Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 18.12.2011, 16:19:02
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Deci pana la urma "Mos Craciun" are vreo legatura cu ortodoxia? Nu e o simpla inventie ca si iepurasul de paste??
Reply With Quote
  #12  
Vechi 18.12.2011, 16:36:06
Calin21's Avatar
Calin21 Calin21 is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 49
Implicit

Mos Craciun este o inventie aberanta, care nu are nicio legatura cu Nasterea Domnului; ba scopul lui este de a face uitata sarbatoarea prin care Omul se indumnezeieste. Cati copii vorbesc acum de Iisus Hristos de Nasterea Domnului si cati de Mos Craciun? Oare noi ortodocsi i trebuie sa ne pierdem adevarata valoare in niste legende putregaite cu mosi si brazi, in loc sa pastram Adevarul care ne-a mantuit? Deci sa cautam sa traim Nasterea Domnului nu sa traim niste zile in care se fac cadouri in cinstea unui om imaginat care distruge valoarea ortodoxiei.
__________________
Sa aveti catre Dumnezeu inima de fiu, catre voi minte de judecator si catre aproapele inima de mama.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 18.12.2011, 16:38:25
AnnaKarenina90 AnnaKarenina90 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
Eu as dori daca se poate o sinteza incat sa se vada legatura Craciun-Cristos.
Cu privire la etimologia cuvantului "craciun" s-au emis, asa cum am spus, multe teorii. Unii considera ca termenul provine din latinescul "calatio", care la romani era un fel de adunare in care preotii pagani anuntau poporul, la inceputul fiecarei luni, despre sarbatorile ce urmau in luna respectiva. Cea mai importanta "calatio" era la inceputul lui ianuarie, cand se anuntau toate sarbatorile de peste an. Pana prin secolul al IV-lea sau al V-lea [nu mai tin minte exact], sarbatoarea Nasterii lui Iisus se tinea la data de 6 ianuarie. Si cum crestinilor din sudul Dunarii li se parea ca aceasta "calatio" e aproape de sarbatoarea lor, au folosit termenul latin pentru a denumi aceasta sarbatoare crestina. Alta teorie sustine ca termenul "craciun" provine din "creationem", deci ziua facerii sau crearii lui Iisus. O posibila etimologie ar putea fi legata de sarbatoarea pagana a slavilor "Korochun".

Daca doriti sa vedeti acea legatura Craciun-Cristos, teoria sustinuta de Densusianu si Rosetti ar fi cel mai aproape de asta, cu acel "creationem" care ar face referire la crearea lui Iisus. Wagner ia latinescul "creationem" cu sensul de "copil", deci "craciun" ar trebui sa insemne "pruncul Iisus"
Reply With Quote
  #14  
Vechi 18.12.2011, 16:43:45
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AnnaKarenina90 Vezi mesajul
Cu privire la etimologia cuvantului "craciun" s-au emis, asa cum am spus, multe teorii. Unii considera ca termenul provine din latinescul "calatio", care la romani era un fel de adunare in care preotii pagani anuntau poporul, la inceputul fiecarei luni, despre sarbatorile ce urmau in luna respectiva. Cea mai importanta "calatio" era la inceputul lui ianuarie, cand se anuntau toate sarbatorile de peste an. Pana prin secolul al IV-lea sau al V-lea [nu mai tin minte exact], sarbatoarea Nasterii lui Iisus se tinea la data de 6 ianuarie. Si cum crestinilor din sudul Dunarii li se parea ca aceasta "calatio" e aproape de sarbatoarea lor, au folosit termenul latin pentru a denumi aceasta sarbatoare crestina. Alta teorie sustine ca termenul "craciun" provine din "creationem", deci ziua facerii sau crearii lui Iisus. O posibila etimologie ar putea fi legata de sarbatoarea pagana a slavilor "Korochun".

Daca doriti sa vedeti acea legatura Craciun-Cristos, teoria sustinuta de Densusianu si Rosetti ar fi cel mai aproape de asta, cu acel "creationem" care ar face referire la crearea lui Iisus. Wagner ia latinescul "creationem" cu sensul de "copil", deci "craciun" ar trebui sa insemne "pruncul Iisus"
De ce nu avem nicio referinta biblica, v-ati intrebat?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 18.12.2011, 16:45:14
Calin21's Avatar
Calin21 Calin21 is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 49
Implicit

fiindca e o inventie draceasca care are ca scop distragerea de la adevarata sarbatoare
__________________
Sa aveti catre Dumnezeu inima de fiu, catre voi minte de judecator si catre aproapele inima de mama.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 18.12.2011, 16:47:26
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Calin21 Vezi mesajul
fiindca e o inventie draceasca care are ca scop distragerea de la adevarata sarbatoare
corect. de acord.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 18.12.2011, 16:49:47
Calin21's Avatar
Calin21 Calin21 is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 49
Implicit

Noi nu trebuie sa tinem datini pagane de Nasterea Domnului, cum este Mos Craciun si bradul de Craciun. Toatea acestea sunt lucruri diavolesti fara rost, noi trebuie sa cultivam in inima noastra dragostea frateasca pentru a implini cuvantului Celui ce S-a intrupat .
__________________
Sa aveti catre Dumnezeu inima de fiu, catre voi minte de judecator si catre aproapele inima de mama.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 18.12.2011, 16:53:07
AnnaKarenina90 AnnaKarenina90 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
De ce nu avem nicio referinta biblica, v-ati intrebat?
Credeam ca discutam despre "craciun", din punct de vedere etimologic si atat. Mi-ati pus o intrebare, v-am raspuns. Despre "inventii dracesti" nu ma intereseaza sa discut si sunt absolut convinsa ca nu v-ar face placere nici dvs si nici lui Calin21 sa va povestesc despre cum aceasta data de 25 decembrie ca data a nasterii lui Iisus e tot o inventie, fara niciun suport real.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 18.12.2011, 16:55:44
Calin21's Avatar
Calin21 Calin21 is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 49
Implicit

pai... nu e mai bine sa evitam cuvantul Craciun si sa spunem Nasterea Domnului? oare este atat de greu?
__________________
Sa aveti catre Dumnezeu inima de fiu, catre voi minte de judecator si catre aproapele inima de mama.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 18.12.2011, 17:00:20
AnnaKarenina90 AnnaKarenina90 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Calin21 Vezi mesajul
pai... nu e mai bine sa evitam cuvantul Craciun si sa spunem Nasterea Domnului? oare este atat de greu?
Nu e greu deloc. Pe mine m-a deranjat faptul ca mi s-a pus o intrebare, am oferit un raspuns, iar Profetul de Carton m-a atacat subtil cu acea intrebare acida, de parca eu as fi mare sustinatoare a unei "inventii dracesti", cand eu vorbeam despre cu totul altceva.

In fine. Putem sa ii spunem cum doriti. Data de 25 decembrie tot nu apare in Biblie ca ziua nasterii lui Hristos, fiind aleasa de oameni. Dar presupun ca asta nu e o "inventie" in viziunea dvs.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cine este aproapele meu? luminitarodina Despre Biserica Ortodoxa in general 30 27.07.2016 11:28:12
cine din voi este in Bruxelles? TIBS Generalitati 9 17.06.2010 00:27:49
cine este din iasi? bogdan_222 Calugarul 0 14.05.2010 13:22:05
Cine este responsabil? eclat_de_lune Generalitati 1 07.11.2009 14:57:06
Cine este cel mai puternic om? amatyyy Teologie si Stiinta 29 16.09.2009 13:49:04