Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.12.2010, 22:12:33
Ady295's Avatar
Ady295 Ady295 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2010
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 5
Question Am vazut Raiul sau altceva ?

Este vara anului 1999,aveam 8 ani p-atunci.Am plecat cu parintii mei in vacanta la bunici la Craiova.Eram aproape de Bucuresti.Tata circula regulamentar cand deodata un sofer dintr-o dacie papuc de pe banda celalalta opusa pierduse controlul volanului si intrase brutal in noi (avea viteza mare soferul).Masina ne lovise capota si plafonul masinii.Eu stateam in spate si cand am vazut masina ca ne lovise brusc, am fost lovit brutal la cap (deoarece cand masina ne lovise plafonul ma lovise si pe mine la cap) si imi curgea sange,iar deodata vazusem o Lumina alba, ma simteam foarte bine in ea , nu aveam nici o durere,era foarte placut,mai placut decat orice placere omeneasca,cuvintele nu puteau sa exprime starea acea de bine in care ma aflam.

Ma trezisem apoi putin cand eram in ambulanta cu dureri in drum spre spital,apoi iar am intrat in contact cu Lumina (de parca murisem),trezindu-ma intr-un final pe patul spitalului in dureri mari.Totul s-a petrecut in 2-3 minute. Vreau sa zic, nu stiu ce era cu Lumina aceea de ma simteam asa bine in ea,fara nici o durere, dar chestia e ca atunci cand m-am trezit in spital, in dureri, imi doream atat de mult sa ma intorc la Lumina (dar nu reuseam), deoarece ma simteam extraordinar de bine. Ce reprezinta acea Lumina alba? Era Raiul? Ce este?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.12.2010, 22:21:07
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Exista o serie de evenimente de acest gen in care persoane care intra in moarte clinica sau sunt la un pas de moarte,invoca asemenea viziuni,in general imagini luminoase.Nu poate fi vorba de Raiul propriu-zis,intrucat asa ceva nu prea poate fi vazut de cineva care sa fie viu,dar totusi la granita dintre viata si moarte,ceva Divin poate fi vazut.Totusi exista si alte explicatii....
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.12.2010, 23:01:17
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

probabil ca daca treceai de lumina aceia era Raiul.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.12.2010, 23:54:34
Legionarul Legionarul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2010
Locație: GALATI, BUCURESTI
Religia: Ortodox
Mesaje: 40
Implicit Interesant!

Un motiv in plus ca sa crezi mai mult in Hristos, spovedeste te si Impartaseste te cat mai des, tine post si roaga te, ca sa ai parte de acea lumina si caldura asa placuta si dupa moarte! E foarte posibil sa fi fost o trecere scurta in lumea cealalta,sa fi prins un coltisor din Rai! Vorbeste si celorlalti despre aceasta experientza, si indeamna sa mearga la Biserica la Hristos, sa se roage lui, Dar si Maicii Domnului, mama noastra!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.12.2010, 00:26:27
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Exista o serie de evenimente de acest gen in care persoane care intra in moarte clinica sau sunt la un pas de moarte,invoca asemenea viziuni,in general imagini luminoase.Nu poate fi vorba de Raiul propriu-zis,intrucat asa ceva nu prea poate fi vazut de cineva care sa fie viu,dar totusi la granita dintre viata si moarte,ceva Divin poate fi vazut.Totusi exista si alte explicatii....
Nu este raiul.
Citeste Sufletul dupa moarte de par. Seraphim Rose.
Acolo explica semnificatia experientelor "near death".
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.12.2010, 01:06:21
ekajad ekajad is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.04.2009
Locație: giurgiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Implicit Doamne ajuta!

Eu dupa ce am nascut...am nascut foarte greu...am intrebat ce am mic si imi aduc aminte ca m-am uitat la ceas.Asistentele au spus ca baiat si sa stau linistita ca este bine...imi aduc aminte ca le-am raspuns "ce bine ca este baiat".Apoi nu mai stiu ca sa intamplat dar in fata mea era un camp verde ici colo se vedau flori, intr-o parte se vedeau cativa copaci inverziti iar eu ma simteam ca la un inceput de drum.Nu stiam ce sa fac era liniste...multa liniste si ma simteam foarte usoara.Atunci am inceput sa ma miste cineva care striga si ma misca cu putere" o pierdem"... Dupa nu stiu cat timp mi-am revenit si cu acest gand "dar de fiu meu cine are grija?".Pot sa spun ca bine nu ma simteam dar traiam.
Doar Dumnezeu stie ce a fost cu mine atunci.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.12.2010, 01:36:59
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Nu ai vazut raiul dar este posibil sa fi trait ceva Divin.Lumina aceea cred ca era lumina Dumnezeeiasca.Sunt multe experiente si relatari de acest gen a celor care intra in moarte clinica sau sunt in coma,stare grava,inconstienta etc.Dar ASTA IN PRIMUL RAND DOVEDESTE EXISTENTA VIETII DE DUPA MOARTE cred eu.O mica dovada ca ceva exista dupa moarte.Nu stiu clar ce ai vazut tu dar ai avut o experienta ca a acelor cu moarte clinica.Dar un lucru e sigur,nu ai vazut Raoi;,Raiul nu il vezi cat traiesti,inainte sa mori,dupa ce mori imediat etc.Raiul nu poate fi descris in cuvinte si e o mare necunoscuta pentru noi,de 10000 mai minunat si mai extraordinar,mai bine,mai superba,ma refer la acea stare in Rai decat ce ai simtit tu sau ce au trait bolnavii de moarte clinica.Numai bine si ma bucur ca ti-ai revenit si esti acum un adolescent.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 29.12.2010, 06:05:18
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ady295 Vezi mesajul
Ce reprezinta acea Lumina alba? Era Raiul? Ce este?
S-au facut cercetari in privinta celor vazute de cei care cad in coma sau moarte clinica si sunt crescuti in diverse culturi, nici macar religiosi nu erau si constatarile au fost urmatorele:

Budistii zic ca l-au vazut pe Budha in lotus citind sutrele si practicind Dhamma.
Hindusii l-au vazut pe Krishna si pe zeul elefant
Amerindienii l-au vazut pe vulturul-Nagual, eternitatea vesnica
Musulmanii le vad pe cele 40 de virgine
samd... in functie de cultura in care s-au format.

Ateii insa, formati in societati crestine, si aici este interesant, nu vad un mare gol ci vad si ei o lumina, deoarece inconstientul contine ceea ce i-a fost inoculat de catre societatea in care a trait.

Last edited by andreicozia; 29.12.2010 at 06:09:00.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 29.12.2010, 12:56:39
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Ceva divin e cu siguranță.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 29.12.2010, 13:24:40
ylyana's Avatar
ylyana ylyana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 23
Smile Cu siguranta ceva divin

Si eu am trit aceasta experienta ,

la 18 ani m-am operat de apendicita , in timpul operatiei am facut stop cardiac , am simntit ca ma inbusa tot ce era in sala de operatie si dupa cateva secunde m-am trezit intr-un camp insorit plin cu verdeata si flori frumoase eram imbracata cu o rochie roz de dantela si ma plimbam printre flori , simnteam o liniste si o mangaiere sufletesca .... cand mi-am revenit ( dupa cateva ore) eram neagra la maini si la picioare in special unghile si o durere cumplita in tot corpul , imi doream sa adorm din nou pt. a ma intoarce la acel camp cu verdeata si flori ....
__________________
În brațele lui Isus sunt ocrotit,
La pieptul Lui mă liniștesc,
Iubirea Lui m-a copleșit,
În El, sufletu-mi odihnesc
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Raiul de pe pamant NECTARIE Generalitati 0 20.01.2011 15:37:36
Extraterestru sau..altceva? tigerAvalo9 Generalitati 16 31.08.2009 13:22:11
Raiul sau iadul silverstar Generalitati 69 19.01.2009 22:11:38
Raiul pe pamant CM Generalitati 5 27.11.2006 14:18:46