Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.06.2009, 15:08:38
emanouela emanouela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2009
Mesaje: 214
Exclamation cununia religioasa in post

buna , am o mare dilema.....
sunt casatorita dar din X motive nu am facut decat cununia civila. momentan sunt in strainatate, urmeaza sa nasc in luna august, problema esta ca nu pot ajunge in tara decat in luna decembrie, in post. atunci urmeaza sa fac botezul bebelului si doresc si cununia religioasa....din unele parti aud ca se poate, platind o taxa si motivand de ce, din alte parti aud ca nu se poate. v-as ruga frumos daca stie cineva despre subiect sa-mi spuna si mie. multumesc
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.06.2009, 17:12:01
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Emanouela, dar acolo unde esti nu exista biserica ortodoxa? In general exista biserici ortodoxe in fiecare oras mare sau chiar mijlociu in mai toate tarile. Chiar daca nu romaneasca, poate ruseasca sau greaca..
Doamne ajuta!
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.06.2009, 17:43:13
emanouela emanouela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2009
Mesaje: 214
Implicit

exista si varianta asta o stiu si eu. intrebarea mea era alta. eu tin neaparat sa fiu cu familia si cei dragi iar ceea ce fac sa fac pt sufletul meu. stim bine ca nunta in ziua de azi a devenit in majoritatea cazurilor o afacere, eu nu vreau asta, ii vreau pe cei dragi langa mine, atat. ceea ce nu inteleg e de ce pt unii se poate si pt altii nu. dispensa aia pt ce e atunci?!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.06.2009, 18:14:00
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Nu prea inteleg de ce nu s-ar putea. Eu n-am auzit de asta ceva. Poate doar sa vi se dea un canon ca ati trait impreuna inainte de a va casatori la biserica, dar de ce sa nu puteti fi cununati?
A, pardon, e vorba de post.. Cred ca fiind vorba de conditii speciale se poate, depinde de preot (si de episcop).
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.06.2009, 18:21:35
Nevrednicul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

De ce la unii se poate si la altii nu? Pai... de ce ne uitam in gradina altuia? Dumnezeu a stabilit niste randuieli,care daca vrei le ti,daca nu nu. Nu e vorba daca se poate sau nu. Orice se poate,daca nu s-ar putea poate am muri pe loc sau cine stie ce ni s-ar intampla,insa ideea e daca si Hristos e deacord.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.06.2009, 18:25:24
emanouela emanouela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2009
Mesaje: 214
Implicit

biserica de unde apartin a zis da, dar sa fac o cerere la mitropolie unde sa explic de ce si cum....ok, am rugat-o pe mama mea sa faca asta, ea fiind in tara, eu fiind in luna 7 si jumatate deci se exclude calatoria pt asa ceva, chiar azi a fost si i s-au refuzat pana si cererea.....cu interventii s-a acceptat primirea cererii dar cu avertismentul ca nu cred ca se rezolva pt ca s-a schimbat mitropolitul si se pare ca are reguli noi....nu mai inteleg nimik....religia nu e una si aceeasi pt toti, nu se aplica la fel??? ca si legea ......
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.06.2009, 18:29:13
emanouela emanouela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2009
Mesaje: 214
Implicit

nevrednicul.....eu zic ca din moment ce exista acea dispensa e o usa deschisa, daca nu ar exista, daca nimeni nu ar fi facut as zice ca nu e de acord nici Hristos si nici Dumnezeu, dar ea exista. problema e ca nu stiu de ce nu se aplica pt toata lumea aceleasi reguli
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.06.2009, 18:39:44
Nevrednicul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Te inteleg perfect,insa ce vroiam sa subliniez e faptul ca daca unora li s-au acceptat anumite lucruri,daca la ei preotii "au inchis ochii",asta nu inseamna ca este si bine pt ei sau ca s-au bucurat si de binecuvantarea lui Hristos.
Intr-adevar,este o situatie dificila,poate nici nu trebuia sa ma grabesc sa intru in discutie. Sa-mi fie cu iertare,nu vreau sa te descurajez,ci pur si simplu mi-am spus parerea.
In tara nu mai vi si cu alta ocazie? Adica sa poti face nunta intr-o zi cand ai dezlegare si binecuvantare?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 17.06.2009, 20:15:22
emanouela emanouela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2009
Mesaje: 214
Implicit

nu, chiar nu pot ajunge in tara inainte de decembrie si nici nu pot ramane dupa 6 ianuarie cand as avea "liber" la cununie religioasa, asta e cea mai mare problema
Reply With Quote
  #10  
Vechi 17.06.2009, 20:46:34
viorelarad viorelarad is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Mesaje: 2
Exclamation raspuns!!!

Citat:
În prealabil postat de emanouela Vezi mesajul
buna , am o mare dilema.....
sunt casatorita dar din X motive nu am facut decat cununia civila. momentan sunt in strainatate, urmeaza sa nasc in luna august, problema esta ca nu pot ajunge in tara decat in luna decembrie, in post. atunci urmeaza sa fac botezul bebelului si doresc si cununia religioasa....din unele parti aud ca se poate, platind o taxa si motivand de ce, din alte parti aud ca nu se poate. v-as ruga frumos daca stie cineva despre subiect sa-mi spuna si mie. multumesc
_________________________________________
Cununia religioasa se poate face și în străinătate nu este nici o problemă din punctul acesta de vedere dar dacî dorești neaparat căsătoria ta să aibă loc în România atunci trebuie sa o faci doar in afara postului pentru că din punct de vedere al legiilor sinodului Bisericesc săvârșirea tainei Sf. Cununii religiose se facee doar cu dispensă din partea Chiriacului locului!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Este posibila cununia religioasa fara nasi? Samarineanca Nunta 6 05.09.2010 12:07:08
cununia religioasa acasa anakatoh Nunta 8 10.01.2010 22:06:25
Cand se face cununia religioasa si alte detalii sophia Nunta 2 29.06.2009 11:26:56
cununia religioasa la tara sau la oras? crista Nunta 2 02.06.2009 12:20:44
CUNUNIA RELIGIOASA carmenpenzes Nunta 4 06.04.2008 15:22:55