Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 09.09.2011, 00:50:44
LaPetiteMoc LaPetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.08.2011
Locație: sub cerul lui Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 177
Implicit smerenia

Ce-ai facut, intreba parintele:
- L-am scos la mal, dar cam tarziu. Puteam fi acolo mai devreme.

Ce-ai facut, intreba parintele:
- L-am ajutat pe orb sa ajunga acasa. Dar inca ma simt vinovat pentru clipele lui de singuratate. Puteam sa-l iau la mine, si nu mai era singur.

Ce-ai facut, intreba parintele?
- I-am dat sa manance. Dar numai pentru azi. As fi putut promite sa-i dau in fiecare zi.

Ce-ai facut, intreba parintele:
- L-am vizitat in temnita. Dar numai un ceas. El sta acolo pe viata.

De ce nu intelegi tu intrebarea "ce-ai facut?" raspunzand doar la ceea ce nu te intreb?
Reply With Quote
  #102  
Vechi 09.09.2011, 09:17:41
giussy giussy is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2011
Mesaje: 13
Implicit de departe dragostea

cred ca dragostea si nu doar ca a spus Sf. Ap. Pavel .
de ex:
1 scena din filmul luke mana rece cu paul newmann, cand detinutii s-au hotarat sa faca drumul foarte repede pe o caldura insuportabila.
2 la televizor am vazut cum papa ioan paul II a primit niste tineri care faceau break-dance si a incercat si el
3 replica celebra a episcopului catre Jean Valjean: fiule!,de ce nu ai luat si cele 2 sfestnice de argint ca ti le-am dat si pe ele.
nu stiu ce ati simtit voi dar eu am fost f. impresionat si fericit la aceste faze si as fi putut muta muntii in acele clipe.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 10.09.2011, 00:28:12
LaPetiteMoc LaPetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.08.2011
Locație: sub cerul lui Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 177
Implicit smerenia

din nou despre smerenie ...

Citat:
În prealabil postat de George.m Vezi mesajul
"Cel ce se iubeste pe sine nu poate iubi pe Dumnezeu. Dar cel ce nu se iubeste pe sine, din pricina bogatiei covarsitoare a iubirii lui Dumnezeu, Il iubeste pe Dumnezeu, fiindca unul ca acesta nu cauta niciodata slava sa, ci pe a lui Dumnezeu. Caci cel ce se iubeste pe sine cauta slava sa. Iar cel ce iubeste pe Dumnezeu, iubeste slava celui ce l-a facut pe el.

Fiindca e propriu sufletului simtitor si iubitor de Dumnezeu sa caute pe de o parte pururea slava lui Dumnezeu in toate poruncile pe care le implineste, iar pe de alta sa se desfateze intru smerenia sa.

Caci lui Dumnezeu I se cuvine slava, pentru maretia Lui, iar omului smerenie, ca prin ea sa ajungem sa fim ai lui Dumnezeu. De vom face aceasta si noi, bucurandu-ne intocmai ca Sfantul Ioan Botezatorul de slava Domnului, vom incepe sa zicem neincetat: Acesta trebuie sa creasca, iar noi sa ne micsoram" (Diadoh al Foticeii, Cuvant ascetic, Filocalia I).
Reply With Quote
  #104  
Vechi 10.09.2011, 00:43:25
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LaPetiteMoc Vezi mesajul
din nou despre smerenie ...
Daca nu ne intra la cap , George insista , poate , poate iese ceva . . . !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #105  
Vechi 07.10.2011, 18:26:19
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Daca patima pe care o am, cea care ma stapaneste, este cea mai "importanta", atunci virtutea cea mai importanta este cea pe care nu o am. De noi tine insa a chema harul Duhului Sfant in ajutor, ca lepadandu-ne de patimi, sa dobandim virtutile.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 07.10.2011, 19:24:00
Calin21's Avatar
Calin21 Calin21 is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 49
Implicit

Dragostea este cea mai mare virtute.
Capitolul 13 Corinteni I
De as grai in limbile oamenilor si ale ingerilor, iar dragoste nu am, facutu-m-am arama sunatoare si chimval rasunator. Si de as avea darul proorociei si tainele toate le-as cunoaste si orice stiinta, si de as avea atata credinta incat sa mut si muntii, iar dragoste nu am , nimic nu sunt. Si de as imparti toata avutia mea si as da trupul meu sa fie ars, iar dragoste nu am, nimic nu imi foloseste. Dragostea indelung rabda; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieste, nu se lauda, nu se trufeste. Dragostea nu se poarta cu necuviinta, nu cauta ale sale, nu se aprinde de manie, nu gandeste raul. Nu se bucura de nedreptate, ci se bucura de adevar. Toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda. Dragostea nu cade niciodata!

Dupa cum putem citi Apostolul Pavel ne spune in Epistola sa ca dragostea este cea mai mare virtute. chiar de am avea toate celelalte virtuti( nadejde , smerenie, credinta, milostenie, ect.) fara dragoste nu au nicio importanta in fata Bunului Dumnezeu. Caci ce este facut in dragoste , dragoste aduce si "nu cade niciodata" ; iar ce este facut fara dragoste se pierde usor. Noi trebuie "sa fim desavarsiti precum Tatal nostru este", iar Tatal nostru oare nu este dragostea intruchipata? "Si ne iarta noua greselile noastre, precum si noi iertam gresitilor nostri." oare asta nu tot dragoste este, caci fara de ea nu ne sunt iertate pacatele. Totul se desavarseste intru Tatal, Fiul si Duhul Sfant, adica in Dragostea desavarsita. Din dragoste izvorasc toate celelalte virtuti, rabdare, ascultare, smerenie, milostenie,etc. Deci oare nu virtutea care este mama tuturor virtutilor este cea mai mare? Oare nu dragostea ne face sa traim in buna intelegere cu Bunul Dumnezeu si cu fratii nostri? Drept aceea fie ca Bunul Dumnezeu, Tatal, Fiul si Duhul Sfant, sa salasluiasca in inimile voastre , iar dragoste Lui cea nemasurata sa va umple sufletul, mintea si trupul. Amin!
__________________
Sa aveti catre Dumnezeu inima de fiu, catre voi minte de judecator si catre aproapele inima de mama.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 07.10.2011, 20:41:47
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,urzicuta

Citat:
În prealabil postat de urzicuta Vezi mesajul
Care este virtutea cea mai importanta pe care trebuie sa o dobandim?Argumentati
dragostea
de ce?pen ca dumnezeu este dragoste.
ce-i dragostea?cautati in biblie,prima epistola a apostolului pavel catre biserica din corint
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote
  #108  
Vechi 08.10.2011, 23:30:05
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit Chod

Citat:
În prealabil postat de urzicuta Vezi mesajul
Care este virtutea cea mai importanta pe care trebuie sa o dobandim?Argumentati
Cred ca cea mai profunda virtute este "chod".

"Chod" fuzioneaza smerenia, dragostea, jertfa si curatia mintii intr-o singura simtire a inimii.

Putem usor afirma ca dragostea este cea mai mare virtute, dar daca este amestecata cu placere de sine, atunci nu este curata.

Smerenia este un ego micsorat pana la nimicnicie, dar inca mai pastreaza o urma infinitezimala de ego.

Jertfa elimina si aceasta infima agatare de sine si face intentia desavarsita.

Jertfa elimina cele mai fine impuritati ale mintii, facand-o perfect limpede.

Chod inseamna literal sa "tai prin ego", daruind trupul ca jertfa Lui Dumnezeu, ingerilor si tuturor fiintelor sensibile aflate fie pe pamant, fie in lumile intunecate.

Fara jertfa completa, nu putem lepada sinele cu niciun chip.

Fara lepadare de sine, dragostea nu va fi niciodata curata, iar inima va fi umbrita.
__________________

Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Importanta RUGACIUNII cristiboss56 Rugaciuni 415 23.05.2017 17:57:07
Intrebare Importanta ggmarius Generalitati 5 19.07.2011 10:26:09
O importanta intrebare.... AndruscaCIM Botezul 19 23.09.2009 23:25:40
o nelamurire importanta padrevicentiu Generalitati 5 12.09.2007 10:07:11