Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 18.12.2011, 19:33:18
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
A fost si om! Sau nu ati auzit niciodata de cele doua firi ale Mantuitorului? Pana si in icoane e reprezentat ca OM!
A fost si om, dar acum e Dumnezeu, care e din Vesnicie.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 18.12.2011, 20:41:18
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
A fost si om! Sau nu ati auzit niciodata de cele doua firi ale Mantuitorului? Pana si in icoane e reprezentat ca OM!
Va rog frumos nu ii mai raspundeti. Va asigur ca va pierdeti vremea. Am cerut deja excluderea unui personaj care nu are ce cauta pe acest forum.
Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Stimate administrator te rog frumos sa ii aplici Profetului pedeapsa pe care el crede ca le-o va aplica Dumnezeu pacatosilor, adica suprimarea.
1. Nu vrea sa isi asume o identitate si se contrazice cu toti fara a isi sustine propriile credinte
2. Sustine ca din Sf Scriptura reiese ca Ziua de odihna, ziua Domnului este ziua a 7-a, pe care o tine de altfel. Apoi sustine ca poate veni cu dovezi ca Sf Scriptura in NT nu confirma ziua Sabatului
3. Contesta Sf Traditie, dar desi sustine existenta Sf Treimi sustine ca acesta nu reiese explicit din Sf Scriptura (de unde reiese atunci???)
4. Sutine ca Hristos nu a fost Dumnezeu de fapt. Iar firea umana dupa inviere s-a transformat in fire dumnezeiasca, adica un om a devenit Dumnezeu
5. Sustine ca Tatal este singurul Dumnezeu. Dupa de razgandeste si este si Fiul Dumnezeu, dar este Dumnezeu peste toti mai putin peste Tatal, care in schimb este Dumnezeiu peste toti, inclusiv Fiul. Despre relatia de "subordonare" a Sf Duh inca nu s-a pronuntat, dar daca i se va mai acorda putin timp nu va ramane dator cu siguranta.
6.Exista mai multi Dumnezei

PS: Imi cer scuze ptr tonut ironic dar faptul ca unii au convingeri gresite pot sa inteleg si sa discut cu ei pe temele respective, in schimb problemele patologice sau dorinta de a starni conflicte nu cred ca trebuie sa se manifeste aici.

Multumesc,
Reply With Quote
  #33  
Vechi 18.12.2011, 20:43:43
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Daca e sa o luam asa nimeni nu se naste in fiecare an,insa toti isi serbeaza ziua in fiecare an!

PS felicitari pt articol,Laura.
Mulțumesc mult, Raoul!

Doamne ajută!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #34  
Vechi 18.12.2011, 20:47:13
Calin21's Avatar
Calin21 Calin21 is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 49
Implicit

Iisus Hristos este Dumnezeu adevarat si Om adevarat, are cele doua firi necontopite si ne amestecate, este greu de inteles, dar Dumnezeu Fiul are aceste firi.
__________________
Sa aveti catre Dumnezeu inima de fiu, catre voi minte de judecator si catre aproapele inima de mama.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 18.12.2011, 20:56:02
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
Hmmm....Isus e om sa fie facut asemenea oamenilor? El este din vesnicie, pt ce sa serbam o zi omeneasca?
Iisus nu este din vesnicie, el a fost om, unit prin firea dumnezeiasca (Fiul) cu Tatal si Duhul, deci ipostasul Fiu exista din vesnicie, nu omul Iisus. Credeti ca evenimentul unic al intruparii Fiului, prin care ne-a facut accesibila comuniunea cu Sine ca Dumnezeu in forma umana culminanta si implicit cu intreaga Sfanta Treime nu merita nicio atentie din partea noastra?

Last edited by ioanna; 18.12.2011 at 21:01:03.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 18.12.2011, 20:57:14
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Va rog frumos nu ii mai raspundeti. Va asigur ca va pierdeti vremea. Am cerut deja excluderea unui personaj care nu are ce cauta pe acest forum.
Doamne ajută!
Nu am urmărit mesajele acestui user, dar dacă spuneți că are astfel de idei, atunci cred că trebuie să discutăm cu el în mod deschis și sincer, acordându-i dreptul de a spune chiar și toate ereziile hristologice și antitrinitare din istorie. Știți de ce? Pentru că, în caz contrar, fiind exclus de pe forum, va păstra în suflet aceste erezii și va rămâne cu impresia că noi, creștinii ortodocși, suntem intoleranți, întrucât nu i-am acordat libertatea cuvântului. Din acest motiv, cred că, pentru a-i oferi șansa de a rămâne în contact cu învățătura noastră de credință, avem datoria de a fi toleranți față de el și de a intra în dialog (atât timp cât user-ul în cauză va păstra un ton civilizat), căci așa ne-a poruncit Dumnezeu: să-L mărturisim în fața oamenilor, ca și El să ne mărturisească pe noi în fața Tatălui din ceruri.
Sper din tot sufletul că nu am întristat/jignit pe nimeni prin acest mesaj. Îmi doresc sincer să conviețuim în mod creștinesc, atât pe forum, cât și în viața reală, cu toți semenii noștri (inclusiv cu necredincioșii vehemenți), pentru a învăța câte ceva pozitiv de la fiecare și pentru a-i ajuta, la rândul nostru, pe ceilalți să se apropie de Hristos Dumnezeu. Dacă userii sceptici, atei sau de alte credințe au intrat aici pe forum, înseamnă că vor să caute... vor, chiar și fără a conștientiza acest fapt, să-L caute pe Dumnezeul Cel adevărat.

Pace și bucurie tuturor!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #37  
Vechi 18.12.2011, 21:03:31
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
A fost si om, dar acum e Dumnezeu, care e din Vesnicie.
Da, Iisus Hristos este Dumnezeu adevărat!
El este, în același timp, Om adevărat căci, Dumnezeu fiind, S-a întrupat, Și-a asumat firea umană în Ipostasul Său divin. Astfel, Iisus Hristos este o Persoană unică în două firi: dumnezeiască și omenească. Mai clar spus: este Fiul lui Dumnezeu întrupat.
Astfel, noi nu susținem că El Se naște în fiecare an, ci ne amintim de acel eveniment unic petrecut în taină, în ieslea cea săracă din orășelul Betleem. Atunci, Dumnezeu S-a făcut Prunc și Cel din veci a devenit tânăr, așa cum atât de frumos mărturisește Sf. Roman Melodul.

Numai bine vă doresc!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #38  
Vechi 18.12.2011, 21:18:46
Calin21's Avatar
Calin21 Calin21 is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 49
Implicit

pentru a intelege firile Mantuitoriului as recomanda Dogmatica Sfantului Ioan Damaschin. O carte superba care lamureste cat este posibil firi omenesti sa inteleaga problema Firilor Mantuitorului.
__________________
Sa aveti catre Dumnezeu inima de fiu, catre voi minte de judecator si catre aproapele inima de mama.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 19.12.2011, 08:48:36
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit Nu dati cu pietre

Citat:
În prealabil postat de florinna01 Vezi mesajul
Ce spune biserica despre Mos Craciun?Este Sf Nicolae?Ce sa le spunem copiilor care ne intreaba?

Eu le spun ca exista si ca vine numai la copiii foarte saraci.
Eu spun ca Mos Craciun este de fapt Sfantul Nicolae.
Mai spun ca noi sarbatorim nasterea Domnului nostru Iisus Hristos, dar absolut tot ceea ce vede de Craciun, toate simbolurile sunt pagane.

Eu nu pot vedea un brad de Craciun fara a-mi aminti de o piramida. Daca are o stea in varf, este deja clasica piramida masonica, cu lumina/raze.
De asemenea, este si un simbol falic.
In plus copacul = poarta de trecere in lumea spiritelor in credinte pagane (da, ca in filmul avatar).

Ghirlandele din pom: sarpele incolacit in jurul pomului cunostintei.

Steaua din varf - simbol occult important, dar si simbol al lui Nimrod, sarbatorit, daca nu ma insel, chiar pe 25 dec.

Coroanele decorative rotunde care se pun pe usi (nu stiu daca se practica in Romania) sunt simbol sexual feminin.

Etc.. Etc..
Dupa cum am zis, nu dati cu pietre.
Exista o ssimbolistica a globurilor, a culorilor, mistletoe, etc. Si totul este pagan.
Pana si denumirea Santa, daca reordonezi literele....
Reply With Quote
  #40  
Vechi 19.12.2011, 09:03:59
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Eu spun ca Mos Craciun este de fapt Sfantul Nicolae.
Mosul este un mit urban, doamna, nu puteti spune ca e un Sfant.
Citat:
Dupa cum am zis, nu dati cu pietre.
Dar d-voastra de ce dati cu pietre in noi? Insinuati ca noi suntem adepti ai practicilor pagane? De unde ai "scos" aberatia aceea cu simbolistica ghirlandelelor sau a stelei? Nu mai putem folosi "linia ondulatorie" ca motiv decorativ pentru ca e "sarpe"? Steaua care vesteste nasterea Domnului o asociati cu Nimrod? De cele mai multe ori omul isi alege simboluri in care crede la care se raporteaza si cu care se identifica. Steaua lui Nimrod (nici n-am auzit de ea), este un simbol mort, care poseda doar semnificatie istorica. Un simbol traieste atata timp cat ramane incarcat de semnificatie. Sa inteleg ca d-voastra credeti in ceea ce au crezut culturile pagane?Atunci va spun ca si reprezentarea grafica a "crucii" apare in civilizatia vedica. O considerati pagana, refuzati sa va faceti semnul crucii? Ce mai conteaza simbolistica crucii pentru crestini, e mai "tare" si mai viu ce a insemnat pentru altii.Ce mai conteaza simbolistica copacului la crestini, e mai important ca in credintele pagane este "poarta de trecere" in lumea spiritelor, deci noi, ca buni crestini, pastram vie acea semnificatie si in ea credem, in simbolistica ei. Pana si la inmormantare se reconstitue pomul vietii, incarcat cu daruri si care merge in fruntea cortegiului, amintind de frumusetea Raiului si care se infinge in pamant, langa cruce. Banuiesc ca n-are nicio importanta pentru d-voastra, e mai important ce au crezut paganii. Preotul la parastas stropeste cu vin colacul, insa d-voastra, ca o buna crestina, il opriti din ritual spunandu-i: "parinte, in trecut romanii isi stropeau mormintele cu vin, deci e obicei pagan", pentru ca, d-voastra, credeti in ceea ce credeau acei oameni, in simbolistica pagana, nu in cea crestina( vinul,sangele lui Hristos) din cate se vede. Nu vreti sa va impodobiti un brad de Craciun, sa reconstitutiti scena nasterii Domnului sub brad, nu o faceti, dar scutiti-ne de textele astea .... aruncand cu pietre in noi.

Last edited by ioanna; 19.12.2011 at 09:52:49.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cine este aproapele meu? luminitarodina Despre Biserica Ortodoxa in general 30 27.07.2016 11:28:12
cine din voi este in Bruxelles? TIBS Generalitati 9 17.06.2010 00:27:49
cine este din iasi? bogdan_222 Calugarul 0 14.05.2010 13:22:05
Cine este responsabil? eclat_de_lune Generalitati 1 07.11.2009 14:57:06
Cine este cel mai puternic om? amatyyy Teologie si Stiinta 29 16.09.2009 13:49:04