale. Inclusiv raul si binele, frumosul sau uritul.

Ceea ce a spus Darwin si altii ca el este ca totul a evoluat de la simplu la complex, si nu ca totul a decazut din ceva perfect. Si ca o consecinta, ca binele si raul este relativ, ca morala este relativa (ceea ce se observa dealtfel cu ochiul liber).
Reply With Quote
  #116  
Vechi 27.11.2009, 20:29:34
Dunnamite
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Nu era vb pe undeva de un pom din care daca mancai cica ai fi deosebit binele de rau? Pai de unde rau, ca pacate pana atunci nu fusesera si numai D-zeu se ocupase de creatie?!
tu chiar crezi in acel pom ?
Reply With Quote
  #117  
Vechi 27.11.2009, 20:51:27
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Si ca o consecinta, ca binele si raul este relativ, ca morala este relativa (ceea ce se observa dealtfel cu ochiul liber).
Morala noastra, a oamenilor, e una relativa. e o diferenta!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #118  
Vechi 27.11.2009, 21:34:31
Dunnamite
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Vorbeam de pacatul primordial
si care-i ala? care-i pacatul primordial?
neascultarea de Domnul?
fuga de la fata Domnului?(9. Si a strigat Domnul Dumnezeu pe Adam si i-a zis: "Adame, unde esti?" 10. Raspuns-a acesta: "Am auzit glasul Tau in rai si m-am temut, caci sunt gol, si m-am ascuns".)
neasumarea vinei? (prin minciuna)
aruncarea vinei pe satan?
aruncare vine chiar si pe Domnul? (12.Zis-a Adam: Femeia care mi-ai dat-o sa fie cu mine, aceea mi-a dat din pom si am mancat)

atunci, Adam si Eva, au cunoscut rau! binele il stiau deja pt. ca traiau in el! cel care traieste in bine trebuie sa cunoasca si raul, ca sa poata realiza binele in care se afla.

numai ca Domnul le-a dat o sansa pt. pocainta, a stat de vorba cu ei si i-a intrebat de ce au mancat, de ce au incalcat porunca pe care El le-a dat-o!? numai ca ei s-au ascuns de Domnul, au mintit si au aruncat vina unu pe altul...


(offtopic)
****
de ce minte omul? de frica! as putea sa spun ca nu trebuie sa ne fie frica de Domnul, pt. ca Domnul este iubire, nu trebuie sa ne fie frica de iubire! daca mie mi-e frica de Domnul, atunci o sa-mi fie frica sa-i spun pacatele mele (cu toate ca le stie pe fiecare in parte de la primul pana la ultimul), o sa-mi fie frica sa-mi deschid inima catre El... nu vreau sa cred in Domnul de frica pt. ca asta nu-i credinta adevarata!
****

asadar, care-i pacatul primordial? frica, minciuna, necainta, neascultarea?
Reply With Quote
  #119  
Vechi 27.11.2009, 21:42:42
Dunnamite
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
De ce nu raspunzi la intrebare?
Deci: este sau nu Dzeu omniprezent?
Domnul este omniprezent, omnipotent si omniscient! cat de ciudat ca aceste cuvinte au cuvantul "om" la inceput! "omul" capodopera Creatiei Divine, dupa chipul si asemanarea Domnului!
Reply With Quote
  #120  
Vechi 27.11.2009, 21:49:00
Dunnamite
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Daca e asa, de ce Dzeu ne-a creat liberi dar prosti (ma rog, tabula rasa)?
omul din nastere nu-i prost, ci putin mai curios decat celelalte creaturi!
Reply With Quote
Răspunde

Tags
ingerii, oameni, rau



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce sunt ingerii reprezentati cu aripi? sergiu Generalitati 21 13.03.2014 21:24:46
Ingerii pot face voia lor proprie? sergiu Din Noul Testament 23 03.08.2012 16:12:03
Nelu și ingerii ben_gal Intrebari utilizatori 2 22.03.2010 23:36:49
Despre îngerii cei căzuți nectaria Generalitati 4 26.02.2009 12:04:44
Diavolul la sfat cu ingerii sai patinina34 Din Noul Testament 0 02.01.2009 20:42:39