Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.02.2011, 18:24:14
Dragoshel Dragoshel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2011
Mesaje: 8
Implicit Problema pentru liceu teologic

O zi buna! Sunt elev in clasa a VIII-a si as dori sa merg la Seminarul teologic Bucuresti. problema este ca episcopul meu nu-mi da binecuvantare(actul) si nu ma lasa sa ma duc in alt judet, avand seminar in judetul meu.Am medii foarte bune, am participat la olimpiada de religie si vreau neaparat sa intru la seminar in Bucuresti. Intrebarea mea este daca: Cu viza de flotant pe Bucuresti pot sa cer binecuvantare de la Arhiepiscupul Bucurestiului si nu de la cel din judetul meu? Este vreo problema? Teoretic locuiesc in Bucuresti. astept raspunsuri, sfaturi si pareri. Va multumesc anticipat!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.02.2011, 19:41:14
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dragoshel Vezi mesajul
O zi buna! Sunt elev in clasa a VIII-a si as dori sa merg la Seminarul teologic Bucuresti. problema este ca episcopul meu nu-mi da binecuvantare(actul) si nu ma lasa sa ma duc in alt judet, avand seminar in judetul meu.Am medii foarte bune, am participat la olimpiada de religie si vreau neaparat sa intru la seminar in Bucuresti. Intrebarea mea este daca: Cu viza de flotant pe Bucuresti pot sa cer binecuvantare de la Arhiepiscupul Bucurestiului si nu de la cel din judetul meu? Este vreo problema? Teoretic locuiesc in Bucuresti. astept raspunsuri, sfaturi si pareri. Va multumesc anticipat!
Măi, băiete, dar de ce ai deschis două topicuri cu același subiect?
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.02.2011, 19:45:03
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Măi, băiete, dar de ce ai deschis două topicuri cu același subiect?
fain sfat.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.02.2011, 20:54:32
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

De ce vrei neapărat să faci seminarul în București? Care este sfatul duhovnicului tău în această privință?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.02.2011, 11:27:48
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Chiar, de ce vrei neaparat seminarul teologic la Bucuresti? Sa stii ca Bucurestiul nu este, cum s-ar crede, orasul tuturor posibilitatilor din Romania. Ai sa intalnesti aici o lume pestrita, putina credinta... Poate ca profesorii de aici or fi mai bine pregatiti in ceea ce priveste cunoasterea teoretica, dar nicaieri nu vei invata la scoala credinta, evlavia...

Stiu un caz in care respectivul, absolvent de seminar dintr-o localitate din care arhiepiscopul nu dadea binecuvantare, luand binecuvantare din Buucresti, a putut fi admis la facultate, insa asta se intampla pe vremea raposatului patriarh. Vorbeste cu duhovnicul tau si vezi ce parere are. Eu iti doresc sa ajungi un preot bun, cu frica si dragoste de Dumnezeu si sa ai grija de credinciosii care iti vor fi dati spre pastorire, de oriunde ar fi ei, caci si cei din Bucuresti, si cei de la un amarat capat de tara au aceeasi nevoie de mantuire.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.02.2011, 18:52:12
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dragoshel Vezi mesajul
O zi buna! Sunt elev in clasa a VIII-a si as dori sa merg la Seminarul teologic Bucuresti. problema este ca episcopul meu nu-mi da binecuvantare(actul) si nu ma lasa sa ma duc in alt judet, avand seminar in judetul meu.Am medii foarte bune, am participat la olimpiada de religie si vreau neaparat sa intru la seminar in Bucuresti. Intrebarea mea este daca: Cu viza de flotant pe Bucuresti pot sa cer binecuvantare de la Arhiepiscupul Bucurestiului si nu de la cel din judetul meu? Este vreo problema? Teoretic locuiesc in Bucuresti. astept raspunsuri, sfaturi si pareri. Va multumesc anticipat!
Dragule, din cate cunosc eu iti trebuie iesirea din eparhia de care apartii si apoi infierea de catre Arhiepiscopia Bucurestilor. Nu se poate obtine binecuvantarea de catre Arhiepiscopia Bucurestiului in alte conditii. Sfatul meu este sa ramai la seminarul din judetul tau, important este sa inveti, nu unde termini seminarul ,intrucat cu stiinta si ajutorul lui Dumnezeu castigi deci nu cu sigla.
Daca risti si ceri iesirea din eparhie posibil sa ai probleme mari atunci cand vei dori sa obtii parohie, intrucat infierea la o alta eparhie este doar pe durata studiilor. Risti sa fii al nimanui ulterior, dar ramai al lui Dumnezeu!
Mult succes si alege ce crezi ca e bine dar cere ajutorul lui Dumnezeu intai!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Invatamantul teologic respira greu dora_popa71 Intrebari utilizatori 11 11.10.2011 11:10:46
Ce se studiaza la romana la liceu,cum se poate asa ceva? mihailt Generalitati 37 03.07.2010 20:24:26
Invatamantul teologic romanesc, putin astmatic Lavrentiu Despre Biserica Ortodoxa in general 1 30.06.2009 13:46:01
Religia in liceu steffiy Teologie si Stiinta 8 08.03.2008 21:12:02