Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 05.06.2007, 03:52:57
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de icamilin
Cine ma poate indruma, de unde as putea cumpara SFANTA SCRIPTURA tiparita cu litere mai mari???
Dar de unde scrii, mai exact?! Ca Biblia (ortodoxa) se gaseste cred la orice biserica, cel putin in orase. Iar in orasele mai mari sunt si magazine de obiecte bisericesti, pe langa mitropolii/ episcopii.

PS: Totusi, nu cred ca exista Biblia tiparita cu litere mari, ci doar cu litere normale (mai mici).
Reply With Quote
  #102  
Vechi 05.06.2007, 11:42:10
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de icamilin
Cine ma poate indruma, de unde as putea cumpara SFANTA SCRITURA tiparita cu litere mai mari???
Voi citi cu mult drag, daca scrisul ar fi mai mare ( listarea pe calculator e cu scriere marunta ). Am avut Biblie primita de la crestini baptisti, insa preotul duhovnic, mi-a sugerat sa caut Biblie tiparita cu binecuvantarea Prea Sfintitului... Episcopul............., asa ca in acest moment ma bucur de existenta pe acest site a " BIBLIEI ONLINE " .
Draga mea,

Ma bucur ca ai inceput sa citesti. Si eu o sa te insotesc in lectura. Poate e un moment bun de reinceput in postul asta. O parere: roaga-te inainte de a incepe sa citesti ca Dumnezeu sa-ti deschida ochii inimii sa simti si sa aplici ceea ce citesti. Rugaciunea asta trebuie sa fie mereu, chiar inainte de a incepe sa ne rugam, sa-L rugam mai intai pe Dumnezeu sa ne ajute sa facem asta. Nimic nu putem sa facem fara El, nici chiar rugaciunea sau citirea din Sf. Scriptura.

Asa cum ti-a spus si duhovnicul n-ai ce sa faci cu biblia de la baptisti. N-ai nici de ce sa o tii in casa. Este tradusa si rastalmacita dupa cum i-a dus mintea pe ei. Nu poti sa o arunci la gunoi, fiindca e Numele lui Dumnezeu scris acolo, dar poti sa o dai la reciclaj sau sa o duci la biserica sa o arda. La fel si cu hartiile pe care le imprimi, te rog sa nu le arunci la gunoi.

Exista Noul Testament tiparit cu litere putin mai mari (coperta grena, cu binecuvantarea Prea Fericitului Teoctist), dar pana gasesti poti sa faci altceva: copiaza de pe site-ul acesta din Biblia online ce doresti sa citesti si trece textul intr-un fisier word. Apoi inserezi tot cu Ctrl+A si il pui in dimensiune 14 sau ce dimensiune vrei. Asa o sa fie mult mai mare. Apoi il imprimi. Daca nu are cine sa-ti arate cum sa faci, spune-mi sa-ti explic mai detaliat prin mesaj privat.

Frumos ce ai scris despre crucea fiecaruia. Avem o cruce pe care putem sa o ducem cu Hristos. Si chiar sa ni se para usoara. Din ce traim mai mult in credinta, din asta crucea ni se pare mai usoara. Eu m-am cam obisnuit sa-I dau toate grijile mele lui Dumnezeu si El sa le poarte...si vad ca e un tare bun Manager. Iar eu fac pe subalternul in toata povestea asta si nu ma mai ingrijesc de prea multe.

Te imbratisez,
Elena


Reply With Quote
  #103  
Vechi 05.06.2007, 16:35:21
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Citat:
În prealabil postat de icamilin
Cine ma poate indruma, de unde as putea cumpara SFANTA SCRIPTURA tiparita cu litere mai mari???
Dar de unde scrii, mai exact?! Ca Biblia (ortodoxa) se gaseste cred la orice biserica, cel putin in orase. Iar in orasele mai mari sunt si magazine de obiecte bisericesti, pe langa mitropolii/ episcopii.

PS: Totusi, nu cred ca exista Biblia tiparita cu litere mari, ci doar cu litere normale (mai mici).
draga Mirelat, eu sunt din Timisoara. Am fost la Catedrala Mitropolitana, am fost la magazinul DIECEZANA de unde se aprovizioneaza toate bisericile si nu au Bibie cu scrisul mare. Am vorbit la telefon la Episcopia Ramnicului ( am fost in pelerinaj si m-am imprietenit cu doamna care serveste acolo ), mi-a promis ca va vorbi la Patriarhie sa vada daca mai au exemplare tiparite cu scrisul mare, dansa a avut dar nu a stiut ca ma intereseaza . Poate acum ca-mi doresc tare mult sa citesc din Sfanta Scriptura, mi se va implini dorinta. Da, ma voi ruga neincetat sa gasesc de cumparat dar pana atunci voi lista de pe " BIBLIA ONLINE " si va fi bine. DOAMNE AJUTA-NE ! icamilin
Reply With Quote
  #104  
Vechi 05.06.2007, 17:29:40
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit

Draga Elena,sant tare fericita in suflet ca odata cu inceperea Postului Sfintilor Apostoli Petru si Pavel, am inceput sa citesc Sfanta Scriptura in adevaratul sens al cuvantului, nu ca o simpla lectura. DOAMNE AJUTA-MI sa reusesc sa tin postul asa cum se cuvine ! Orice rugaciune sau acatist o/il incep cu rugaciunile incepatoare din cartea de rugaciuni. Ma bucur ca m-ai atentionat asupra foilor pe care le listez, sa nu le arunc la gunoi ( le ard impreuna cu servetele de la candela... si cenusa o pun la radacina unui pom -stau la casa 6 km de Timisoara ). Referitor la salvarile evangheliilor de pe site, am omis sa maresc literele, da stiu cum se face, dar de bucurie sa citesc am dat Print imediat cand am vizualizat. Biblia primita de la baptisti, am dat-o unei persoane tot baptiste, nu am vrut sa o arunc la gunoi. Ma incred in totalitate in bunul Dumnezeu, am simtit si simt zilnic binecuvantarile Lui. N-am obtinut in viata nimic usor ( cand eram ceva mai tanara ziceam ca sant o fire ambitioasa si de aceea pana la urma reuseam in ceea ce doream sa realizez ), acum ca mi s-a albit parul cu trecerea anilor, zic ca ingerul pazitor mi-a avut de grija, mi-a dat gandul bun iar cand nu meritam, m-a atentionat dandu-mi peste mana sau intampinam tot felul de ispite, pe care greu, greu de tot am inteles ca trebuie sa le accept, cu alte cuvinte sa-mi duc crucea. Toata lumea are necazuri, doar ca nu pot sa le recunoasca si fiecare crede ca necazul lui e cel mai mare, insa daca te rogi cu credinta, tot greul pare intr-un sfarsit mai usor. Ma repet cu o vorba zisa mai acum cateva zile :" mai bine mai tarziu decat niciodata " sa ne intoarcem fata si sufletul catre Dumnezeu ca doar el ne poate mangaia si ajuta. Ma rog sa reusesc sa fiu o persoana cu frica de Dumnezeu, sa fiu mai buna, sa ajut pe cei care au nevoie de ajutor, sa fac milostenii, sa nu mai repet ce-am gresit toata viata pana acum, sa reusesc sa mentin armonia si gandul bun in familie si in jurul meu. Multumesc administratie acestui forum ca ne da posibilitatea sa ne spunem ofurile si sa ne indrumam unii pe altii spre mantuire. DOANE AJUTA-NE ! icamilin
Reply With Quote
  #105  
Vechi 07.06.2007, 21:04:28
ionita ionita is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.03.2007
Mesaje: 64
Implicit

Citat:
În prealabil postat de icamilin
RUGACIUNEA DE DIMINEATA

Cand ma trezesc din somn, mereu,
Si dau cu ochii de lumina,
E primul gand spre Dumnezeu,
Sa-I cer protectie divina.

Apoi sa-I mutumesc in gand,
Ca-s sanatoasa si-n putere,
Si cat traiesc pe-acest pamant,
Sa n-am a trupului durere.

Sa-I multumesc ca vad lumina,
Ca mi-a mai daruit o zi,
Ca viata mea este senina,
Ca " daruind vei dobandi".

Eu nu vreau sufletul sa-l pierd,
Pentru averi cat nu pot duce,
Vreau sa ma pot ruga-n genunchi,
Cu mana dreapta sa-mi fac cruce.

Ma rog si pentru toti aceia,
Ce dintr-un neam cu mine sunt,
Celor plecati din asta lume,
Odihna vesnica-n mormant.

Ii multumesc si pentru minunea de a fi,
Pentru somnul din noapte, pentru lumina din zi,
Doamne, m-ajuta la bine si la greu,
Demn sa-mi port crucea pe umarul meu.
Doamne m-ajuta la greu si la bine,
Sa nu ratacesc Calea spre Tine. (scrisa de Felicia Crihan Iancu)
Doamne ajuta!! iertati interventia

simt cum imi salta inima de bucurie...nu am mai citit niciodata poezii mai frumoase.. iertati-ma, ca va intreb, dar de unde le aveti??
Sa va pastreze Dumnezeu obiceiul si sa ne mai bucurati ca asemenea poezii!!
Doamne ajuta!!

Maica Domnului sa va pazeasca!
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #106  
Vechi 07.06.2007, 23:24:30
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit

Ionita draga, intradevar poeziile sunt foarte furmoase.Am cumparat o carte "URCUS SPRE DUMNEZEU" de Felicia Crihan Iancu, de la o buna prietena care a avut-o colega de serviciu pe Felicia. Felicia a avut un frate preot, Parintele Protopop EUGEN IANCU, care a slijit 20 ani la o biserica din Timisoara. Dupa ce a murit fratele ei ( preotul), a simtit nevoia sa scrie, si zicea ca se scula noaptea si parca ii dicta cineva ce sa scrie. Cartea contine cam 60 de poezii minunate si multe din ele sunt dedicate fratelui ei si chiar familiei. Am sa va mai scriu si alte poezii, caci intradevar sunt minunate.Ma bucur din suflet ca va plac si voua, celor ce le cititi.

RUGUL APRINS DIN INIMA MEA


Doamne, ma-nvata cum sa ma rog,
Care e drumul ce-ajunge la Tine,
Prin toti porii mei rugaciune s-absorb
Si-atunci cand respir, sa respir rugaciune.

Si orice as face, oriunde as pleca,
Rugul aprins, - simbol de rugaciune neincetata,
Sa imi cuprinda si gandul si inima mea,
Un rug aprins ce nu se mistuie vreodata.

Sa cad in genunchi cu fata spre Tine,
Sa ard ca o torta imbuibata-n lumina,
Sa ma topesc, arzand in rugaciune,
Iar Tu sa ma invalui in dragoste divina.

(Scrisa de Felicia Crihan Iancu) cu mult drag ica milin
Reply With Quote
  #107  
Vechi 08.06.2007, 17:59:27
ionita ionita is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.03.2007
Mesaje: 64
Implicit

Multumesc.. de abia astept sa mai ctesc cate ceva de calitate, pt ca m-am saturat de citit doar pt scoala..carti ce nu prea le inteleg....
Slava Domnului ca se mai scriu si asemenea carti. si mai ales Slava Lui ca are cine sa le mai si citeasca!!
Doamne ajuta!!!
Reply With Quote
  #108  
Vechi 08.06.2007, 18:01:12
ionita ionita is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.03.2007
Mesaje: 64
Implicit

Citat:
În prealabil postat de icamilin
Ionita draga, intradevar poeziile sunt foarte furmoase.Am cumparat o carte "URCUS SPRE DUMNEZEU" de Felicia Crihan Iancu, de la o buna prietena care a avut-o colega de serviciu pe Felicia. Felicia a avut un frate preot, Parintele Protopop EUGEN IANCU, care a slijit 20 ani la o biserica din Timisoara. Dupa ce a murit fratele ei ( preotul), a simtit nevoia sa scrie, si zicea ca se scula noaptea si parca ii dicta cineva ce sa scrie. Cartea contine cam 60 de poezii minunate si multe din ele sunt dedicate fratelui ei si chiar familiei. Am sa va mai scriu si alte poezii, caci intradevar sunt minunate.Ma bucur din suflet ca va plac si voua, celor ce le cititi.

RUGUL APRINS DIN INIMA MEA


Doamne, ma-nvata cum sa ma rog,
Care e drumul ce-ajunge la Tine,
Prin toti porii mei rugaciune s-absorb
Si-atunci cand respir, sa respir rugaciune.

Si orice as face, oriunde as pleca,
Rugul aprins, - simbol de rugaciune neincetata,
Sa imi cuprinda si gandul si inima mea,
Un rug aprins ce nu se mistuie vreodata.

Sa cad in genunchi cu fata spre Tine,
Sa ard ca o torta imbuibata-n lumina,
Sa ma topesc, arzand in rugaciune,
Iar Tu sa ma invalui in dragoste divina.

(Scrisa de Felicia Crihan Iancu) cu mult drag ica milin
am uitat sa spun condoleante.. si mai ales MULTUMIM doamnei Felicia Crihan Iancu pt poeziile splendide pe care le compune.. Multumim!!!!
Reply With Quote
  #109  
Vechi 10.06.2007, 02:27:11
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit

Draga Ionita, am sa mai scriu o poezie scrisa de Felicia.Sper sa-ti placa!

SUFLET ALES ( dedicata fratelui sau )



Deschise-s Portile spre Cer,
Se-nalta acum fratele meu,
Doar trupul lui merge-n tarana,
Iar sufletul la Dumnezeu.

Si sufletul de ingeri insotit,
Atras e spre mirifica lumina,
O torta vie-n drum spre infinit
Unde-i atata liniste divina.

Uimit esti de atata maretie,
Inconjurat de cantec ingeresc,
Incepe-a lui Hristos imparatie,
Si sufletele vrednice-l slujesc.

Iisus Hristos in strai de sarbatoare
Te-ntampina, ca doar El te-a ales,
Esti inundat cu binecuvantare,
Ingenunchiat la Tronu-mparatesc.

Tot ce-i legat de tine-n lume,
Sunt amintiri care nu mor,
M-ai protejat si-nca ma indrumi
Din lumea sfanta fara dor.

Te port ca pe-o icoana-n suflet si in gand
Si c-ai facut in viata numai bine,
Sa-i dai odihna vesnica-n mormant
Si-n Cer, primeste-l Doamne, langa Tine!

Voi reveni! Cu mult drag, icamilin
Reply With Quote
  #110  
Vechi 29.06.2007, 23:20:32
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit


Suferinta
Tot caut în minte câteva cuvinte,
Pe care, Doamne Sfinte, Tu le stii,
De biata-mi viata sa-Ti aduc aminte,
Si sa te stiu, Parinte, printre vii -

Cum tremur eu de grijile de mâine,
Cum n-am odihna nici pentru copii,
Cum mâine poate nu voi avea pâine,
Nici mintea-ntreaga, sa mai pot a-Ti scrii -

Si-atunci, parinte sfinte, Tu vegheaza
Asupra mea si-asupra tuturor,
Din bogatia Ta mai da o raza
Sperantelor ce-Ti punem în pridvor -

În toate, blând sa fii, si bun, si tare,
Asa cum noua da-ne ca sa fim
O inima din ce in ce mai mare
Ce bate-n pieptul nostru, sa iubim...

Si daca nu vom mai avea nici sânge-n vene,
Si nici macar un vers de daruit,
Tu sa compui, Parinte Sfânt, catrene
Cu trupul nostru-atât de chinuit...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum s-a dorit sa se indemne la ura interetnica in Covasna si ce a iesit mihailt Generalitati 30 28.12.2012 20:18:13
Apel catre suflete! cat_ioan5 Stiri, actualitati, anunturi 0 08.02.2011 09:59:22
Sapte suflete aureliapopescu Generalitati 6 08.04.2010 12:41:43
Dumnezeu a dorit o singura religie care sa uneasca toate popoarele lumii... mehiel Despre Biserica Ortodoxa in general 22 01.09.2009 17:58:48
PARINTELE ARSENIE BOCA MARE INDRUMATOR DE SUFLETE Laurentiu Mari Duhovnici si predicile lor 19 12.01.2009 01:18:43