Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.11.2010, 14:12:25
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow Haideti sa luam atitudine!

Fac apel ca sa luam atitudine in urmatoarele probleme:

1. Ascultarea fortata a horoscopului in statiile de autobuz sau oriunde in localurile publice! In afara ca se incalca flagrant legile lui Dumnezeu, se incalca si cele ale libertatii omului. Cine vrea sa le asculte, spre pieirea lui o face. Eu una nu sunt obligata sa ascult uraciunea asta. M-am saturat!

2. Sa se lucreze sau sa se organizeze orice alta activitate in aproprierea bisericilor in timpul Sfintelor Liturghii! Nu o data am prins firme de constructii sau firme de curatenie deranjand slujbele Bisericesti si inca in zi de duminica sau in zi de sarbatoare!

3. Interzicerea si sanctionarea usturatoare a celor care isi fac nevoile si inca cu fata ca sa nu spun altceva - spre iertare sa-mi fie - spre/langa Sfintele Biserici! RUSINE! Asa ceva nu se mai poate tolera!

4. Interzicerea fumatului si a vorbitului trivial al muncitorilor care construiesc, repara, etc. sau orice alt lucru care-l fac in incinta Bisericilor! No comment!!!

5. Rugamintea de a se afisa la intrarea in Biserica Ortodoxa a unui afis (cum sunt si cele pentru interzicerea telefoanelor) cu reguli de buna cuviinta in Biserica, cum ar fi de exemplu: barbatii sa se alinieze intr-o parte si femeile in cealalta parte, obligativitatea unei tinute corespunzatoare - poate mai bine zis interzicerea purtarii fustelor mini, de exemplu, care dau motiv de sminteala! Poate parea exagerata unora aceasta cerere, dar daca toti ar ingenunchia atunci cand trebuie nu ar fi nici o problema si nu-mi voi continua ideea ca sa nu dau motiv de sminteala! (Stiu ca sunt persoane care nu pot, nu au loc sau nu considera ca trebuie - nu despre asta este vorba)

Un astfel de afis s-ar putea face, nu ca si o obligativitate, ci ca si o atentionare. Nu doresc indepartarea credinciosilor de la Biserica. Nu o data mi s-a intamplat ca sa intru in pantaloni mulati sau fardata, etc pentru ca nu stiam ca trebuie sa am o infatisare cuviincioasa. Poate concepute in asa fel incat sa se subanteleaga ca oricine vine la Hristos este bineprimit si nu va fi dat afara, dar in timp ar fi bine primita o infatisare si un comportament corespunzator! Daca nu cartim cand purtam o anumita tinuta obligatorie la joburile noastre cu atat mai mult sa nu ne deranjeze ca suntem sfatuiti de Biserica spre un mult mai mare folos!

Am rugamintea ca acest topic sa nu fie pentru polemici!
Este spre aprobare, finisare, alte sugestii si imbunatatire si mai ales finalizare!
Stiu ca ispita este pentru intarirea sau incercarea noastra!
Dar eu ca si simplu mirean asi dori din tot sufletul ca atunci cand intru intr-o Biserica, sa ma rup total de lumea de afara. Chiar daca 2 minute stau, chiar daca nu sunt de treaba, chiar daca sunt grabita sau prost dispusa sau mai stiu eu cum, nu conteaza. Eu una vreau ca acele minute sa le stau cu Dumnezeu!
Imi cer iertare pentru tonul indraznet, pentru pretentiile mele, dar cine este de acord sa se alature acestui apel, il rog sa o faca!

Fac apel si la preotii care sunt pe acest forum, pentru ca eu fara binecuvantare doar rau asi putea face! Doar eu dorind asta asi fi de una singura!

Asa cum unul dintre Sfintii nostri Parinti spune:
,,Daca noi vom tacea, pietrele vor vorbi!"
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.11.2010, 14:53:18
Ovidiu Vasile Pop Ovidiu Vasile Pop is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.09.2010
Locație: europa
Religia: Ortodox
Mesaje: 48
Implicit

Bravo !!! Doar ca , asta tine de nivelul de educatie a fiecaruia. Fi sigura ca toti care-s pe acest portal sant bine educati. Dar, ce te faci cu ceilalti?...Hai sa ne rugam la D-zeu pentru ei. Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.11.2010, 15:14:10
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ovidiu Vasile Pop Vezi mesajul
Bravo !!! Doar ca , asta tine de nivelul de educatie a fiecaruia. Fi sigura ca toti care-s pe acest portal sant bine educati. Dar, ce te faci cu ceilalti?...Hai sa ne rugam la D-zeu pentru ei. Doamne ajuta.
Iti multumesc Ovidiule! Nici nu mi-a trecut prin minte ca cei de pe acest portal nu ar fi bine educati! Imi cer iertare daca s-a subanteles asta. Poate nu m-am facut bineanteleasa, dar voi sublinia acuma: doresc ca acest apel SA AIBA FINALITATE la nivel de tara!
[b]SUNTEM ORTODOCSI SI TREBUIE SA APARAM ORTODOXIA[b] si tot ceea ce este legata de ea atat cat ne tin puterile sa o facem! Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.11.2010, 15:36:06
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Apreciez inițiativa ta de a instaura o oarecare ordine în biserici și în apropiera acestora .
Prin însăși natura locului,în biserică ar trebui să fie altfel decât în lume.
Sunt într-u totul de acord cu cele semnalate de tine.

Totuși....

Un călugăr se plânge duhovnicului său spunându-i acestuia că nu mai este credință și nici ordine în lumea acesta și nici în biserici.
Duhovnicul i-a spus că este. Să merargă prin biserici îmbrăcat aiurea și cu niște tălănci legate de picoare cu care să facă zgomot și să atragă atenția ceor care se roagă.
Ascultând de părintele lui ,călugărul a mers prin multe lăcașuri.
Unde intra în timpul Sfintei Liturghii toți sau aproape toți întorceau capul,îi făceau observație și îl scoteau afară.
După plecarea lui toată lumea comenta astfel încât nimeni nu mai era atent la cele sfinte.
Dar a intrat și într-o biserică unde era puțină lume care înghenunchiată și cu capul aplecat asculta slujba.Zadarnic a încercat să distragă atenția cuiva că nu a reușit.
A ieșit afară și mergând la duhovnic i-a spus că da,mai sunt și oameni cărora nimeni și nimic nu le poate atrage atnția mai mult decât sfintele cuvinte.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.11.2010, 15:48:42
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Si ca sa fiu si mai explicita: aceste lucruri scrise pe topic reprezinta nemultumirile unui mirean. Daca sunt mai multi care au aceleasi nemultumiri inseamna ca trebuie facut ceva. De aceia am facut apel mai ales si la preotii care sunt pe acest forum. Ei pot ridica aceasta/aceste problema/e intr-un cadru potrivit, unde se pot exprima doleantele noastre si mai ales unde se pot lua anumite decizii intr-un cadru legal daca se considera ca si avenite aceste cereri.
Doar BOR-ul poate decide in aceasta problema!
Si referitor la educatie: nu doar familia ne educa, ci si Biserica!
Familia mai poate gresi, dar Biserica in mod sigur nu!
Daca este de la Dumnezeu se v-a rezolva ceva si daca nu, v-a ramane doar nemultumirea unui mirean oarecare!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.11.2010, 16:08:46
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Mai intai sa invatam a respecta randuiala in biserica, iar mai apoi sa ne uitam si la cei din afara bisericii. Da, este nevoie sa-i atentionam si pe eterodocsi, dar ce ne facem cu ortodocsii nostri care vin duminical la Liturghie? Ei stiu sa stea la slujba, stiu sa se comporte fara sa deranjeze, pot sa se abtina sa nu vorbeasca doua ore, stiu sa se imbrace decent cand vin la biserica, sa-si inchida telefoanele mobile sau sa le lase acasa?

Stiu ortodocsii nostri pentru ce ne-a lasat Dumnezeu pe pamant Dumnezeiasca Liturghie? Sau vin acolo ca la teatru, ca la un ritual sec pentru ca nu au ce face acasa?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.11.2010, 16:13:58
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Un călugăr se plânge duhovnicului său spunându-i acestuia că nu mai este credință și nici ordine în lumea acesta și nici în biserici.
Duhovnicul i-a spus că este. Să merargă prin biserici îmbrăcat aiurea și cu niște tălănci legate de picoare cu care să facă zgomot și să atragă atenția ceor care se roagă.
Ascultând de părintele lui ,călugărul a mers prin multe lăcașuri.
Unde intra în timpul Sfintei Liturghii toți sau aproape toți întorceau capul,îi făceau observație și îl scoteau afară.
După plecarea lui toată lumea comenta astfel încât nimeni nu mai era atent la cele sfinte.
Dar a intrat și într-o biserică unde era puțină lume care înghenunchiată și cu capul aplecat asculta slujba.Zadarnic a încercat să distragă atenția cuiva că nu a reușit.
A ieșit afară și mergând la duhovnic i-a spus că da,mai sunt și oameni cărora nimeni și nimic nu le poate atrage atnția mai mult decât sfintele cuvinte.
[/quote]

Este foarte adevarat! Am si specificat asta referitor la ispita. Dar eu nu vrau ca sa impunem ci sa atragem atentia, nu vreau sa dam palme caci nu suntem sfinti si nici in masura sa o facem, asa cum a primit si Arie (daca bine tin minte) ci sa mustram cu blandete.
Si sa nu uitam, ca insusi Dumnezeu spune: ,,pe acela pe care-l iubesc, pe acela il si mustru si-l pedepsesc.'' Eu cred ca doar Dumnezeu este in masura sa pedepseasca, dar Biserica poate sa ne dojeneasca (observație cu caracter moralizator).
Si mai este ceva, sa nu uitam ce a facut si ce a spus Hristos cand a daramat mesele camatarilor aflati langa templu.
Repet, eu doar am niste nemultumiri dar stiu ca nu sunt in masura sa apreciez eu ce se poate sau ce nu se poate face!
Nu am ajuns un om despatimit ca sa nu ma deranjeze anumite lucruri.
Dar cat la suta din oameni sunt la acest nivel?
Si pentru noi impatimiti exista Biserica lui Hristos!
Ca nu pentru cei sanatosi a venit Iisus, fiul lui Dumnezeu, si nu pentru cei fara de pacate!
Ci si pentru mine, care sunt si bolnava si pacatoasa!
Imi cer din nou iertare pentru indrazneala si mandria mea!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.11.2010, 16:14:28
eu-cristina83 eu-cristina83 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2008
Locație: Undeva in minunata Romanie
Mesaje: 256
Implicit

Si eu te sustin Simona, chiar daca ce spui tu multora dintre noi ni se pare mai greu de pus in practica. Din pacate romanului ii lipsesc cei sapte ani de acasa. S-a uitat ce inseamna o buna educatie, bun simt, patriotism, respectul fata de sine si apoi fata de ceilalti, se promoveaza non valorile, etc, etc. Dar vina ne apartine si noua, celor care nu facem nimic, care am ajuns doar sa tacem si sa inghitim ca " oricum nu putem sa facem ceva". Frumoasa initiativa ta. Te felicit pt. ea.
__________________
"Asa sa traiesti pe pamant, ca si cum nu ai fi, dar la plecare sa lasi un gol in urma ta."-"Nebunul", Savatie Bastovoi
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.11.2010, 16:30:29
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eu-cristina83 Vezi mesajul
Si eu te sustin Simona, chiar daca ce spui tu multora dintre noi ni se pare mai greu de pus in practica. Din pacate romanului ii lipsesc cei sapte ani de acasa. S-a uitat ce inseamna o buna educatie, bun simt, patriotism, respectul fata de sine si apoi fata de ceilalti, se promoveaza non valorile, etc, etc. Dar vina ne apartine si noua, celor care nu facem nimic, care am ajuns doar sa tacem si sa inghitim ca " oricum nu putem sa facem ceva". Frumoasa initiativa ta. Te felicit pt. ea.
Iti multumesc mult. Chiar daca nu vom putea face, macar stim ca am incercat ceva. Imi spunea cineva ca daca ai dorinta buna, Dumnezeu o va face si posibila!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.11.2010, 16:38:58
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Mai intai sa invatam a respecta randuiala in biserica, iar mai apoi sa ne uitam si la cei din afara bisericii. Da, este nevoie sa-i atentionam si pe eterodocsi, dar ce ne facem cu ortodocsii nostri care vin duminical la Liturghie? Ei stiu sa stea la slujba, stiu sa se comporte fara sa deranjeze, pot sa se abtina sa nu vorbeasca doua ore, stiu sa se imbrace decent cand vin la biserica, sa-si inchida telefoanele mobile sau sa le lase acasa?

Stiu ortodocsii nostri pentru ce ne-a lasat Dumnezeu pe pamant Dumnezeiasca Liturghie? Sau vin acolo ca la teatru, ca la un ritual sec pentru ca nu au ce face acasa?
Eu nu am abordat doar comportamentul celor care merg in Biserica. Si eu am invatat din mers. Recunosc asta! Eu doar doresc sa fie o grija mai mare in intampinarea acestor oameni.
Daca pentru asta crezi ca cer prea mult, este ok! de aceia am si supus analizei voastre aceste lucruri. Dar ce zici de celelalte aspecte neplacute de care am amintit?
Reply With Quote
Răspunde

Tags
atitudine, indiferenta

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Va rog haideti sa intindem iar mana mara2008 Umanitare 0 17.12.2010 06:40:54
Să luam atitudine impotriva reclamei Red Bull ce huleste Nasterea Domnului colaps Generalitati 16 10.12.2010 22:17:27
Sunt sectele foarte periculoase?Cum sa luam atitudine fata de ele? tigerAvalo9 Secte si culte 443 04.08.2010 15:38:35
Sunt sectele foarte periculoase?Cum sa luam atitudine fata de ele? tigerAvalo9 Generalitati 5 03.05.2010 15:24:13
Haideti sa ne cunoastem reciproc. Bine v-am gasit. Remus-Emilian Stiri, actualitati, anunturi 3 20.01.2007 00:22:02