Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 03.02.2016, 10:18:55
un.suflet un.suflet is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.11.2015
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Culmea e ca, pana la un punct, e foarte buna. Dar cine poate stapani limanul dincolo de care o astfel de absenta devine catastrofala?r.
Lipsa fricii de consecinte la copil, dpdvd educational( ca despre asta vorbeam), e distructiva, nimicitoare, pe termen lung.Impinge la tot ce e mai rau, inclusiv la adictii.Cine poate trasa linia dintre un echilibru interior, spiritualetc etc, si o catastrofa din toate punctele de vedere?Educatia: si nu atatcat cea vorbita( iata cum vorbele pot fi manipulatoare chiar si aici, cu fiintele pecare le iubim cle mai mult( copiii nostri), ci educatia care se reflecta in faptele noastre, in felul in care ne traim viata, noi, parintii: simtul masurii in fiecare zi traita, raportarea continua la un sistem sanatos de valori si multe alte lucruri, care infaptuite armonios, reprezinta relatia noastra in totalitate cu Dumnezeu.Din punctul meu de vedere, asta e cel mai inalt grad de inteligenta al unui om.Restul...cunostinte, formule stiintifice, filozofice etc...La ce folosesc, fara contextul care sa le faca infinite? La nimic.E strict parerea mea, cu mentiunea ca si eu sunt departe de idealul spiritual al unei fiinte pe care il conturez, si eu ma lupt ca toata lumea( sau uneori, mai abitir decat ceilalti) cu limitarile mele.Deaspe Adam si Eva nu mai comentez.Asa cum spuneam mai demult, cuvintele se pot transforma foarte usor in instrumente manipulative si incerc sa despic cat mai putin firul in patru, nu de altceva, dar imi fac in primul rand rau mie, si apoi si celor care mai citesc pe aici si s-ar putea sa ma creada.Prefer doar sa imi impartasesc din trairile personale.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 03.02.2016, 12:44:13
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de un.suflet Vezi mesajul
...copiii sunt feriti de consecintele faptelor lor...
.. felul in care ne raportam la Divinitate are legatura direct proportional cu felul in care ne raportam la persoanele importante din copilaria noastra.
Simplificat: radacinile lipsei temerii fata de Dumnezeu sunt bazele unei educatii gresite.
Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir
intelepciunea inseamna nu a sti mult, ci inseamna a sti ceea ce conteaza cu adevarat.
Asadar, educatia corecta e sa aplici cateva principii foarte simple,nimic stufos,nimic complicat.Adevarul e simplu,dar prostia bat-o vina...
Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil
respingerea atitudinii de a vorbi despre defectele tale, despre ceea ce te necajeste la tine...
Toata lumea vorbeste asa, la modul "obiectiv", despre lucruri
Crezi ca daca fiecare ar incepe sa-si arate public lenjeria murdara ar fi un lucru pozitiv? Ar fi ca si "educatia" sexuala la gradinita.Lasa-i pe altii sa vorbeasca despre defectele tale si nu-i contrazice chiar daca n-au dreptate...iar tu nu privi la defectele altora...ca sunt molipsitoare.
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #33  
Vechi 03.02.2016, 13:02:53
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul

Crezi ca daca fiecare ar incepe sa-si arate public lenjeria murdara ar fi un lucru pozitiv? Ar fi ca si "educatia" sexuala la gradinita.
Pai asa se face? Isi arata lenjeria (murdara) intre ei?....:)
Reply With Quote
  #34  
Vechi 03.02.2016, 13:22:39
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de un.suflet Vezi mesajul
Restul...cunostinte, formule stiintifice, filozofice etc...La ce folosesc, fara contextul care sa le faca infinite?
Stiu si eu...
Poate ca nu de contexte avem, la nesfarsit, nevoie. Nu e oare lumea o fabrica specializata in a furniza la nesfarsit contexte?
Cred ca suferim de o boala numita "amanarea textului, de grija contextului"...:)
Reply With Quote
  #35  
Vechi 03.02.2016, 13:32:09
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Cred ca suferim de o boala numita "amanarea textului, de grija contextului"...:)
Crezi? Tu sigur suferi de boala numita "cautarea pretextelor pentru compunerea textelor"... :)
Reply With Quote
  #36  
Vechi 03.02.2016, 13:42:00
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crinrin Vezi mesajul
Crezi? Tu sigur suferi de boala numita "cautarea pretextelor pentru compunerea textelor"... :)
Vai, multumesc, multumesc frumos!
Ei, am luat-o si eu de la altii...:)
Reply With Quote
  #37  
Vechi 03.02.2016, 14:28:14
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Vai, multumesc, multumesc frumos!
Ei, am luat-o si eu de la altii...:)
...deci sunt molipsitoare...dar ,paradoxal,tu vrei sa auzi mai multe defecte ,ca sa ai toata colectia...
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #38  
Vechi 03.02.2016, 15:04:28
un.suflet un.suflet is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.11.2015
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Stiu si eu...
Poate ca nu de contexte avem, la nesfarsit, nevoie. Nu e oare lumea o fabrica specializata in a furniza la nesfarsit contexte?
Cred ca suferim de o boala numita "amanarea textului, de grija contextului"...:)
Poate aveti si dvs. dreptate.Dar daca asta e viata?Pana la urma, ce se alege de un copil in lumea asta, fara contextul unui camin cald, iubitor si sigur?Sau ce e o femeie, fara contextul unei familii?Sau ce e de un om, fara apartenenta la o credinta, grup social, la o tara etc.Peste tot numai contexte.Au si ele rostul lor.E tare rau sentimentul de dezradacinare si de insingurare, cand simtim ca nu ne potrivim nicaieri.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 03.02.2016, 15:41:58
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Propun, in lipsa unei glume bune, un respiro...:)
Printre altele, ar fi de discutat daca astfel de lucruri (muzica, arta in general) nu sunt, deja, un antibiotic impotriva spectrului larg al virusilor prostiei.
Dincolo de rase, de epoci: muzica!

https://www.youtube.com/watch?v=cd1FmDleuzk
Reply With Quote
  #40  
Vechi 03.02.2016, 18:05:10
RedRose's Avatar
RedRose RedRose is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 247
Implicit

Bun respiro, Ahil...muzica vindeca multe..de ce nu ar vindeca si prostia?Eu personal il prefer pe Richard Clayderman
https://www.youtube.com/watch?v=65EE7hTWq18
__________________
Pentru un om cu picioarele goale, fericirea e o pereche de pantofi.Pentru un om care poarta pantofi vechi,fericirea este o pereche de pantofi noi,iar pentru omul care nu are picioare,fericirea este sa mearga descult.
Masoara fericirea cu ceea ce ai,nu cu ceea ce-ti lipseste!
Reply With Quote
Răspunde