Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.07.2010, 02:54:31
geo_olt geo_olt is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 16
Implicit De intarit credinta!

Va rog sa postati aici orice ati citit sau ati vazut recent si v-a inspirat si va intarit in credinta!
Eu personal aflu zilnic lucruri noi ce le citesc din Biblie, din alte carti sau internet ce ma fascineaza.

In viata de zi cu zi ce percepem cu cele 5 simturi nu este realitate. Fizica quantica a aratat ca spatiul si timpul sunt o iluzie a perceperii asa ca corpurile noastre nu pot fi reale daca ocupa acest spatiu... Adevarata noastra constiinta nu exista in creier sau in corp.
__________________
Slava lui Dumnezeu sta în ascunderea lucrurilor
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.07.2010, 04:10:27
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo_olt Vezi mesajul
Va rog sa postati aici orice ati citit sau ati vazut recent si v-a inspirat si va intarit in credinta!
Eu personal aflu zilnic lucruri noi ce le citesc din Biblie, din alte carti sau internet ce ma fascineaza.

In viata de zi cu zi ce percepem cu cele 5 simturi nu este realitate. Fizica quantica a aratat ca spatiul si timpul sunt o iluzie a perceperii asa ca corpurile noastre nu pot fi reale daca ocupa acest spatiu... Adevarata noastra constiinta nu exista in creier sau in corp.


Viata insasi mi-a intarit credinta.... Ratacirea fara de intoarcere a unora si smerenia pana la iad a altora mi-a aratat cat de pacatoasa sunt, cat de invartosata este inima mea si cat de fara rost sunt lucrurile lumesti....

Nimic nu este mai presus de Dumnezeu, nimic nu se intampla fara voia Lui... Nimic din ce Ii cerem cu credinta si ne este de folos duhovniceste nu se lasa asteptat din partea Lui... El ne iubeste si ne asteapta...

Ce Biserica frecventezi din Londra? Daca mergi la Biserica Preotului Sarpe, ai multe de invatat si de trait...

Doamne ajuta
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.07.2010, 07:29:04
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Imi intareste credinta Biserica, tot ce tine de ea, dar si ce vad in jur.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.07.2010, 12:09:51
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit o intamplare adevarata

eu am scris chiar zilele trecute ... o intamplare adevarata... este ceea ce mi-a schimbat viata si mi-a intarit mai mult credinta.... singurul lucru pe care il regret este ca am asa de multe, tot ce mi-as fi putut dori vreodata...dar continui sa fac pacate...cu sau fara voia mea.... prin ganduri, vorbe, fapte... (
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.07.2010, 14:39:47
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dumnezeu ne cheama atat de frumos sa-I fim apropiati in fiecare Sfanta Liturghie. Cei mai ascultatori inteleg glasul Sfintei Evanghelii si, din proprie initiativa, cauta sa-I fie placuti lui Dumnezeu.

Dumnezeu, in nesfarsita Lui iubire de oamani, priveste, insa, cu tristete cum cei care ar trebui sa-I fie placuti Lui fac voia celui rau, scuipandu-L, palmuindu-L si rastignindu-L cu pacatele lor mai rau decat au facut-o evreii in vechime. Si atunci ingaduie sa avem o ispita, o boala ori un necaz prin care sa ne ajute, practic, sa luam hotararea de a ne apropia de Dumnezeu. Din pacate, si eu fac parte din aceasta categorie.

Atunci cand imi merg toate struna ma lenevesc si sunt mai neatenta cu cele duhovnicesti.

Sunt nevoita sa merg intr-un loc unde cred ca cineva se ocupa cu vrajile. Se isca un scandal teribil cand ti-e lumea mai draga si cineva se cearta de obicei din nimic. Dumnezeu a oranduit ca in acest an sa iau Aghiasma cu mine. Mi-am adus aminte ca fostul meu duhovnic (Gabriel Nicu) mi-a dat dat canon serios cand i-am spus ca mi-e frica de satana. Asa ca i-am cerut binecuvantare actualului meu duhovnic sa postesc si sa ma rog mai mult decat de obicei. Imi faceam programul de rugaciune si apoi mergeam mai departe.

Particip la un parastas. Oameni beau cateva pahare apoi pleaca. Unii insa mai raman. Isi aduc aminte de vechi dispute nerezolvate. Spiritele se incing. Iau Aghiasma si-i stropesc pe impricinati si unul dintre ei pleaca. O ruda apropiata care vizita frecvent casa respectiva, rosie din cauza bauturii sau de furie, pleaca fara sa spuna nimic. Raman doi care se cearta si chiar vor sa se bata. Nu spun nimic si ii mai stropesc o data. Fiind oarecum straina, nu-mi reproseaza. Apoi pleaca si cei doi.

Imi vine randul si mie. Dupa ce spun si eu cateva replici, imi dau seama ca nu e cazul sa contiunuu si plec pentru catva timp afara. Nu stau degeaba, ci ma rog. Ma rog sa se faca voia lui Dumnezeu in toate. Nu sunt crispata. Stiu ca Dumnezeu ma poate ajuta. Nu am cartea de rugaciuni cu mine, nu am nici pravila de rugaciuni ,,Bogorodicinaia''. Asadar spun ,,Tatal nostru" de 33 de ori si apoi de 150 de ori rugaciunea ,,Fecioara, bucura-te..." si ,,Usa milostivirii..." de 16 ori si ma rog cu cuvintele mele pentru toti, fara sa port dusmanie pe nimeni. Ma intorc in casa si toti ma privesc cu bunavointa ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat.

In perioada cat am mai stat acolo, acea ruda apropiata m-a evitat cat a putut. Si nimeni nu s-a mai certat.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.08.2010, 13:10:17
maiamaria maiamaria is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.07.2010
Mesaje: 20
Implicit rugaciune

Iata ce spunea Arsenie Boca:

Eu nu va dau neapărat canoane, mătănii, rugăciuni și post, ci vă îndemn să vă schimbați purtările și să-I mulțumiți lui Dumnezeu pentru crucea pe care v-a dat-o, că Sfânta Biserică, Sfânta Împărtășanie le știți – dar faptul acesta l-am găsit de cuviință să vi-l spun mai mult. Vreau să schimb lacrimile voastre în bucurie, că mulțumind lui Dumnezeu de toate durerile și schimbându-vă purtările vă veți bucura. O veți face?

Puterea rugaciunii nu consta in numarul de rugaciuni(33,66,1000....)...pana la urma cred ca ajungem doar sa recitam niste texte.Putere are si rugaciunea simpla spusa din suflet si
cuget curat,nu din teama... ci din dragoste fata de D-zeu.
Cintind zeci de acastite si canoane ajungem doar sa obosim si gandul zboara in alta parte..
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.08.2010, 14:02:29
ioanaz's Avatar
ioanaz ioanaz is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.06.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 78
Implicit Daruind vom dobandi

Si eu ma confrunt cu fluctuatii ale credintei ajungand cateodata din pacate "sa ma culc pe-o ureche". Am auzit insa un sfat pe care am zis ca o sa-l iau in calcul, si poate ajuta si pe altcineva. Parintele Teofil Paraianu spunea intr-un interviu sa daruim celor din jur ce nu avem si astfel vom dobandi si noi :daca nu avem iubire sa daruim iubire, daca nu avem credinta putem incerca sa daruim credinta in speranta ca vom dobandi din ce in ce mai multa.
Doamne ajuta!
__________________
Vladica Antonie isi inchipuie sfatul Sfintei Treimi la facerea omului. Dumnezeu Tatal ar fi spus: "Sa facem om dupa chipul si asemanarea noastra". "Da, dar omul acesta va cadea - zise Duhul -, si Tu, Fiule, va trebuie sa mori pentru El". "Sa-l facem, dar, sau sa nu-L facem?" - a intrebat Tatal. "Sa-L facem" - a zis Fiul.
Iata nadejdea pe care si-a pus-o Dumnezeu in om! Acestui Dumnezeu ne marturisim noi, de acesta ne rusinam, pe acesta Il iubim.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.08.2010, 14:17:40
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit Sf.Ap. Pavel

Iar roada Duhului este dragostea, bucuria, pacea, indelunga-rabdaree, bunatatea, facerea de bine, credinta, blandetea, infranarea, curatia...
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 06.08.2010, 00:02:58
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[COLOR=#000080]Biruința noastră nu se dobândește cu sfadă și cu pleftureală, ci cu blândețe și cu dreaptă socoteală.[/COLOR] Din sfadă nu iese decât tulburare și dușmănie. Războiul nostru este nevăzut și armele noastre trebuie să fie arme duhovnicești, și anume: sabia Duhului, care este Cuvântul lui Dumnezeu și Pavăza Credinței, cu care putem stinge toate săgețile vicleanului cele aprinse, cum ne învață Sf. Apostol Pavel. [COLOR=#FF0000]Pe cei slabi să-i întărim, iar pe cei vicleni să-i ocolim. Pe cei năimiți și pe cei urgisiți să-i lăsăm în pace,[/COLOR] căci sunt acum mărișori și pot pricepe semnele vremii.[...]
Înainte de a încheia rândurile acestea, vă amintesc de cuvântul Scripturii care zice:[COLOR=#FF0000]„Vrăjmașii omului sunt casnicii lui” și iată anume pentru ce: când frații noștri de o credință și de un sânge se fac coadă de topor, adică unelte ale vrăjmașului credinței, atunci vătămarea noastră este negrăit de mare, zice Sf. Apostol Pavel; nu vă plecați grumazul sub jug străin.[/COLOR] Să stăm bine, să stăm cu frică întru Sfânta credință și să arătăm „Mila Păcii” către toți, cu darul Domnului nostru Iisus Hristos. Amin”.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 06.08.2010, 00:51:26
gabriel 30 gabriel 30 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

Cele mai tari si eficiente "unelte" de intarire si consolidare REALA a credintei sunt loviturile vietii,umilintele si cazaturile sufletesti. Cine nu este lovit,umilit,cazut NU poate sa creasca in credinta......
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Credinta ioana_ema Generalitati 32 27.06.2013 16:14:27
Credinta Guru inc. Generalitati 32 30.06.2011 02:13:22
credinta daniel7 Resurse ortodoxe on-line 6 27.06.2008 00:52:09
credinta erzbet Generalitati 35 13.03.2007 19:33:23