Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 21.11.2011, 19:28:51
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Predestinarea nici macar nu tine de erezii ci direct de paganism, e incompatibila cu crestinismul. Sfantul Ioan Gura de Aur scrie cateva omilii impotriva soartei, predestinarii, conceptii intalnite atunci la pagani: http://www.ioanguradeaur.ro/440/cuva...si-providenta/

"Nu-i nevoie deci să se arate pricina pentru care trebuie să fugim de învățătura rătăcită despre soartă, pentru că rătăcirea aceasta face parte din rătăcirile cât se poate de vădite.
Că a crede în soartă este interzis, ca și omorul, chiar de legile păgâne, se poate vedea din următorul fapt. Dacă unul care a făcut desfrânare cu femeia altuia, și a fost dat în judecată, ar spune: “Eu nu-s de vină, ci soarta! Eu am vrut să fiu cuminte; dar soarta m-a împins, ea m-a dus la fapta asta!”, oare n-ar fi tocmai pentru aceasta osândit mai cumplit, că s-a apărat așa de nepotrivit? Va fi oare iertat? Deloc! Și, după învățătura celor ce se încred în soartă, ar trebui iertat.
Dacă toate se întâmplă din pricina soartei, și nu a voinței, atunci nu poate avea acela o altă apărare mai mare decât soarta. Iar dacă voința e stăpână și mai puternică decât soarta, atunci soarta nu există;
Nu-i o nenorocire atât de mare să păcătuiești, cât să fii un nerușinat după ce ai păcătuit și să învinovățești pe Dumnezeu de propriile tale păcate. Acesta e un rău mai mare decât păcatul.
Ai văzut câte rele a adus diavolul pe lume prin credința în soartă? Întâi, dispreț față de virtute.
Spune-mi, rogu-te, poate fi oare un păcat mai mare? Să fugim dar, fraților, de această slujire idolească!
Cum să nu suferim orice ca să câștigăm pe fratele nostru, care-i mădularul nostru, care face parte din pliroma trupului bisericesc? Să iscodim dar totul pentru el, să facem totul pentru el! "

Sunt cinci omilii: http://www.ioanguradeaur.ro/carti/de...i-alte-omilii/
Reply With Quote
  #62  
Vechi 21.11.2011, 20:24:57
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pestisorul,hai sa te intreb ceva.Dupa Cina cea de Taina,Hristos ii spune lui Petru,in Evanghelia dupa Luca: ,, Simone, Simone, Satana v-a cerut sa va cearna ca graul.".Ma opresc putin.Pentru Satana nu era un lucru nou,ceruse asta si in legatura cu Iov,ca sa dau un singur exemplu.Apoi Hristos continua ,,Dar Eu M-am rugat pentru tine, ca sa nu se piarda credinta ta; si, dupa ce te vei intoarce la Dumnezeu, sa intaresti pe fratii tai.".Dintre toti Hristos ii spune ca s-a rugat specific pentru el.Motivul era nu sa nu-l incerce satana,ci sa nu-i piara credinta in urma incercarii.
Hristos stia ce va face Petru,cum va cadea,i-a si spus asta dar mai stia ca Petru nu va cadea cu totul,ci se va intoarce la fratii lui,avand un scop anume in raspindirea Evangheliei.Mijlocirea lui Hristos pentru el,in contextul lepadarii ce va urma,era esentiala.Ce sprijin mai bun putea avea?

Insa mai era cineva acolo care urma sa tradeze.Iuda.Ei bine lui Iuda Hristos nu-i spune ceva similar precum lui Petru.S-a rugat Hristos la fel si pentru Iuda?In Evanghelia dupa Ioan,Hristos rugandu-se Tatalui spune: ,,Cand eram cu ei in lume, ii pazeam Eu, in Numele Tau. Eu am pazit pe aceia pe care Mi i-ai dat; si niciunul din ei n-a pierit, afara de fiul pierzarii, ca sa se implineasca Scriptura.".Lui Iuda nu i-a spus ca se va ruga pentru el,i-a spus ca el este tradatorul si sa faca mai repede ce are de facut.Multi au spus ca Hristos a facut inclusiv gesturi,spalatul picioarelor,care ar fi miscat si un munte,daramite pe Iuda.Totusi Iuda a tradat.La fel si Petru.Dar oare povestea lor este aceiasi?Nu.

In Evanghelia dupa Ioan se spune ,,Isus a raspuns: "Acela caruia ii voi intinde bucatica si i-o voi da." Si a intins o bucatica si a dat-o lui Iuda, fiul lui Simon Iscarioteanul. Cum a fost data bucatica, a intrat Satana in Iuda. Isus i-a zis: "Ce-ai sa faci, fa repede."Deci Satana pusese complet stapinire pe el.Nu mai era nimic de facut.Insa in FA 2:23 Petru spune: ,,pe Omul acesta, dat in mainile voastre, dupa sfatul hotarat si dupa stiinta mai dinainte a lui Dumnezeu, voi L-ati rastignit si L-ati omorat prin mana celor faradelege.".Deci a existat un plan divin,Petru stia de el la acel moment,relizase.Ce rol a jucat insa Iuda?O simpla papausa dezarticulata pe care Cel de Sus a folosit-o pentru a se indeplini profetia?In cazul acesta oricine ar avea dreptul sa spuna ca Iuda nu are nici o vina.Si eu as fi de acord.Dar daca..Iuda are totusi o vina?Daca Cel de Sus nu l-a predestinat ci l-a lasat sa fie asa cum era el,cu liberul lui arbitru ticalos,cu firea lui corupta(fura din banii ucenicilor de exemplu).Iuda nu a facut altceva decat ce a facut si Adam,a ales raul,tentatia.

In lumea in care traim exista reguli.Ele asigura ca un fel de bariera impotriva propriei noastre inclintii spre nebunie.Nu trebuie sa predestinezi pe cineva,este de ajuns sa ridici regulile,sa-ti iei mana de pe el si sa-l lasi in libertatea propriilor instincte.Le va urma ca un animal turbat,uita-te la tensiunea psihica paroxistica prin care a trecut Iuda,culminad cu sinuciderea.Libertatea poate deveni cel mai mare dusman al cuiva,iar propriile alegeri,lasate doar in voia lui,il pot conduce la dezastru.Petru a fost si el cerunt si a picat testul,increzandu-se tot in propria lui natura, dar a avut o franghie de siguranta,mijlocirea Lui.El nu a fost lasat in nebunia lui.

Daca Petru a fost hotarat pentru o misiune printre oameni si Iuda a fost lasat in libertatea sa de decizie,si doar in ea,Iuda a pierdut,natura umana,lasata independenta,in starea ei corupta,a cedat iar.Nu cumva cele doua situatii sunt o lectie divina despre libertatea noastra in cadrul suveranitatea Lui?O simpla intrebare insa mai am doua care ma tot framinta:

1.De ce Hristos nu a mijlocit la fel pentru Iuda ca si pentru Petru in acele momente,cel putin in Biblie,nu apare in asemenea indiciu clar.Sau a mijlocit?Inseamna ca alegerea lui Iuda a fost mai puternica decat mijlocirea lui Hristos.Imi ingadui sa ma indoiesc profund de asta.Mai ales in contextul sintagmei ,,sa se implineasca Scriptura".
2.La ce s-a referit Hristos cand a spus ,,afara de fiul pierzarii, ca sa se implineasca Scriptura".Daca voia Tatalui era ca Iuda sa fie lasat liber in alegerile Lui,fara nici un ajutor,sa faca ce vrea,Tatal stiind ce urma sa aleaga Iuda,Hristos ar mai fi mijlocit pentru el? Tot in FA 1:16 Petru spune: ,,Fratilor, trebuia sa se implineasca Scriptura spusa de Duhul Sfant mai inainte, prin gura lui David, despre Iuda, care a fost calauza celor ce au prins pe Isus.".

Mantuitorul a spus despre aceasta situatie: ,,Negresit, Fiul omului Se duce dupa cum este randuit. Dar vai de omul acela prin care este vandut El!"(Luca 22:22).Pentru EL era stabilit dar nu cumva Iuda a primit ce isi doresc toti?Marea libertatea,un liber arbitru fara nici o constrangere divina..dar si fara sprijin.Omul,asa cum este el,singur,in centrul deciziei.Si Iuda a ales ce a alege mereu omul cand s-a rupt de Cel de Sus si de voia Lui.Nu cumva limita libertatii umane este voia Lui?Poate exista libertate pentru om in afara voii Lui?Poate.Iuda a avut parte de asa ceva dar aceea libertate a fost de fapt o libertate in satana.In fara voii lui Dumnezeu nu poate exista libertate umana,tocmai voia Lui,desi aparent restrictiva,ii garanteaza implinirea reala a libertatii,de a-si indeplini scopul pentru care a fost creeat.Sau poate Dumnezeu si-a fixat drept limita,EL,Nesfarsitul,libertatea firii umane pacatose.In cazul acesta nu stiu cum se va termina povestea noastra,a umanitatii,pentru ca noi,ca si Iuda,vom avea decizia finala.

Simple ipoteze,nu le lua prea in serios :)

Last edited by Scotland The Brave; 21.11.2011 at 20:41:05.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 21.11.2011, 21:20:24
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Aș dori să profit de faptul că avem prinre noi un calvinist de calibrul dumneavoastră pentru a-mi lămuri niște chestiuni; dar nu la nivel dogmatic sau de interpretare a Scripturii.

Aș dori să ne relatați, în măsura posibilului, cum se reflectă aceste adevăruri de credință calvine în conștiința credinciosului de rând, în speță, dumneavoastră.

Așadar, plecând de la întreaga teorie a predestinării și a alegerii necondiționale, vă întreb pe dumneavoastră:

- Faceți parte dintre cei aleși, dintre cei care, asemeni lui Pavel și martirilor, au certitudinea internă că în clipa morții îl vor vedea pe Cristos ?

- Faceți cumva parte dintre cei aleși, dar vă lipsește certitudinea protocreștinilor ?

- Faceți parte dintre cei care nu au fost aleși ? Dacă da, de ce vă mai interesează problema ?

- Nu cunoașteți răspunsul ?

Editare ulterioară: Din câte înțeleg, susțineți că este necesară o primă intervenție a lui Dumnezeu în inima omului, o, să zicem, "nudge in the right direction". Considerați că această intervenție inițială s-a produs în cazul dumneavoastră ?

Last edited by Erethorn; 21.11.2011 at 21:24:05.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 21.11.2011, 21:34:45
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Undeva intre penultima si ultima varianta.Cu privire la intrebarea finala,da,as putea spune,ca a existat un anumit moment pe care as fi extrem de tentat sa-l caracterizez in acel mod dar,analizand perspectiva certitudinii prin prisma indiciilor care se manifesta in mod obisnuit,tot in acel balans intre ultimele doua variante as fi.Insa,doctrina calvina spune ca desi perseverenta sfintilor(cu greu m-as incadra in acesta categorie)este o certitudine,cel ales poate experimenta momente de cadere,fie si drastica,precum Petru,de incertitudine,dar nu totale,ca si efect final.Cu privire la motivatia mea cel mai decent motiv care imi vine-n cap este sa raspund precum Adam,adica sa pasez raspunderea: "Femeia pe care mi-ai dat-o ca sa fie langa mine, ea mi-a dat din pom si am mancat." :) Eu,spre diferenta de Adam,eram deja in copac,in acel copac.PS:va multumesc pt compliment dar sunt un calvinist mediocru,cel putin raportat la altii pe care ii stiu.Sunt un personaj asa interesant de a trebuit sa dau un interviu sau sunt deja precum Hus si nu realizeze? :) Glumesc,sper sa nu fiu acuzat ca fac trafic de idei,desi..:)

Last edited by Scotland The Brave; 21.11.2011 at 21:38:29.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 21.11.2011, 21:41:39
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Vă mulțumesc pentru răspuns dar, cu toată sinceritatea, vă mărturisesc că nu pot să pricep care este resortul psihologic care îl poate face pe un individ care crede, la nivel dogmatic, că este foarte posibil să fie predestinat damnării, că s-ar putea ca acțiunile și alegerile lui să fie irelevante, să se mai intereseze de religie, de morală etc.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 21.11.2011, 21:54:10
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Vă mulțumesc pentru răspuns dar, cu toată sinceritatea, vă mărturisesc că nu pot să pricep care este resortul psihologic care îl poate face pe un individ care crede, la nivel dogmatic, că este foarte posibil să fie predestinat damnării, că s-ar putea ca acțiunile și alegerile lui să fie irelevante, să se mai intereseze de religie, de morală etc.
Va inteleg perfect,si eu am aceiasi nedumerire cu privire la propria mea persoana :) Odata un alpinist profesionist se plimba pe marginea unei prapastii.Prea sigur de sine aluneca si cade.In cadere reuseste sa se apuce de un tufis ce crescuse intre stanci.In timp ce se tinea de el,observa cum tufisul,sub greutatea corpului,incepe sa se rupa.Disperat,urla: ,,Doamne ajuta-ma!".Din cer se aude o voce: ,,Singur,ai incredere in ce decid eu,da-ti drumul si vei vedea!".Alpinistul se gandeste putin si spune cu o voice stinsa: ,,In afara de Tine nu mai este nimeni pe acolo?" :)

Raspunsul este ca am incredere in judecata si decizia Lui.Daca este un Dumnezeu perfect drept si perfect bun atunci nu poate decide gresit cu privire la mine,indiferent care ar fi decizia.Ma stie mai bine decat ma stiu eu.Nu exista om care sa nu isi doresca mantuirea,nici eu nu fac exceptie.Insa am lasat in voia Lui decizia,eu incerc sa fac ce am de facut,cu ajutorul Lui daca doreste,si la final momentul adevarului.Sau mai devreme,depinde.Sau as putea abandona,sau sa aleg ceva mai comod pentru linistea mea.Dupa o lunga analiza,acum ceva timp,am decis sa ramin pana la final pe acest drum,daca asta va fi si voia Lui.In caz contrar ii pun intrebarea alpinistului.In orice situatie va veni si clipa cand voi sta fata in fata cu raspunsul.Putem pleca oricand de pe lumea asta,cat de pregatit este fiecare asta este o intrebre foarte dificila.

Sper ca nu v-am suparat,este specialitatea casei sa fiu antipatic.Va doresc o seara placuta.Dumnezeu sa va aiba-n paza Sa.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 21.11.2011, 22:17:18
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
Nu exista om care sa nu isi doresca mantuirea,nici eu nu fac exceptie.Insa am lasat in voia Lui decizia,eu incerc sa fac ce am de facut,cu ajutorul Lui daca doreste,si la final momentul adevarului.
Bun, dar dacă eu înțeleg bine dogma Bisericii dumneavoastră, nu aveți nimic de făcut, sau, mai bine zis, orice veți face este cvasi-inutil în absența intervenției directe a Lui.


Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul

Sper ca nu v-am suparat,este specialitatea casei sa fiu antipatic.Va doresc o seara placuta.Dumnezeu sa va aiba-n paza Sa.
Nu m-ați supărat deloc, de ce să mă supăr ? Vă mulțumesc pentru răspunsuri. Chestiunea est, în mod cert, foarte complicată.... n-a rezolvat-o nici Calvin și n-o s-o rezolvăm nici noi aici, dar putem să ne mișcăm, oricât de puțin, spre o mai bună înțelegere, după cum va îngădui Domnul...
Reply With Quote
  #68  
Vechi 21.11.2011, 22:57:44
vlad90's Avatar
vlad90 vlad90 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2009
Locație: Rivulus Dominarum
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Parintele Arsenie Boca
Despre durerile oamenilor sau Care sunt cauzele suferintelor oamenilor?
http://hermanvlad.wordpress.com/2011...-arsenie-boca/.
Multumesc mult!
__________________
† "Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine, păcătosul". †
Reply With Quote
  #69  
Vechi 21.11.2011, 23:37:16
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Vă mulțumesc pentru răspuns dar, cu toată sinceritatea, vă mărturisesc că nu pot să pricep care este resortul psihologic care îl poate face pe un individ care crede, la nivel dogmatic, că este foarte posibil să fie predestinat damnării, că s-ar putea ca acțiunile și alegerile lui să fie irelevante, să se mai intereseze de religie, de morală etc.
Daca imi permiteti sa intervin cu o opinie, nadajduind ca interventia nu este ratacire (si nici vreo eticheta, Doamne fereste!, in directia bunului Scotland), o explicatie ar putea sa fie urmatoarea: noi oamenii care nu am ajuns la masura Barbatului Desavarsit nu suntem unitari, nu suntem simpli, ci coexista in noi multiple paliere de functionare, ca sa zic asa, sufleteasca...
Lupta fiecarui crestin este, cred, in primul rand pentru unitate interna. Monahul asta este: un luptator, cu sabia rugaciunii si a Duhului, pentru depasirea contradictiilor interioare.

Am raspuns psihologic (detalii in acest sens se gasesc din belsug, din cate stiu, in analiza tranzactionala) deoarece ati pomenit de "resortul psihologic".
Si nu am vrut, desigur, sa il "explic" (vai!) pe Scotland ci, cred ca e limpede, am crezut ca afirm ceva in legatura cu o insusire generala a celor care se straduiesc sa isi faca lucrarea personala, dupa putere, de apropiere de Dumnezeu.

P.S. Ca exemplificare, iata, eu cred (asa imi spune mintea mea acum) ca sunt predestinat damnarii si toate datele existentei mele de zi cu zi confirma acest traseu implacabil DAR exista in mine ceva care ma face sa nu deznadajduiesc, sa merg la slujbe, sa ma rog, sa citesc Scriptura, sa ma spovedesc etc.
Daca eu simt ca Dumnezeu m-a predestinat iadului si totodata Il rog sa ma miluiasca si ma nevoiesc dupa puteri nadajduind ca doar El poate face minunea (dincolo de logica) de a schimba ceea ce e scris de El Insusi in Cartea Vietii... Vi se pare ca sunt cu mult diferit de multi dintre credinciosi?...
E nebunie, asa e, e lipsa de logica, da...
Dar cine a spus ca crestinismul e un tratat de logica?
Cine vrea sa faca din Taina o demonstratie logica? (palierul meu cognitiv ar vrea, desigur, si resimt frustrare acolo cand nu iese socoteala... Ei si? Si ce daca? pur si simplu, ce daca?)
Dar cine a spus ca Domnul e logic sau sanatos dupa criteriile NOASTRE de sanatate si logica?... (poate e nimerit acum pasajul cand Domnul ii spune lui Petru "piei, Satana!"...)
Mai degraba ma cuprinde mirarea, uimirea...
Si multumesc Domnului ca ma tine proaspat, in stare de fir de iarba verde, rastignit intre uimiri si mirari, intre caderi si ridicari (din Mila Lui), intre perpeliri de tot felul. Fereste-ma, Doamne, de certitudini monstruoase. AMIN+
Reply With Quote
  #70  
Vechi 22.11.2011, 00:05:55
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pestisorul de Aur Vezi mesajul
Exista predestinare.
pestisorule, tu de obicei aduci argumente la lucrurile pe care le afirmi...astept si la aceasta afirmatie un argument..... daca un om devine ucigas si isi ucide copilul si sotia, acest lucru a fost predestinat de Dumnezeu???? daca un hot fura banii unui om sarman si acesta nu mai are de mancare, acesta a fost predestinat de Dumnezeu sa faca asta??? daca peste tine da un om beat cu masina, asta e predestinat???? Dumnrzeu l-a imbatat pe acel om si l-a pus la volan???? nu cred... Doamne ajuta!!!
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Voia mea sau a Domnului? drexler_justin Reguli generale de utilizare a forumului 25 31.03.2014 00:34:32
Cum aflu care este voia lui Dumnezeu in viata mea? Marcel_Ionut Generalitati 21 20.09.2012 01:23:18
Faca-se voia Ta sau voia mea? caliyo Generalitati 22 25.06.2012 17:54:32
cum putem stii care este voia lui Dumnezeu? skicolour Intrebari utilizatori 13 18.01.2011 14:12:28
Oare ce voia dumnezeu sa faca din adam? andreicozia Din Vechiul Testament 73 30.06.2010 18:28:39