Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfintele Pasti - Invierea Domnului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 12.04.2011, 00:00:01
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vinerea13 Vezi mesajul
Off-topic:
Ironiile dumitale sunt direcționate greșit: Mister Guardian nu e neoprotestant. El este cel mai probabil ortodox. Sau mason. El știe.

In altă ordine de idei, neoprotestanții ăia care „evanghelizează” chiar cuceresc.
Intr-o sută de ani au ajuns la număr cam cât au ajuns ortodocșii într-o mie de ani.

On-topic: Adevărat a Înviat!
Multi chemati, putini alesi... si asta e din Biblie, nu din Traditie...
Evident ca acum 1000-2000 de ani erau cu mult mai putini oameni pe Terra de evanghelizat (cateva milioane, nu miliarde, ca acum). Lucrurile trebuie stabilite procentual, nu per capita. Pacat ca nu procentajele ne mantuiesc...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 12.04.2011, 01:00:24
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Un singur crestin ortodox e suficient

Un singur crestin ortodox daca ramane pe Terra, nu va temeti: nu piere lumea, iar el nu e singur. E cu Dumnezeu. Se afla, asadar, in majoritate ABSOLUTA.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 12.04.2011, 01:33:56
vintage
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
de ce au oare cultele neo-protestante atatia adepti printre fostii ortodoxi ???
pentru ca biserica ortodoxa si-a pierdut masiv credinciosii ,nefiind capabila sa-i atraga !
iar dintre cei ramasi,numai o mica parte,cred ca sunt adevarati, restul merg acolo numai din obisnuinta !!!
a facut cineva un calcul,sau a dat o cifra care sa arate cati oameni,care au fost botezati ortodoxi au trecut la neo-protestanti ???

nu, pt ca bisercii ai e frica sa -si recunoasca esecul !!!
si aici e vorba de toate bisericile traditionale !
Din Biserica Ortodoxa au plecat (si vor pleca) cei cu duh de razvratire, orgoliosii care s-au suparat pe preot din nu stiu ce motiv, care vor sa stea comod, confortabil in timpul rugaciunii, cei care din nu stiu ce motive meschine s-au suparat.
In BO au venit (si vor mai veni!) cautatorii de aur duhovnicesc. Si acestia raman pe veci in Biserica Dreptmaritoare. Sunt cei care au cautat si au gasit Calea Adevarul si Viata! Acestia sunt cei care ne ajuta si pe noi ceilalti, pe noi cei care nici n-am venit nici n-am plecat, pe noi cei care aici ne-am nascut. Ne arata si noua comorile duhovnicesti ale Orodoxiei descoperite prin experientele cautarilor lor.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 12.04.2011, 01:38:25
vintage
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Un singur crestin ortodox daca ramane pe Terra, nu va temeti: nu piere lumea, iar el nu e singur. E cu Dumnezeu. Se afla, asadar, in majoritate ABSOLUTA.
Minunat si adevarat!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 12.04.2011, 18:14:20
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vintage Vezi mesajul
Din Biserica Ortodoxa au plecat (si vor pleca) cei cu duh de razvratire, orgoliosii care s-au suparat pe preot din nu stiu ce motiv, care vor sa stea comod, confortabil in timpul rugaciunii, cei care din nu stiu ce motive meschine s-au suparat.
In BO au venit (si vor mai veni!) cautatorii de aur duhovnicesc. Si acestia raman pe veci in Biserica Dreptmaritoare. Sunt cei care au cautat si au gasit Calea Adevarul si Viata! Acestia sunt cei care ne ajuta si pe noi ceilalti, pe noi cei care nici n-am venit nici n-am plecat, pe noi cei care aici ne-am nascut. Ne arata si noua comorile duhovnicesti ale Orodoxiei descoperite prin experientele cautarilor lor.
si cum se face, ca cu atatia credinciosi de nadejde cati are bor, traim totusi intr-o tara corupta si violenta ???
Reply With Quote
  #26  
Vechi 12.04.2011, 18:19:59
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
si cum se face, ca cu atatia credinciosi de nadejde cati are bor, traim totusi intr-o tara corupta si violenta ???
Pai, pentru ca sunt doar atatia credinciosi de nadejde....restu` cu numele....
Reply With Quote
  #27  
Vechi 12.04.2011, 19:45:25
vintage
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
si cum se face, ca cu atatia credinciosi de nadejde cati are bor, traim totusi intr-o tara corupta si violenta ???
Ah, corupti, crima, violenta este influenta satanei... Acest duh invidios. Cei mai incercati sunt oamenii cei mai induhovniciti. Iisus Hristos a fost ispitit de satana... cata nerusinare din partea lui! fara succes, desigur, poate ca ai auzit si tu. Sfintii parinti au fost ispititi cum nici nu-ti inchipui. Multi au muscat momeala si cata osteneala pana s-au ridicat din cadere! Ce sa mai vorbim de noi, niste bieti omuleti?
Suntem slabi si influentabili iar ispitele sunt... irezistibile uneori.
Este trist ca in lume e violenta si inselare insa bietul om, ortodox, catolic sau ce-o fi el, este doar o victima a iselarii. Ne invrajbeste satana pe unul impotriva celuilalt in tot locul. Dar mai cu seama unde este un pic de credinta. De ex aici pe forumul. Cata cearta... cata jignire...cate vorbe urate!... Dar nu ne lasa Dumnezeu!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 12.04.2011, 21:44:02
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Un singur crestin ortodox daca ramane pe Terra, nu va temeti: nu piere lumea, iar el nu e singur. E cu Dumnezeu. Se afla, asadar, in majoritate ABSOLUTA.
Ai exprimat extraordinar de frumos un adevar !
Reply With Quote
  #29  
Vechi 13.04.2011, 05:29:27
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Ai exprimat extraordinar de frumos un adevar !
Resimt deruta undeva in mine... Sa fie DOAR "un adevar"?... Inseamna ca am gresit. Am formulat in asa fel incat am favorizat o lunecare de accent. O veritabila luxatie.
Imi cer iertare!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 13.04.2011, 09:09:22
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Resimt deruta undeva in mine... Sa fie DOAR "un adevar"?... Inseamna ca am gresit. Am formulat in asa fel incat am favorizat o lunecare de accent. O veritabila luxatie.
Imi cer iertare!
Luxatia intervine cand incerci redirectionarea unor sensuri....si nu cu bona fide...Remediul? Il gasesti singur ca doar esti un "cezar"...O zi faina!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Hristos a inviat! Neagu Andrei Sfintele Pasti - Invierea Domnului 66 25.05.2023 17:05:04
Hristos a inviat! florin7 Intrebari utilizatori 12 02.05.2012 12:44:58
Hristos a inviat! bmd Biserici Protestante 8 28.05.2009 17:22:39
Hristos a Inviat! amatyyy Generalitati 2 10.05.2009 22:20:53
Hristos a inviat! princess Calugarul 0 29.05.2008 23:18:35