Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.12.2008, 01:18:39
noname noname is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.12.2008
Mesaje: 2
Question am si eu o problema..

Doamne ajuta!
Am si eu o problema...tatal prietenului meuare Parkinson...si din cate stiu eu este o boala ereditara. Suntem impreuna de ceva timp, inca nu s-a pus problema casatoriei, dar m-am gandit mult daca as putea sa ma casatoresc cu el stiind ca si el ar putea sa se imbolnaveasca si la fel si copii nostri. Nu stiu ce sa fac...am nevoie de cateva sfaturi...multumesc
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.12.2008, 02:58:51
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de noname Vezi mesajul
Doamne ajuta!
Am si eu o problema...tatal prietenului meuare Parkinson...si din cate stiu eu este o boala ereditara. Suntem impreuna de ceva timp, inca nu s-a pus problema casatoriei, dar m-am gandit mult daca as putea sa ma casatoresc cu el stiind ca si el ar putea sa se imbolnaveasca si la fel si copii nostri. Nu stiu ce sa fac...am nevoie de cateva sfaturi...multumesc
FII cu CREDINTA ca nu te va lasa Hristos!!! Poate fi ceva ereditar, dar numai daca va fi ingaduinta Domnului!!! Daca pt fratia ta asta este o piedica in IUBIRE, in implinirea ei, atunci inseamna ca IUBESTI CONDITIONAT!!! Lasa-te in VOIA Domnului si roaga-te ca sa va puteti casatori si sa fiti sanatosi si sa va dea Dumnezeu putere in TOATE!!! Te sperie o boala??? Daca ai fi fost fratia ta cea bolnava si te-ar ocoli toti baetii??? cum te-ai smti??? LASA-L PE HRISTOS SA LUCREZE IN VIATA VOASTRA!!! Cu cat o sa il ingrijiti mai mult pe tatal prietenul tau, cu atat o sa va daruiasca Dumnezeu mai multa BUCURIE si BINECUVANTARE!!!
Faceti zilnic Paraclisul Maicii Domnului pt Dumnealui si o sa aveti BUCURII DEPLINE!!!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.12.2008, 11:15:30
monica.miholca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Boala Parkinson nu este intotdeauna genetica. Pot sa fie numai cazuri izolate, fara ca sa existe o transmitere genetica, sau poate sa se transmita genetic.
Daca in familia tatalui prietenei tale exista mai multe cazuri de boala, daca boala lui a survenit inainte de 50 ani, si daca evolueaza lent, atunci probabil exista o componenta genetica (este o boala care rezulta din interactiunea factorilor genetici cu factorii de mediu....); daca nu, probabil este numai un caz sporadic, fara legatura cu ereditatea, cum se intampla in mai mult de 90% din cazuri; la 5%din pacienti boala este familiala, ereditara, dar si aici depinde foarte mult de tipul de mutatie din materialaul genetic; pot fi mutatii care sa se transmita mai usor ( de tip dominant) sau mai greu (de tip recesiv).
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.12.2008, 11:16:34
monica.miholca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

scuze, tatal prietenului tau
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.12.2008, 14:19:14
Thheo Thheo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Draga mea noname...sotul meu s-a nascut cu buza de iepure...are destule operatii si abia se mai vede...dar atunci cand s-a pus problema sa ne casatorim au sarit multi binevoitori sa-mi spuna ca si copiii mei vor avea asa ceva....ptr o perioada m-am temut si eu dar cu timpul m-a trecut...au venit copiii ....sunt perfect sanatosi...ce-ti pot spune e ca oricand poti face o boala ...fara sa o ai in familie...nu toate bolile genetice se transmit din generatie in generatie ......totul e iubirea....cu ea poti trece peste multe in viata....
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.12.2008, 14:20:07
Thheo Thheo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Draga mea noname...sotul meu s-a nascut cu buza de iepure...are destule operatii si abia se mai vede...dar atunci cand s-a pus problema sa ne casatorim au sarit multi binevoitori sa-mi spuna ca si copiii mei vor avea asa ceva....ptr o perioada m-am temut si eu dar cu timpul mi-a trecut...au venit copiii ....sunt perfect sanatosi...ce-ti pot spune e ca oricand poti face o boala ...fara sa o ai in familie...nu toate bolile genetice se transmit din generatie in generatie ......totul e iubirea....cu ea poti trece peste multe in viata....
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.12.2008, 00:16:18
noname noname is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.12.2008
Mesaje: 2
Thumbs up Multumesc

Va multumesc ca ati raspuns problemelor mele...chiar m-ati intarit, m-ati incurajat.O sa am incredere si nadejde in Dumnezeu ca va rezolva totul...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
problema mea... soulonfire Generalitati 41 18.08.2011 21:46:52