Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.11.2009, 23:48:56
pacatoasa's Avatar
pacatoasa pacatoasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit va rog, sa incercam sa ajutam un pic

Corina sufera de o boala grava si are nevoie de ajutor. Daca nu putem da un banut, putem sa o punem la rugaciune. Insa fara bani, din pacate nu putem avea acces la servicii medicale de ultima generatie. Va rog, din suflet haideti sa nu fim nepasatori si un euro daca donam e important pentru ea...a strans pana acum o suta si ceva de euro .E important sa ne ajutam la nevoie, e dureros sa fii atat de bolnav si sa stii ca exista o sansa totusi, dar nu ti-o permiti.Suntem in postul Craciunului, haideti din putinul pe care l avem sa daruim si oamenilor aflati in suferinta...daca toti trecem pe langa ei fara sa luam o atitudine...nu e deloc crestineste.
Am intrat pe blogul Corinei mai demult, am citit, mi a parut rau dar nu am facut nimic...nu am daruit, nu m am rugat...in sinea mea m am gandit ca sunt altii care o vor ajuta. In seara asta cand am intrat si am vazut ca s-au strans doar o suta si ceva de euro, mi am spus ca puteam sa dau si eu macar un 10 lei si conta. Prin spital e greu si din pacate in cele mai multe cazuri daca nu ai bani..off . ma gandesc ca platim atatia bani la asigurarile de sanatate si cand vine vorba sa beneficiem...trebuie sa ne cautam de bani prin buzunare, desi unii dintre noi au cotizat o viata.
http://corinaserbanescu.blogspot.com...l#comment-form

Va rog sa le puneti la rugaciune pe prietenele mele garv bolnave Diana, Ana si Angela.
Si va mai rog, sa l puneti si pe tatal meu Vasile la rugaciune...Urmeaza sa fie operat pe cord...situatia lui e grava, au intervenit multe complicatii. Eu ma rog, insa daca se roaga mai multi oameni poate se indura si Dumnezeu...
__________________
În lume necazuri veți avea; dar îndrăzniți. Eu am biruit lumea. (Sfanta Evanghelie dupa Ioan-cap.16)

Singura fericire pe care o ai vine de la cea pe care o dai (Eduard Pailleron)

Last edited by pacatoasa; 26.11.2009 at 00:04:21.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.11.2009, 00:04:08
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pacatoasa Vezi mesajul
...
Maine dimineata devreme o sa merg la biserica si pentru voi, i-am mai promis cuiva.
Cand e operatia?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.11.2009, 00:18:15
pacatoasa's Avatar
pacatoasa pacatoasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elizabeta Vezi mesajul
Maine dimineata devreme o sa merg la biserica si pentru voi, i-am mai promis cuiva.
Cand e operatia?
Operatia tatalui meu va fi in saptamana 6 -11 decembrie. E foarte speriat...insa doctorul i-a spus ca daca nu se opereaza urgent va muri, deoarece are 3 artere infundate 90-95%, insuficienta mitrala, insuficienta cardiaca si anevrism aortic...toate sunt in urma infarctului. Sper sa fie bine, desi si mie mi e teama si plang intr una. Insa nadajduiesc la Maicuta Domnului, care a fost alaturi de multe ori de mine...poate se indura si acum de noi pacatosii. Te rog, Elisabeta sa le pui si pe fetele de care am scris, sunt in suferinta trupeasca mai grava ca a tatalui meu...au dureri mari.
Vreau sa ti spun, si asta nu ca sa zic vezi Doamne ca fac si eu ceva pentru tine...vreau sa ti spun ca te pun la rugaciunile mele si pe tine...ma rog la Maica Domnului ( ti am spus asta pentru ca mie imi da o stare de bine, cand stiu ca sunt pomenita in rugaciuni).Multumesc! Domnul sa te aiba in a Lui paza!
__________________
În lume necazuri veți avea; dar îndrăzniți. Eu am biruit lumea. (Sfanta Evanghelie dupa Ioan-cap.16)

Singura fericire pe care o ai vine de la cea pe care o dai (Eduard Pailleron)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.11.2009, 00:24:28
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Sa il ajute Dumnezeu pe tatal tau sa iasa cu bine din operatie! Si eu am bunic care a avut probleme cardiace foarte grave si ne-a ajutat Dumnezeu de a scapat si de moarte, si de operatie!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.11.2009, 00:25:42
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pacatoasa Vezi mesajul
Operatia tatalui meu va fi in saptamana 6 -11 decembrie. E foarte speriat...insa doctorul i-a spus ca daca nu se opereaza urgent va muri, deoarece are 3 artere infundate 90-95%, insuficienta mitrala, insuficienta cardiaca si anevrism aortic...toate sunt in urma infarctului. Sper sa fie bine, desi si mie mi e teama si plang intr una. Insa nadajduiesc la Maicuta Domnului, care a fost alaturi de multe ori de mine...poate se indura si acum de noi pacatosii. Te rog, Elisabeta sa le pui si pe fetele de care am scris, sunt in suferinta trupeasca mai grava ca a tatalui meu...au dureri mari.
Vreau sa ti spun, si asta nu ca sa zic vezi Doamne ca fac si eu ceva pentru tine...vreau sa ti spun ca te pun la rugaciunile mele si pe tine...ma rog la Maica Domnului ( ti am spus asta pentru ca mie imi da o stare de bine, cand stiu ca sunt pomenita in rugaciuni).Multumesc! Domnul sa te aiba in a Lui paza!
Iubire, ceea ce pot eu sa fac, o sa fac. Si nu sunt doar vorbe-n vant. Imi pare foarte rau ca esti asa de amarata si sunt alaturi de tine. Incurajeaza-l tot timpul pe tatal tau, stai cat mai mult cu el, zambeste-i, sa nu te vada ca plangi. Tu esti baza acum!
Mai departe, Dumnezeu va hotari. Noi putem doar sa-L rugam si sa-I propunem.
Le pun si pe fete, am lista in fata, le-am scris numele deja...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.11.2009, 00:26:10
pacatoasa's Avatar
pacatoasa pacatoasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Sa il ajute Dumnezeu pe tatal tau sa iasa cu bine din operatie! Si eu am bunic care a avut probleme cardiace foarte grave si ne-a ajutat Dumnezeu de a scapat si de moarte, si de operatie!

Da, totul sta in voia Lui Dumnezeu!
__________________
În lume necazuri veți avea; dar îndrăzniți. Eu am biruit lumea. (Sfanta Evanghelie dupa Ioan-cap.16)

Singura fericire pe care o ai vine de la cea pe care o dai (Eduard Pailleron)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.11.2009, 00:30:52
Nevrednicul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

am sa ma rog si eu pt tatal tau,mama mea este in aceeasi situatie (refuza operatia)...si cred ca Dumnezeu ne va ierta si ajuta dandu le viata ! Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.11.2009, 00:31:47
mara2008's Avatar
mara2008 mara2008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Orasu cu KM 0 inlacrimat...
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit

Ma alatur si eu cu tot sufletul rugaciuni pentru tatal tau si prietenele tale si pentru tine sa te intareasca Dumnezeu sa fii alaturi de tatal tau si de ele.Multa sanatate si incredere ca nu esti singura.
__________________
O,vorba buna balsam pentru suflet!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 26.11.2009, 00:34:32
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nevrednicul Vezi mesajul
am sa ma rog si eu pt tatal tau,mama mea este in aceeasi situatie (refuza operatia)...si cred ca Dumnezeu ne va ierta si ajuta dandu le viata ! Doamne ajuta!
Spune-mi numele
Reply With Quote
  #10  
Vechi 26.11.2009, 00:35:51
Nevrednicul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

multumesc! Maria....cum voi putea si eu?!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sa-l ajutam pe Marin! silvia55 Umanitare 1 19.01.2012 15:32:16
Sa-l ajutam pe Siluan! glykys Generalitati 12 04.12.2010 23:42:42
SA ajutam un medic! kiralina Umanitare 30 02.07.2010 22:04:15
Sa ajutam Manastirea Cetatuia Jane Says Umanitare 1 26.02.2010 22:42:18
Sa ajutam pe cineva!!! mario1983 Umanitare 1 26.01.2009 12:33:59