Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1551  
Vechi 11.03.2019, 09:33:27
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Bine, acum poate ne lași în obscurantismul nostru.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #1552  
Vechi 15.03.2019, 15:41:20
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.681
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
eu nu am jignit pe nimeni. asa interpretati voi. daca spun ca, credeti in magie va jignesc? daca va spun ca tentativele voastre de a va lupta cu stiinta sunt ridicole va jignesc? daca spun ca sunteti ridicoli in indarjirea cu care va aparati credinta in magie atacand stiinta care nu crede in acel act de magie si in acea unica entitate, va jignesc? sa fiti sanatosi, atunci. repet ce am zis mai sus, nu puteti apara magia din biblie prin stiinta, sunteti ridicoli si pierdeti.
Cred ca avem o intelegere diferita a notiunilor.
1. Ce intelegi prin stiinta? Stiinta nu e o parere personala, niste afirmatii fara arguemnte si previziuni despre ce va fi fara o baza reala. Stiinta lucreaza cu date concrete, demonstratii si argumente, adica exact ce am dat eu si nu ai dat tu.
2. Ce ai dat tu din stiinta in mesajele tale? Nimic, nici macar un singur argument stiintific.
3. Ce e gresit in datele pe care le-am dat eu, ce nu tine de stiinta?
4. Tu crezi in magie, noi suntem cu stiinta.
Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
as putea sa postez niste compilatii stiintifice aici de moaaama, ce tare as putea sa par, dar nu ma intereseaza sa fac asa ceva. nici cu ce stiu si nici cu ce as putea copia. faceti voi destule d'astea.
Nu ai putea da pentru ca, in primul rand, nu ai aratat ca stii prea multe din stiinta, nici nu ai stii unde sa cauti acele date. Si, in al doilea rand, nu ai putea da argumente valide pentru ca nu exista, eu cunosc si ce spun evolutionistii si am dat exact argumentele necesare si impotriva carora nu exista contrargumentatie. Dar tu nu intelegi asta pentru ca nu te pricepi la stiinta deloc, nu-ti dai seama ce sunt acele date si argumente.
Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
ps.calci pe bec, cataline, la partea cu iluminismul, dar te iert pentru ca ai avut coloana vertebrala si ai raspuns catolicului unde trebuia.
Tot ce am scris e corect, doar ca tu nu cunosti aceste lucruri, insa poti citi o istorie a conceptiilor evolutioniste pe net. Probabil nu stii nici ca bunicul lui Darwin a scris ceea ce a detaliat mai tarziu Charles Darwin.
Reply With Quote
  #1553  
Vechi 02.04.2019, 06:31:37
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.965
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
...

Evolutia este gand dumnezeiesc fiindca prima creatie a Universului a fost stabilirea scopului creatiei(evolutia) prin Lumina zilei Intai.Da, Lumina asta a fost facuta intr-o clipa, caci pentru asa ceva nu e nevoie de doua.
- Întru nădejdea vieții veșnice, pe care a făgăduit-o mai înainte de anii veacurilor Dumnezeu, Care nu minte,(Tit1,2)
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #1554  
Vechi 05.04.2019, 15:29:14
Urbanophon Urbanophon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit Cugetari

Am si eu niste cugetari vizavi de descoperirile care au generat dileme privind originile noastre ancestrale.

Universul microscopic (bacterii, virusi etc.), universul macroscopic (ceresc, cosmic), regnul animal, omul si tot ce-l inconjoara a ramas neschimbat de la Facere. Isi urmeaza ciclurile si legile de la inceputurile Creatiei.

Totusi, sunt doua episoade biblice care le-as asocia cu anumite descoperiri palpabile ale oamenilor de stiinta.

1. Dinozaurii. Ma gandesc cand a blestemat Dumnezeu pe sarpe, sa se tarasca. Probabil exista in Rai o intreaga categorie de reptile. Si aceste blestem s-a manifestat totusi violent, exterminand toate subcategoriile lasand doar urmasi care se tarasc.

2. Oamenii uriasi. S-au descoperit scheleti diformi si s-a presupus ca ar fi o rasa de oameni anterioara. Eu cred ca acesti uriasi, nu erau ineaprat mari, ci mai degraba diferiti fizic.

V-am spus, sunt doar niste cugetari...Cred ca la Judecata de Apoi, Dumnezeu va descoperi toata istoria si tot planul Lui vizavi de creatie. Pana atunci ramane doar sa presupunem ceea ce nu ne este dat sa stim concret.
Reply With Quote
  #1555  
Vechi 05.04.2019, 20:13:29
Petru7's Avatar
Petru7 Petru7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2019
Locație: în dor sfânt de Iisus
Religia: Ortodox
Mesaje: 251
Implicit

Dumnezeu nu blesteamă decât ceea ce e deja blestemat prin propriile lor neiubiri, neascultări și fapte rele însă nu realizează asta. Deci când te blesteamă Domnul e ca o formă de trezire spre mântuire căci tu ești de multă vreme în blestem. Eu așa înțeleg scriptura. Domnul defapt doar binecuvântează și scoțâmdu-te din blesem te așteaptă să vii să te binecuvinteze și să-ți dăruiască viață din belșug. Domnul Dumnezeu e bun și El nu cunoaște răutatea, nu-L lasă inima Lui plină de sfântă iubire să fie rău cu cineva. Iubirea Lui toate le crede și nu se lasă dus îm ispită așa că din iubire nu cade niciodată... în rău. Parcă aș știi asta, parcă aș crede dar cred că e Adevărul ce vine din Harul Domnului, din darul Credinței.

Oamenii uriași, erau fii credincioșilor, fiii lui Dumnezeu, un fel de călugări care iubind fetele și femeile oamenilor pentru că erau frumoase s-au jurat să lepede pe Dumnezeu ca să se împreuneze cu ele și așa au apărut ciclopii și enachiții, oameni lacomi ce creșteau devenind tot mai mari și mai puternici așa ca Goliat avâmd o fire rea din pricina păcatului părinților lor.
__________________
”-Simone, fiu al lui Iona, Mă iubești tu pe Mine?
-Da Doamne........te iubesc.
-........”
Reply With Quote
  #1556  
Vechi 05.04.2019, 20:26:13
Petru7's Avatar
Petru7 Petru7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2019
Locație: în dor sfânt de Iisus
Religia: Ortodox
Mesaje: 251
Implicit

Dacă am evoluat din maimuță cum atunci am involuat pierzându-ne mâinile de jos încât ni s-au preschimbat în picioare cu palme mult inferioare picioarelor maimuțelor? Și dacă cimpanzeii au nasul mic de tot, cum de nouă ne-a recrescut nasul semănâmd cu ciocul păsărilor?

Deci poate fi evoluție? Și dacă azi vedem omul ca fiind cel mai desăvârșit și puternic, atunci nu ar fi normal ca un fel de OM să fie Creatorul a toate? Deci e clar că omul a fost făcut de un Dumnezeu după chipul și asemănarea Lui. E simplu să-ți dai seama de asta. Pentru mine e normal să cred Biblia care descrie primele zile fără să faci jonglerii interpretative. Citești și crezi ce scrie.
__________________
”-Simone, fiu al lui Iona, Mă iubești tu pe Mine?
-Da Doamne........te iubesc.
-........”
Reply With Quote
  #1557  
Vechi 10.04.2019, 19:25:47
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.965
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Petru7 Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
- Întru nădejdea vieții veșnice, pe care a făgăduit-o mai înainte de anii veacurilor Dumnezeu, Care nu minte,(Tit1,2)
... Pentru mine e normal să cred Biblia care descrie primele zile fără să faci jonglerii interpretative. Citești și crezi ce scrie.
Aici incepi la persoana I, iar apoi faci acordul cu persoana a II-a. Hmm!(-nu cer explicatii aici)

Fara sa faci jonglerii interpretative poate ne spui si noua cum citesti si crezi ca Dumnezeu{Care nu minte(Tit1,2)} promite viata vesnica inainte de anii veacurilor, inainte de Hristos(!), si mai ales, cui a promis?
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 10.04.2019 at 19:31:34.
Reply With Quote
  #1558  
Vechi 10.04.2019, 20:09:39
Petru7's Avatar
Petru7 Petru7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2019
Locație: în dor sfânt de Iisus
Religia: Ortodox
Mesaje: 251
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Aici incepi la persoana I, iar apoi faci acordul cu persoana a II-a. Hmm!(-nu cer explicatii aici)

Fara sa faci jonglerii interpretative poate ne spui si noua cum citesti si crezi ca Dumnezeu{Care nu minte(Tit1,2)} promite viata vesnica inainte de anii veacurilor, inainte de Hristos(!), si mai ales, cui a promis?
Nu știu de ce-mi pui mie o astfel de întrebae grea și de ce nu i-o pui sf. Apostol Pavel sau lui Tit care precis a priceput foarte bine în Domnul ce i-a destăinuit apostolul spre nădejde și spre credință.

Eu pot să spun că din ce am citit din scripturi promisiunea asta s-a întâmplat în Rai când mai înainte de anii veacurilor căci era imediat după căderea în ispită și nu trecuse nici măcar primul an, Dumnezeu promite Omului și Femeii lui precum și urmașilor primilor oameni nădejdea și credința în darul vieții veșnice prin faptul că le va dărui un mântuitor care se va naște din Femeie. Pentru unii acest dar s-a împlinit prin Hristos chiar mai înainte de Hristos, de ex. dreptul Enoh sau sf.Ilie au trecut cu trupul la cele veșnice, la cele cerești. Poate asta s-a întâmplat și cu alții, tăinuiți de Dumnezeu, poate există și alți sfinți anonimi de care nu știm noi care au primit darul vieții veșnice trecând acolo fără a trece prin plata păcatului și prin moarte ci au fost iertați și s-au îndreptat în Hristos chiar mai înainte de Hristos. De exemplu cei trei oameni îngeri care s-au dus la părintele Avraam sau oamenii îngeri care l-au scos pe Lot din Sodoma și Gomora puteau și ei trece la cele veșnice. Unii trimiși la poporul din vechiul Testament, îngerioameni, treceau la cele veșnice în mirosul jertfelor așa ca într-un fum de tămâie iar poate că alții au murit cu trupul dar au trecut apoi la cele veșnice cu trup cu tot prin înviere prin Hristos chiar mai înainte de Hristos căci nu li s-a mai găsit mormântul sau oasele în mormânt cum e în cazul dreptului Moise care e cu trupul la Dumnezeu.

Deci viața veșnică a fost dăruită prin Hristos chiar mai înainte de nașterea Domnului Hristos, deci nu este nicio jonglerie interpretativă să citești și să crezi ceea ce citești cât se poate de simplu și de curat.

Iartă-mă dacă mă laud dând explicații. Pare că eu aș fi trecut la cele veșnice cu trupul când defapt eu lăudându-mă cu meritele altora sunt un mort cu duhul așa ca orice hoț viclean care moare și cade mai rău deși trupul îmi este perfect sănătos de parcă ar fi trecut la cele veșnice în ciuda sufletului meu necredincios care îmi este chinuit parcă în iad, scuipând doar moarte în jur.
__________________
”-Simone, fiu al lui Iona, Mă iubești tu pe Mine?
-Da Doamne........te iubesc.
-........”

Last edited by Petru7; 10.04.2019 at 20:35:10.
Reply With Quote
  #1559  
Vechi 11.04.2019, 00:08:04
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Petru7 Vezi mesajul
au fost iertați și s-au îndreptat în Hristos chiar mai înainte de Hristos. De exemplu cei trei oameni îngeri care s-au dus la părintele Avraam sau oamenii îngeri care l-au scos pe Lot din Sodoma și Gomora puteau și ei trece la cele veșnice.
Mai maestre, pe topicul acesta suntem ocupati cu combaterea evolutionismului. Pentru combaterea ereziilor cu care secta voastra va indoctrineaza la sinagoga, sunt alte topicuri dedicate.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #1560  
Vechi 11.04.2019, 06:29:58
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.965
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Petru7 Vezi mesajul
...
Eu pot să spun că din ce am citit din scripturi promisiunea asta s-a întâmplat în Rai când mai înainte de anii veacurilor căci era imediat după căderea în ispită și nu trecuse nici măcar primul an, Dumnezeu promite Omului și Femeii lui precum și urmașilor primilor oameni nădejdea și credința în darul vieții veșnice...
Categoric nu!
Se pare ca nu intelegi ce citesti(si urmeaza "sa crezi"), nu te-ai laudat, fii linistit(!) iar ca sa incerci sa intelegi, atunci ar fi bine sa meditezi la rugaciunea CREZUL(o stii?), in care se spune:
"...Cred intr-Unul Domn Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu, Unul nascut, Carele din Tatal S-a nascut mai inainte de toti vecii..."

Ei, mai inainte de toti vecii, mai inainte de anii veacurilor, poate mai inainte de nasterea Fiului din Tatal(aici s-ar parea ca avem un sofism), in orice caz, mai inainte de FACERE, a promis Dumnezeu mantuirea, adica viata vesnica... Cui a promis? Ca nu exista nimic atunci, inainte de FACERE? Nici Ilie, nici Lot, nici Sodoma, nici ingerioameni, nici macar ispite...; ce Omul si Femeia lui?; nimic, absolut nimic!

Tu de-aia citesti si crezi? Pentru ca nu intelegi?
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
evolutionismul compromis padrevicentiu Generalitati 476 23.09.2013 04:54:06
De ce evolutionismul teist este o erezie? nadut Teologie si Stiinta 372 27.11.2012 13:41:07
ROMANI , VI SE PREGATESTE CEVA saccsiv Homosexualitatea 170 06.03.2012 15:51:43
Venirea Antihristului ancah Biserica Romano-Catolica 16 23.04.2008 03:29:50
un vis se pregateste sa moara quasar Generalitati 52 03.02.2008 19:58:43