Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 16.08.2015, 16:59:24
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Pentru Delia si Mihnea (si altii):

Uite tot din catehism citez si eu ceva, de la cele 9 porunci:

"Biserica a randuit anumite zile in care crestinii sa praznuiasca cele mai insemnate evenimente din viata Mantuitorului si a sfintilor. Acestea, fiind unele de bucurie, iar altele de intristare, de buna seama ca cele dintai vor fi praznuite cu bucurie sufleteasca, iar celelalte, cu intristare si cu infranare trupeasca si sufleteasca. Prin porunca aceasta, Biserica cere crestinului ca in zilele de intristare aratate de ea, in zilele de post, sa nu faca nunta si petreceri, care sunt prilej de veselie si, in genere, sa nu ia parte la bucurii si placeri. Implinirea acestei porunci sporeste crestinului evlavia si dragostea fata de Dumnezeu."
Bun. Deci, porunca Bisericii despre care vorbim este sa nu faci nunta in zile de post. Intr-o interpretare mai larga: sa nu faci ori sa participi la petreceri cu dans IN ZI DE POST.

Intrebari:
1. Adormirea Maicii Domnului este sau nu este zi de post ?
Daca nu este, atunci va pot invita la un vals.

2. Taierea capului sf Ioan Botezatorul este sau nu este zi de post ?
Daca este, atunci valsul din acea zi va trebui sa-l amanam pentru cand se va putea.

De ce spuneti ca e complicat, cand e asa de simplu ?

Acuma, renuntarile de care vorbiti: din cauza consecintelor temporale ale lacomiei mele, practic a trebuit sa renunt la paine. In primele doua zile a fost teribil. Id-ul din mine se revolta contra superego-ului, care ii spunea "Nein! Kein mehr Brot essen!"
Dupa o scurta abreactie, nu numai ca m-am obisnuit, dar am constatat ca mancarea are un cu totul alt gust fara paine. Mai precis, am realizat cat de mult painea egalizeaza gusturile diferitelor mancaruri, facand ca toate sa para la fel. Inainte, era ca si cum, pe acelasi fond de zgomot, ascultam un solo de oboi, apoi unul de saxofon. Nu le puteam deosebi. Acum, fara paine, am aflat ca intre hatmantuchi si marar este o deosebire enorma, precum intre oboi si saxofon.
Ei bine, sunt fericit ca am renuntat la paine. Si inainte ma bucuram cand imi umpleam burdihanul, dar, fara sa realizez, ma simteam greu si ma tragea la somn, ajungand sa sufar de boala porcului. Acum, bucuria mea este de o natura mult mai rafinata. Mananc pe saturate si ma simt usor si in forma. Nu realizam aceste lucruri inainte, ci eram convins ca, daca nu ai paine la fiecare masa, atunci nu ai ce manca. Este atat de bine acum, incat in niciun caz nu m-as mai intoarce la o franzela si jumatate pe zi.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 16.08.2015 at 17:19:59.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 16.08.2015, 17:28:04
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Pour le non connaisseurs, boala porcului e: mananci, dormi, faci cácäta si o iei de la capát.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #33  
Vechi 16.08.2015, 18:51:08
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Dar pana la urma de ce nu le spui adevarul ? Spune-le adevarul si du-te la
nunta lor ca sa-ti indeplinisti "obligatiile" iar la petrecere daca te intreaba
de ce nu mananci le spui adevarul.

S-ar putea sa exagerez insa tare imi este ca acest eveniment este de fapt
o incercare a Lui Dumnezeu.Dumnezeu va testeaza credinta marturisitoare
fata de alti oameni din alta religie.

Daca n-o s-o treceti cred ca va veni la scurt timp un alt eveniment care o
sa va puna iarasi la testare credinta marturisitoare.

Sau s-ar putea sa nu fie nimic din cele ce-am spus.

Last edited by Copacel; 16.08.2015 at 18:55:25.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 16.08.2015, 19:01:53
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Pentru Delia si Mihnea (si altii):
Acum va rog pe voi sa definti care sunt acele zile de intristare si care cele de veselie. Ca sa stim despre ce vorbim.
N-a trecut o luna de la discutia despre postul musulmanilor. Iti amintesti ce ti-a raspuns atunci dl. Mihnea Dragomir?

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Neintelegerea dv pleaca de la doua premize gresite.

Prima premiza gresita este aceea ca postul ar fi prilejuit de un eveniment trist. De exemplu, de moartea Mantuitorului. Sau de adormirea Maicii Domnului. Ori de moartea Sfintilor Apostoli Petru si Paul.

Or, nu este asa. Ideea postului este de curatire. De traire (o vreme si in mod partial) inca de pe Pamant asemenea ingerilor din Cer. Astfel, vazut, postul ne pregateste pentru un eveniment exceptional.

Parerea mea e ca tinand post in ziua de 29 august, de Taierea capului Botezatorului, cand intr-adevar e o zi de intristare, asa cum a randuit Biserica, nu sfantului ii facem vreun favor, nici lui Dumnezeu, ca ei n-au ce sa faca cu amaratul noastru de post, ci noua insine ne facem un bine. Postul (mai ales cel negru) e un instrument exceptional de curatire interna (trupeasca) si interioara (sufleteasca). Netinand post, nu altii au ceva de pierdut, ci doar noi insine. Din experienta nerespectarii lui si a randuielilor de capul meu, iti spun.
Suntem liberi sa sfidam Biserica, sa mergem la orice nunta in post, sa facem petreceri cu cei carora oricum nu le pasa de randuiala Bisericii, putem sa incalcam orice porunca bisericeasca, dar nu numai ca nu ne e de folos, ci noi insine singuri ne vatamam sufleteste.

Tot pe topicul acela, aveam asa o premonitie, si tot atunci l-am intrebat pe dl. Mihnea Dragomir

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Am o curiozitate. Daca peste o luna, doua, vine iar vorba de post, credeti ca interventiile si convingerile Sophiei vor fi radical diferite in urma explicatiilor pe care i le-ati dat azi?
N-au trecut decat 3 saptamani, poate daca mai asteptam..

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
E trist sa moara cineva, mai ales in chinuri si pe nedrept (cum au murit Iisus, Sf. Ioan Botezatorul, etc.).
Apropo, azi e o sarbatoare extrem de trista: martiriul sfintilor brancoveni, taierea capetelor domnitorului Constantin Brancoveanu, a fiilor sai, Constantin, Stefan, Radu, Matei si a sfetnicului Ianache.

Cu toate astea, ziua de 16 august nu e zi de post. Si se pot face si nunti (daca nu cade intr-o zi de miercuri sau vineri).
De ce Biserica n-a stabilit sa fie zi de post? Plus ca aproape in fiecare zi e pomenirea vreunui sfant mucenic ucis in chinuri groaznice. Cu toate astea, Biserica n-a randuit sa fie zile de post. Oare de ce?

In schimb de marile praznice, cand oricum nu e post (Pasti, Craciun, Adormirea Maicii Domnului etc.) nu se fac nunti.
De ce crezi? Bine, la biserica ta, ziceai ca ieri s-a facut.

De Inaltarea Sfintei Cruci, in 14 septembrie, Biserica a randuit sa fie post. Cum iti explici motivatia? Ce eveniment trist sarbatorim atunci? Dar de ajunul Bobotezei?

Cumva, cred ca la tine ideea de post se suprapune exclusiv peste un eveniment trist. Ziceai si altadata, ca nu intelegi de ce se tine post inainte de Craciun. Ca doar nu e vorba de nicio tristete.

Or, postul e ceva mult mai subtil: ne ajuta sa fim mai receptivi fata de evenimentul exceptional din preajma lui.
Intr-un fel se vede lumea printr-un geam murdar si intr-alt fel se vede prin unul ceva mai curat. Or, postul tocmai de asta e randuit, sa ne ajute sa ne curatim cat mai bine lentila cu care vedem si intelegem lumea.


Si ca sa-ti raspund totusi la intrebare
Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Pentru Delia si Mihnea (si altii):
Acum va rog pe voi sa definti care sunt acele zile de intristare si care cele de veselie. Ca sa stim despre ce vorbim.
Cel mai bine, cand ai neclaritati legate de sarbatori sau cand e zi de post si cand nu, cand se fac nunti si cand nu, e sa te uiti intr-un calendar din acela mare bisericesc de perete. Acolo scrie foarte clar randuiala Bisericii. Daca vrem s-o respectam, desigur. Spre tamaduirea noastra.

Pentru cei care vor sa-si faca propriile lor randuieli, separate si in raspar cu cele ale Bisericii, lucrurile se complica.

Last edited by delia31; 16.08.2015 at 19:07:43.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 16.08.2015, 20:36:41
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Pentru Yasmina (si altii)Cu trimisul cadourilor: eu nu stiu ce sens are sa trimiti cadou, dar sa nu te duci.
Din spusele Yasminei, eu, una, inteleg ca ea propune o iesire pragmatica si rezonabila din dilema: ascult de porunca Bisericii care zice sa nu merg la petreceri in post sau fac de capul meu si ma duc la nunta?

Fiindca fiecare optiune o exclude automat pe cealalta. Yasmina nu sta la disectii hamletiene sterile si interminabile.
Acuma, bineinteles, tu faci cum vrei. Fiecare cum il imboldeste inima. Cu Hristos sau cu lumea? This is the question.
Iar raspunsul l-a anticipat Hristos cand a zis:
"Nimeni nu poate sluji la doi stapani, căci sau pe unul îl va urî și pe celălalt îl va iubi, sau de unul se va alipi și pe celălalt îl va disprețui"(Matei 6,24)


Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Si nu mai ai nici alte pretentii. Ca daca azi faci asa la unul, maine la altul si tot asa, atunci se cheama ca-ti bati joc de oameni si iti vor inchide toti usa..
Da' invers se pune? Daca in 29 august ma duc la o nunta ca sa nu se supere mirii, in 14 septembrie la alta ca am obligatie, in ajunul Bobotezei la o aniversare, in Postul Pastelui ma mai cheama niste unitarieni la vreun party de botez, de Florii mananc anticipat oua rosii si prajituri de la niste vecini catolici ca sa nu-i refuz ca se supara, atunci cum se cheama?
Ok, nu-mi bat joc de oameni ca sa nu-mi inchida usa, da' apoi, sa mai am alte pretentii daca incalc sistematic poruncile bisericesti?

Oare si la asta se referea Hristos prin cuvintele de mai sus?


Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Nu dam petreceri cu lautari cand moare mama, tata, sau altcineva drag.
Daca voi vreti brusc sa schimbati omenirea, sa faca asa, nu cred ca o sa reusiti. Ma intreb daca voi insiva puteti.
Unde a zis Yasmina sau altcineva, direct sau indirect de petreceri, si inca cu lautari, la inmormantare? Acuma, de ce exagerezi? Moartea e prilej de bucurie DOAR pentru cei ce au trait o viata curata, cat mai aproape de sfintenie.

Cum sa nu te intristezi la inmormantarea cuiva despre a carui viata stii ca a fost si cu bune si cu rele, amestecate? Din contra! Plangi ca nu stii starea lui de dincolo dar nadajduiesti sa se milostiveasca Hristos, stiind "ca nimic necurat nu intra in Imparatie".

La trecerea sfintilor in cealalta lume, ziceam ca nu e cazul sa ne jelim degeaba. Nu la oamenii cu credinta si fapte, si asa, si asa, cum de fapt suntem marea majoritate.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 16.08.2015, 21:54:18
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Si daca nu este o sarbatoare trista azi, atunci de ce (in unele) biserici se canta si prohodul?

Spicuiri din Slujba Prohodului Maicii Domnului, de unde se poate vedea...nici urma de tristete

Cine dar va spune
Bucuria multa
Ce-a cuprins pe Maica Domnului Iisus

Cand i sa vestit mutarea Ei la cer.

Mult dumnezeiescul
David s-a bucuratPsalmi cantand scularii tale celei din morti,
O, Tu al lui Dumnezeu sicriu sfintit.

De a ta mutare
Salta firea acum,
Veselindu-se cu ingerii, oamenii,
ingroparea ta de obste savarsind.


Fericimu-te toti,
Maica lui Dumnezeu,
Pe care te-a inchipuit stalpul cel de foc
Si pe noul Israil povatuiesti.

Fericimu-te toti,
Maica lui Dumnezeu,
Pe care Moisi de mult te-a vazut in rug
Ce nears ardea in muntele Sinai.

Fericimu-te toti,
Maica lui Dumnezeu,
Scara-nalta insuflata, ce oarecand
S-a vazut de catre dreptul Iacov.

Fericimu-te toti,
Maica lui Dumnezeu,
Cea pe care Ghedeon te-a inchipuit
Lana uda ce pamantul rourezi.

Te marim, Lumina
Cea in trei straluciri
Pe Parintele, pe Fiul si Duhul Sfant,
Pe Treimea cea atotputernica.

Fericimu-te toti Credinciosii tai fii,
Caci purtasi pe Dumnezeu cel neincaput
Ce in tine-a incapea a primit.

Te marim pe tine,
Preacurata Maica,
Si prea sfanta adormirea ta o cinstim,
Si mutarea ta de pe pamant la cer.


Astea au fost doar din starea I. Din starea a II-a si a III-a nu mai adaug ca-s prea multe strofe care sugereaza doar bucuria de negrait a unui asemenea eveniment.

Deci nu stiu ce-ai sarbatorit ieri la biserica ta, ca atat axionul, cat si troparul
(foarte cunoscut, de altfel "Intru nastere, fecioria ai pazit", intru adormire lumea nu ai parasit...") rezuma tot continutul sarbatorii cuprins mai pe larg in stihurile Prohodului.

Inchei tot cu un stih din Prohod, sugestiv si el:

"Cete tineresti,
Cu fecioarele drept credincioase,
De petrecere cantare strigati acum,
Pentru Maica sfant-a lui Emanuil."
Reply With Quote
  #37  
Vechi 16.08.2015, 21:57:29
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Delia, hai ca suntem chit.
Si voi exagerati si poate si eu.
Ca nu se duce nimeni in fiecare zi la o nunta sau la o petrecere.

Eu spun ca trebuie vorbit cu duhovnicul si tinut masura. S-ar putea sa existe situatii in care
ne trimite chiar el sa iesim in lume, sa nu cadem in despresie sau alte probleme.
Dupa Yasmina (si poate si dupa tine) ar trebui sa nu ne ducem niciodata nicaieri.
Ne izolam, nu ne trebuie prieteni si nici rude sau colegi. Ne incuiem in casa si gata.
Asta este problema. Si am spus ca eu nu sunt de acord cu trimisul cadourilor.
Ori ne ducem cum trebuie, ori nu ne ducem deloc.

Acum fiecare face cum vrea.

Si Delia, in lume esti printre oameni, esti casatorit si ai credinta ta.
Trebuie sa ne ocupam de toti, sa ne impartim la toti. Pana si preotul spune asa.
Altfel cum ai vrea sa faca un om casatorit?
Sau zici ca daca esti casatorit nu mai ai credinta?
Tu esti casatorita? Daca da, cum faci sa tii si om si credinta?
Cred ca la alti stapani se referea Hristos in citatul ala, ca stia cum e cu cei casatoriti.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 16.08.2015 at 22:36:29.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 16.08.2015, 22:12:38
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Delia, hai ca suntem chit.
Si voi exagerati si poate si eu.
Poate Dumnezeu te incearca faptic.Asta este in sine o provocare.
Poate Dumnezeu vrea sa vada daca tu chiar crezi ceea ce canti la cor.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 16.08.2015, 23:14:39
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Delia, hai ca suntem chit.
Si voi exagerati si poate si eu.
Ca nu se duce nimeni in fiecare zi la o nunta sau la o petrecere.

Eu spun ca trebuie vorbit cu duhovnicul si tinut masura. S-ar putea sa existe situatii in care
ne trimite chiar el sa iesim in lume, sa nu cadem in despresie sau alte probleme.
Dupa Yasmina (si poate si dupa tine) ar trebui sa nu ne ducem niciodata nicaieri.
Ne izolam, nu ne trebuie prieteni si nici rude sau colegi. Ne incuiem in casa si gata.
Asta este problema. Si am spus ca eu nu sunt de acord cu trimisul cadourilor.
Ori ne ducem cum trebuie, ori nu ne ducem deloc.

Acum fiecare face cum vrea.

Si Delia, in lume esti printre oameni, esti casatorit si ai credinta ta.
Trebuie sa ne ocupam de toti, sa ne impartim la toti. Pana si preotul spune asa.
Altfel cum ai vrea sa faca un om casatorit?
Sau zici ca daca esti casatorit nu mai ai credinta?
Tu esti casatorita? Daca da, cum faci sa tii si om si credinta?
Cred ca la alti stapani se referea Hristos in citatul ala, ca stia cum e cu cei casatoriti.
Doamne iarta-ma...
Ma duc soro peste tot,si aproape tot timpul-cu mici exceptii in functie de unele trieri si socoteli.
Chiar crezi ca locuiesc intr-o vagauna? Insa pt cineva care locuieste la 20 de minute de Malibu si 40 de Los Angeles,chiar am o viata linistita,destul de retrasa si meditativa-in raport cu viata locala.
N-am eu traba,fiecare cu ale lui iar eu cu ale mele.

Daca exista un conflict de interese trebuie sa fiu de partea celui/celei care este mai aproape de mine;in cazul acesta,Dumnezeu.
Au mai fost si incercari grele cand nu am avut de ales(nu am vrut sa supar capra)si a trebuit sa ma duc intr-o calatorie de nunta,a unor apropiati la Las Vegas,chiar in Vinerea Mare...

Daca stiam sa scriu puteam sa scriu o carte despre toate pataniile petrecute acolo,incercand sa ma tin de post in postul mare,in vinerea Mare,in Las Vegas!!!! Cu toate incercarile mele si cu toate socotelile de acasa,nu s-a putut. Macar am invatat din asta si acum stiu bine ca daca este post,atunci calatoriile de placere,petrecerile si sezatorile se exclud reciproc.
Este o vorba"sa nu te gaseasca timpul nepotrivit in locul nepotrivit"! Cam asa cu Las Vegas...

Acum sa nu intelegeti ca este iadul pe pamant...dar nici coltul potrivit pt a te gasi acolo in Vinerea Mare,sau oricare alta zi de meditatie si post :)

Acum gandesc si eu cu intelepciunea celui care a facut numai nepotrivite si nu a trecut niciun test,sau le-a trecut cu greu. Si eu imi spuneam ca nu este pacat sa te duci la o petrecere in post daca mananci numai morcovi acolo.
Nu mai conteaza celelalte ce se petrec acolo,important este ca am mancat morcovi si am dansat pana am facut bataturi,de distrat nu mai vb...
Mama,ce mai post! Pe cinste!
Apoi tot eu nu intelegeam de ce nu pot avansa si duhovniceste.Chiar asa ce-mi lipsea? Tineam postul ca la carte,Doamne fereste sa mananc ceva de dulce dar nu pierdeam nici o petrecere!

Poate cel devreme pe la 80 de ani,m-oi dumiri in sfarsit cu postul asta si cu ce vrea Dumnezeu de la mine! Sunt optimista,avansez ca racii :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 16.08.2015, 23:20:37
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Sofia,imi pare rau ca nu ai inteles ce am vrut sa exprim,pt ca nu am rabdare s-o fac frumos si cu claritate.

Citeste ce a scris Delia. Ea o face mult mai bine decat mine.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde