Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #851  
Vechi 10.02.2015, 11:39:03
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu cred ca nici tacerea nu e solutia optima. Asa spun si multi sfinti parinti. Astfel de oameni trebuie sa intalneasca rezistenta, nu sa li se netezeasca potecile pentru a-si indeplini misiunea. Nu-L marturisim pe Dumnezeu si Adevarul Sau, nu ia in seama nici El.

Pur si simplu, orice crestin poate si trebuie sa fie un formator de opinie neplatit care sa marturiseasca adevarul, chiar daca iese cu imaginea sifonata din aceasta pricina.
Reply With Quote
  #852  
Vechi 10.02.2015, 11:49:24
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marimira Vezi mesajul
Draga Antonia, nu mai conteaza daca vrea sa nu sa fie formator de opinie -ESTE DEJA!!! -
Cine ? Cum ?Alin ?
Ai mai, fii serioasa...
Alin..., formator de opinie
Sa stii ca Tom & Jerry au mai multa influenta decat Alin.
Reply With Quote
  #853  
Vechi 10.02.2015, 12:02:48
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Pur si simplu, orice crestin poate si trebuie sa fie un formator de opinie neplatit care sa marturiseasca adevarul, chiar daca iese cu imaginea sifonata din aceasta pricina.
Nu si cand e penibil de prost si se mai si declara crestin, e un fel de antireclama.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #854  
Vechi 10.02.2015, 12:03:49
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marimira Vezi mesajul
Mihaela a spus securist, tu formator de opinie, eu cred ca este amandoua cu stat de plata la zi. Deci lasa-l in ale lui...
Crede si nu cerceta!
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #855  
Vechi 10.02.2015, 12:05:55
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marimira Vezi mesajul
Aline, draga, nu-i frumos sa tot jignesti in stanga si in dreapta.
Citat:
În prealabil postat de Marimira Vezi mesajul
Mihaela a spus securist, tu formator de opinie, eu cred ca este amandoua cu stat de plata la zi. Deci lasa-l in ale lui...
La oleaca de prostie, nu strica si nitica ipocrizie..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #856  
Vechi 10.02.2015, 12:07:16
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Cartea Apocalipsei este foarte înaltă (pentru mintea noastră) și alegorică, și au fost chiar sfinți părinți care nu au îndrăznit să o interpreteze.
Da, dar dracu' si aia pe care ii calareste se cred mai presus de ei, nu stiai?

Chit ca interpretarile lor sunt furate de la "fratiorii" sectari (nici un ortodox n-a venit cu astfel de interpretari pana la ei) acum nu mai sunt sectari inselati de draci, sunt luminati de "duhul". Care duh, stim noi.

Citat:
Obsesia anti-cod-de-bare (deci nu cip) a par. Paisie vine de la o neoprotestanta cam dusa cu pluta (se credea profet si ca vorbea cu Dumnezeu) Mary Stewart Relfe care a scris o carte “The New Money System 666” ajunsa se pare si la el de la vrednicii pelerini, probabil pe acelasi canal ca si informatiile cu cainii omorati cu laser in SUA.

Noutatea bomba pe care o introduce este ca calugarii atoniti care au inceput miscarea anti-666 (printre care Pr. Staret Paisie) au imprumutat ideea dintr-o sursa protestanta evanghelica: iata un interviu cu staretul (in greaca) in care parintele pare sa recunoasca "contributia" de inspiratie americana (Mary Stewart Relfe: “The New Money System 666”, 1982, Montgomery, Alabama - in cartea-biografie a Pr. Paisie scrisa (in 1998) de ieromonahul Christodoulos la pag. 91 rezulta ca staretul atonit era intr-adevar in posesia acestei carti).
Postarea originala aici.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 10.02.2015 at 12:44:19.
Reply With Quote
  #857  
Vechi 10.02.2015, 13:16:28
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

,,Shizofrenici paranoici si cipofobi sectanti", toti, in frunte cu Sfantul Paisie Aghioritul, parintele Justin, alti preoti romani, rusi si sarbi, asa cum ne marturiseste AlinB. Curat, ortohotie autentica!
Reply With Quote
  #858  
Vechi 10.02.2015, 13:55:14
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nee, sa refera strict la 1-2 postaci de pe aici de pe forum, aia cu cu "argumente" de youtube si literatura neoprotestanta si cu radiografii cu cipuri in maselutza.


Si sigur, pentru 5-6 care au afirmat ceva, chiar afirmatii ridicole uneori, aialati cu miile ii puteam arunca la gunoi, nu sunt buni.

Cand ai sa ai dovezi ca au fost alesi ca Papi infailibili ai ortodoxiei sa le postezi aici, sau pe youtube, poftim.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 10.02.2015 at 13:57:38.
Reply With Quote
  #859  
Vechi 10.02.2015, 14:04:19
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Eu cred ca nici tacerea nu e solutia optima. Asa spun si multi sfinti parinti. Astfel de oameni trebuie sa intalneasca rezistenta, nu sa li se netezeasca potecile pentru a-si indeplini misiunea. Nu-L marturisim pe Dumnezeu si Adevarul Sau, nu ia in seama nici El.

Pur si simplu, orice crestin poate si trebuie sa fie un formator de opinie neplatit care sa marturiseasca adevarul, chiar daca iese cu imaginea sifonata din aceasta pricina.
Draga mea,

El a inteles, nu e prost, face pe prostul...pur si simplu sunt alte interese la mijloc!!! Si daca prin absurd nu a inteles, este pentru ca nu vrea...

Nu este vorba de imagine sifonata, este vorba daca ai sau nu cu cine discuta, si adevarul trebuie spus cui este interesat de adevar si de mantuire..in rest chiar este pierdere de timp. Si daca a inteles el, nu va recunoaste si va merge pe aceeiasi linie pana la nemurire.
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
  #860  
Vechi 10.02.2015, 14:16:12
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Scurt!

Toata povestea asta semi-deliranta cu cipul, microcipul, cardu', etc, etc., are un singur raspuns, conform Scripturii si bunului-simt: nu exista fapta in absent/inaintea faptuitorului. Presupusa pecetluire cu...nu stiu ce, nu este pe rol, pentru simplul motiv ca nenea ala rau nu a aparut inca pe scena.
Cine nu intelege asta, e un mistic speriat de bombe.
BTW, exista undeva (mi-e lene sa caut acum) un parinte care a explicat clar ca pecetluirea este un soi de anti-mirungere. Si este logic. Daca Anti mimeaza pe Mesia, normal ca va inversa "in oglinda" tot ce tine de Domnul.
Tehnologia nu are prestigiu mistic. De un cip se stie ca e facut de om. De o ungere rituala insa se stie ca vine de Sus...sau de Jos.
Q. E. D.

P. S. Cine refuza Scriptura si, mai mult, logica, e doar o fiinta aglutinata sub steaguri dubioase...pe care steaguri numai Crucea nu e. Cel putin Crucea pe care o stim si o cinstim noi.
P. P. S. Am observat ca cipofobii sunt mai mult femei (cum altfel?)...ar fi sinistru, mai mult: blasfemic, sa intre fiintele astea emotiv-fixiste in altar ca preotese, cum ar vrea unele descreierate si fortele din spatele lor, din "partea veche" a eurouniunii neosovietice. Bleah!

Last edited by Barsaumas; 10.02.2015 at 14:31:23.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sanatate Mosh-Neagu Postul 255 30.07.2017 13:46:00
o rugaciune pentru sanatate maria32 Umanitare 34 09.07.2015 16:05:09
Crestinul ortodox si cardurile de sanatate dorinastoica14 Despre Biserica Ortodoxa in general 134 26.11.2012 01:34:06
Religie alternativa CristanN29 Despre Biserica Ortodoxa in general 8 25.11.2010 12:05:42
Rugaciune pentru Sanatate t_a_pirvu Umanitare 4 15.09.2010 12:58:53