Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.11.2008, 10:10:04
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Daruind vei Dobandi!

[SIZE=4][COLOR=Red]Banutul acestea te va face ctitor de biserica![/COLOR][COLOR=Red] [/COLOR] [/SIZE]
[SIZE=3]
[/SIZE]
[SIZE=3]-Alo? Jenica[/SIZE]
[SIZE=3]-Doamne ajuta parinte…[/SIZE]
[SIZE=3]………. Ascultam vocea trista a parintelui in timp ce imi povestea situatia in care se afla[/SIZE]
[SIZE=3]in parohia sfintiei sale….jenica, biserica se afla in stare de degradare…abia ..abia am reusit sa acopar cu tabla, vine iarna si imi va ploua inauntru.. Zic.. parinte, pot sa ajut cu ceva?? Raspunde trist..Domnul jenica, Domnul … Eu nu cer nimic..stie Domnul ce avem nevoie..am nadejde……..Inchid telefonul si raman ingandurata, lacrimile curg, ma intreb in sinea mea, Doamne cum sa ajut eu Biserica ta?? Cum? Intr-o fractiune de secunde imi revine in minte o intamplare mai veche.[/SIZE]
[SIZE=3]Eram in piata iar un calugar batran statea la colt asteptand mila crestinilor. Am deschis geanta, am dat un banut, ultimul care imi ramasese . Parintele ridica ochii spre mine si spune: [COLOR=Red]Banutul acestea te va face ctitor de biserica![/COLOR][COLOR=Red] [/COLOR] Mi-am spus in sinea mea..DA! DA! Asta e calea de a ajuta pe parintele S.. Sa daruim fratilor sa daruim astfel ne agonisim noua insine in visteria Bunatatilor. Sa ne facem ctitori din putinul nostru! Banul vaduvei este mai primit decat averea bogatasilor. Trimite-ti fratilor pomelinice daca doriti cu cat aveti..cine nu are nevoie de rugaciune? Cine? Cine nu are nevoie de mijlocire? Cei ce sunteti depate de tara , cei ce nu aveti parinti mijlocitori, cei ce nu aveti Sfanta Liturghie..acum aveti ocazia sa fiti pomeniti…..trimite-ti acatiste, cu cat aveti…Ma uit la mine si imi spun;;ahh jenica daca nu erau parintii acestia care te tin cu mila Domnului si cu pomenirea zilnica la Sfanta Liturghie…ai fi moarta de mult.. Poate ca unii veti spune, e plina tara de biserici sau…asta e calea lor..sa se neoiasca. Dar, vedeti voi? NU lor facem binele ci NOUA! Noua fratilor! Adesea am gasit pe forum scris ca TREBUIE sa schimbam ceva..DA! DAR sa schimbam incepand cu noi insne. Daca fiecare in dreptul sau ar schimba ceva..daca ne-am iubi valorile, bisericile, parintii poate ca lumea ar deveni mai fumoasa mai buna..mai calda…[/SIZE]
[SIZE=3]Puteti ajuta daruind la [/SIZE]
[SIZE=4]Parohia Antonesti (Sfantul Nicolae) cont RO89RNCB0068103156250001 CUI 19245214[/SIZE]
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.11.2008, 13:21:44
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Foarte frumos sa ne ingrijim de lacasuri de inchinaciune mai sarace draga mea si sunt multe din acestea.Insasi faptul ca un calugari trebuie sa cerseasca pentru acesta este trist.Cunosc si eu multe astfel de lacasuri .Ne-am gasit cativa crestini si din putinul nostru .plus ce mai adunam de pe la alti crestini mergem si cercetam nevoile de acolo si facem ce se poate pentru a-i ajuta.Inchiriem un microbuz si mobilizam crestini care merg si depun acolo acatiste si ajuta cu banutul lor si cu ce mai pot si ei.Este trist ca foarte multi crestini cauta manastiri minunate si bogate ducandu-se in numar mare doar acolo! Se poate de ajutor in multe feluri daca este vointa de a ajuta.
Dar,sunt din pacate si persoane care au fost date afara de pe la manastiri si care ascuzandu-se sub aceste haine care le da o oarecare credibilitate sunt veritabili cersetori.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.11.2008, 14:02:55
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Jenica, vom face cunoscut acest mesaj si altora. Sincer iti marturisesc ca nu-mi plac cei care "cersesc" mila pe strazi sub chipul de monah. Ma uit la ei si nu-mi pare ca rostesc in sinea lor o rugaciune neincetata. Mai mult sunt neingrijiti si nu au pe chip aceea bunatate de care nu doresti sa te mai dezlipesti. Poate nu am eu vederea curata si vorbesc patimas.

Din cauza acestor oameni ajungem sa privim cu neincredere orice glas de acest gen. Stiu, am uitat sa daruim. Dar mai grav e ca am uitat ca totul este un dar. Chiar daca avem putin, daruind - va face Dumnezeu o bogatie din el.

Dorim ca numele noastre sa fie rostite oriunde, numai in Biserica nu. Sa se pomeneasca de noi oricand, dar sa ramanem niste straini in fata lui Dumnezeu. Traim o mare ratacire si cu ea, o mare saracire.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.11.2008, 16:23:29
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Jenica, vom face cunoscut acest mesaj si altora. Sincer iti marturisesc ca nu-mi plac cei care "cersesc" mila pe strazi sub chipul de monah. Ma uit la ei si nu-mi pare ca rostesc in sinea lor o rugaciune neincetata. Mai mult sunt neingrijiti si nu au pe chip aceea bunatate de care nu doresti sa te mai dezlipesti. Poate nu am eu vederea curata si vorbesc patimas.

Din cauza acestor oameni ajungem sa privim cu neincredere orice glas de acest gen. Stiu, am uitat sa daruim. Dar mai grav e ca am uitat ca totul este un dar. Chiar daca avem putin, daruind - va face Dumnezeu o bogatie din el.

Dorim ca numele noastre sa fie rostite oriunde, numai in Biserica nu. Sa se pomeneasca de noi oricand, dar sa ramanem niste straini in fata lui Dumnezeu. Traim o mare ratacire si cu ea, o mare saracire.
Sincer iti marturisesc ca nu-mi plac cei care "cersesc" mila pe strazi sub chipul de monah.

Eu personal am vazut o calugarita in piata stringea bani de la oameni si am intrebat-o de unde e si de ce stringe banii. A marturisit ca are canon de la duhovnic si cu banii astia v-or repara biserica. Nu putem judeca ca nu stim adevarul.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.11.2008, 16:34:21
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Nu neg, mai sunt si cazuri sanatoase in a cere ajutor. Dar cred ca monahului ii sta mai bine cu rugaciunea. El sa se roage, ca ii va da Dumnezeu raspuns bun la toate. Nu-l paraseste Dumnezeu niciodata pe omul drag Lui.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.05.2009, 13:11:41
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Sincer iti marturisesc ca nu-mi plac cei care "cersesc" mila pe strazi sub chipul de monah.

Eu personal am vazut o calugarita in piata stringea bani de la oameni si am intrebat-o de unde e si de ce stringe banii. A marturisit ca are canon de la duhovnic si cu banii astia v-or repara biserica. Nu putem judeca ca nu stim adevarul.
Stiu ca topicul este ,,stins" de mult, dar sa aveti grija, daca veti mai vedea pe strada calugari\maici la cersit. Ori nu sunt din BOR, ori sunt (mai mult ca sigur) niste impostori. Sfantul Sinod al BOR a INTERZIS, inca din anul 2000, aceasta practica, urata, denigratoare, umilitoare, smintitoare si ispititoare pentru calugari\calugarite.
Nu mai donati bani in acest mod. Mai bine trimite-tii prin posta direct la manastirea pe care doriti sa o ajutati. Nu mai dati bani la impostori.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.05.2009, 13:17:30
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

hector, pentru a nu creea neplaceri parintelui S. Doresc sa spun ca:
1. il cunosc personal.
2. acest topic a fost intiat din dorinta mea nicidecum la cererea parintelui. Sfintiei sale doar i-am cerut binecuvantare sa-i fac publica durerea!
In alta ordine de ideii, sunt de acord cu tine! Si totusi...mai exista calugari, maici ce merg la colecta...Sa nu imi spui ca nu sunt...pentru ca STIU ( a vazut cu ochii mei)ca sunt.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.05.2009, 13:23:25
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
hector, pentru a nu creea neplaceri parintelui S. Doresc sa spun ca:
1. il cunosc personal.
2. acest topic a fost intiat din dorinta mea nicidecum la cererea parintelui. Sfintiei sale doar i-am cerut binecuvantare sa-i fac publica durerea!
In alta ordine de ideii, sunt de acord cu tine! Si totusi...mai exista calugari, maici ce merg la colecta...Sa nu imi spui ca nu sunt...pentru ca STIU ( a vazut cu ochii mei)ca sunt.
OK, acesta pare sa fie in regula, tu depunand marturie pentru el. Dar sunt si altfel de cazuri.
Nu e bine ca mai sunt monahi care merg la colecta. Biserica nu mai ingaduie, iar pentru un calugar este primejdios (duhovniceste vorbind). Sad....
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.05.2009, 14:58:47
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Si pentru ca e un topic deschis de mine, imi "permit" sa ma abat nitel de la subiect. Pentru ca atat s-a dezbatut problema preotilor pe acest forum Hector, imi permit sa scriu un cuvant care mi-a placut f.mult din cartea pr. Savatie " curaj si libertate in ortodoxie"; Poate da de gandit si celor ce vor sa "schimbe" Biserica, sau mai corect spus, inca NU au inteles ce inseamna Biserica.
" In societatea omeneasca spunem: legile nu sunt bune, societatea e stramba, deci nu pot fi un cetatean bun! Pe cand aici , noi, in Biserica ar trebui sa spunem, nu sunt un crestin bun si de aceea nu pot face o Biserica buna. Mentatatile vrem noi sa le schimbam? Noi gandruiel noastre nu le putem schimba si vrem sa schimbam o mentalitate? Parca hristos nu a vrut sa schimbe mentalitatea tuturor? Unii au schimbat-o, altii dintre cei mai multi au ramas asa..De aceea orice ar fi, ma intorc iarasi spre noi insine."
Ierom. Savatie B.
am citat din memorie
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.05.2009, 15:12:46
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

...noi gandurile noastre nu le putem schimba si vrem sa schimbam o mentalitate? Parca Hristos, nu a vrut sa schimbe mentalitatea tuturor?...
fara greseli..
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Daruind vei Dobandi eduardd Umanitare 0 29.12.2010 19:35:23