Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 29.02.2024, 12:13:08
Argesean123 Argesean123 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.02.2024
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Pentru a intelege acest pacat mentionat in scriptura, ce trebuie sa faci e foarte simplu ca restul 99% din biblie, cauti contextul.
Toata biblia e cuvantul viu al lui Dumnezeu. Mantuitorul ne invata verbal in evanghelii cum sa citim biblia. Prin marturiile sale, in general expune mai intai anumite pilde sub forma de parabole, pentru a-ti face ca cititor anumite conexiuni in gand, sa intelegi de unde vine si unde vrea sa ajunga, apoi iti spune metafora la sfarsit. Metafora care nu s-ar putea intelege fara context. In alte cuvinte tot ce credeti unii ca inseamna pacat, sau ce vi se spune ca inseamna, sau ce auziti de la coltul bisericii si cititi pe internet, cat timp nu vine integral de la Mantuitor, ideea nu e de la Dumnezeu.
Va expun contextul si va rog sa analizati atent, apoi trageti concluziile personale, apoi va voi explica la ce se refera. Si nu e vorba de suicid asa cum s-a mai mentionat. Si ala e un pacat grav, dar trebuie sa aveti anumite notiuni teologice in spate inainte sa acuzati ca s-a dus in iad si nu va mai fi iertat aflandu-se in stare de hula impotriva Duhului Sfant. Pentru ca e considerat ca daca a fost nebun sau nu a avut discernamant si s-a sinucis, este la judecata Domnului, nu-l poate acuza nimeni decat diavolul ca a hulit impotriva Duhului Sfant. De asta si unii au parte, altii nu au parte de slujba la inmormantare. Poate inainte sa-i ia diavolul mintile s-a pocait, l-a marturisit pe Hristos, s-a smerit. Sunt multe forme recunoscute de a te mantui, dar diavolul l-a abatut din drum, poate a fost un fel de Iov si a pierdut tot, dar nu toti sunt tari ca Iov, dar diavolul a fost mai puternic si el a reusit sa piarda drumul in viata. In ziua de azi ai multe responsabilitati, te macina alte evenimente paralele din viata, e foarte usor sa o iei razna din multe motive daca ai pati ce a patit Iov.

Din biblia ortodoxa varianta actualizata:
Matei cap.3:

23. Și chemându-i la Sine, le-a vorbit în pilde: Cum poate satana să alunge pe satana? [[1.se face referire indiret la o idee biblica deja mentionata, precum ca mai intai trebuie sa te pocaiesti si sa crezi in Mantuitor ca sa te poti mantui, pentru ca diavolul nu poate alunga diavolul, doar ce e de la Dumnezeu alunga ce e de la diavol. "Că de vei mărturisi cu gura ta că Iisus este Domnul și vei crede în inima ta că Dumnezeu L-a înviat pe El din morți, te vei mântui." /////// "Cel ce va crede și se va boteza se va mântui; iar cel ce nu va crede se va osândi." ///// Căci: "Oricine va chema numele Domnului se va mântui". 2. acelasi lucru, alta varianta: cat timp ai duhul diavolesc(=inversiunea Duhului Sfant. diavolul e cunoscut ca inverteste absolut toata lucrarea Dumnezeiasca) in tine asa cum a avut Iuda, nu-l mai poti alunga nici in prezenta Domnului cat timp Tatal nu alege personal sa faca asta. 3.aceeasi doctrina, alta formulare: nu mai poti vedea lumina atunci cand esti in intuneric/// "Eu sunt limina lumii!" ]]
24. Dacă o împărăție se va dezbina în sine, acea împărăție nu mai poate dăinui.
25. Și dacă o casă se va dezbina în sine, casa aceea nu va mai putea să se țină.
26. Și dacă satana s-a sculat împotriva sa însuși și s-a dezbinat, nu poate să dăinuiască, ci are sfârșit. [[aceleasi taine, cat timp joci sah impotriva ta si alegi sa faci mutarile gresite... pierzi garantat]]
27. Dar nimeni nu poate, intrând în casa celui tare, să-i răpească lucrurile, de nu va lega întâi pe cel tare, și atunci va jefui casa lui.
28. Adevărat grăiesc vouă că toate vor fi iertate fiilor oamenilor, păcatele și hulele câte vor fi hulit;
29. Dar cine va huli împotriva Duhului Sfânt nu are iertare în veac, ci este vinovat de osânda veșnică.
30. Pentru că ziceau: Are duh necurat.
[[30.e cel mai important pentru ca defineste starea e acuzare in care a fost pus Mantuitorul si acuzat de farisei/multime ca nu e de la Dumnezeu sau nu au crezut ca e fiul lui Dumnezeu. ("Dacă ești Fiul lui Dumnezeu, coboară-Te de pe cruce! Pe alții i-a mântuit, iar pe Sine nu poate să Se mântuiască! ...... Se coboare acum de pe cruce, și vom crede în El.") acuzatorul este sinonim cu diavolul. ce face diavolul in prezenta Domnului la judecata? te acuza pe nedrept cum l-au acuzat pe Mantuitor]]
31. Și au venit mama Lui și frații Lui și, stând afară, au trimis la El ca sa-L cheme.
32. Iar mulțimea ședea împrejurul Lui. Și I-au zis unii: Iată mama Ta și frații Tăi și surorile Tale sunt afară. Te caută.
33. Și, răspunzând lor, le-a zis: Cine este mama Mea și frații Mei?
34. Și privind pe cei ce ședeau în jurul Lui, a zis: Iată mama Mea și frații Mei.
35. Că oricine va face voia lui Dumnezeu, acesta este fratele Meu și sora Mea și mama Mea.



Va rog sa intelegeti odata pentru totdeauna ce insemna a huli Duhul Sfant. Inseamna legat de context si de ce am scris in paranteza explicatia si originea contextului pentru crestinul familiar cu scriptura, inseamna strict ca nu accepti mantuirea prin Hristos si negi Dumnezeirea si ALEGI sa ramai in intuneric, in alte cuvinte alegi sa nu te mantuiesti. Asta niciodata nu va putea fi iertat, pentru ca mantuirea se poate face doar in lumea asta. Pe lumea cealalta ori ajungi in prezenta Domnului, ori ajungi in iad. (" Nimeni nu vine la Tatăl Meu decât prin Mine") Este cunoscuta doctrina ca starea omului aflat in iad se manifesta ca o nepasare fata de mantuire prin lipsa dorintei de a fi in prezenta Domnului. Nu mai ai posibilitatea si determinarea necesara sa te intorci. Atat. Scurt si la revedere. Din ce am scris aici, deduceti si scopul nostru pe planeta asta, daca va mai intrebati unii care habar nu aveti exact de ce si pentru ce traiti.

Last edited by Argesean123; 29.02.2024 at 12:26:33.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 29.02.2024, 12:22:17
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Argesean123 Vezi mesajul
nu e vorba de suicid asa cum s-a mai mentionat
Și Pr. Papacioc a zis că-i despre suicid, iar cuvintele lui au greutate mai mare decât analiza ta neoprotestantă și străină de ortodoxie, n-ai adus nimic din Sfânta Tradiție doar tălmăciri în care te înalți pe tine ca fiind cine știe ce dascăl venit din ceruri, fii serios.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #13  
Vechi 29.02.2024, 12:43:04
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 734
Implicit

Răspuns ortodox de la Sfinții Bisericii:

Citat:
Iată, lui Zaheu i s-a iertat iubirea de averi, femeii păcătoase i s-au iertat păcatele trupești, tâlharului de pe cruce i s-au iertat tâlhăriile și multor altora li s-au iertat multe alte păcate. Și atunci, de ce să nu fie iertată și tăgăduirea adevărului, necredința, batjocorirea lui Dumnezeu Duhul? Fiindcă la cei ca primii pomeniți este rușine și pocăință, pe când la ceilalți, nu.

Ai citit în Evanghelie aceste spuse ale lui Hristos: tot păcatul și toată hula se va ierta oamenilor, dar hula împotriva Duhului Sfânt nu li se va ierta oamenilor nici în lumea aceasta, nici în cealaltă. Și întrebi: ce este hula împotriva Duhului Sfânt? Este hula împotriva adevărului și vieții care este de la Dumnezeu Duhul Sfânt. Necredinciosul, care urăște și prigonește adevărul lui Dumnezeu, hulește împotriva Duhului. Sinucigașul, care urăște și ucide viața din sine, hulește împotriva Duhului. Fiindcă Duhul este numit Duhul adevărului și Dătătorul de viață, în Evanghelia după Ioan scrie că Domnul Hristos l-a numit de trei ori pe Duhul Sfânt Duhul Adevărului (14, 26; 15, 26; 16, 13). Deci, cine tăgăduiește și batjocorește adevărul tăgăduiește și batjocorește pe Duhul Sfânt, tăgăduiește și batjocorește pe Dumnezeu, Care e duh și adevăr.

„De ce nu poate fi iertat acest păcat”, întrebi, „în vreme ce orice alt păcat poate fi iertat? Iată, lui Zaheu i s-a iertat iubirea de averi, femeii păcătoase i s-au iertat păcatele trupești, tâlharului de pe cruce i s-au iertat tâlhăriile și multor altora li s-au iertat multe alte păcate. Și atunci, de ce să nu fie iertată și tăgăduirea adevărului, necredința, batjocorirea lui Dumnezeu Duhul?”. Fiindcă la cei ca primii pomeniți este rușine și pocăință, pe când la ceilalți, nu. Cei dintâi, chiar dacă păcătuiesc, reînnoadă legătura cu Dumnezeu prin rușine și pocăință, dar la cei din urmă toate legăturile cu Dumnezeu sunt rupte, și omul necredincios s-a depărtat nemărginit și deplin de Dumnezeu. La cei dintâi este slăbiciune, la cei din urmă, îndărătnicie. La cei dintâi, sufletul călătorește prin întuneric, însă măcar dorește lumina. La cei din urmă, sufletul călătorește prin întuneric și numește întunericul lumină. Când omul nu are nici cea mai mică voință să se mântuiască, Dumnezeu nu vrea să-l mântuiască cu de-a sila.

Ca o altă hulă împotriva Duhului Sfânt este urârea vieții proprii și răpirea vieții proprii. Duhul Sfânt Se numește Dătătorul de viață, Dăruitorul vieții. Când omul primește viața de la Dătătorul de viață, însă din neștiința obârșiei acestui dar nu este recunoscător față de Dumnezeu, i se poate ierta. Chiar și când cineva primește viața de la Duhul Vieții, și știe de unde a primit acest lucru de mare preț, și totuși nu e recunoscător, i se poate ierta. Dar când cineva primește viața de la Duhul Vieții și o leapădă cu dispreț, aceluia nu i se poate ierta nici în lumea aceasta, nici în cealaltă.

Pentru a înțelege acest lucru trebuie să înțelegem mai întâi ce înseamnă a ierta. A ierta pe păcătos înseamnă a-i reda viața deplină, a-i dărui din nou viața: însă când cineva nu dorește viața, ba o mai și urăște și o disprețuiește, Dumnezeu nu are altceva să-i dea. De asta un astfel de om este șters din Cartea celor vii.

Roagă-te lui Dumnezeu să te păzească pe tine și pe ai tăi de aceste păcate de neiertat, care înseamnă o nebunească răzvrătire a făpturii împotriva Făcătorului.
Sfântul Nicolae Velimirovici, Răspunsuri la întrebări ale lumii de astăzi: scrisori misionare, Editura Sophia, 2002, p. 39
https://doxologia.ro/de-ce-pacatul-i...grave-ar-fi-se
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #14  
Vechi 29.02.2024, 12:43:40
Argesean123 Argesean123 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.02.2024
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Și Pr. Papacioc a zis că-i despre suicid, iar cuvintele lui au greutate mai mare decât analiza ta neoprotestantă și străină de ortodoxie, n-ai adus nimic din Sfânta Tradiție doar tălmăciri în care te înalți pe tine ca fiind cine știe ce dascăl venit din ceruri, fii serios.
"Cel ce va crede și se va boteza se va mântui; iar cel ce nu va crede se va osândi."

Domnu, dumneata esti cei care te autoacuzai ca ai osandit pe altii. Erai fixat pe pacatul asta. Inainte sa-ti faci in continuare treaba de acuzator, vezi si reflecta la pacatele tale si cauta cum te poti pocai si mantui te rog.

Sfanta traditie inseamna cu totul altceva.

In al doilea rand, sa-ti fie rusine de blasfemie ca l-ai pus inaintea cuvantului si contextului Mantuitorului pe un simplu om care nu a fost nici apostol, nici parinte al bisericii. El daca a talcuit ceva si a povestit despre asta, ca si mine, a facut asa cum a crezut el mai bine. Pentru asta niciodata nu am sa-l acuz pe un om al bisericii ca a interpretat gresit el prin intelegerea lui. Fiecare isi are limitele lui personale si luminarea de la Dumnezeu vine prin Duhul Sfant pe masura intelegerii sale, mai mult sau mai putin vasta.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 29.02.2024, 12:47:30
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Argesean123 Vezi mesajul
"Cel ce va crede și se va boteza se va mântui; iar cel ce nu va crede se va osândi."

Domnu, dumneata esti cei care te autoacuzai ca ai osandit pe altii. Erai fixat pe pacatul asta. Inainte sa-ti faci in continuare treaba de acuzator, vezi si reflecta la pacatele tale si cauta cum te poti pocai si mantui te rog.

Sfanta traditie inseamna cu totul altceva.

In al doilea rand, sa-ti fie rusine de blasfemie ca l-ai pus inaintea cuvantului si contextului Mantuitorului pe un simplu om care nu a fost nici apostol, nici parinte al bisericii. El daca a talcuit ceva si a povestit despre asta, ca si mine, a facut asa cum a crezut el mai bine. Pentru asta niciodata nu am sa-l acuz pe un om al bisericii ca a interpretat gresit el prin intelegerea lui. Fiecare isi are limitele lui personale si luminarea de la Dumnezeu vine prin Duhul Sfant pe masura intelegerii sale, mai mult sau mai putin vasta.
Tu nici nu știi ce înseamnă a osândi și te bagi să explici tainele credinței, ba te mai crezi și mai luminat ca sfinții neamului. Vai de tine.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #16  
Vechi 29.02.2024, 12:53:30
Argesean123 Argesean123 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.02.2024
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Sfântul Nicolae Velimirovici, Răspunsuri la întrebări ale lumii de astăzi: scrisori misionare, Editura Sophia, 2002, p. 39
https://doxologia.ro/de-ce-pacatul-i...grave-ar-fi-se
Esti fenomenal ma, ai venit sa ma contrazici si lasi paste la acelasi lucru pe care l-am spus eu dar in cuvinte asemanatoare.
Pune mana si vezi cine e Calea, Adevarul si Viata ca sa stii despre cine vorbeste, mai citeste textul meu, apoi mergi si citeste iar textul de pe doxologia si poate intelegi ceva. Tu crezi macar in Sfanta Treime ca unitate cand vii cu exemplu din acel text? In al doilea rand textul nu mentioneaza si identifica pacatul mentionat fix cu suicidul. Ii da mai multe intelesuri din punct de vedere simbolic. Simbolismul studiaza orice are mai multe sensuri.
Am incheiat! cearta-te singur
Reply With Quote
  #17  
Vechi 29.02.2024, 12:58:57
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Argesean123 Vezi mesajul
Esti fenomenal ma, ai venit sa ma contrazici si lasi paste la acelasi lucru pe care l-am spus eu dar in cuvinte asemanatoare.
Pune mana si vezi cine e Calea, Adevarul si Viata ca sa stii despre cine vorbeste, mai citeste textul meu, apoi mergi si citeste iar textul de pe doxologia si poate intelegi ceva. Tu crezi macar in Sfanta Treime ca unitate cand vii cu exemplu din acel text? In al doilea rand textul nu mentioneaza si identifica pacatul mentionat fix cu suicidul. Ii da mai multe intelesuri din punct de vedere simbolic. Simbolismul studiaza orice are mai multe sensuri.
Am incheiat! cearta-te singur
Aberezi fix ca un protestant. Tu ai venit crezându-te mare educator zicând că „nu e vorba de suicid asa cum s-a mai mentionat”. Este vorba de suicid dar nu doar de suicid, este o taină mai mare, iar suicidul este o parte esențială din aceasta taină pe care tu deformezi.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #18  
Vechi 01.03.2024, 06:27:59
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Argesean123 Vezi mesajul
Pentru a intelege acest pacat mentionat in scriptura, ce trebuie sa faci e foarte simplu ca restul 99% din biblie, cauti contextul.
Toata biblia e cuvantul viu al lui Dumnezeu.
În primele două propoziții te contrazici, mai ales dacă se ia în considerare că contextul întrgii Biblii se referă la ”înaintea erei nostre și puțin mai apoi, pomenindu-se: ”până în zilele noastre”, adică până în zilele în care a fost scrisă Biblia, nu și azi, nu-i așa?(ha, ha, ha)
Dacă te uiți la context nu te mai preocupă păcatul, ci contextul.

În al doilea rând, dacă te uiți la context, atunci ai multe ocazii să comentezi că contextul nu se aplică perfect cu cazul tău, să te absolvi singur de păcat și să-l repeți în condiții diferite de cel din Biblie, că oricum azi este o altă eră.

În al treilea rând, după cum singur ai spus, tu ai burtă și în Biblie nimeni nu are burtă, astfel că nu la tine se referă Biblia și tu ești fără de păcat.


P.S. Bine ai venit, Argesean123!
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 01.03.2024, 11:01:54
Argesean123 Argesean123 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.02.2024
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
În primele două propoziții te contrazici, mai ales dacă se ia în considerare că contextul întrgii Biblii se referă la ”înaintea erei nostre și puțin mai apoi, pomenindu-se: ”până în zilele noastre”, adică până în zilele în care a fost scrisă Biblia, nu și azi, nu-i așa?(ha, ha, ha)
Dacă te uiți la context nu te mai preocupă păcatul, ci contextul.

În al doilea rând, dacă te uiți la context, atunci ai multe ocazii să comentezi că contextul nu se aplică perfect cu cazul tău, să te absolvi singur de păcat și să-l repeți în condiții diferite de cel din Biblie, că oricum azi este o altă eră.

În al treilea rând, după cum singur ai spus, tu ai burtă și în Biblie nimeni nu are burtă, astfel că nu la tine se referă Biblia și tu ești fără de păcat.


P.S. Bine ai venit, Argesean123!
Cred ca faci inutil referire la vechiul testament. Noi ca si ortodoxi nu traim dupa legea veche.
Cand o sa intelegi mistica crestinismului si o sa realizezi ca acest pacat este exact invertirea la tot ceea ce inseamna credinta si esenta crestinismului, poate ai sa intelegi postarea mea legata scriptura si de ce se aplica in cazul tuturor indiferent ca te absolvi singur de anumite pacate sau nu. Nu se iarta pacatul asta pentru ca nu ai cum sa te absolvi de el. Despre asta era vorba in subiectul asta, nu de alte pacate si de cum trebuie sau nu sa citesti/intelegi biblia.
Indiferent ca s-au schimbat timpurile, ca am eu burta sau ca sunt mai multi pacatosi azi etc mesajul nu s-a schimbat. Chiar daca tu crezi ca e o alta era, mantuirea nu s-a schimbat. Pacatul impotriva Duhului Sfant inverteste starea de mantuire. Punct. A fost, e valabil si va fi valabil peste o mie de ani, daca mai ingaduie Tatal sa o ducem pana atunci.
Culmea, te poti mantui in ziua de azi mai usor ca niciodata, tebuie doar sa vrei. Pana acum vreo doua sute de ani starea de credinta a oamenilor era superstitie pura fata de Dumnezeu. Oamenii ca sa afle mesajul scripturii se duceau strict la biserica(care se duceau...), dar il ascultau si il intelegeau ca si in prezent, o minoritate si erau strict la mana unui popa care putea sa aiba har curat sa-i ajute pe altii, sau nu! De asta nici nu se prea mai fac minuni, pentru ca nu mai are nevoie Dumnezeu sa ne demonstreze nimic. Avem toata sustinerea posibila din toate timpurile. Ce evenimente au avut loc si s-au povestit, s-au scris. Acum daca vrei, poti sa crezi in Dumnezeu intr-un mod foarte curat. Ai la dispozitie un infinit de mijloace de informare pe toate canalele.
La fel de usor poti sa cazi in tabara opusa, care ca si acum 2000 de ani, huleste si batjocoreste crestinii. Eu sunt de parere ca ar trebui ca si crestini sa incetam sa ne mai atacam intre noi si sa mai facem pe fariseii intre noi cat timp nu suntem in tabara potrivnicului.
__________________
13. Dar având același duh al credinței, - după cum este scris(in psalmi): "Crezut-am, pentru aceea am și grăit", - și noi credem: pentru aceea și grăim,
14. Știind că Cel ce a înviat pe Domnul Iisus ne va învia și pe noi cu Iisus și ne va înfățișa împreună cu voi.
(Epistola 2 către Corinteni Cap 4)

Last edited by Argesean123; 01.03.2024 at 11:08:43.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 09.03.2024, 14:08:29
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 400
Implicit

Hula impotriva Duhului Sfant nu e si despre cei care injura de lucruri sfinte, si ulteriori toti sectarii care jignesc Sfintii, facandu-i morti si idoli?
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote
Răspunde