Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 25.11.2008, 16:24:33
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Faptul ca exista aceasta formula de ceva zeci de ani sau chiar o suta-doua de ani e altceva.
Eu am intrebat doar de ce pe vremea Sfantului Ioan Gura de Aur se citea otpustul asa la fiecare Sfanta Liturghie iar acum numai duminica?
Este adevarat ca am gresit ca am zis ca s-a modificat acum de curand si pentru aceasta imi cer iertare.
Dar de ce s-a modificat cu ceva vreme in urma chiar daca asta o fi fost acu 200-300 de ani sau mai in urma?
Mihai, valentin a oferit explicari tipiconale. Ai dovezi ca pe vremea Sfantului Ioan Gura de Aur se folosea otpusul "Cel ce a inviat....." pentru toate zilele saptamanii? De ce spui ca s-a modificat acum 200-300 de ani?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 28.12.2008, 21:08:20
tot-Laurentiu's Avatar
tot-Laurentiu tot-Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Da de ce ma rog se rosteste numai duminica?
Oare Sfantul Ioan Gura de Aur numai duminica rostea aceasta formula?
Oare nu la fiecare Sfanta Liturghie se serbeaza si invierea Domnului?
La Sfantul munte Athos oare asa se rosteste?


Pentru ei Hristos invie numai Duminica (daca invie si atunci)

NU pot sa spun decat un singur lucru ce i-a spus Parintele Aesenie Boca unei vrajitoare cand i-a zis de Pasti de mai multe ori Hristos a Inviat fara sa auda de la aceasta Adevarat a Inviat.

Marie de ce umbli cu farmece Cu adevarat hristos al tau nu a Inviat.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 28.12.2008, 21:41:57
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tot-Laurentiu Vezi mesajul
Pentru ei Hristos invie numai Duminica (daca invie si atunci)

NU pot sa spun decat un singur lucru ce i-a spus Parintele Aesenie Boca unei vrajitoare cand i-a zis de Pasti de mai multe ori Hristos a Inviat fara sa auda de la aceasta Adevarat a Inviat.

Marie de ce umbli cu farmece Cu adevarat hristos al tau nu a Inviat.
nu stiu ce vrei sa insinuezi cu postarea ta, dar eu am oferit explicatii tipiconale, numa prost sa fii sau labil mintal sa faci afirmatii de genu ca "pt ei Hristos invie numai Duminica", da poate voi sunteti mai destepti ca aia de au facut liturghieru, poate daca traiati pe vremea sfintilor parinti ii acuzati si pe ei de cine stie ce, ca pentru informatia voastra cele 3 liturghii bizantine sunt prescurtari a liturghiei lui iacov, fratele Domnului, iar cele 3 liturghii pe care le avem noi azi numai apartin 100% celor 3 sfinti parinti caci unele parti au fost adaugate ulterior, cum ar fi Trisaghionul sau Sfinte Dumnezeule. Daca doriti sa aflati mai multe cititi si voi un liturghier sau explicarea sfintei liturghii a sfantului gherman patriarhul constantinopolului sau a lui nicolae cabasila. Si tot asa ca fapt divers aflati ca exista si liturghia sfantului evanghelist marcu care se mai savarseste in biserica ortodoxa copta din egipt
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
  #14  
Vechi 28.12.2008, 23:27:11
alicia's Avatar
alicia alicia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: RM VALCEA
Religia: Ortodox
Mesaje: 138
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru alicia
Unhappy

Citat:
În prealabil postat de valentin.viliga Vezi mesajul
nu stiu ce vrei sa insinuezi cu postarea ta, dar eu am oferit explicatii tipiconale, numa prost sa fii sau labil mintal sa faci afirmatii de genu ca "pt ei Hristos invie numai Duminica", da poate voi sunteti mai destepti ca aia de au facut liturghieru, poate daca traiati pe vremea sfintilor parinti ii acuzati si pe ei de cine stie ce, ca pentru informatia voastra cele 3 liturghii bizantine sunt prescurtari a liturghiei lui iacov, fratele Domnului, iar cele 3 liturghii pe care le avem noi azi numai apartin 100% celor 3 sfinti parinti caci unele parti au fost adaugate ulterior, cum ar fi Trisaghionul sau Sfinte Dumnezeule. Daca doriti sa aflati mai multe cititi si voi un liturghier sau explicarea sfintei liturghii a sfantului gherman patriarhul constantinopolului sau a lui nicolae cabasila. Si tot asa ca fapt divers aflati ca exista si liturghia sfantului evanghelist marcu care se mai savarseste in biserica ortodoxa copta din egipt
Imi pare rau ca intru in discutia voastra dar domnule Valentin daca sunteti crestin adevarat nu ati fi zis de cineva ca e prost nu aveti nici un drept sa il jgniti cum nici eu nu am nici un drept sa comentez dar Laurentiu si-a exprimat parerea lui esti cumva Mantuitorul sa judeci un om care nici macar nu il cunosti ci pt ca a zis cateva cuvinte care nu v-au convenit gata e prost.CEA MAI GREA BOALA A OMULUI DE A JUDECA FARA SA-SI VADA BARNA DIN OCHIU LUI!Imi pare rau ca pe acest forum de CRESTINI se fac insulte
Reply With Quote
  #15  
Vechi 29.12.2008, 12:23:56
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alicia Vezi mesajul
Imi pare rau ca intru in discutia voastra dar domnule Valentin daca sunteti crestin adevarat nu ati fi zis de cineva ca e prost nu aveti nici un drept sa il jgniti cum nici eu nu am nici un drept sa comentez dar Laurentiu si-a exprimat parerea lui esti cumva Mantuitorul sa judeci un om care nici macar nu il cunosti ci pt ca a zis cateva cuvinte care nu v-au convenit gata e prost.CEA MAI GREA BOALA A OMULUI DE A JUDECA FARA SA-SI VADA BARNA DIN OCHIU LUI!Imi pare rau ca pe acest forum de CRESTINI se fac insulte
Pai ideea e ca ca eu i-am dat explicatii clare cum sta treaba cu otpustul la Sfanta Liturghie, dar ei o tin tot pe a lor, si eu nu l-am facut prost ci am prost sa fii sa nu-ti dai seama mai ales ca si preotii de pe forum le-au explicat acelasi lucru, iar ei tot aceeasi melodie canta, asta se cheama fanatism care e mai rau decat prostia
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
  #16  
Vechi 30.12.2008, 22:19:08
Ratacitorul Ratacitorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 275
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alicia Vezi mesajul
Imi pare rau ca intru in discutia voastra dar domnule Valentin daca sunteti crestin adevarat nu ati fi zis de cineva ca e prost nu aveti nici un drept sa il jgniti cum nici eu nu am nici un drept sa comentez dar Laurentiu si-a exprimat parerea lui esti cumva Mantuitorul sa judeci un om care nici macar nu il cunosti ci pt ca a zis cateva cuvinte care nu v-au convenit gata e prost.CEA MAI GREA BOALA A OMULUI DE A JUDECA FARA SA-SI VADA BARNA DIN OCHIU LUI!Imi pare rau ca pe acest forum de CRESTINI se fac insulte
Cand un om zice ceva impotriva unei hotarari tipiconale a bisericii este ori eretic ori increzut (fudul) ori neinstruit si prost.
Ori un om care se crede mai destept decat un sinod sau un arhiereu nu poate fi decat prost.
Din cele postate de Valentin si un om cu o clasa terminata ar intelege!
Asa ca mie mi se pare ca nu este crestineste sa spui ca albul este negru si negrul alb.
Asa ca acest Valentin are dreptate!dumneata cu ce drept il judeci pe Valentin!?
Eu as zice sa aplici chestia cu Barna la persoana dumitale, daca tot tii neaparat sa dai lectii de conduita crestina facand morala unui om care a postat ceva adevarat!
Valentin are dreptate in ceea ce apostat iar altii cauta motiv de tulburare a crestinilor si de a se da destepti!
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 30.12.2008, 22:59:53
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ratacitorul Vezi mesajul
Cand un om zice ceva impotriva unei hotarari tipiconale a bisericii este ori eretic ori increzut (fudul) ori neinstruit si prost.
Ori un om care se crede mai destept decat un sinod sau un arhiereu nu poate fi decat prost.
Din cele postate de Valentin si un om cu o clasa terminata ar intelege!
Asa ca mie mi se pare ca nu este crestineste sa spui ca albul este negru si negrul alb.
Asa ca acest Valentin are dreptate!dumneata cu ce drept il judeci pe Valentin!?
Eu as zice sa aplici chestia cu Barna la persoana dumitale, daca tot tii neaparat sa dai lectii de conduita crestina facand morala unui om care a postat ceva adevarat!
Valentin are dreptate in ceea ce apostat iar altii cauta motiv de tulburare a crestinilor si de a se da destepti!
nu are rost sa ajungem la cearta, io doar am oferit explicatii tipiconale asa ca cine are urechi de auzit sa vada:)), dar "e" unii care nu "intelege" sau poate nu am fost io suficient de explicit desi mi-am tocit cativa ani coatele pe bancile seminarului si nu am trecut p-acolo ca rata prin apa
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
  #18  
Vechi 31.12.2008, 01:03:05
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Dom-le lasand la o parte aceea cu "Hristos adevaratul Dumnezeul nostru" care nu stiu cum se pomenea de catre Sfantul Ioan Gura de Aur sa trecem la lucruri mai grave si de data aceasta adevarate.

LA Catedrala Patriarhala chiar se modificase textul Sfintei Liturghii si aceasta cand slujea PS Ciprian Campineanu care folosea ca formula "partasia Sfantului Duh" dinainte de a da Sfantul Sinod aprobare pentru aceasta.
Acum o foloseste si PF Daniel.
Mai multe amanunte:
[COLOR=#810081]http://www.ziarullumina.ro/articole;729;1;16437;0;Innoirile-din-ultima-editie-a-Liturghierului.html[/COLOR]
Ca o alta curiozitate PS Ciprian Campineanu nu a citit anul acesta moliftele Sfantului Vasile cel Mare (adica de 1 ianuarie 2008) .
De ce?
Intrebati-l pe PS sa sa va explice.
"
"Dacă schimbăm textul, credincioșii cred că le schimbăm credința“

Acolo unde textul necesita îndreptare a fost corectat. Unele dintre aceste corecturi au fost acceptate, iar altele s-au trecut doar în paranteză, ca propuneri pentru liturghisitori, să hotărască dacă sunt greu de acceptat sau nu, așa cum ne-a mai spus părintele Zăvoianu.
Dintre termenii introduși în paranteză amintim: „apostolească Biserică“ care a fost propus spre înlocuire cu „apostolică Biserică“; despre această sintagmă părintele redactor spus că e mai dificil cu credincioșii „obișnuiți cu apostolească, dacă schimbăm textul li se pare că le schimbăm credința“. „Unirea credinței“ a fost înlocuit cu „unitatea credinței“, pentru că sensul prim era unitatea; „oaste“ cu „armată“; iar „împărtășirea Sfântului Duh“ cu „părtășia Sfântului Duh“, „deoarece faci parte, ești părtaș la Duhul Sfânt“, a explicat părintele Zăvoianu.
O altă rectificare, de data aceasta finală, făcută după originalul grecesc, este înlocuirea, în cadrul Rugăciunii Amvonului, a expresiei: „Tu pe aceștia îi preamărește cu dumnezeiască puterea Ta“ cu textul: „Tu pe aceștia îi răsplătește, preamărindu-i cu dumnezeiasca Ta putere“.
"
"
Iar ca o ciudatenie asa este trecut si in blibliile catolicilor.
partasia Duhului Sfant in loc de impartasirea Duhului Sfant.
Formula din greceste spune comuniunea cu Duhul Sfant iar nu partasie cum zic aiurea catolicii.

De ce se zice asa?
Eu fiind mai prost asa am o vaga banuiala ca acestia nu considera pe Duhul Sfant ca persoana ci ca putere impersonala (energie) si zice ca Duhul Sfant purcede de la Tatal si de la Fiul.
Daca este asa este o erezie.

Vedeti la Intelepciunea lui Solomon unde zice ca Intelepciunea are intr-ansul Duh cu multe laturi.
Ca asa zice Duhul Sfant purcede din Tatal si se odihneste in Fiul.
Formula este folosita asa si de PF Daniel.

In greaca noua formula e "Kai he koinonia tou hagiou pneumatos".
Koinonia se traduce ca si comuniune iar nu ca si partasie cum a inteles gresit PS Ciprian.
Deci era "Harul Domnului nostru Iisus Hristos si dragostea lui Dumnezeu Tatal si impartasirea (sau comuniunea) Duhului Sfant".
Reply With Quote
  #19  
Vechi 31.12.2008, 02:03:06
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Putem sa adaugam aici ca exista deja Sfanta Scriptura din 2001 "Editie jubiliara a Sfantului Sinod" tradusa din greaca veche de IPS Anania "sprijinit pe alte numeroase osteneli" cum zice IPS sa in care se scrie foarte clar :
"Harul Domnului nostru Iisus Hristos si dragostea lui Dumnezeu (nu Tatal nu e asemenea formula in greceste...e vorba de Sfanta Treime si e vorba de agape iar nu de eros adica dragostea altruista) si impartasirea Sfantului Duh sa fie cu voi cu toti!"
(corinteni 2, cap.13 verset 13).
Este ciudat cum in 2008 Sfantul Sinod a putut sa modifice ce a stabilit cu 7 ani in urma.
Atunci formula nu era invechita acum este?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 31.12.2008, 02:14:55
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

In editia din 1968 a Sfintei Scripturi tiparita tot cu aprobarea Sfantului Sinod formularea este identica:
""Harul Domnului nostru Iisus Hristos si dragostea lui Dumnezeu si impartasirea Sfantului Duh sa fie cu voi cu toti!"
"
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Candelabrul ciudat in catedrala patriahala din Bucuresti mihailt Biserica Ortodoxa Romana 71 20.02.2011 13:25:15
Sarbatorea Sfintei Parascheva-2010 la Catedrala Mitropolitana din Iasi cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 2 11.10.2010 12:22:38
Ingerul pazitor in timpul Sfintei Liturghii giovaninnaa Sfanta Liturghie 6 11.09.2009 13:52:27
istoria Sfintei Liturghii catalinabalhui Sfanta Liturghie 2 23.04.2009 00:12:33