Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 10.03.2024, 20:08:45
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Într-o vreme avea comentarii interesante, nu știu situația cu mitropolia de care aparține, credeam că ține de Pireu, nu am mai urmărit.

Poate în viitor vor fi mulți preoți caterisiți care nu vor uniunea cu Papa sau alte deviații, dacă se vorbește că din 2025 de când pică Paștile comun se vor pune bazele unei religii universale, depinde și treaba cu caterisirea.

Dacă l-ar caterisi pe ÎPS Teodosie într-un abuz de putere, nu cred că ar avea vreo relevanță acea caterisire.
Nu e vorba numai de caterisire dar cine e el, un preot de mir care trăiește bine-mersi în Irlanda, să conteste sfințenia celui mai mare duhovnic român din veacul XX și a celui mai mare teolog român, amândoi mărturisitori în timpul regimului comunist? Omul e clar un agitator în căutare de atenție, nu trebuie promovată dezbinarea pe care încearcă să o introducă în Biserică. Mai sunt alții ca el care se dau sfinți pe internet dar n-am auzit ce jertfe au făcut ei pentru credință să vorbească?
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #12  
Vechi 10.03.2024, 20:24:30
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Nu e vorba numai de caterisire dar cine e el, un preot de mir care trăiește bine-mersi în Irlanda, să conteste sfințenia celui mai mare duhovnic român din veacul XX și a celui mai mare teolog român, amândoi mărturisitori în timpul regimului comunist?
Încă nu am citit polemica respectivă, aș fi interesat să văd ce are de zis pr. Matei, am citit și audiat predici de la vreo 2-3 teologi ortodocși caterisiți dar care erau tobă de carte și am văzut oameni prin funcții B.O.R. sau pe la teologie la care îți pui întrebări ce caută acolo că sunt inadecvați sau bâtă sau nu știu să-și asculte credincioșii.

Deci cine știe cum lucrează Dumnezeu și prin preoți caterisiți, sau prin cei pe stil vechi care țin de Slătioara șamd.

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Omul e clar un agitator în căutare de atenție, nu trebuie promovată dezbinarea pe care încearcă să o introducă în Biserică. Mai sunt alții ca el care se dau sfinți pe internet dar n-am auzit ce jertfe au făcut ei pentru credință să vorbească?
Păi a fost jignit și el pe internet de presa haștagistă, dar e adevărat că nu facem din el supererou sau ceva, dar poate are anumite luări de cuvânt unde știe să pună punctul pe i.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 10.03.2024, 20:50:52
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Încă nu am citit polemica respectivă, aș fi interesat să văd ce are de zis pr. Matei, am citit și audiat predici de la vreo 2-3 teologi ortodocși caterisiți dar care erau tobă de carte și am văzut oameni prin funcții B.O.R. sau pe la teologie la care îți pui întrebări ce caută acolo că sunt inadecvați sau bâtă sau nu știu să-și asculte credincioșii.
Sfințenia nu se stabilește prin videouri pe youtube filmate pe telefon, Pr. Cleopa a demonstrat sfințenia prin jertfă, minuni, har, evlavia neamului, respectul tuturor, a fost cel mai mare monah din România veacul trecut. Nici nu mă uit la așa ceva, un om trebuie să jertfească dacă vrea să fie ascultat pe astfel de teme, nu are nicio importanță dacă ești „tobă de carte”, găsești o grămadă de heterodocși „tobă de carte” care doar dau din papagal. Să asculți un preot cateristit o oră pe YouTube cum hulește sfinții neamului e deja păcat, de-aia nici nu postez linkul.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #14  
Vechi 10.03.2024, 20:59:46
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Sfințenia nu se stabilește prin videouri pe youtube filmate pe telefon, Pr. Cleopa a demonstrat sfințenia prin jertfă, minuni, har, evlavia neamului, respectul tuturor, a fost cel mai mare monah din România veacul trecut.
Pr Cleopa a avut o ținere de minte formidabilă, reținea la prima citire multe date, a revigorat Sihăstria în vremuri când ateismul era politică de stat, dar posibil să fi fost alții mai mari cum e părintele Paisie Olaru, care nu spunea mare lucru dar avea descoperiri, rugăciune.

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Nici nu mă uit la așa ceva, un om trebuie să jertfească dacă vrea să fie ascultat pe astfel de teme, nu are nicio importanță dacă ești „tobă de carte”, găsești o grămadă de heterodocși „tobă de carte” care doar dau din papagal. Să asculți un preot cateristit o oră pe YouTube cum hulește sfinții neamului e deja păcat, de-aia nici nu postez linkul.
Depinde ce a zis și pr Vulcănescu, n-o fi zis cu răutate, tobă de carte din cunoașterea ortodoxiei mă refer - Canoane - Dogmatică - Omiletică - Muzică Psaltică, eu strict la astea mă refeream când puneam în contextul respectiv.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 12.03.2024, 11:24:27
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Depinde ce a zis și pr Vulcănescu, n-o fi zis cu răutate
Nu cred că-i numește eretici cu prietenie și drag.

__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare