Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.09.2013, 21:38:16
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit Familie

Buna seara. Am o problema in familie si anume tatal meu este dependent de mama sa. Mereu a fost asa, a refuzat sa isi ia casa si sa traiasca cu familia lui, chiar i-a spus mamei mele ca daca vrea casa separata sa isi ia copii si sa se mute ca el nu o paraseste pe mama lui, iar bunica i-a zis sa se mute ea singura ca nu ii da nepotii . De aici o multime de conflicte. Bunica o barfeste pe mama la toate rudele, cand ea ii face de mancare, spala, calca si tine toata casa, iar rudele ne suna sa ne faca observatie ca nu avem grija de bunica (?)
O alta problema si mai delicata tine de ...igiena, sau mai bine zis de bunul-simt. Bunica ia de pe jos si pune pe masa, scuipa in oala cu mancare, linge lingura si o pune la tacamuri curate si multe alte lucruri extrem de scarboase care nu pot fi mentionate. Casa mea e ca o cocina oricat as incerca sa tin ritmul curateniei cu ei.
Tata este la fel ca ea, neglijent din cale afara si nu te poti intelege cu el. Daca foloseste un anumit lucru nu il pune la loc nici daca il rogi, dar data urmatoare cand are nevoie de el tipa si devine agresiv ca noi l-am luat. Este o dezbinare in familie palpabila, iar tensiunea o tai cu cutitul. Tata nu vorbeste cu nimeni inafara de mama lui, daca ii spui ceva nu aude, parca nu existi, iar noi nu putem vorbi nimic cu bunica fara ca el sa sara ca un leu sa o apere fara sa mai conteze pe cine jigneste.

Am incercat sa vorbesc cu bunica sa o fac sa inteleaga ca trebuie sa fim uniti nu sa ne iscodim unul pe altul la rude sau vecini, si sa fie mai atenta la curatenie ca obosesc mereu facand curat dar nu am cu cine discuta, uneori ma enervez cand vad imputiciunea si lipsa de interes si reactionez in consecinta, apoi sare tata si mai avem putin si ne batem. Iar istoria se repeta.
Tata nu poate lua nicio decizie fara mama lui, si nu tine cont decat de parerea ei. Mama oricat incerca in trecut sa comunice cu el si sa il faca sa inteleaga anumite lucruri, intervenea bunica iar el paraliza, nu zice decat da mama.
Cu cat imbatraneste cu atat strange latul si mai tare iar tata nu ii poate zice nimic, il chinuie, il alearga toata ziua pt nevoile ei, il cicaleste iar asta se resimte numai cand incercam sa vorbim noi cu el : tipa nu are rabdare si e suprasolicitat.Doar cand bunica este plecata la tara avem intelegere in casa.

Am nevoie de sfaturi, practice , pt ca am incercat pana acum sa vorbesc cu ei , si sa ignor problema dar nu am avut succes. Cum as putea sa rezolv relatia dintre tata si noi si cea legata de curatenie.
Ce pot sa fac , ca sa imbunatatesc situatia ? Multumesc
__________________
„Dumnezeu poartă pașii omului”
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.09.2013, 22:52:30
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

1. Cati copii sunteti?
2. De cati ani este situatia asta?
3. Care e varsta bunicii?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.09.2013, 22:55:38
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit

acum mai sunt eu , dar momentan nu ma pot muta
situatia este asa de dinainte sa ma nasc
varsta ei este de 80 de ani acum, dar mama o stie decand avea bunica 55 si e la fel
__________________
„Dumnezeu poartă pașii omului”

Last edited by Jamaica; 11.09.2013 at 22:57:46.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.09.2013, 23:34:22
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ma mir ca a rezistat atat.
Mai poate rezista cred, inca ceva timp.

Ce poate sa faca? Sa se roage s mai reziste.

Ce poti tu sa faci? Sa te rogi sa ai atitudinea corecta in tot balamucul ala si daca se poate sa pleci cat mai repede.

Tu ce varsta ai?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.09.2013, 23:55:34
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit

as dori daca are cineva inspiratia de moment sa imi lase mesaj la intrebarile adresate. multumesc
__________________
„Dumnezeu poartă pașii omului”
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.09.2013, 01:10:18
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Deci asta era..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.09.2013, 05:26:01
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jamaica Vezi mesajul
Buna seara. Am o problema in familie si anume tatal meu este dependent de mama sa. Mereu a fost asa, a refuzat sa isi ia casa si sa traiasca cu familia lui, chiar i-a spus mamei mele ca daca vrea casa separata sa isi ia copii si sa se mute ca el nu o paraseste pe mama lui, iar bunica i-a zis sa se mute ea singura ca nu ii da nepotii . De aici o multime de conflicte. Bunica o barfeste pe mama la toate rudele, cand ea ii face de mancare, spala, calca si tine toata casa, iar rudele ne suna sa ne faca observatie ca nu avem grija de bunica (?)
O alta problema si mai delicata tine de ...igiena, sau mai bine zis de bunul-simt. Bunica ia de pe jos si pune pe masa, scuipa in oala cu mancare, linge lingura si o pune la tacamuri curate si multe alte lucruri extrem de scarboase care nu pot fi mentionate. Casa mea e ca o cocina oricat as incerca sa tin ritmul curateniei cu ei.
Tata este la fel ca ea, neglijent din cale afara si nu te poti intelege cu el. Daca foloseste un anumit lucru nu il pune la loc nici daca il rogi, dar data urmatoare cand are nevoie de el tipa si devine agresiv ca noi l-am luat. Este o dezbinare in familie palpabila, iar tensiunea o tai cu cutitul. Tata nu vorbeste cu nimeni inafara de mama lui, daca ii spui ceva nu aude, parca nu existi, iar noi nu putem vorbi nimic cu bunica fara ca el sa sara ca un leu sa o apere fara sa mai conteze pe cine jigneste.

Am incercat sa vorbesc cu bunica sa o fac sa inteleaga ca trebuie sa fim uniti nu sa ne iscodim unul pe altul la rude sau vecini, si sa fie mai atenta la curatenie ca obosesc mereu facand curat dar nu am cu cine discuta, uneori ma enervez cand vad imputiciunea si lipsa de interes si reactionez in consecinta, apoi sare tata si mai avem putin si ne batem. Iar istoria se repeta.
Tata nu poate lua nicio decizie fara mama lui, si nu tine cont decat de parerea ei. Mama oricat incerca in trecut sa comunice cu el si sa il faca sa inteleaga anumite lucruri, intervenea bunica iar el paraliza, nu zice decat da mama.
Cu cat imbatraneste cu atat strange latul si mai tare iar tata nu ii poate zice nimic, il chinuie, il alearga toata ziua pt nevoile ei, il cicaleste iar asta se resimte numai cand incercam sa vorbim noi cu el : tipa nu are rabdare si e suprasolicitat.Doar cand bunica este plecata la tara avem intelegere in casa.

Am nevoie de sfaturi, practice , pt ca am incercat pana acum sa vorbesc cu ei , si sa ignor problema dar nu am avut succes. Cum as putea sa rezolv relatia dintre tata si noi si cea legata de curatenie.
Ce pot sa fac , ca sa imbunatatesc situatia ? Multumesc
13. Dar cel ce va răbda până sfârșit, acela se va mântui.(Mt24,13)

Poate că ar fi binevenit un efort material ca bunica să stea la țară cât mai comod, cu cine vrea ea.
Cred de asemenea că este foarte important să vă pregătiți că bunica va trăi mult și bine, iar voi să vă smeriți efectiv în așa fel încât să acceptați situația așa cum e. Nu aveți ce face!

Poate că Dumnezeu pe voi vă încearcă prin ceea ce trăți acum. Faceți voia Lui, cum spune și evanghelistul Matei.

Doamne ajută!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.09.2013, 20:20:42
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
13. Dar cel ce va răbda până sfârșit, acela se va mântui.(Mt24,13)

Poate că ar fi binevenit un efort material ca bunica să stea la țară cât mai comod, cu cine vrea ea.
Cred de asemenea că este foarte important să vă pregătiți că bunica va trăi mult și bine, iar voi să vă smeriți efectiv în așa fel încât să acceptați situația așa cum e. Nu aveți ce face!

Poate că Dumnezeu pe voi vă încearcă prin ceea ce trăți acum. Faceți voia Lui, cum spune și evanghelistul Matei.

Doamne ajută!
Sunt de aceeasi parere cu Demetrius. E sfatul cel mai intelept. Mai aveti inca rabdare si fiti incredintati ca rasplata lui Dumnezeu va fi pe masura rabdarii voastre.
Sa va ajute Domnul sa suportati!
Astfel de situatii sunt mai multe decat iti imaginezi, cunosc si eu cazuri grele care au avut rezolvari fericite. Nu deznadajdui.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 12.09.2013, 20:24:03
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit

e adventista. sfestanie acasa nu am mai facut de ..10-15 ani si nu este de acord.
__________________
„Dumnezeu poartă pașii omului”
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.09.2013, 11:58:53
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mena59 Vezi mesajul
Sunt de aceeasi parere cu Demetrius. E sfatul cel mai intelept. Mai aveti inca rabdare si fiti incredintati ca rasplata lui Dumnezeu va fi pe masura rabdarii voastre.
Sa va ajute Domnul sa suportati!
Astfel de situatii sunt mai multe decat iti imaginezi, cunosc si eu cazuri grele care au avut rezolvari fericite. Nu deznadajdui.
Aiurea, nu mai puneti in carca lui Dumnezeu propria incapacitate de a lua o decizie buna pentru voi.

Intr-o familie unde sunt copii mici la mijloc si unul din sot are probleme chiar grave, atat timp cat se poate mentine familia fara traume majore pentru copii, ai si dreptul si obligatia sa lupti pentru celalat si integritatea familiei tale.

Insa aici este cu totul alta situatie, singurul copil ramas in familie deja are o varsta foaaarte majora, tatalui nu i se mai cere in mod neaparat sa fie nici tata nici sot, si nici nu vrea si pentru ce?

Daca era vorba de ingrijit o persoana cu un handicap major, care nu poate avea grija de ea insisi, era de inteles, dar chiar si asa nu erau obligati sa locuiasca sub acelasi acoperis.

Sotii au obligatii fata de altul si fata de copii in primul rand, iar daca cel care e sot nu simte ca are vreo obligatie fata de sotie si copil asa cum are fata de o persoana care e in putere totusi dar ii terorizeaza pe toti, atunci de ce altii se simt datori fata de el sa-l urmeze in asta?

Eu cred ca motivatiile nu tin de vreun soi de credinta extraordinara ci de omenesti comoditati si lasitati.

Noi nu facem mai nimic, dar lasati ca vine preotul, zice doua vorbe, stropeste cu apa sfintita si bunica zapauca o sa cada in genunchi plina de pocainta ca a descoperit credinta adevarata.
Nu ca tatal ar fi bisericos foarte.. iar restul.. stiu ei mai bine.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde