Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #291  
Vechi 11.06.2011, 14:19:04
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lilith23 Vezi mesajul
Da, hai să ne mutăm toți la țară! Să uităm de faptul că avem nevoie de universități, de turism (din care o țară câștigă foarte mult), de educație etc. Apoi o să ne dăm seama că nici la țară nu-i chiar așa bine și o să ne mutăm în peșteri! Eu Lilith, tu Guardian Knight!
Cu siguranta nu schimbam noi lumea...caci trendul ei ,e fixat de altcineva...!!!
Insa tu ce parere ai : tehnica, aparatura,cuceririle stiintifice, modernitatea societatii actuale, de la cine vin? De la diavol sau de la Dumnezeu?

Se zice ca uciga-l-crucea a gasit o smecherie, pentru a-l indeparta pe om de credinta,si adunandu-i pe toti impielitatii la sfat in fundu iadului le-a zis :
-Fratilor,vedem ca nu-l putem face pe om sa nu afle de credinta de biblie,nu-l putem impiedica sa nu merga din cand in cand la biserica,ba si sa faca mai rar fapte bune !
Da uitati impielitatilor ce trebuie sa facem in continuare:
-sa scornim o droaie de lucruri(aparatura, masini, vile, excursii,bani,magazine, universitati,servicii grele si bine platite...si tot felu de dracii !) numai sa-l tinem pe om tot timpu ocupat !
Numai ca sa-i ocupam timpul,si sa nu mai aiba vreme de credinta !
Ha,ha,hahahahaaaaa !!!
Reply With Quote
  #292  
Vechi 11.06.2011, 14:39:38
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
tehnica, aparatura,cuceririle stiintifice, modernitatea societatii actuale, de la cine vin? De la diavol sau de la Dumnezeu?
Simplu : cele bune si cu adevarat de folos , vin de la Dumnezeu , iar cele rele , distrugatoare in general , vin de la diavoli , dar toate sunt cu voia Lui ! Avand comparatie , avand aceasta posibilitate , o minte sanatoasa va alege tehnica , aparatura si alte cele cu folos , in rest . . .
Attached Images
File Type: jpg 3cristiboss56images.jpg (9,7 KB, 3 views)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #293  
Vechi 11.06.2011, 16:23:34
Raziel Raziel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Mesaje: 201
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Insa tu ce parere ai : tehnica, aparatura,cuceririle stiintifice, modernitatea societatii actuale, de la cine vin? De la diavol sau de la Dumnezeu?
Nici de la unul, nici de la altul, toata stiinta si tehnica este cat se poate de umana.
Nu exista stiinta/tehnica rea(diavol) sau buna(Dumnezeu) ci doar modul in care omul le foloseste poate fi considerat de societatea actuala rau sau bun.
Reply With Quote
  #294  
Vechi 11.06.2011, 18:25:01
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lilith23 Vezi mesajul
Da, hai să ne mutăm toți la țară! Să uităm de faptul că avem nevoie de universități, de turism (din care o țară câștigă foarte mult), de educație etc. Apoi o să ne dăm seama că nici la țară nu-i chiar așa bine și o să ne mutăm în peșteri! Eu Lilith, tu Guardian Knight!
Vin si eu.


(educatia nu este doar formala. Exista si cea din familie.. acei "7 ani". Cat despre cultura.. sa fim seriosi. Dar ai mentionat si tu filmuletele despre "ultima carte citita". Nu se mai inghesuie multi sa citeasca, prefera sa se anestezieze cu televizorul.
Se poate citi si la tara. Eu imprumutam carti de la vecinii bunicilor, cand eram in vacante la tara. Oamenii aveau carti in casa, sa stii.)
Reply With Quote
  #295  
Vechi 11.06.2011, 18:58:23
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Vin si eu.


(educatia nu este doar formala. Exista si cea din familie.. acei "7 ani". Cat despre cultura.. sa fim seriosi. Dar ai mentionat si tu filmuletele despre "ultima carte citita". Nu se mai inghesuie multi sa citeasca, prefera sa se anestezieze cu televizorul.
Se poate citi si la tara. Eu imprumutam carti de la vecinii bunicilor, cand eram in vacante la tara. Oamenii aveau carti in casa, sa stii.)

Nu am spus că oamenii de la țară sunt proști. Și eu mi-am petrecut o parte din copilărie la țară, unde am citit mult. Tot acolo mi-am scris și primul roman. Iubesc satul românesc, merg mereu cu plăcere în vizitele rudelor de la țară. Dar ideile extremise gen "hai să ne mutăm toți la țară, să nu mai existe orașe" mi se par ilogice, utopice și absurde.
Reply With Quote
  #296  
Vechi 20.05.2013, 09:39:11
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Un Parinte monah de prin Iasi a spus asa: e bine sa ai o masina buna de care sa te folosesti, dar sa nu dai in extremism si sa cumperi cea mai tare si mai scumpa masina; poti sa pui bani la cec, la ciorap, sa castigi bine, dar daca o ruda sau un prieten vine si iti cere ajutor, sa il ajuti, nu sa fi hapsan si sa nu dai nimic; poti sa ai o casa frumoasa si ingrijita, dar normala,cu 4-5 camere, nu cu 20 de camere. Banuiesc ca se poate aplica la toate obiectele.

Sunt oameni care nu prea au bani, dar au masini mai scumpe decat casa unde stau, au 2-3 telefoane de fite, haine de firma etc. E aiurea.
Reply With Quote
  #297  
Vechi 20.05.2013, 11:28:59
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit Poti sa ai o masina scumpa

Total de acord!

Evident ca e mai bine sa locuiesti la casa (la curte) decat la bloc! Insa una e sa vrei o casa obisnuita cu 3-4 camere si cu totul alta e sa vrei vila cu etaj si camere "fara numar"cu termopane! Sa-ti cheltui bani ca sa-ti construiesti o asemenea vila mi se pare risipa inutila- chiar nu-i inteleg pe cei care fac treaba asta! Cu banii aia mai degraba ma duc sa vizitez Moscova, Sankt Petersburg sau Paris!

Cu masina personala da- uneori poate fi o necesitate (cand trebuie sa faci naveta intr-un sat izolat unde nu circula transportul in comun, cand ai rude bolnave care trebuie transportate la spital sau cand lucrezi in constructii si trebuie sa transporti rapid materiale ori muncitori sau cand esti om de afaceri), insa in rest este moft! Am intalnit multi oameni foarte comozi- chiar daca face 5 minute pe jos pana la servici sau pana la piata, sau are transport in comun el tot masina personala foloseste!
Din aceasta cauza in marile orase si in special in Bucuresti traficul este foarte aglomerat! Aici si primariile si regiile de transport urban ar trebui sa adopte masuri in asa fel incat omul sa fie atras spre transportul urban in comun - un autobuz are o poluare mult mai redusa decat sa zicem 100 de autoturisme, ca sa nu mai zic de transportul electric (tramvai, troleibuz) care este complet nepoluant!
Din pacate dupa 1990 in multe orase, in loc sa se investeasca si sa se promoveze transportul in comun electric cu tramvaie si troleibuze (asa cum se face in tari ca Elvetia ori Austria), acesta a fost distrus din interesele meschine a unor primari ori consilii locale corupte (cazul Constanta, Brasov, Sibiu, Suceava, etc)!
Reply With Quote
  #298  
Vechi 20.05.2013, 12:46:13
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Masina este o necesitate pentru mine decit sa-mi i-au una ieftina si sa ma lase in drum dupa un an mai bine imi i-au una mai bunicica sa ma tine 10 ani, eu cred ca nu e pacat.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #299  
Vechi 20.05.2013, 12:55:45
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Dupa fapta, si rasplata (video)

Sunt românii cinstiți și curajoși? Sunt românii gata să facă orice pentru dreptate, cinste și adevăr?


Din 11 aprilie, Cristi Iacob și Sorin Tofan îi pun pe români la detectorul de curaj și onestiate și îi premiază pe cei mai drepți și mai viteji, în cadrul emisiunii “După faptă, și răsplată”.



În fiecare ediție, cei doi prezentatori vor orchestra trei runde, una mai grea decât cealaltă, filmate cu camera ascunsă.


În ediția de debut, în prima rundă cetățenii sunt ispitiți de ochiul dracului, banul. Vom vedea pe 11 aprilie câți români ar da banii înapoi unei vânzătoare neatente, care le-a dat restul mai mult decât trebuia.


În a doua rundă, cetățenii sunt puși în situația de a da o mână de ajutor unui străin înșelat de niște ospătari.


În ultima rundă și cea mai grea dintre toate vom vedea câți dintre români ar interveni într-o situație de viață și de moarte. Despre ce poate fi vorba vedeți în prima ediție “După faptă, și răsplată”.

Și pentru ca lupta celor doi prezentatori să aibă o miză, Sorin Tofan și Cristi Iacob vor face pariuri înaintea fiecărei runde, pe o pedeapsă, usturătoare pentru ei, amuzantă pentru telespectatori: 3 minute din viața lor se vor lăsa telecomandați unul de celălalt!


“Este o emisiune care nu judecă oamenii, ci doar îi pune față în față cu niște situații de viață. Ne dorim să arătăm că există încă români cu calități umane netocite”, mărturisește Cristi Iacob.


“Ne vom folosi de camera ascunsă pentru a vedea dacă mai există români cu calități umane pe care unii dintre noi le consideră disparute”, spune Sorin Tofan.
Reply With Quote
  #300  
Vechi 20.05.2013, 12:56:02
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Un Bugatti Veyron, de ex.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Bucuresti -> Prislop fara masina? Nicador Generalitati 18 08.04.2015 19:18:48
Si cand simti ca nu mai poti... cer_indurare Intamplari adevarate 23 12.02.2012 08:26:34
Cea mai scumpă Evanghelie: 14 milioane Mihnea Dragomir Generalitati 2 06.08.2011 08:29:26
poti sa mori in vis? The_Fallen Generalitati 9 30.06.2010 10:19:48
LA MULȚI ANI, scumpa mea mamă.... geo.nektarios Diverse Sarbatori 18 06.03.2009 22:01:16