Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.08.2011, 22:07:32
tara tara vrem ostas tara tara vrem ostas is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit Dumnezeu personal

Rog pe fiecare sa descrie ce crede el despre Dumnezeu si ce-i care au votat sa explice optiunea aleasa..
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.08.2011, 22:10:04
tara tara vrem ostas tara tara vrem ostas is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Am vrut sa fac si un vot, dar l-am postat din greseala fara...

Intrebarea votului ar fi fost : Credeti ca Dumnezeu e : Personal , Impersonal . Altceva (exemplificati).
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.08.2011, 22:38:48
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tara tara vrem ostas Vezi mesajul
Am vrut sa fac si un vot, dar l-am postat din greseala fara...

Intrebarea votului ar fi fost : Credeti ca Dumnezeu e : Personal , Impersonal . Altceva (exemplificati).
Cuvantul "Personal" are ca radacina expresia latina "persona" care inseamna "masca".

"Persona" mai inseamna si actor, prin extensie un rol social circumstantial.

Deci asocierea cu Dumnezeu, al acestui cuvant este din aceasta perspectiva incompatibila.

O persoana este ceva circumstantial...se naste, i se atribuie un nume, acumuleaza un set de idei, actioneaza si finalmente moare. Dupa moarte acea 'persoana' nu mai poate fi identificata.

Sumumul acestor atribute circumstantiale poarta numele de persoana, este ca o masca prin care putem distinge o 'persoana' de alta 'persoana'.

-------------------

Persoana in sens crestin este sentimentul de apropiere si caldura sufleteasca, de intimitate si bucurie, grefat pe capacitatea de discriminare mentala a caracteristicilor specifice ale unei anumite fiinte.

In acest sens Dumnezeu este personal, pentru ca poate fi recunoscut prin gustul virtutilor si curatenia mintii. Cand ne apropiem de Dumnezeu inima se aprinde si arde cu putere, fara a vedea chipuri si forme.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.08.2011, 22:42:38
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Dumnezeul creștinilor este un dumnezeu personal. Este dumnezeul lui Abraham, al lui Isaac și al lui Iacov. Este acela care a grăit omului de la spirit la spirit și i-a spus: "Ascultă, Israele...". Noi nu credem într-un dumnezeu care s-a limitat la actul creației, după care și-a abandonat creația pentru ca să o viziteze din nou la sfârșit, ca să recupereze ce s-ar mai putea recupera. Noi credem într-un dumnezeu care până și mișcarea firelor de păr din capul nostru o guvernează. Dumnezeul creștinilor nu e dumnezeul filozofilor. Nu este Brahman. Este un dumnezeu viu. Când eu ascult de El și fac un lucru bun, El se bucură, când păcătuiesc El se întristează. Mă aude și mă vede mereu, chiar și gândurile mele cele mai ascunse El le cunoaște. Eu Îi vorbesc Lui prin rugăciune, El îmi vorbește mie prin credință.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.08.2011, 22:48:24
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Mai Mihnea, esti baiet istet, tocmai tu te-ai prins in jocul asta?

Dar ia raspunde la o intrebare mai dificila decat a cita din manualul te teologie, care crezi ca a fost intentia lui "tara" cand a deschis topicul asta?

In definitiv suntem pe un forum crestin, pentru crestini Dumnezeu este personal, cine este ateu sau de alta credinta gen budhist, newagist, si au un dumnezeu impersonal se stie, si s-a vazut deja si pe topicul asta, atunci rostul care este?

Eu nu reusesc sa-mi dau seama iar "tara" nu cred ca o sa ne spuna.

Ce zici "tara", ne spui care e ideea cu topicul?
Sa desparti graul crestin de neghina newagista?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.08.2011, 22:58:06
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul

In definitiv suntem pe un forum crestin, pentru crestini Dumnezeu este personal,
Nu e chiar așa. Sunt foarte mulți oameni care nu sunt nici newage-iști, nici budiști. Sunt creștini. Din aceia care merg la biserică și nu ratează nicio expoziție de sfinte moaște. Și totuși, nu au reprezentarea de Dumnezeu personal. Știu bine asta, fiindcă și eu am fost astfel. Realizarea caracterului personal al lui Dumnezeu este esențială, este etapă obligatorie o oricărui parcurs spre El.
Despre aceste lucruri am scris mai pe larg în blogul meu, aici: http://regnabit.wordpress.com/2010/0...ea-convertire/
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.08.2011, 23:11:34
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

E o falsa problema.

Cel mai simplu Dumnezeu este cel personal, chiar si cei ne-crestini sunt personali, chiar si cei care nu sunt umani, tot personali sunt, chiar si crestinii nepracticanti tot intr-un Dumnezeu personal cred cand simt efectiv nevoia sa le rezolve o problema (desi in restul timpului s-ar putea sa-l comute pe modul impersonal cum ati observat pe blog), chestia asta tine de legile empatiei.

De asta pana si Budhistii si cei care au un Dumnezeu practic impersonal, cvasi-exclusiv dedicat celor care iubesc esentele filosofice tari, tot au facut ceva pentru a oferi un personaj uman ca obiect de inchinare, de asta budhistii desi n-au un dumnezeu personal si se presupune ca cei care au atins Nirvana au depasit sfera personalului, tot li s-au ridicat umane statui si sunt prezentati ca avand legatura cu lumea asta - desi e un statut incompatibil cu realizarile spirituale care le sunt atribuite.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.08.2011, 23:17:04
Kronos's Avatar
Kronos Kronos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.06.2011
Mesaje: 226
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Cel mai simplu Dumnezeu este cel personal, chiar si cei ne-crestini sunt personali, chiar si cei care nu sunt umani, tot personali sunt, chiar si crestinii nepracticanti tot intr-un Dumnezeu personal cred cand simt efectiv nevoia sa le rezolve o problema
Așa e. Îmi amintesc că parohul reproșa la aproape fiecare sfârșit de Liturghie din duminici faptul că observă atât de mulți oameni cu „un Dumnezeu al lor, personal. Îmi spun: păi ce părinte, eu cred în Dumnezeu. Ce nevoie mai am să merg la biserică?”. Era împotriva „personalizării” exagerate a lui Dumnezeu pentru că fiecare și-L „închipuie” după cum îl arde conștiința mai puțin.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.08.2011, 23:25:37
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Kronos Vezi mesajul
Așa e. Îmi amintesc că parohul reproșa la aproape fiecare sfârșit de Liturghie din duminici faptul că observă atât de mulți oameni cu „un Dumnezeu al lor, personal. Îmi spun: păi ce părinte, eu cred în Dumnezeu. Ce nevoie mai am să merg la biserică?”. Era împotriva „personalizării” exagerate a lui Dumnezeu pentru că fiecare și-L „închipuie” după cum îl arde conștiința mai puțin.
Ai putea sa zici mai bine ca "si-l personalizeaza"
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.08.2011, 09:56:04
informatorul's Avatar
informatorul informatorul is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 33
Implicit

teistii cred in zei personali
majoritatea celorlalti (panteistii, deistii, etc) cred in zei impersonali
ateii nu cred in zei (weak atheism) sau cred ca nu exista zei (strong atheism)

probabil credea ca unii vor avea o revelatie cu threadu asta si isi vor da seama ca sunt deisti/panteisti, etc
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pacatul global si pacatul personal patinina34 Din Noul Testament 3 28.12.2008 01:50:58
cum vad personal o facultate de teologie podolski_2 Generalitati 29 10.12.2008 01:57:17