Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.06.2010, 21:44:16
KittyNou KittyNou is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.06.2010
Mesaje: 27
Question De ce Dumnezeu ne a creat?

Care este motivul pentru care ne a creat? De ce a creat pamantul?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.06.2010, 22:25:03
Laur28's Avatar
Laur28 Laur28 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2010
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Din dragoste. Tu de ce vei vrea sa ai copii (daca vrei)? Sa ai pe cineva pe care sa-l iubesti si care sa te iubeasca, nu?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.06.2010, 22:30:48
elena20 elena20 is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.09.2009
Mesaje: 36
Implicit din iubire

se stie foarte bine ca Dumnezeu ne-a creat din iubire.de ex, cand un copil isi cumpara un animal il cumpara ca sa-l iubeasca,nu?sau cand doi oameni fac un copil il fac din iubire nu?asa si cu Dumnezeu,ca nu intamplator rugaciunea ,,Tatal nostru"se numeste astfel.
acum nu stiu exact de ce a creat Dumnezeu pamantul.probabil ca sa avem si noi unde locui,nu?probabil S-a gandit ca ar fi mai frumos sa ne creeze un astfel de loc unde sa traim.io cred ca Dumnezeu a creat lumea in modul in care a creat-o pt ca stia ca este mai frumoasa asa decat altfel.ca si zice parintele Cleopa ca daca stia Dumnezeu ca ar mai frumos omul cu unghii rosii(de ex),asa il facea(desigur,a vrut sa convinga femeile sa nu-si mai faca unghiile- in acest caz).de aici reiese ca Dumnezeu a creat lumea cum a stiut mai frumos.poate de aceea a creat un pamant ,ca S-a gandit ca acesta ar fi un loc frumos unde sa locuim.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.06.2010, 22:59:53
Zarathustra
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Haha, intrebarea corecta dragi prieteni nu este de ce Dumnezeu a creat omul ci de ce omul l-a creat pe Dumnezeu?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.06.2010, 23:59:33
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Zarathustra Vezi mesajul
Haha, intrebarea corecta dragi prieteni nu este de ce Dumnezeu a creat omul ci de ce omul l-a creat pe Dumnezeu?
Sa stiti ca asta a si fost intrebarea care mi-a dat cel mai mult
de furca pe vremea cand eram ateu. Surprinzator, dar raspunsul
m-a socat si m-a determinat sa caut mai adanc.
Cele bune.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.06.2010, 00:06:53
Zarathustra
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Puteti va rog sa detaliati? Nu de alta dar ca fost crestin nu as putea spune ca ''raspunsurile'' de atunci erau pe masura intrebarilor de acum :)
Numai bine!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.06.2010, 00:16:11
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Zarathustra Vezi mesajul
Puteti va rog sa detaliati? Nu de alta dar ca fost crestin nu as putea spune ca ''raspunsurile'' de atunci erau pe masura intrebarilor de acum :)
Numai bine!
Da, raspunsul socant a fost ca am ajuns la concluzia ca Dumnezeu e
absolut necesar omului (pentru nevoia de sens), si ca daca nu crede
in Dumnezeu atunci isi creaza propriul idol, dar fara el nu poate.
Daca nu simti nevoia de sens atunci mie mi se pare ca dormi pe tine,
ca te autoanesteziezi. Omul nu poate trai in lipsa sensului decat daca
baga capul in nisip ca strutul. Iar sensurile relative nu-l multumesc.
In toate cazurile nu poti fara idol sau fara divin. Nu vedeti ce usor se
fabrica idolii astazi?
Cele bune.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.06.2010, 00:34:07
Zarathustra
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Imi suna foarte cunoscut acest mod de a gandi, este de altfel ceva asemanator cu ceea ce gandeam si eu atunci cand eram crestin.
Dar va rog sa observati in primul rand un lucru : acesta nu este un argument ca ar exista dumnezeu, e mai curand o justificare utilitarista a religiei si credintei in divinitate, este adica util omului sa creada ca exista cineva acolo sus ca sa aibe un sens viata lui. Ceea ce nu inseamna implicit ca si exista cineva acolo sus.
Dar mergand mai departe, va spun ca nu sunt de acord cu dumneavoastra in acest punct. Ceea ce spuneti dumneavoastra imi suna a ceva de genul : daca nu exista ceva etern in afara vietii, ceva care sa garanteze viata si sa ii confere un sens superior, atunci viata nu are sens, putem doar sa construim idoli.
Eu va spun ca viata are sens, mai exact are sensurile pe care i le dam fiecare din noi. Iar in firul gandurilor dumneavoastra gasesc mai curand un rationament nihilist in raport cu viata. Devalorizati viata, o reduceti la nimic pentru simplul motiv ca nu e asa cum doriti sa fie, in cazul de fata pentru simplul motiv ca nu exista acel sens superior pe care l-ar conferii divinitatea.
E un noroc pur ca ne-am nascut, nu e scris nicaieri ca ar fi trebuit sa ne nastem, sunt probabil miliarde de altii care nu s-au nascut si nimeni nu isi va putea pune vreo intrebare in ceea ce ii priveste. Viata este inapreciabila, dar nu un dar divin, ci un rod al intamplarii, intamplare ale carui mecanisme si profunzimi raman insondabile pentru mintea omeneasca.
Iar a devaloriza viata aceasta, singura de care putem fi siguri, singura pe care putem paria, a o devaloriza in favoarea unei presupuse vieti viitoare inseamna in viziunea mea a nu traii in masura propriilor posibilitati, inseamna a traii doar pe jumatate.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 14.06.2010, 08:55:32
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

"Mai bine era pentru ei sa nu fi cunoscut calea dreptatii,
decat, dupa ce au cunoscut-o, sa se întoarca de la porunca sfanta, data lor." (2 Petru 2, 21)
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #10  
Vechi 14.06.2010, 11:01:35
Zarathustra
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Domnule Windorin sa inteleg ca nu puteti folosi cuvinte proprii ci doar citate dintr-o carte scrisa de un trib primitiv de acum 2000 de ani. Argumente nu mai vorbim, cred ca as cere chiar prea mult...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dumnezeu a fost creat de Ra. (?) Bilibox Generalitati 118 05.12.2011 08:03:26
De ce ne-a creat Dumnezeu? Templier Knight Generalitati 6 17.03.2011 17:56:39
De ce a creat Dumnezeu lumea? crisnic Intrebari utilizatori 4 23.04.2010 13:52:13