Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 22.11.2011, 22:14:07
Pestisorul de Aur Pestisorul de Aur is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.10.2011
Mesaje: 165
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
sa stii ca am avut parte de atatia troli, incat am devenit sceptici cand vedem cate un user cum face ca tine..... tu esti erudit, ai cultura teologica, recunosc, mai multa decat mine....
Deci ce-ai invatat de aici?

Care e morala?
Reply With Quote
  #102  
Vechi 22.11.2011, 22:17:09
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
=)))))))))))) dragul meu, filmele nu sunt reale.....
daca eu maine aleg sa ma sinucid, prin spanzurare, eu hotarsc cand mor nu???
parintii mei au hotarat sa faca primul copil in 89, si asa s-a intamplat... ei au ales sa ma nasc.... daca nu vroiau copii nu ma nasteam
Nu este adevarat,Pestisorul de aur are dreptate,unii au avut"surpriza"ca nici sinuciderea sa n-o poata controla...deci nu se aplica!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 22.11.2011, 22:32:01
gdf-fdc's Avatar
gdf-fdc gdf-fdc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2011
Locație: Unde nu exista ortodoxie acolo nu este mantuire
Religia: Ortodox
Mesaje: 269
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
Mereu vad pe forum si aud in viata reala despre voia lui Dumnezeu, despre predestinare, despre faptul ca noi avem deja soarta hotarata de Dumnezeu..... eu nu sunt in totalitate de acord cu acest lucru..... As vrea sa vad ce parere au ceilalti useri despre acest lucru... Daca acest lucru este adevarat total, atunci Dumnezeu ne-a facut degeaba cu libera vointa, daca el ne hotaraste soarta de la nastere..... Daca noi ne dorim mult un lucru si alta e voia lui Dumnezeu, atunci pentru ce mai e necesara rugaciunea??? de ce trebuie sa ne mai rugam pentru unele dorinte daca Dumnezeu deja stie ce avem nevoie???? Doamne ajuta!!!
vointa noastra este libera,dar in momentul in care ne rugam lui DUMNEZEU sa se implineasca voia LUI,atunci ne incredintam de buna voie si din toata inima dorinta noastra pt un anumit lucru si il lasam pe DUMNEZEU sa lucreze,iar EL va randuii timpul,locul,situatia pt ca noi sa ajungem sa implinim ceea ce ne-am propus.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 22.11.2011, 22:32:31
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Preferabil, inteligente.
Eu am luat prima data contact cu predestinarea in copilarie, la tara,la noi in tara,adica aici.Cand un vecin a murit intr-un mod extrem de ciudat,cu mici sanse de probabilitate,unu mai batrin,ortodox, a spus ,,Asa a fost sa fie,asa i-a fost scris".Este extrem de raspindita zicala asta.Peste ceva vreme intr-o situatie similara,un om se tot ferea de primejdie,si pana la urma i s-a intimplat exact ceea ce se temea cel mai mult,altul a spus ,,De ce ti-e scris in frunte de aia nu scapi" :) Mostenire ancestrala,subconstientul colectiv sau simple zicale lipsite de sens dar folosite prin inertia lu ,,asa am mostenit si asa zic si io" ? :)
Reply With Quote
  #105  
Vechi 22.11.2011, 22:34:58
Pestisorul de Aur Pestisorul de Aur is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.10.2011
Mesaje: 165
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
Eu am luat prima data contact cu predestinarea in copilarie, la tara,la noi in tara,adica aici.Cand un vecin a murit intr-un mod extrem de ciudat,cu mici sanse de probabilitate,unu mai batrin,ortodox, a spus ,,Asa a fost sa fie,asa i-a fost scris".Este extrem de raspindita zicala asta.Peste ceva vreme intr-o situatie similara,un om se tot ferea de primejdie,si pana la urma i s-a intimplat exact ceea ce se temea cel mai mult,altul a spus ,,De ce ti-e scris in frunte de aia nu scapi" :) Mostenire ancestrala,subconstientul colectiv sau simple zicale lipsite de sens dar folosite prin inertia lu ,,asa am mostenit si asa zic si io" ? :)
Nu exista predestinare.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 22.11.2011, 22:37:22
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pestisorul de Aur Vezi mesajul
Nu exista predestinare.
Esti bland,unii zic ca nu exista Dumnezeu.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 22.11.2011, 22:41:45
Pestisorul de Aur Pestisorul de Aur is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.10.2011
Mesaje: 165
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
Esti bland,unii zic ca nu exista Dumnezeu.
esti blestemat.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 22.11.2011, 22:43:38
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pestisorul de Aur Vezi mesajul
esti blestemat.
Esti chiar dragut,am auzit verdicte mult mai dure de atat.Mai straduieste-te.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 22.11.2011, 22:45:52
Pestisorul de Aur Pestisorul de Aur is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.10.2011
Mesaje: 165
Implicit

predestinatia este o superstitie.orice superstitie vine de la diavol.deci nu exista predestinatie.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 22.11.2011, 22:48:02
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pestisorul de Aur Vezi mesajul
predestinatia este o superstitie.orice superstitie vine de la diavol.deci nu exista predestinatie.
Predestinare, nu predestinație. Vedeți, de aceea v-am cerut argumente inteligente.

Ținând cont de toate argumentele ateiste pe care le-ați adus pe alte threaduri și de tonul și conținutul mesajelor dumneavoastră, îmi mențin părerea că sunteți un troll.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Voia mea sau a Domnului? drexler_justin Reguli generale de utilizare a forumului 25 31.03.2014 01:34:32
Cum aflu care este voia lui Dumnezeu in viata mea? Marcel_Ionut Generalitati 21 20.09.2012 02:23:18
Faca-se voia Ta sau voia mea? caliyo Generalitati 22 25.06.2012 18:54:32
cum putem stii care este voia lui Dumnezeu? skicolour Intrebari utilizatori 13 18.01.2011 15:12:28
Oare ce voia dumnezeu sa faca din adam? andreicozia Din Vechiul Testament 73 30.06.2010 19:28:39