Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 22.07.2016, 14:35:47
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
11 Și a zis Dumnezeu: „Pământul să odrăslească verdeață: iarbă purtătoare de sămânță, după felul și asemănarea ei, și pom roditor k care după felu-i să dea rod cu sămânță'n sine pe pământ!“ Și a fost așa:
12 Pământul a odrăslit verdeață: iarbă purtătoare de sămânță după felul și asemănarea ei, și pom roditor care după felu-i să dea rod cu sămânță'n sine pe pământ. Și a văzut Dumnezeu că este bine.
13 Și a fost seară și a fost dimineață: ziua a treia.
14 Și a zis Dumnezeu: „Să fie 'ntru tăria cerului luminători care să lumineze pământul l, să despartă ziua de noapte și să fie ei spre semne m și spre anotimpuri și spre zile și spre ani,
15 și să fie ei întru tăria cerului luminători să lumineze pământul!“ Și a fost așa:
16 Dumnezeu i-a făcut pe cei doi luminători mari: luminătorul cel mai mare spre stăpânirea zilei și luminătorul cel mai mic spre stăpânirea nopții, și stelele.
17 Și le-a pus Dumnezeu întru tăria cerului, ca să lumineze pământul,
18 să stăpânească ziua și noaptea și să despartă lumina de întuneric. Și a văzut Dumnezeu că este bine.
19 Și a fost seară și a fost dimineață: ziua a patra.

Unde se arată că în ziua a treia pămîntul era plin de iarbă cu sămînță cu tot și în ziua a patra au fost create Soarele și Luna.

Explicația fiind... care?
E doar un mit. Care, din toate miturile cosmogonice ale popoarelor, din toate variantele acelea unele poetice, altele infantil-stupide, de combinații între amintiri cețoase și mistică pură, a dobîndit proporții metastatice, ocupînd și sufocînd tot imaginarul colectiv al speciei noastre. E la fel de visătoare ca Theogonia lui Hesiod. De fapt, e mult mai puțină poezie în ea, și mai mult misticism încifrat cu pretenții autoritative de adevăr ultim. Prefer să cred într-un Univers uriaș și extrem de vechi, complex și totuși propice Vieții, un Univers demn de puterea nemărginită a unui Atotputernic. O viziune primitivă, de șamani tribali (căci practic, dacă studiezi și compari cu atenție, proorocii din VT erau exact asta: șamani)speriați de întîlniri de gradul trei și patru, e toată acea poveste cu domul acela.
Reply With Quote
  #112  
Vechi 22.07.2016, 14:58:33
Trimisul Trimisul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.03.2016
Mesaje: 296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
.... Pentateuhul, în realitate, este istoria întemeierii neamului omenesc. Cuprinsul lui principal este «Legea dată de Dumnezeu».”

Interpretarea literală nu este de folos, după mine. Nu e atât de importantă cronologia evenimentelor cosmice sau concordanța lor științifică. Cartea este scrisă de Moise. Nu se știa pe vremea aceea de planete, pământul era considerat nici măcar plat, ci probabil nesfârșit. Pământ era numit nu planeta, ci uscatul rezultat prin retragerea apelor.

Mai mult, în primul verset „cerul și pământul” desemnează întreaga creație materială (Sf. Vasile cel Mare) sau, după alți Sfinți Părinți, lumea îngerească și cea materială.
Păi ce ar fi dacă am relativiza literele și punctuația și gramatica și accentul și nu le-am mai lua în seamă putînd interpreta și înțelege orice din texte în virtutea postulatului lui Einstein că totul e relativ?

Oare nu este scris de Hristos că o cirtă sau o iotă din lege și din porunci și din scripturi nu va trece pînă nu se vor înplini? Toate vor trece dar Cuvîntul lui Dumnezeu va rămîne!

Deci orice intepretarea are o interpetare strict literală ca o bază, ca o fundație la o casă iar pe ea se ridică prin zidire și nu prin dărîmare o construcție care în interior poate avea taine și sensuri mai frumoase și el foarte Adevărate dar care nu exclud sau neagă sau relativizează interpretarea corect literală.

Și oare chiar, te citez: ''Nu e atât de importantă cronologia evenimentelor cosmice sau concordanța lor științifică.'' ???

Citat:
''Cartea este scrisă de Moise. Nu se știa pe vremea aceea de planete, pământul era considerat nici măcar plat, ci probabil nesfârșit. ''
Adică susții că defapt Moise a scris cartea și că nu Dumnezeu i-a dictat-o. Adică pe vremea aia Moise habar nu avea și nici măcar nu credea în ce scrisese în carte sau că dacă el însuși nu știa atunci precis că nici Dumnezeu nu știa ce Făcuse și ce ți dictase ca să scrie.

Să fim serioși!
Citat:
Pământ era numit nu planeta, ci uscatul rezultat prin retragerea apelor.
Aici ai perfectă dreptate și așa este scris.

Citat:
Mai mult, în primul verset „cerul și pământul” desemnează întreaga creație materială (Sf. Vasile cel Mare) sau, după alți Sfinți Părinți, lumea îngerească și cea materială.
Ambele intepretări sunt valabile.
Reply With Quote
  #113  
Vechi 22.07.2016, 15:10:58
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.234
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Romowe Vezi mesajul
Părintele Galeriu? Încep să fiu tot mai fascinat de părintele tău. Trinite-mi, te rog, public sau privat, o listă cu ce să încep și de unde le pot cumpăra. Merci mult.
De data asta, am citat din introducerea la Pentateuh din Biblia Anania. Sunt o grămadă de note foarte interesante.

În ce-l privește pe Părintele Galeriu, e un topic aici, unde găsești predicile scrise sau/și audio. Una deosebit de frumoasă e la Umblarea pe mare. Potolirea furtunii (postarea nr. 36 din topicul respectiv). Sau Schimbarea la față (29).

Predicile toate se găsesc și pe arhiva-ortodoxa, la secțiunea 2.audio, respectiv 4.document.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #114  
Vechi 22.07.2016, 15:16:00
Trimisul Trimisul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.03.2016
Mesaje: 296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
13 Și a fost seară și a fost dimineață: ziua a treia.
14 Și a zis Dumnezeu: „Să fie 'ntru tăria cerului luminători care să lumineze pământul , să despartă ziua de noapte și să fie ei spre semne și spre anotimpuri și spre zile și spre ani,
15 și să fie ei întru tăria cerului luminători să lumineze pământul!“ Și a fost așa:
16 Dumnezeu i-a făcut pe cei doi luminători mari: luminătorul cel mai mare spre stăpânirea zilei și luminătorul cel mai mic spre stăpânirea nopții, și stelele.
17 Și le-a pus Dumnezeu întru tăria cerului, ca să lumineze pământul,
18 să stăpânească ziua și noaptea și să despartă lumina de întuneric. Și a văzut Dumnezeu că este bine.
19 Și a fost seară și a fost dimineață: ziua a patra.

Unde se arată că în ziua a treia pămîntul era plin de iarbă cu sămînță cu tot și în ziua a patra au fost create Soarele și Luna.

Explicația fiind... care?
Păi că era pămîntul plin de pomi și de verdeață și de toate cele ce le Făcuse în ziua a treia ptin Cuvînt nu rezultă din Facerea de fiecare zi?

Dar eu mă întreb cum intepretați voi ce am bolduit dacă nu prin faptul că Soarele și Luna sunt semisferice, soarele dă spre pămînt în jos lumină și căldură iar Luna dă spre jos în sens invers (față de noi spre mai sus de soare) întuneric și frig... căci altfel cum ar putea ele să stăpînească Lumina și Întunericul și să despartă Lumina de Întuneric?
Reply With Quote
  #115  
Vechi 22.07.2016, 15:23:52
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.234
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Trimisul Vezi mesajul
Adică susții că defapt Moise a scris cartea și că nu Dumnezeu i-a dictat-o. Adică pe vremea aia Moise habar nu avea și nici măcar nu credea în ce scrisese în carte sau că dacă el însuși nu știa atunci precis că nici Dumnezeu nu știa ce Făcuse și ce ți dictase ca să scrie.
Iar despre Moise, iată ce scrie același Părinte Anania:

„De altfel, nimic nu l-ar fi împiedicat pe Moise să alcătuiască o astfel de operă monumentală. Arta scrierii era cunoscută cu cel puțin o mie de ani înaintea lui, nu numai la Babilonieni, dar și în Egipt, țara în care el s'a format încă din pruncie și din al cărei tezaur cultural va fi asimilat tot ceea ce putea să-și împroprieze un tânăr crescut și educat în mediu princiar. Înainte de a fi devenit un vas al descoperirilor dumnezeiești el era, desigur, un inițiat al intelectului, iar revelația s'a altoit pe o vastă experiență interioară, ceea ce avea să facă din el covârșitoarea personalitate pe care o cunoaștem. Conducător, legiuitor și profet prin excelență, Moise avea să rămână atât de viu în conștiința generațiilor, încât contemporanii lui Iisus erau ispitiți să-l creadă reînviat în uluitorul Nazarinean, ceea ce L-a făcut pe Acesta să Se delimiteze în momentul schimbării la față: Moise era altcineva decât Iisus, mai mic decât El, dar prietenul cu care Domnul ședea de vorbă.”

Dumnezeu nu i-a dictat, ci i-a revelat. A lucrat prin și în mintea lui, fără a-i anula personalitatea și cunoștințele. „Revelația s-a altoit”, zice părintele Bartolomeu, ceea ce înseamnă că rădăcina omenească nu a fost anulată, ci păstrată. Dumnezeu ne comunică adevărurile Sale, fără a ne anula personalitatea, cunoștințele, gândirea proprie, ci îmbogățindu-le cu înțelesurile Sale veșnice și mântuitoare. Nu ne dă cunoștințe științifice, pur și simplu pentru că n-am fi în stare să le pricepem. Ne lasă în continuare ca ființe întrebătoare, să căutăm mereu și să-L aflăm pe El în toate răspunsurile pe care le primim.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #116  
Vechi 22.07.2016, 15:29:36
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
PP e prezent în religiile străvechi egiptene, hinduse, mayașe șamd. Dar nu e un argument pro, oricum.

Da, Weinberg e ateu declarat. Dar cartea e superbă...

Demonstrează că e o prostie. Scutește-mă de efortul de a mai căuta, luminează-mă, scoate-mă din neștiință. Ai 100E de la mine dacă mă convingi, ți-i pun în cont dacă reușești.
Deci nu majoritatea religiilor ci oamenii care au trait candva in vechime, credeau ca pamantul e plat. Si nu era vorba de Weinberg era vorba despre Krauss. Iar cat priveste cererea ta sa te conving ca pamantul nu ar fi plat, nu cred ca as reusi nici daca te-as putea transporta pe ISS sa te uiti de acolo la pamant, ai crede ca te inseala vreun drac sau ca visezi urat. :)
Exista proba cu stelele care se invart in sensuri diferite intr-o emisfera si in cealalta. Ar trebui sa fie suficienta pentru orice om cu scaun la cap.

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Ar fi mai greu pentru ca n-avem la dispozitie o fizica ce sa fie capabila sa explice aceste lucruri. Fizica pe care o avem explica cu totul altceva. Prin urmare trebuie ca in prealabil sa se creeze niste fundamente explicative ale Pamantului plat si ale Universului mic. De exemplu o fizica in care rolul gravitatiei in explicarea miscarii astrelor sa fie preluat de altceva cu proprietati diferite. Iar gravitatia nu e singurul lucru ce trebuie inlocuit: optica, termodinamica, mecanica etc.
Nu ai inteles ce am vrut sa spun. Daca fizica actuala e o minciuna menita sa ascunda "realitatea" cu pamantul plat, intrebarea e de ce ? Cu ce i-ar fi deranjat pe atei un univers mic si un pamant plat, de a trebuit sa inventeze minciuna asta cu un univers imens si un pamant rotund ? Ca era mai simplu sa crezi ca un univers mititel si un pamant plat ar fi aparut din intamplare.

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Cat despre chestia complicata care ar fi aparut din intamplare, asta e o prostie. E atat de improbabil ca un lucru complicat sa apara din intamplare incat n-are rost sa mai vorbim despre asa ceva. Dar e foarte probabil sa apara din intamplare lucruri simple. Credeti ca un Univers aparut din Big-Bang e atat de complicat? Ganditi-va la un joc de lego. Figurile de lego sunt simple, iar legile dupa care ele se imbina sunt iarasi foarte simple. Si totusi cu ajutorul lor putem construi lucruri atat de complicate. Deci universul in sine nu trebuie sa fie ceva foarte complicat.
Gura pacatosului adevar graieste. Numai ca piesele de lego si legile dupa care se combina nu au aparut in urma nici unei fluctuatii intr-un loc care nu exista ci au fost create de o inteligenta.
Reply With Quote
  #117  
Vechi 22.07.2016, 15:35:00
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Nu am inteles care ar fi legatura intre faptul ca pamantul ar fi putut fi creat inaintea soarelui ( si eu nu am nici o problema cu asta, cred ca e perfect posibil ), si pamantul plat. Unele credinte sunt rezonabile ( de exemplu sa crezi ca pamantul a fost creat inaintea soarelui ) iar altele sunt absurde ( de exemplu sa crezi ca pamantul e plat sau ca pamantul ar fi aparut dupa ce s-a format soarele dintr-un nor de praf si gaze, alaturi de celelalte planete ). Doar pentru ca majoritatea fizicienilor de astazi crede in lucruri absurde, nu inseamna ca nu exista si alte credinte absurde ( cum ar fi credinta ca pamantul ar fi plat ).
Reply With Quote
  #118  
Vechi 22.07.2016, 16:03:09
Trimisul Trimisul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.03.2016
Mesaje: 296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Ar fi mai greu pentru ca n-avem la dispozitie o fizica ce sa fie capabila sa explice aceste lucruri.
Nu fizica e vinovată ci teoriile științifice absurde care contrazic fizica și matematica.

Citat:
Fizica pe care o avem explica cu totul altceva.
Fizica explic bine pînă într-un punct, de acolo de unde începe vrăjeala și extrapolările și intepretările și celelate absurdități.

Citat:
Prin urmare trebuie ca in prealabil sa se creeze niste fundamente explicative ale Pamantului plat si ale Universului mic.
Scripturile sunt acele fundamente valabile dăruite de Creatorul tuturor celor văzut și nevăzute. Nu trebuiesc create alte fundamente explicative ci aruncate pe foc toate minciunile sau la gunoi.

Citat:
De exemplu o fizica in care rolul gravitatiei in explicarea miscarii astrelor sa fie preluat de altceva cu proprietati diferite.
Păi ți-am spus cît de simplu este? Dacă se formează un circuit E-M gigant care se deschide și se împrăștie pe Mările de deasupra cerului, se se închide și trece prin axa polară, se deschide din polul nord și se împrăștie pe pămîntul plat și mările plate și se închide iar prin axa sudică, oare nu fizica m-a ajutat să văd asta? Nu se probează ce spun cu busola? Nu se văd rotirile stelelor în jurul celor două axe paralele astfel încît se formează 2 solenoizi imenși? Deci nu e ceva complicat ci e ceva foarte simplu de priceput... FIZIC.

Citat:
Iar gravitatia nu e singurul lucru ce trebuie inlocuit: optica, termodinamica, mecanica etc.
Păi nu optica ne învață de fenomenul refracției prin mediu? De ce nu țineți seama de el cînd e vorba de lumina de la soare sau de imaginile de la Soare și Lună? De ce nu țineți seama de fenomenele care4 se produc la eclipsa de soare cînd optic doar două semisfere ne pot da o astfel de eclipsă vizibilă simultan de mai mulți observatori aflați la distanță unii de alții. Termodinamic și energetic iarăși ne putem da seama că un soare semisferic e mult mai eficient ca unul sferic, dînd mai multă căldură și lumină spre un pămînt plat așa ca o veioză decît un soare sferic unui pămînt sferic. Mecanica însăși ne demonstrează că în lipsa sforii o egalare între forța gravitațională și forța centrifugă este un sistem complet instabil. Deci fie nu ați învățat cum trebuia materiile astea fie nu vreți să le folosiți! Nu trebuie altele ci trebuiesc îndreptate și scuturate de minciună și dezinformare!... de teoriile științifice absurde care nu sunt decît niște minciuni, niște fabulații, niște deliruri halucinogene toxice care te fac să visezi urît.

Citat:
Cat despre chestia complicata care ar fi aparut din intamplare, asta e o prostie. E atat de improbabil ca un lucru complicat sa apara din intamplare incat n-are rost sa mai vorbim despre asa ceva. Dar e foarte probabil sa apara din intamplare lucruri simple. Credeti ca un Univers aparut din Big-Bang e atat de complicat? Ganditi-va la un joc de lego. Figurile de lego sunt simple, iar legile dupa care ele se imbina sunt iarasi foarte simple. Si totusi cu ajutorul lor putem construi lucruri atat de complicate. Deci universul in sine nu trebuie sa fie ceva foarte complicat.
Păi nu noi l-a construit complicat ci ei susțin că nimeni și întîmplarea l-a construit așa de complicat din piesele de lego: Cer, Pămînt, Aer, foc, apă, lumină și căldură, întuneric și frig, viață și moarte, închisoare și libertate, Sfințenie și păcat. Tu chiar crezi că un nimeni ce se bazează pe incertitudini și întîmplări probabile ar fi putut organiza toate astea? Dar atunci haosul și dezorganizarea și distrugerea oricărei logici și a oricărui rost... asta nu ți se pare mai aproape de ''creatorul'' pe care îl slujiți și îl credeți voi... oamenii de ''știință''?



Citat:
Pe un pamant plat cele doua bete carora li se masoara umbra ar fi paralele,
Două bețe paralele înfipte într-un pămînt plat și avînd ele poziție verticală, fiind luminate de aceiași sursă ar avea umbra paralelă? Imposibil.

Citat:
iar pe un pamant rotund ele s-ar afla intr-un anumit unghi unul fata de celalalt, astfel incat in cele doua cazuri umbrele ar avea marimi diferite. Lucrul acesta nu-l iau in calcul adeptii pamantului plat.
În afară de o poziție simetrică față de soare în ambele cazuri, PP, PS umbrele sunt diferite și fac un unghi între ele.

Citat:
E complicat cu geometria asta pentru ca ne incurca!
Se pare că vă încurcă rău de tot.


Citat:
Deci pentru a demonstra ca Pamantul e plat, va trebui sa reganditi si matematica.

Păi eu pentru a înțelege că pămîntul e plat și că creația e mică și finită m-am ajutat de puterea de înțelegere dezvoltată cu fizica și matematica și așa am înțeles că nu putem fi pe o sferă ci limitele finite ne obligă matematic să fim pe un pămînt plat și într-un univers mic și finit în care în orice direcție ai merge drept ajungi de unde ai plecat. Deci mi-am folosit matematic și fizic revelația primită de la Dumnezeu... pentru a constata că întradevăr Dumnezeu are dreptate și e așa cum a scris El în scripturi prin sființii prooroci și Apostoli.

Citat:
De aceea spuneam ca e mai greu sa explici ca pamantul e plat decat ca e rotund.
E mult mai ușor dacă chiar vrei să respecți matematica și fizica și nu să-ți bați joc de ea inventînd explicații absurde care contrazic cam tot ce ai învățat bine matematic sau fizic.


Citat:
O fi asa, nu zic nu, dar laserul pe care il folseste CD-playerul dumneavoastra pentru a reda discurile a fost facut posibil de aceasta poveste pe care dumneavoastra o numiti fizica cuantica. Mai mult de jumatate din curentul electric pe care il aveti la priza e produs intr-o centrala care foloseste principii ale fizicii cuantice. Daca aveti cumva un aparat cu leduri, un monitor, de exemplu, aflati ca ledurile functioneaza datorita efectului fotoelectric ce e un fenomen explicat de fizica cuantica. Sa va mai dau exemple? N-are rost!
Ți-am mai spus, cei cu practica sunt eroii iar cei cu teoriile ''științifice'' sunt absurzii care le-au furat meritele. Păi cei ce au dus la progresul de care vorbești mai sus au fost toți foarte credincioși și buni descoperitori care au crezut și au reușit să facă practic ceva bun iar ceilalți, mincinoșii și ateii și lăudăroșii au venit ei să-și permită să emită ei teorii și să păcălească o lume întreagă că e așa cum zic ei pe baza a ce au făcut alții practic.

Nu sunt aceiași unii cu alții. Terroriștii au venit cu terrorii cu care au aservit minciunii toată munca cea bună a confraților practicieni care au luptat pentru binele comun făcînd tot felul de lucruri interesante și de folos omului. Deci nu e meritul teoriilor ''științifice'' absurde tot progresul pe care îl aduci tu ca dovadă că dacă merg și dacă le folosim înseamnă că teoriile sunt corecte. E exact pe dos... înseamnă că Dumnezeu a ajutat practicienii și hoții au venit să fure merite prin emitere de teorii explicaționiste!... complet false și absurde pe baza cărora iată ne vorbesc de miliarde de ani... lumină, de parseci și de o istorie de miliarde de ani și de bigbanguri complet absurde. Deci la astfel de idei mincinoase ne duc deșertăciunile științifice scornicite de ''teoriticienii'' minciunii.



Citat:
Tocmai v-am dat niste exemple concrete.
Nu este o relație de cauzalitate de la teorie la practică ci este exact pe dos, practica și bîjbîiala și Credința că e posibil a dus la aceste descoperiri și nu teoriile absurde ale necredincioșilor explicaționiști care au venit apoi să se laude pe baza descoperirilor altora.

Deci exemplele întăresc Credința și nu ''știința'' teoriilor absurde care nici măcar știință nu e ci o scorniceală horror !
Reply With Quote
  #119  
Vechi 22.07.2016, 16:06:35
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
De exemplu o fizica in care rolul gravitatiei in explicarea miscarii astrelor sa fie preluat de altceva cu proprietati diferite.
Gravitația ca factor de stabiltate în problema celor 3 corpuri (sau n corpuri) dă mari bătăi de cap matematicienilor. Vezi și teoria haosului.

Citat:
Iar gravitatia nu e singurul lucru ce trebuie inlocuit: optica, termodinamica, mecanica etc.
De ce?

Citat:
Cat despre chestia complicata care ar fi aparut din intamplare, asta e o prostie. E atat de improbabil ca un lucru complicat sa apara din intamplare incat n-are rost sa mai vorbim despre asa ceva. Dar e foarte probabil sa apara din intamplare lucruri simple. Credeti ca un Univers aparut din Big-Bang e atat de complicat? Ganditi-va la un joc de lego. Figurile de lego sunt simple, iar legile dupa care ele se imbina sunt iarasi foarte simple. Si totusi cu ajutorul lor putem construi lucruri atat de complicate. Deci universul in sine nu trebuie sa fie ceva foarte complicat.
Lucrurile par simple, dar nu sînt deloc simple. Poate pentru cei care văd lucrurile fără să le analizeze în intimitatea lor, fără să intre în detalii.

Cum ar fi atomul. Electroni, nucleoni, modelul orbital, formule relativ simple. Parcă ar și și niște quarci care compun protonii și neutronii. Dar ce anume dă stabilitate atomilor? Din ce fel de energie sau din... ce sînt formate subparticulele? Ce-i menține într-o existență stabilă? Nu se știe. Interacțiuni slabe, tari, da... dar forțele astea de ce anume sînt cauzate? Probleme fără soluții. Teorii și atît.

Teorii care diferă de la nivel subatomic la macrocosmic. Deci nu avem mai nimic deocamdată, ci doar niște acceleratoare care din cînd în cînd mai anunță cîte o particulă nouă... foarte vag.

Citat:
Nu trebuie sa mai cautati. Stiu cum se poate demonstra, insa daca facem masuratori foarte precise s-ar putea sa nu mai demonstram nimic. Pe un pamant plat cele doua bete carora li se masoara umbra ar fi paralele, iar pe un pamant rotund ele s-ar afla intr-un anumit unghi unul fata de celalalt, astfel incat in cele doua cazuri umbrele ar avea marimi diferite. Lucrul acesta nu-l iau in calcul adeptii pamantului plat. E complicat cu geometria asta pentru ca ne incurca! Deci pentru a demonstra ca Pamantul e plat, va trebui sa reganditi si matematica. De aceea spuneam ca e mai greu sa explici ca pamantul e plat decat ca e rotund.
Se dă un plan. Sursa la momentul ț uminează pe verticală un segment care nu are umbră. În acelați timp un alt segment vertical e luminat dintr-o parte și umbra lui are lungimea L. După 4 ore, sursa luminează al doilea segment de sus, nelăsînd umbră. Primul este luminat atunci dintr-o parte.

Este un exemplu de transformare a coordonatelor sferice în coordonate plane. Se pot găsi și formule.

Citat:
O fi asa, nu zic nu, dar laserul pe care il folseste CD-playerul dumneavoastra pentru a reda discurile a fost facut posibil de aceasta poveste pe care dumneavoastra o numiti fizica cuantica. Mai mult de jumatate din curentul electric pe care il aveti la priza e produs intr-o centrala care foloseste principii ale fizicii cuantice. Daca aveti cumva un aparat cu leduri, un monitor, de exemplu, aflati ca ledurile functioneaza datorita efectului fotoelectric ce e un fenomen explicat de fizica cuantica. Sa va mai dau exemple?
Principiul fotoelectric: fotonii bombardează un material și electronii se pun în mișcare. Avem deci o fotodiodă sau un fototranzistor.

Centralele atomice: neutronii sparg atomii generînd un ”rest” uriaș de energie folosit pentru a încălzi apa.

LASER: fotoni direcționați, radiații stimulante, electroni excitați, atomi.

Toate de mai sus lucrează cu particule mari, nu coboară în structura discretă a materiei. Cînd zici te referi la cuante te gîndești la forme primare de energie (cuante), te gîndești la compoziția protonilor și a neutronilor, coborî pînă la stringuri în 11 dimensiuni, încerci o teorie care să-l împace pe Einstein cu Plank... Cam asta înțeleg eu prin fizică cuantică.

Citat:
N-are rost!

Tocmai v-am dat niste exemple concrete.
Mai încercați, poate că totuși are rost.

O știți pe aia cu dimensiunile? Se întîlnește un fizician cu un matematician și cu un programator. Și zice primul: eu pot să înțeleg primele 5 dimensiuni, dar mai mult nu pot. Al doilea: eu pot să-mi imaginez pînă la 7 dimensiuni, dar atît. La urmă programatorul spune: problema e simplă. te gîndești la un spațiu cu n dimensiuni și îi dai lui n ce valoare vrei.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #120  
Vechi 22.07.2016, 16:12:47
Trimisul Trimisul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.03.2016
Mesaje: 296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Iar despre Moise, iată ce scrie acelaș Părinte Anania:

De altfel, nimic nu l-ar fi împiedicat pe Moise să alcătuiască o astfel de operă monumentală. Arta scrierii era cunoscută cu cel puțin o mie de ani înaintea lui, nu numai la Babilonieni, dar și în Egipt, țara în care el s'a format încă din pruncie și din al cărei tezaur cultural va fi asimilat tot ceea ce putea să-și împroprieze un tânăr crescut și educat în mediu princiar. Înainte de a fi devenit un vas al descoperirilor dumnezeiești el era, desigur, un inițiat al intelectului, iar revelația s'a altoit pe o vastă experiență interioară, ceea ce avea să facă din el covârșitoarea personalitate pe care o cunoaștem. Conducător, legiuitor și profet prin excelență, Moise avea să rămână atât de viu în conștiința generațiilor, încât contemporanii lui Iisus erau ispitiți să-l creadă reînviat în uluitorul Nazarinean, ceea ce L-a făcut pe Acesta să Se delimiteze în momentul schimbării la față: Moise era altcineva decât Iisus, mai mic decât El, dar prietenul cu care Domnul ședea de vorbă.

Dumnezeu nu i-a dictat, ci i-a revelat. A lucrat prin și în mintea lui, fără a-i anula personalitatea și cunoștințele. Revelația s-a altoit, zice părintele Bartolomeu, ceea ce înseamnă că rădăcina omenească nu a fost anulată, ci păstrată. Dumnezeu ne comunică adevărurile Sale, fără a ne anula personalitatea, cunoștințele, gândirea proprie, ci îmbogășindu-le cu înțelesurile Sale veșnice și mântuitoare. Nu ne dă cunoștințe științifice, pur și simplu pentru că n-am fi în stare să le pricepem. Ne lasă în continuare ca ființe întrebătoare, să căutăm mereu și să-L aflăm pe El în toate răspunsurile pe care le primim.
Nu încerca să relativizezi lucrurile folosindu-te de părintele Bartolomeu Anania. Păi scribii și grămăticii care copiau identic generații de-a rîndul și care nu schimbau nimic, nici punctuația, nici literele și sensurile, oare de ce o făceau? Nu cumva pentru că Adevărul de la Dumnezeu era foarte important pentro orice Credință Curată? Tu încerci să amesteci cu revelația divină prin intermediul cunoștiințelor pe care le avea Moise la acea vreme tot felul de minciuni și mituri și fabulații pe care presupui tu că Moise le-a introdus în texte sub consimțămîntul Domnului? Păi să fim serioși, orice eroare și orice minciună vine de la cel rău deci sigur Dumnezeu nu putea consimți la scrierea unui talmeș-balmeș, a unui amestec toxic făcut între minciună și Adevăr, între legende și mituri păgîne și între proorociile ce veneau de la Dumnezeu pe care le dădea Domnul proorocilor ca să le scrie în cărți exact așa cum le dicta spre îndreptarea poporului Său.

Last edited by Trimisul; 22.07.2016 at 16:18:13.
Reply With Quote
Răspunde