Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.10.2013, 09:08:12
Dan-Constantin Dan-Constantin is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.04.2013
Locație: Iasi,Romania.
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Implicit Ce este omul si ce scop are trecerea lui prin viata pamintesca?

Citind cu mult interes topicul cu ce este sufletul,am hotarit sa mai deschid unul in care sa incercam o lamurire despre scopul trecerii omului prin viata asta paminteasca.
Insusi Issus domnul nostru compara pamintul cu o vie care trebuie crescuta,asteptata sa se coaca si apoi culeasa.
Omul pe pamint(terra) se naste,obligatoriu este un nou suflet care impreuna cu corpul primit creste,se dezvolta,invata, se slefuieste si apoi tinde spre mintuire sau indumnezeire si in sfirsit moare(despartirea celor 2 componente suflet de trup),dupa care se merge spre judecata faptelor acelui suflet,judecata dupa care se merge in rai pt.eterna fericire sau in iad pt. eterna pedeapsa.
Aici am o dilema ar parea ca scopul omului ar fi crearea de oameni(suflete) pt.imparatia lui Dumnezeu x la suta si restul dincolo.Posibil sa mai existe si alte,, vii'' in univers?
Cu speranta ca va fi un topic interesant si constructiv astept cu interes parerile vostre pro si contra.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.10.2013, 13:10:39
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nimeni nu poate da un raspuns cert la intrebarea asta.
Cauta pe forum ca au mai fost discutii despre asta si s-a spus acolo cam tot ce se putea spune.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 31.10.2013, 00:04:26
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dan-Constantin Vezi mesajul
sa incercam o lamurire despre scopul trecerii omului prin viata asta paminteasca
Preotul:
- Usile! Usile! Cu intelepciune, sa luam aminte!
Credinciosii:
- Cred intru Unul Dumnezeu, Tatal Atottiitorul ... Astept invierea mortilor; si viata veacului ce va sa vie. Amin!

Dupa ce rostim marturisirea de Credinta in fiecare duminica, mai putem "lamuri" ceva asupra scopului vietii ?

Daca oamenii ar citi in mod constant Noul Testament, bisericile s'ar umple de credinciosi.
Fiecare ar intelege scopul principal al vietii si ar vedea cu mintea cele ce se ascund dupa perdeaua acestei lumi.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare