Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.10.2008, 11:00:05
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit Pedeapsa pentru pacate

Stim bine ca Dumnezeu ne iarta orice daca de pocaim sincer. Si ne iarta iarasi si iarasi, pana ce reusim, cu ajutorul Lui, sa ne dezpatimim.

Citeam undeva ca pacatele sunt sterse, insa de-a lungul vietii vom fi pedepsiti intr-un fel sau altul pentru greselile noastre. Asa este?

La fel se poate pune problema pentru urmasii nostri: vor fi ei pedepsiti pentru pacatele noastre, chiar daca ne-au fost iertate?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.10.2008, 12:14:24
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

.

In primul rand , draga Ionut, nu ai cum sa sti ce pacate ti se iarta sau nu, asta depinzand mult si de felul pacatelor si de ravna noastra, pentru ca daca tot gresim si iar gresim fara a ne lupta noi insine cu patimile noastre, totul este in zadar, pierdere de timp. Bunul Dumnezeu te ajuta, dar trebuie si tu la randu-ti sa intinzi mana, fara osteneala, nevointa si renuntari, nimic nu va fi cu putinta. Sti vorba cu para malaeata in gura lui natafleata ? Ei, vezi asa ceva nu-i cu putinta pentru cei ce doresc a urma pe Hristos, a urma drumul pocaintei. A te baza, numai pe milostivirea Lui, este o premeditare marsava spre pacat.
Citeam undeva ca pacatele sunt sterse, insa de-a lungul vietii vom fi pedepsiti intr-un fel sau altul pentru greselile noastre. Asa este?

La fel se poate pune problema pentru urmasii nostri: vor fi ei pedepsiti pentru pacatele noastre, chiar daca ne-au fost iertate?[/quote]
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.10.2008, 12:53:58
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Exclamation

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
.

In primul rand , draga Ionut, nu ai cum sa sti ce pacate ti se iarta sau nu, asta depinzand mult si de felul pacatelor si de ravna noastra, pentru ca daca tot gresim si iar gresim fara a ne lupta noi insine cu patimile noastre, totul este in zadar, pierdere de timp. Bunul Dumnezeu te ajuta, dar trebuie si tu la randu-ti sa intinzi mana, fara osteneala, nevointa si renuntari, nimic nu va fi cu putinta. Sti vorba cu para malaeata in gura lui natafleata ? Ei, vezi asa ceva nu-i cu putinta pentru cei ce doresc a urma pe Hristos, a urma drumul pocaintei. A te baza, numai pe milostivirea Lui, este o premeditare marsava spre pacat.
Citeam undeva ca pacatele sunt sterse, insa de-a lungul vietii vom fi pedepsiti intr-un fel sau altul pentru greselile noastre. Asa este?

La fel se poate pune problema pentru urmasii nostri: vor fi ei pedepsiti pentru pacatele noastre, chiar daca ne-au fost iertate?
[/quote]

Draga Cristi,

Imi pare rau, dar raspunsul tau nu a fost la intrebarea mea.

Daca tot mi-a disparut de pe forum topicul "Lectia de gramatica" mi-am propus ca de azi incolo sa folosesc mesajele noi pentru a invata impreuna sa scriem corect romaneste.

Fara suparare, tu vei fi primul corectat: :)

nu ai cum sa sti => nu ai cum sa stii
Sti vorba cu => Stii vorba cu

Tot respectul.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.10.2008, 19:08:31
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Draga Cristi,

Imi pare rau, dar raspunsul tau nu a fost la intrebarea mea.

Daca tot mi-a disparut de pe forum topicul "Lectia de gramatica" mi-am propus ca de azi incolo sa folosesc mesajele noi pentru a invata impreuna sa scriem corect romaneste.

Fara suparare, tu vei fi primul corectat: :)

nu ai cum sa sti => nu ai cum sa stii
Sti vorba cu => Stii vorba cu

Tot respectul.[/quote]

Doamne fereste, cum sa ma supar ! Foarte bine si te incurajez, dar in credinta esti foarte superficial. Raspunsul meu , era pentru o parte din framantarile tale. Cat priveste asa zisa cenzura, administratorul unui site este liber sa administreze cum doreste, site-ul respectiv, iar calitatea de membru pe un forum , nu este, nici pe departe, obligatorie. Pace si multa bucurie !
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.10.2008, 20:23:55
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Doamne fereste, cum sa ma supar ! Foarte bine si te incurajez, dar in credinta esti foarte superficial. Raspunsul meu , era pentru o parte din framantarile tale. Cat priveste asa zisa cenzura, administratorul unui site este liber sa administreze cum doreste, site-ul respectiv, iar calitatea de membru pe un forum , nu este, nici pe departe, obligatorie. Pace si multa bucurie ![/quote]

Ai dreptate, sunt mai superficial in credinta. Dar sper sa nu raman asa...

Sa nu mai pui virgula intre subiect si predicat te rog: "iar calitatea de membru pe un forum , nu este, nici pe departe, obligatorie"
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.10.2008, 20:58:16
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Doamne fereste, cum sa ma supar ! Foarte bine si te incurajez, dar in credinta esti foarte superficial. Raspunsul meu , era pentru o parte din framantarile tale. Cat priveste asa zisa cenzura, administratorul unui site este liber sa administreze cum doreste, site-ul respectiv, iar calitatea de membru pe un forum , nu este, nici pe departe, obligatorie. Pace si multa bucurie !
Ai dreptate, sunt mai superficial in credinta. Dar sper sa nu raman asa...

Sa nu mai pui virgula intre subiect si predicat te rog: "iar calitatea de membru pe un forum , nu este, nici pe departe, obligatorie"[/quote]

Esti tare simpatic si ai dreptate. Vezi sunt necesari corectori , intr o "redactie". Se intampla si la case mai mari, dar la mine trecut de 50 de ani , unde graba, pripeala, nestinta , isi spun cuvantul.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.10.2008, 15:41:55
alexaelf alexaelf is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.04.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 3
Smile

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Stim bine ca Dumnezeu ne iarta orice daca de pocaim sincer. Si ne iarta iarasi si iarasi, pana ce reusim, cu ajutorul Lui, sa ne dezpatimim.

Citeam undeva ca pacatele sunt sterse, insa de-a lungul vietii vom fi pedepsiti intr-un fel sau altul pentru greselile noastre. Asa este?

La fel se poate pune problema pentru urmasii nostri: vor fi ei pedepsiti pentru pacatele noastre, chiar daca ne-au fost iertate?
Eu sunt de parere ca urmasii nostri nu vor fi pedepsiti pentru pacatele noastre...ca dovada avem pilda cu orbul...cei ce-l insoteau pe Mantuitor il intrebau de ce este orb batranul inca de cand s-a nascut si nu era in aceea situatie din cauza parintilor sai.Eu vreau sa fiu corectata daca am facut greseli de ortografie!:)Multumesc!Pace voua!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.10.2008, 18:46:58
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

In sfarsit un raspuns la intrebarea mea...

Acest caz biblic insa este unul exceptional, nu putem sa-l generalizam. Alte pareri?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.10.2008, 18:48:59
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Vezi sunt necesari corectori , intr o "redactie". Se intampla si la case mai mari, dar la mine trecut de 50 de ani , unde graba, pripeala, nestinta , isi spun cuvantul.

Cristi,

Mi-am imaginat ca ai 52 de ani... Niciodata nu e prea tarziu, nu?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.10.2008, 20:48:22
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

La mine regresia , este din cauza celor peste 10- 12 ore de munca, pe care le petrec intr un mediu cam ostil si din punct de vedere al credintei si in folosirea limbii romane. Ma lupt din rasputeri draga Ionut cu ateismul celor din jur, unde lucrez. Limba romana nu este folosita aproape deloc, decat o imitatie de prost gust. Cu DUMNEZEU inainte !
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
SIDA - pedeapsa lui Dumnezeu pentru pacatul homosexualitatii Diana67 Homosexualitatea 106 09.10.2011 00:10:57
Pedeapsa Lucemferre Generalitati 108 22.04.2011 17:24:56
Pedeapsa cu moartea marinel 07 Intrebari utilizatori 40 22.03.2011 01:45:29
Pedeapsa capitala Dia20_diana Eutanasia 82 22.01.2011 00:14:24
Pedeapsa pentru vrajitorie ! cristiboss56 Vrajitoria 0 17.12.2008 20:55:01