Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #291  
Vechi 11.06.2009, 02:56:28
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Eu unul nu pot da marturie pentru mine ca sunt crestin, doar Hriostos o poate face

Eu prefer sa fiu recunoscut de crestin si numit asa, de cei din jur, sper ca din ceea ce fac si vorbesc
Reply With Quote
  #292  
Vechi 11.06.2009, 03:05:33
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Eu unul nu pot da marturie pentru mine ca sunt crestin, doar Hriostos o poate face

Eu prefer sa fiu recunoscut de crestin si numit asa, de cei din jur, sper ca din ceea ce fac si vorbesc
Prima parte a raspunsului este f buna.
Reply With Quote
  #293  
Vechi 11.06.2009, 06:58:28
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Da, rusii cred ca au avut cele mai multe jertfe ale prigoanei comuniste.
...profund si clar

Mare este Dumnezeu!
Doamne cum a lucrat iconomia Dumnezeiasca pentru a pastra Ortodoxia pe pamint?.
Au trebuit sa moara sa se jertfeasca 20 000 000 de rusi pentru ca Biserica Ortodoxa sa ramina vie. Este paradoxal chiar, cum biserica s-a salvat printr-un regim Ateu, comunist. Caile Domnului chiar sunt de neinteles si de nepatruns in veci!!!.

Este clar ca pentru a putea fi oprita fiara fascista Dumnezeu a trebuit sa-l aduca mai intii pe Lenin dupa care pe Stalin la putere pentru a cistiga razboiul printr-o dictatura singeroasa insa mintuitoare si salvatoare de neam si credinta. Numai printr-o mobilizare masiva a neamului si declararea unui RAZBOI SFINT AL NEAMULUI RUS au putut tine piept masinii de tocat carne germana care radea totul in calea ei si ardea toate bisericile cu tot cu locuitori in ea ( 654 de sate parca DOAR IN BIELORUSIA arse pina-n temelii cu tot cu locuitori)
vedeti filmul rusesc cutremurator:
"Du-te si Vezi!" (un indemn foarte popular cu fanii Apocalipsei)
facut din marturii ale supravietuitorilor acestor masacre ale ortodocsilor arsi de vii de nemti in biserici.

Daca nu erau rusii Ortodoxia disparea de pe fata pamintului. In Romania(servitoarea nazistilor(cit a tinut shmenul) s-ar fi vorbit germana si am fi fost toti catolici germanizati(varianta saxona)
Sa-i multumim lui Vladica! si multor alti vladici martiri ai neamului Ortodox.
Hristos a stiut ca Biserica sa nu va muri in veci datorita Marelui Razboi Sfint dus de rusi!
Sa le fim recunoscatori in veci!
Dar deocamdata IAR suntem convenabil prinsi in alte aranjamente
Interesant cum se repeta istoria si cum nu invatam nimic
Unde-i liberul arbitru? :)))
Cred ca si de aceasta data Ortodoxia va fi salvata prin alte jertfe. Iar daca va fi asa, liberul arbitru intervine atunci cand optam pentru varianta comoda pentru moment propusa de conducatorii lumii care cuprinde cipuri si ecumenism si varianta apararii Ortodoxiei si a valorilor acesteia. Caci nu poti sa te numesti ortodox si sa accepti cu seninatate inventii antiortodoxe si chiar anticrestine.

Aranjamentele in care suntem prinsi acum se bazeaza pe MINCIUNA, deci trebuie sa ne documentam foarte bine pentru a nu cadea in mrejele acesteia. Un prieten perfid ne poate face mai mult rau decat un dusman sincer. Cand stii ca ai in fata un dusman, te mobilizezi exemplar si iesi la atac. In zilele noastre suntem dusi cu zaharelul ca in numele dialogului si al dragostei sa acceptam o pace stramba si pierzatoare de suflet cu ... NOI INSINE! Si vor sesiza, probabil, mai putini pericolul. Exista riscul de a fi ridiculizati cei care spun adevarul chiar de catre ortodocsi...
Reply With Quote
  #294  
Vechi 11.06.2009, 14:01:46
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sa nu ne imbatam cu apa rece ca Iosif Visarionovici Djugashvilli Stalin & Co au fost salvarea Ortodoxiei in Rusia!

Daca SUA nu ar fi subventionat maica Rusie la greu cu echipament de razboi, ce s-ar fi ales din U R S S ? Praful si pulberea...

Cel mai probabil germanii ar fi tocat marunt armata rosie. Supravietuitorii ei si liderii comunisti infranti ar fi organizat o rezistenta anti-nazista a partizanilor din fosta armata rosie si...

Insa ai dreptate cu miracolele infaptuite de Dumnezeu in folosul credintei tot prin oameni.
Reply With Quote
  #295  
Vechi 11.06.2009, 15:04:07
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Eu unul nu pot da marturie pentru mine ca sunt crestin, doar Hriostos o poate face

Eu prefer sa fiu recunoscut de crestin si numit asa, de cei din jur, sper ca din ceea ce fac si vorbesc
Da: Parintele Sofronie ii sfatuia pe oameni daca snt intrebati daca sunt ortodocsi sa spuns 'incerc'.
Suna mai bine decat 'noi detinem adevarul'.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #296  
Vechi 11.06.2009, 15:13:23
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_m Vezi mesajul
Sa nu ne imbatam cu apa rece ca Iosif Visarionovici Djugashvilli Stalin & Co au fost salvarea Ortodoxiei in Rusia!

Daca SUA nu ar fi subventionat maica Rusie la greu cu echipament de razboi, ce s-ar fi ales din U R S S ? Praful si pulberea...

Cel mai probabil germanii ar fi tocat marunt armata rosie. Supravietuitorii ei si liderii comunisti infranti ar fi organizat o rezistenta anti-nazista a partizanilor din fosta armata rosie si...

Insa ai dreptate cu miracolele infaptuite de Dumnezeu in folosul credintei tot prin oameni.
Na, ca de data asta sunt mai de acord cu razvan decat cu tine, andrei.
Stalin a profitat enorm de pe urma infrangerii asteia a nazistilor, a folosit si crestinii, a mizat pe patriotism, si de asta rusii si celelalte neamuri din USSR i-au acordat incredere. Altfel, poate ar fi fost o revolutie interna, ca tara se ducea de rapa si se simtea, teroarea era mare.. Daca nu castigau razoiul, poate se termina comunismul mai repede si se gaseau alte mijloace sa fie infrant nazismul.
Nu cred ca rosii ar fi fost cei care l-ar fi distrus pe Hitler insa. Cine stie.. Daca si cu parca.
Cine stie ce rau mai venea si atunci.
N-are sens de fapt sa ne certam acum si pentru asta.

Pentru ortodocsi comunismul a adus ca lucru bun sangele martirilor - care a intarit Biserica, sau mai bine zis a tinut-o in viata - dar a adus si jugul mintal si lipsa de libertate si atractia fata de totalitarism care se vede inca in comportamentul nostru. Oricum tendinta era dinainte, de cand ortodocsii au tot fost sub turci, tatari, iar in Rusia Biserica a fost sub jugul statului de la Petru cel Mare..

Alt efect bun a fost ca multi ortodocsi au fugit in vestul Europei si in USA, Canada, si acolo au format comunitati ortodoxe si au dat marturie despre ortodoxie in occident.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #297  
Vechi 11.06.2009, 15:15:46
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Si cuvintul Ecumen-ism este inventat si comunism, bahaburez-ism este inventat de te miri ce draci

Oare de ce Fani nu are dreptul la fel ca Karl Marx sau Bill Gates sa inventeze un cuvint care este foarte reusit.

BRAVO!

"More power to her!!!

De acum inainte incurajez pe toti sa il folosim chit ca-ti ravasim neuronii sau nu, treaba ta.
Este un cuvint care promoveaza dragostea catre aproapele in spiritul poruncilor lui Hristos!
:-) Merci. Da, hai sa pastram ecumenie. Anca, nu te obliga nimeni sa-l preiei si tu, dar eu ma tot impiedic in 'ecumen-ism'

Cred ca in mintea meza s-a facut si o legatura cu cuvantul german care nu are -ism, se zice 'die Ökumëne'. Deci chiar din capul meu nu am scos ecumenia asta.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #298  
Vechi 11.06.2009, 15:22:13
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
In rest, Fani, dialogul cu tine nu isi mai are rostul, daca peste tot vezi numai lipsa dragostei.
Nu-i chiar asa. Hai sa nu mai vorbim despre dragoste atunci, Neossisaa si cu mine am 'tras un semnal de alarma' si ajunge, face fiecare cum crede. Putina judecata reciproca nu strica daca nu e facuta cu agresivitate.

Tot nu ai raspuns cu Steinhardt oricum, asteptam sa il treci pe lista la exceptii cand spui de acum ca 'toti marii duhovnici si sfiantii inchisorilor au fost antoiecumenisti'.

Si inca o inconsistenta: am vazut ca lui ii acorzi lui Steinhardt circumstanta timpului in care a trait, dar altora nu. Altii au dreptate orice ar fi spus indiferent in ce epoca au trait, fara drept de apel. Daca, bineinteles, au spus ceva in directia pe care ai adoptat-o deja...

Ei, uite, iar te iau mai ironic. Dar sa stii ca nu vreau sa ma supar cu tine si trebuie sa iei mai ca pe o gluma ironiile mele. Asa, ca si cum am sta de vorba la o cafea si ne-am tachina.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #299  
Vechi 11.06.2009, 15:26:44
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ptr. Fani: daca la mine, cum ai observat cuvantul cheie pe care il folosesc este "a pune piciorul in prag" dar numai pentru subiecte cu aspect religios [ca in rest n-am cum si nu-mi vine sa pun piciorul in prag, atunci la tine, cuvintele-cheie sunt "ecumenism / ecumenie".

De unde ai mai scos cuvantul "ecumenie", din ce etimologie provine?
daca tot putem schimba dupa cum vrem noi terminatiile unor cuvinte, atunci din "patriotism" sa facem "patri[h]otie" din "globalism" spune, te rog, cam ce alt cuvant ar putea fi inventat, evident, cu terminatia modificata , eventual "globalitie" sau "globalotie".
Vezi cat de haios pot suna anumite cuvinte daca vrem cu orice pret sa "actionam" asupra terminatiilor lor?
Sau din "nazism", "nazitie" ori ce altceva?!...
Reply With Quote
  #300  
Vechi 11.06.2009, 15:37:04
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Mai frate Razvan poate fratia ta nu ai aflat ca inginerii rusi au descoperit cu darul Duhului Sfant un blindaj neregulat la tancuri.
Blindajul acela a facut ca tancurile rusesti sa distruga tancurile nemtesti.
Avea o mica problema blindajul acela neregulat atat de simplu dar atat de eficient:
Cand cadea obuzul pe el aluneca.
Ca Dumnezeu sa se asigure de aceea caci castiga cine trebuie razboiul a mai binecuvantat umanitatea si cu o iarna serioasa in Rusia .
Injinerii aia din Nemtia "super destepti" asa super destepti a fost ca a uitat sa faca tancurile lor sa reziste la ger si normal nu avea blindaj asa bun ca cele rusesti.Erau foarte dichisit facute,ingrijit da problema e ca se producea prea putine numeric fata de foarte multe care se faceau de rusi si nu era nici asa bune.

Cat despre legionari nu acestia au bagat Romania in Razboi de partea Nemtiei ci dracii inseland pe cei de la Garda de Fier care nu prea aveau treaba cu vreo religie ca toti erau posedati de draci.
(astia au bagat la puscarie din legionari de altfel.)
Dealtfel crestinismul luteran din Nemtia a cam disparut sub influenta ereziei nationaliste ariene si am avut de-a face cu posedarea in masa a poporului german la fel cum s-a intamplat pe vremea cand au fost devastate Bisericile Catolice.
Daca e sa fim corecti Domnul nostru Iisus Hristos nu a fost de neam indo-european ci semito-hamit.
Corect Maica Domnului si Domnul nostru Iisus Hristos ar trebui pictati in Sfintele Icoane cu ten masliniu cum au arabii si evreii get-beget ca toti se trag din Avraam.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce argumente sa-i aduc unei persoane care nu crede in sfinti? pacatoasa Generalitati 19 28.04.2023 21:31:00
Argumente in favoarea faptului ca BO este adevarata Biserica a Lui Hristos Lucian008 Despre Biserica Ortodoxa in general 106 27.03.2014 14:34:37
Dialogul BOR cu BC si bisericile crestine mihailt Biserica Ortodoxa Romana 38 11.07.2011 17:29:40
Dialogul cu catolicii din Cipru BogdanF2 Generalitati 2 16.11.2009 13:03:37
Dialogul ortodoxiei cu neoprotestantii PadreCory Secte si culte 0 20.06.2008 23:42:10