Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 20.01.2011, 11:54:26
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

In fine daca este adevarat ce zici (vorba ta e greoaie si nu prea inteleg unde vrei sa bati) asculta-l pe Arsenie Boca si vei vedea ca el condamna rugaciunea cu neoprotestantii! Apoi cine e mai traitor dintre noi doi nu stiu . Stiu ca Cine se va inalta pe sine se va smeri, si cine se va smeri pe sine se va inalta. (Mat.23:12)
Tu nu intelegi ca chiar daca afirmi ca esti ortodox si ca nu stiu ce ... cea ce a facut acest preot pentru noi ortodocsii este o nelegiuire si nu numai , iar ce a facut pastorul pentru neoprotestantii e la fel?

Last edited by bairstow; 20.01.2011 at 11:56:49.
Reply With Quote
  #122  
Vechi 20.01.2011, 12:14:42
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
In fine daca este adevarat ce zici (vorba ta e greoaie si nu prea inteleg unde vrei sa bati) asculta-l pe Arsenie Boca si vei vedea ca el condamna rugaciunea cu neoprotestantii! Apoi cine e mai traitor dintre noi doi nu stiu . Stiu ca Cine se va inalta pe sine se va smeri, si cine se va smeri pe sine se va inalta. (Mat.23:12)
Tu nu intelegi ca chiar daca afirmi ca esti ortodox si ca nu stiu ce ... cea ce a facut acest preot pentru noi ortodocsii este o nelegiuire si nu numai , iar ce a facut pastorul pentru neoprotestantii e la fel?
deci atit ai inteles[atit ai vrut] ca eu nu sunt smerit.
domnul sa te lumineze
mai omule pacatos
nu mai ispiti aproapele
de unde esti, sa pici jos
si-ai sa te lovesti fratie
ca pici oblu-n[drept]scafirlie
doamne binecuvinteaza
pe acest om ca-i de-a tau
nu cumva miine,poimiine
sa ajunga la ce-i greu.
ai spus ca sunt greoi in exprimare neintelegerea ta este exact ceia ce iti lipseste tie.
Reply With Quote
  #123  
Vechi 20.01.2011, 12:22:30
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Preotu acela e un screlozat care este invinuit de catre unii oameni care il cunosc ca ghiceste in cartea Sfanta si ca a castigat sume enorme din astfel de ghicituri. Credinciosii sunt cred facand parte din Oastea Domnului sau probabil ca sunt niste penticostali veniti cu autocarul. Cat despre Oastea Domnului ea ar trebui la prima vedere exclusa din biserica ortodoxa dar sa nu ne pripim. Acolo sunt inca oameni care au parte de liturghie si de Sfintele Taine!
Cat despre Alin a ajuns acest om sa se citeze pe el. Draga Alin uite aici un ortodox care si-a dat seama imediat ca e ceva necurat la mijloc cu acest preot! Acest preot decazut deoarece dupa cate stiu eu preotul nu are voie sa cante muzica populara si mai ales in public!
Alin esti foarte greoi in cea ce spui si nu inteleg prea multe din ce zici. Reanoire spirituala? Alo trezeste-te! Sunt in vremurile din urma si de aceea acest atac sectar fatis! Totusi biserica este condusa de Dumnezeu si nu are nevoie de apararea oamenilor! Acei preoti rusi care au facut ce ai spus tu probabil ca sunt ca niste fosti preoti securisti care au in gand nu pre Domnul ci pre prea iubitul ban! Adica au primit bani de la acei pastori ! Si atunci ne aducem aminte de lupul care se imbraca in haina ciobanului incercand sa momeasca oile! Bravo tie daca exemplu dat este adevarat sa vada si protestantii ca au inceput sa confirme biblia si nu numai: Lupul isi schimba parul, dar naravul ba!Fapte 20:29. Caci eu stiu aceasta, ca dupa plecarea mea vor intra, intre voi, lupi ingrozitori, care nu vor cruta turma.
Dumnezeu a spus:sa nu-i vorbesti pe Arhierei de rau ,unde iti e credinta spunind asemenea lucru urit de parintele, oare nu calci in picioare cuvintul lui Dumnezeu?.oare nu esti mai presus de mai marii erarhi ai bisericii ortodoxe?.orcum nu cunosti pe parintele asta-i sigur.
Reply With Quote
  #124  
Vechi 20.01.2011, 13:01:39
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

Mai omule cum sa nu-l cunosc? Mai omule asta aduce un penticostal in biserica face pe prostul ca nu stie cine e (spune ca e teolog si doar atat)ca nu stie ca e penticostal canta muzica populara si din cate am inteles invarte mari sume de bani etc etc.(dar de asta nu sunt sigur). Dar eu daca vad un preot ca e betiv mint si spun la lume ca e un preot bun?!? Pai tu il faci pe acest preot mai prost ca mine! Pai ce crezi ca nu stia acest nenorocit ca aduce un pastor penticostal? Apoi acel pastor ar fi trebuit sa arate ca e crestin penticostal! Sau eu daca ma duc in India il reneg pe Iisus? Sau ai auzit tu ca teologi ortodocsi sa se duca la penticostali ca si cum ar fi teologi protestanti? Tot nu ai inteles ca acei pastori americani sau imbracat in haine de preot ca sa minta turma? Tu ai dat acest exemplu bun(sper sa fie si adevarat)
Reply With Quote
  #125  
Vechi 20.01.2011, 13:32:28
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Mai omule cum sa nu-l cunosc? Mai omule asta aduce un penticostal in biserica face pe prostul ca nu stie cine e (spune ca e teolog si doar atat)ca nu stie ca e penticostal canta muzica populara si din cate am inteles invarte mari sume de bani etc etc.(dar de asta nu sunt sigur). Dar eu daca vad un preot ca e betiv mint si spun la lume ca e un preot bun?!? Pai tu il faci pe acest preot mai prost ca mine! Pai ce crezi ca nu stia acest nenorocit ca aduce un pastor penticostal? Apoi acel pastor ar fi trebuit sa arate ca e crestin penticostal! Sau eu daca ma duc in India il reneg pe Iisus? Sau ai auzit tu ca teologi ortodocsi sa se duca la penticostali ca si cum ar fi teologi protestanti? Tot nu ai inteles ca acei pastori americani sau imbracat in haine de preot ca sa minta turma? Tu ai dat acest exemplu bun(sper sa fie si adevarat)
parintele la chemat aflindu-l pe internet[de nu ma insel prin fica sa] si pustan si-a consultat agenda si ia spus data cind e liber si poate sa vina ceia ce a si facut.ce spui tu acolo sint doar speculatii a unora ce ii vor raul si sunt multi.de vrei sa te convingi cu ce s-a intimplat in rusia cauta pe internet eu am dat intimplator,sau poate nu.iti astept mesajul pe privat.

Last edited by mihaila_alin; 20.01.2011 at 13:37:17.
Reply With Quote
  #126  
Vechi 20.01.2011, 13:39:25
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
Dumnezeu a spus:sa nu-i vorbesti pe Arhierei de rau ,unde iti e credinta spunind asemenea lucru urit de parintele, oare nu calci in picioare cuvintul lui Dumnezeu?.oare nu esti mai presus de mai marii erarhi ai bisericii ortodoxe?.orcum nu cunosti pe parintele asta-i sigur.
cea mai mare boala a poporului roman e ignoranta. in Dreptul canonic scrie ca aplicarea normelor canonice se face de catre puterea bisericeasca si constiinta credinciosilor. din inflatia asta de smerenie au loc atatea sminteli in biserica. pentru ca oamenilor li s-a indus faptul ca nu au voie sa reactioneze cand canoanele sunt incalcate grav.
nu te obosi sa dai reply. nu voi mai interveni pe acest thread.

Last edited by mihai07; 20.01.2011 at 13:41:27.
Reply With Quote
  #127  
Vechi 20.01.2011, 13:48:07
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
cea mai mare boala a poporului roman e ignoranta. in Dreptul canonic scrie ca aplicarea normelor canonice se face de catre puterea bisericeasca si constiinta credinciosilor. din inflatia asta de smerenie au loc atatea sminteli in biserica. pentru ca oamenilor li s-a indus faptul ca nu au voie sa reactioneze cand canoanele sunt incalcate grav.
nu te obosi sa dai reply. nu voi mai interveni pe acest thread.
multumesc de interventie.Domnul si Maica Domnului sa te binecuvinteze.Amin.
Reply With Quote
  #128  
Vechi 20.01.2011, 21:36:37
Iosif77 Iosif77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.01.2011
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
acest om Pomohaci care incalca autoritatea bisericeasca
acest om sa nu zboare din sanul bisericii! Cat despre celalalt derbedeu
Pai as da dreptate unui preot care aduce jertfe pentru Budha?
Dar eu daca vad un preot ca e betiv mint si spun la lume ca e un preot bun?!?
Pai ce crezi ca nu stia acest nenorocit ca...
ce a facut acest preot pentru noi ortodocsii este o nelegiuire
Preotu acela e un screlozat
Ia sa vedem daca stii dumneata cui apartin urmatoarele invataturi:

SA NU JUDECAM PREOTII !
„De vei vedea preot beat, cazut in sant, du-te si-i saruta mana si indata te-ai umplut de harul lui Dumnezeu ! Harul lui Dumnezeu nu se duce de la preot, numai daca ai auzit ca l-a caterisit.”

Ati auzit cumva ca preotul Pomohaci sa fi fost caterisit?
Va dati seama ce deservicii aduceti ortodoxiei prin atitudinile dumneavoastra?

Voi, ortodocsii astia dubiosi care va barfiti preotii, cum puteti cere „sectarilor” sa nu vorbeasca despre preotii betivi si curvari cand voi insiva afirmati despre preotii vostri ca sunt „sclerozati, nenorociti si derbedei”?

Last edited by Iosif77; 20.01.2011 at 21:39:14.
Reply With Quote
  #129  
Vechi 20.01.2011, 21:39:06
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Preotu acela e un screlozat care este invinuit de catre unii oameni care il cunosc ca ghiceste in cartea Sfanta si ca a castigat sume enorme din astfel de ghicituri. Credinciosii sunt cred facand parte din Oastea Domnului sau probabil ca sunt niste penticostali veniti cu autocarul. Cat despre Oastea Domnului ea ar trebui la prima vedere exclusa din biserica ortodoxa dar sa nu ne pripim. Acolo sunt inca oameni care au parte de liturghie si de Sfintele Taine!
Cat despre Alin a ajuns acest om sa se citeze pe el. Draga Alin uite aici un ortodox care si-a dat seama imediat ca e ceva necurat la mijloc cu acest preot! Acest preot decazut deoarece dupa cate stiu eu preotul nu are voie sa cante muzica populara si mai ales in public!
Alin esti foarte greoi in cea ce spui si nu inteleg prea multe din ce zici. Reanoire spirituala? Alo trezeste-te! Sunt in vremurile din urma si de aceea acest atac sectar fatis! Totusi biserica este condusa de Dumnezeu si nu are nevoie de apararea oamenilor! Acei preoti rusi care au facut ce ai spus tu probabil ca sunt ca niste fosti preoti securisti care au in gand nu pre Domnul ci pre prea iubitul ban! Adica au primit bani de la acei pastori ! Si atunci ne aducem aminte de lupul care se imbraca in haina ciobanului incercand sa momeasca oile! Bravo tie daca exemplu dat este adevarat sa vada si protestantii ca au inceput sa confirme biblia si nu numai: Lupul isi schimba parul, dar naravul ba!Fapte 20:29. Caci eu stiu aceasta, ca dupa plecarea mea vor intra, intre voi, lupi ingrozitori, care nu vor cruta turma.
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ +++++++++++++++++
Ortodoxia nu este ce cred uni si alti ete ce spune Hristos.

CIND PACEA VETI IUBIO PURURI SI VA FI DRAGOSTE-NTRE VOI ATUNCEA LUMEA VA CUNOASTE CA SUNTETI UCENICI MEI.
Asa ca prima data cugetati ce a spus MINTUITORUL HRISTOS.
Iubitiva Uni pe alti pre cum si eu vam iubit pe voi.
Aratatimi un pasaj unde Hristos Invata sa ne urIm Uni pe alti.
Undei dragostea ?
Undei SMERENIA ?
Sau noi avem alti INVATATORI mai buni si mai SFINTI CA HRISTOS.
Nu ne Invata si Hristos sa ascultam pe mai mari nostri ,si pe cine avem mai mare aici pe pamInt nu NU PE PREOTII ???
sau noi avem pe acesti conducatori vremelnici ai acestei lumi care se schimba la alegeri si care slujesc lor si deavolului carei conduce.
Acest parinte ce a facut rau ca a invitat pe acest predicator ,si ce a spus acel om ca am cautat si am ascultatdar poate ca eu sunt asa de prost sau dus cu capul ca nu mai inteleg ce se vorbeste sau nu mai pot sa deslusesc ce este bun si ce e rau sau a Invatat sa ne razvratim impotriva Lui DUMNEZEU Sau a LUI HRISTOS,
sa ne lasam de a judeca noi pe alti ca nu suntem vrednici sau nu vrem sa vedem pacatele noastre .
Reply With Quote
  #130  
Vechi 20.01.2011, 23:02:06
macsim
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

1.Judecarea altora este incompatibila cu harul pe care ni-l da Dumnezeu prin Hristos. Harul lui Dumnezeu inunda orice credincios care Il recunoaste ca Mantuitor pe Isus. De aici, din noi insine, harul ar trebui sa se reverse catre ceilalti prin acceptarea lor, rabdarea fata de ei, iertare si mai ales fara a-i judeca. Doar ca noi facem precum precum robul din Matei 18: 21-35. Dupa ce Stapanul ne-a iertat datoria noastra de 1000 de dinari, mergem la vanatoare de frati, pentru doar 100 de dinari. Cum arata lucrarea Harului divin in viata noastra?

2. Judecarea altora este incompatibila cu smerenia. Filipeni 2:3 "Nu faceti nimic din duh de cearta sau din slava desarta; ci in smerenie fiecare sa priveasca pe altul mai pe sus de el insus."

3.Judecarea altora este incompatibila cu adevarul ca numai Dumnezeu are dreptul sa judece. Iacov 4:12 "Unul singur este datatorul si judecatorul Legii: Acela care are putere sa mintuiasca si sa piarda. Dar tu cine esti de judeci pe aproapele tau?"


Am gasit toate acestea si m-au cam izbit in inima. Imi cer iertare de la voi, pentru ca v-am judecat si Ii cer iertare Domnului pentru ca m-am suit pe scaunul Sau de judecata.

Despre toate lucrurile, doar El stie care este adevarul. Treaba mea de crestin este doar aceea de a fi crestin si nu de a ma stradui sa fiu mai crestin decat altii. Despre alegerile pe care le-am facut si le facem, fiecare dintre noi va raspunde in fata Celui care singurul are dreptul sa judece ...

Ma intrebam daca, ar fi sa nu ne mai judecam unii pe altii ... am mai gasi oare ceva de spus ... ?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cristian Pomohaci si Vasile Marcus ,ce parere aveti despre muzica lor? tigerAvalo9 Generalitati 53 30.08.2017 11:36:24
Despre parintele Cristian Pomohaci mela me Generalitati 85 30.04.2013 18:51:43
A murit Cristian Paturca antiecumenism Generalitati 43 26.01.2011 20:26:11
Cristian Pomohaci maxx2000ro Generalitati 14 05.05.2010 13:54:24
Cristian pomohaci catalinabalhui Stiri, actualitati, anunturi 2 20.07.2009 19:32:37