Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 07.03.2008, 20:55:53
pui pui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 116
Implicit

Eu nu cred ca este oprit in perioada de menstuatie, fetele sa se impartasi.Nici nu am auzit ca este pacat sa te impartasesti in perioada asta:)Doamne ajuta
Reply With Quote
  #12  
Vechi 07.03.2008, 22:15:11
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.567
Implicit

Nu va jucati cu aceste reguli!

In Biserica lui Dumnezeu nu are ce cauta alt singe in afara de singele Mintuitorului, sub nici o forma. Daca dupa 7 zile tu continui sa singerezi, inseamna ca trebuie sa CONTINUI sa stai afara din biserica. Nu ai voie nici sa stai inauntru ca sa nu mai vorbim despre impartasanie. Stai departe de Taine si de Altar!

Chiar si preotul daca se taie la deget in timpul slujbei, trebuie sa opreasca singerarea dupa care continua slujba.

In privinta altor opinii ...nu exista "variatiuni pe aceasta tema"

Dumnezeu este prezent si ne vede!
Doamne Iarta-ma!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 29.07.2008, 22:34:06
nsd nsd is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.07.2008
Mesaje: 64
Implicit

poti sa te impartasesti...
Il primesti pe Hristos, si el nu a pus astfel de conditii
El spune Veniti la mine toti cei osteniti si impovarati.
Euharistia e dar...
trebuie sa fii curat de pacate, nu de alte "necuratii"
Euharistia e pentru oameni, nu pentru ingeri...
Reply With Quote
  #14  
Vechi 30.07.2008, 19:53:51
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

nu este voie, nsd nu mai spune aiureli Da, grecii sunt mai ingaduitori cu intrarea i zilele oprite in biserica. Dar nimeni nu a dat dezlegare pentru Sfanta Impartasanie. Doar cazuri extreme ( pe patul de moarte) poate nici atunci!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 31.07.2008, 08:27:11
nsd nsd is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.07.2008
Mesaje: 64
Implicit

unde vedeti aiureli?
ce fundament are acaesta opreliste?
Ce e Euharitia? E Hristos care ni se daruieste....si vine in sufletul celui curat de pacate...
Reply With Quote
  #16  
Vechi 09.08.2008, 17:38:22
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

Daca scrierile sfintilor parinti nu au reusit sa te ajute sa-ti vezi erezia, cu atat mai putin voi reusi eu. De aceea permite-mi sa ignor intrebarea ta. Eu mi-am spus parerea, vrei sa tii cont de ea bine nu vrei tot bine.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 10.08.2008, 00:16:13
micalia micalia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2008
Locație: Bucuresti
Mesaje: 6
Implicit

Draga Ionita, cred ca tu nu ai inteles ce ti-a raspuns urzicuta. Adica: daca tu esti curata dupa 7 zile de menstruatie, te impartasesti. Daca dureaza mai mult..atata stai departe de sfintele taine. Dar pentru perioada de dupa menstruatie, poti sa-l intrebi si pe parintele tau duhovnic, cel mai bine, dansul este cel care te indruma pe calea cea dreapta.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 10.08.2008, 21:10:38
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pe langa credinta, nadejde si dragoste ni se mai cere si smerita cugetare. Iar daca noua nu ne place sa ne imbratiseze cineva care are vopsea ori sange pe maini, ori sa ne intre in casa cu cizmele pline de noroi, oricat de bun prieten ne-ar fi, putem admite ca si in Biserica Sa anumite reguli trebuie respectate. Anumite amanunte care pentru noi, oamenii practici si grabiti, au o semnificatie duhovniceasca. Si , daca stim ca lui Dumnezeu nu-I place un lucru, de ca l-am supara chiar atunci cand mergem in casa Preasfintiei Sale sa-I cersim putina mila?
Reply With Quote
  #19  
Vechi 10.08.2008, 21:29:11
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Corectez penultima fraza
Anumite amanunte care pentru noi, oameni practici si grabiti, nu prezinta prea mare importanta pot avea o semnificatie duhovniceasca.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 10.08.2008, 21:59:27
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap
i , daca stim ca lui Dumnezeu nu-I place un lucru, de ca l-am supara chiar atunci cand mergem in casa Preasfintiei Sale sa-I cersim putina mila?
Mie daca mi-ar veni un prieten in casa si ar intra cu pantofii plini de noroi, cerandu-mi ajutorul, nu m-as supara deloc. Dimpotriva, m-as bucura ca vine pe la mine si ca este in putinta mea sa il ajut. M-as supara daca ar veni cu pantofii curati, dar cu ganduri viclene sau mai stiu eu ce.

Pai antonia, de unde stim ca asta nu ii place lui Dumnezeu, sau ca acest lucru ar avea o atat de mare importanta? Nu este scris nimic in Sfintele Evanghelii, nici in epistole, nimic. Dimpotriva, daca iti aduci aminte de femeia care avea scurgere de sange de 12 ani s-a atins de el si s-a vindecat? Daca aceasta problema ar fi fost atat de stringenta dpdv al lui Hristos, sunt sigura ca El i-ar fi spus ceva femeii aceleia ca alta data sa nu mai faca asa ceva. Si sunt sigura ca in multimea de oameni care il inconjura pe Hristos cand propovaduia (azi citindu-se la Sfanta BIserica si pericopa inmultirii painilor si pestilor la peste cinci mii de oameni) erau si femei "in acea perioada." A spus vreodata Hristos: fugiti de la mine ca sunteti murdare si nu va pot suporta in jurul meu?? Nu, niciodata. Cine vroia sa Il asculte, fie barbat, fie femeie, fie copil, fie sanatos, fie lepros, vie invalid putea sa il asculte si Hristos ii primea pe toti, numai sa fie cu inima curata si cu dorinta de a se indrepta.

Acolo se punea aceeasi problema ca si aici -- cum adica o femeie care este "intinata" de sange menstrual se atinge de trupul lui Hristos? Si raspunsul vine destul de simplu: daca cauti vindecare, fie ea trupeasca sau sufleteasca, nimic nu este atat de scarbos lui Hristos incat sa nu permita unui sau unei pacatoase sa se atinga de el. Si care dintre noi nu cautam vindecare cand luam Trupul si Sangele lui Hristos?

Mai important decat ce se intampla in organismul tau din punct de vedere fiziologic este ce se intampla in inima si in sufletul tau cand te impartasesti. Iei Trupul si Sangele lui Hristos fiindca vrei sa te unesti cu El si spre vindecare si spre viata vesnica? Sau te impartasesti din obisnuinta, sau de ochii lumii, cu nevrednicie, tinand ura fata de aproapele tau, cu gandul cine stie unde?

In discutia asta lunga puneti prea mult accentul pe forma, si nu pe esenta.

Este bine poate sa nu te impartasesti in acele zile fiindca la unele femei le este greata, si ca sa eviti sa vomiti dupa ce te impartasesti. La unele femei le este rau si le doare una alta. la altele le este atat de rau ca de abia pot sa iasa din casa. Dar asta nu este o regula pentru toate femeile. Nu un lucru dat de Dumnezeu precum menstruatia intineaza o persoana, ci un suflet murdar de pacate.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Momente ale Liturghiei neintelese inca Florin-Ionut Sfanta Liturghie 29 20.09.2011 16:43:18
In acele zile-un necaz = urgia? Mihai36 Din Vechiul Testament 0 26.06.2011 11:29:22
Sinaxarul lunii ianuarie: patru sfinti egipteni NECTARIE Generalitati 0 07.01.2011 17:02:36
De ce toate acele activități grotești... ca aspect Bunl Despre Biserica Ortodoxa in general 8 10.01.2010 18:26:35
MOMENTE GRELE ! cristiboss56 Umanitare 22 30.07.2007 19:57:32