Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 04.07.2009, 16:35:30
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Evenimentul din Caana Galileii este relatat foarte clar fara simblistica prea multa. Poate incerci tu sa ne explici de ce Hristos a suplimentat cantitatea de vin, cind IN MOD NORMAL, ar fi trebuit sa ajunga pe saturate, ca doar acei oameni SE PREGATISERA DE NUNTA nu de degustare. Dar te rog nu incepe cu simboluri de genul..."a vrut sa le ofere putin din gustul vinului din Imparatia Cerului, care are alt gust, etc.,samd"...ca m-ai pierdut, bine? La nunta NU SE PREDICA!
[COLOR=darkred]Motivul savarsirii primei minuni[/COLOR], la o nunta, este simplu. Hristos a inceput restaurarea omului, ridicarea acestuia din neputinta de pana atunci, cu familia. Familia a cazut mai intai, prin Adam si Eva, tot familia a fost ridicata mai intai, in Cana.

[COLOR=darkred]Apa prefacuta in Vin[/COLOR] arata puterea sfintitoare a Duhului lui Hristos, care din ceva slab, neputincios si inferior, poate face ceva tare, minunat, superior. Din pacatosi, El face sfinti, din pescari, Apostoli, iar din apa, vin ! Nu este vorba de simbolisme teoretice, ci de simplul rost al unei fapte savarsite anume spre luminarea acelora.

[COLOR=darkred]Hristos vine la fiecare Nunta spre a ridica si mai mult pe om[/COLOR]. Daca pana la Nunta, omul se bucura doar de harul Botezului, al celorlalte Taine primite in Biserica, dupa Nunta, el se bucura de Insusi Duhul Sfant salasluit in si intre cei doi miri.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #22  
Vechi 04.07.2009, 16:54:04
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Nu, rar si putin, vin sau bere, tarii aproape niciodata.
Nu sunt adeptul explicatiilor restrictive acolo unde nu-si au locul, pot fi ele si patristice, ca tot oameni erau si ei, supusi greselii.

Evenimentul din Caana Galileii este relatat foarte clar fara simblistica prea multa.
Poate incerci tu sa ne explici de ce Hristos a suplimentat cantitatea de vin, cind IN MOD NORMAL, ar fi trebuit sa ajunga pe saturate, ca doar acei oameni SE PREGATISERA DE NUNTA nu de degustare.

...dar te rog nu incepe cu simboluri de genul..."a vrut sa le ofere putin din gustul vinului din Imparatia Cerului, care are alt gust, etc.,samd"...ca m-ai pierdut, bine?

La nunta NU SE PREDICA!
Iisus a binecuvantat familia, nu petrecerea de nunta!

Si exista PREDICA la nunta!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 04.07.2009, 17:07:03
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Dar [COLOR=darkred]in Cana era petrecere[/COLOR]. Aceasta este o mare certitudine. Pana la Hristos, cine oare ar fi putut anula petrecerile la nunti? Iar daca Hristos ar fi facut'o, nu crezi oare ca acela era un foarte bun moment? Insa nu a zis nimic, ba mai mult, a mai facut si o minune, intaia dintre toate. Iarasi, nu ti se pare interesant faptul ca acolo nu a tinut o predica? Oare din patru Evanghelisti sa fi "omis" toti acele cuvinte rostite la un asa mare moment?

Nu petrecerea este rea, ci [COLOR=darkred]necuratia mintii petrecaretilor[/COLOR]. Sa nu luptam cu cele curate, cu natura si cu cele bune, ci cu mintea noastra cea spurcata.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #24  
Vechi 04.07.2009, 17:18:41
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Eu nu vreau sa anulez nici o petrecere.
Dar mi se pare interesant ca ceeea ce m-a impresionat cel mai mult la nunta mea a fost tocmai discursul preotului. M-a zdruncinat (in sens pozitiv, desigur).. si apoi m-am intors la biserica unde slujea.. Ca sa zic asa: eu nu L-am chemat pe Iisus la nunta. Dar totusi, El a venit cumva.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 05.07.2009, 03:48:43
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

La nunta ca sa nu iasa cu scandal trebuie sa nu se puna muzica de dans.
(nici de dans perechi).
Sa se puna muzica pentru suflet.
Se poate pune si muzica psaltica.

Al doilea femeile trebuie sa vina cu fuste lungi si haine fara decolteuri si nestranse pe trup.
Haine modeste iar nu scumpe.
Barbatii sa nu vie in costume ca nu sunt chelneri sau masoni sau predicatori sectari ci sa vie imbracati natural adica cu pantaloni modesti bluze nebagate in pantaloni ci peste pantaloni.Bagate in pantaloni si stranse cu cureaua nu e bine ca dau un aer de agresivitate sexuala.
Asa va fi o atmosfera naturala si va fi o nunta frumoasa unde va exista comuniune intre oameni.

Nunta nu este parada modei si nici concurs de dans.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 05.07.2009, 22:11:18
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Mihailt ma ingrozesti. Asta se chema la tine nunta? Esti casatorit? sau
Esti calugar?

Am impresia ca se continua amestecarea petrecerii de nunta cu cununia de la biserica. Sunt doua lucruri diferite.
Predica nu poate fi decat in biserica, deci la cununia religioasa in biserica.
Petrecerea nu are a face cu biserica. Este serbarea oamenilor, a bucuriei lor.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 05.07.2009, 22:39:18
C.tin C.tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 409
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Mihailt ma ingrozesti. Asta se chema la tine nunta? Esti casatorit? sau
Esti calugar?

Am impresia ca se continua amestecarea petrecerii de nunta cu cununia de la biserica. Sunt doua lucruri diferite.
Predica nu poate fi decat in biserica, deci la cununia religioasa in biserica.
Petrecerea nu are a face cu biserica. Este serbarea oamenilor, a bucuriei lor.
Adevarul de multe ori "ingrozeste" ! Si apoi eu nu stiu sa existe o Sfanta Scriptura pentru calugari si o Alta pt mireni (!)

Si apoi oare de ce numai "plebea" are petreceri si "inalta societate" are receptii (?)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 05.07.2009, 23:16:57
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

[quote=windorin;150136][COLOR=darkred]Motivul savarsirii primei minuni[/COLOR], la o nunta, este simplu. Hristos a inceput restaurarea omului, ridicarea acestuia din neputinta de pana atunci, cu familia. Familia a cazut mai intai, prin Adam si Eva, tot familia a fost ridicata mai intai, in Cana.

(folosesc majuscule pentru diferentiere)
SERIOS?? DE UNDE AI SCOS-O SI PE ASTA CU FAMILIA CAZUTA( OMUL DA, INSA FAMILIA????)
DACA VREI MAI CITESTE DESPRE FAMILIILE pATRIARHILOR, A IMPARATILOR, PROOROCILOR SI RESTUL iUDEILOR DIN VT SA VEZI ACOLO FAMILII NUMEROASE SI BINE LEGATE, SANATOASE, VIGUROASE BINEPLACUTE DE DUMNEZEU
ZAU CA NU STIU DE UNDE SE INVENTEAZA ACESTE CONCEPTE ERONATE



[COLOR=darkred]Apa prefacuta in Vin[/COLOR] arata puterea sfintitoare a Duhului lui Hristos, care din ceva slab, neputincios si inferior, poate face ceva tare, minunat, superior. Din pacatosi, El face sfinti, din pescari, Apostoli, iar din apa, vin ! Nu este vorba de simbolisme teoretice, ci de simplul rost al unei fapte savarsite anume spre luminarea acelora.


vINU ESTE SUPERIOR APEI? IAR MI SE PARE O ABERATIE
VINUL PRESCHIMBAT IN SINGE MAI INTELEG DAR APA CA ELEMENT PRIMIORDIAL DIN CARE S-AU NASCUT TOTI SI TOATE SA FIE INFERIOR UNUI VIN CARE ALTCEVA NU FACE DECIT SA TE CHERCHELEASCA...DUPA CUM VAD EU PICA SI ACEASTA INTERPRETARE
..ALTCEVA ESTE SA FACI SFINTI DIN PESCARI , SI VAD CA CU ISCUSINTA ATASEZI ACEST EXEMPLU FARA LEGATURA APEI SI VINULUI

lA NUNTA IISUS A FOST RUGAT SA SUPLIMENTEZE DISTRACTIA INVITATILOR SI BUNA LOR DISPOZITIE PRIN MAI MULT VIN, NU I S-A CERUT SA PREDICE SI SA DEA EXEMPLE. LUCRURILE SUNT CITEODATA MAI SIMPLE DECIT VOR PAR.



[COLOR=darkred]Hristos vine la fiecare Nunta spre a ridica si mai mult pe om[/COLOR]. Daca pana la Nunta, omul se bucura doar de harul Botezului, al celorlalte Taine primite in Biserica, dupa Nunta, el se bucura de Insusi Duhul Sfant salasluit in si intre cei doi miri.

DA, AICI SUNT DE ACORD
Reply With Quote
  #29  
Vechi 05.07.2009, 23:23:34
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

S-ar putea chiar afirma ca familia, cu farmecul si frumusetea adusa sociatatii si comunitatilor este un REZULTAT al caderii omului un rezultat frumos al izgonirii din Rai(pe linga toate aspectele negative ale omului cazut)

Inainte de cadere NU AM AVUT FAMILII, asa cum Adam nu era sotul Evei ci doar partener de joaca prin gradina Raiului, pe unde se zbenguiau si leneveau toata ziua.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 05.07.2009, 23:34:51
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
[COLOR=darkred]Motivul savarsirii primei minuni[/COLOR], la o nunta, este simplu. Hristos a inceput restaurarea omului, ridicarea acestuia din neputinta de pana atunci, cu familia. Familia a cazut mai intai, prin Adam si Eva, tot familia a fost ridicata mai intai, in Cana.

[COLOR=darkred]Apa prefacuta in Vin[/COLOR] arata puterea sfintitoare a Duhului lui Hristos, care din ceva slab, neputincios si inferior, poate face ceva tare, minunat, superior. Din pacatosi, El face sfinti, din pescari, Apostoli, iar din apa, vin ! Nu este vorba de simbolisme teoretice, ci de simplul rost al unei fapte savarsite anume spre luminarea acelora.

[COLOR=darkred]Hristos vine la fiecare Nunta spre a ridica si mai mult pe om[/COLOR]. Daca pana la Nunta, omul se bucura doar de harul Botezului, al celorlalte Taine primite in Biserica, dupa Nunta, el se bucura de Insusi Duhul Sfant salasluit in si intre cei doi miri.
Frumoasa lamurire in spirit, nu in litera ... Se simte harul!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
PREZENTA PERMANENTA A Par. A. Papacioc andreicozia Calugarul 6 21.06.2010 23:45:20
Ce credeti despre prezenta ateilor pe forum? Traditie1 Generalitati 109 19.03.2010 11:24:04
Prezenta preotului la cununie doar ca spectator costel Nunta 0 24.02.2009 21:45:50
Prezenta catolicilor pe Forum PadreCory Biserica Romano-Catolica 71 29.04.2008 18:24:37
Cum ati prezenta Biserica Ortodoxa? Va_iubesc Despre Biserica Ortodoxa in general 244 20.05.2007 01:46:46