Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 23.03.2012, 20:43:08
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Cum ar zice o colega de-a mea: hî???????
Mai hi?? mi se pare sa ai o singura viata, si aceea scurta si sa o traiesti in nesiguranta, gandind ca poate - poate s-o sfarsi cu bine. Iadul e un lucru teribil, nu ne putem permite riscul de a-l vizita. Trebuie sa ne asiguram din aceasta viata ca suntem pe calea cea buna.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #22  
Vechi 23.03.2012, 21:10:50
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Mai hi?? mi se pare sa ai o singura viata, si aceea scurta si sa o traiesti in nesiguranta, gandind ca poate - poate s-o sfarsi cu bine. Iadul e un lucru teribil, nu ne putem permite riscul de a-l vizita. Trebuie sa ne asiguram din aceasta viata ca suntem pe calea cea buna.
""In acelasi timp vrem sa verificam daca urmam corect aceasta cale si facem aceasta analizand, masurand si verificand mantuirea pe care o primim.""

una-i una, alta-i alta... de asigurat nu putem sa ne asiguram, putem doar incerca sa facem mereu voia Domnului... si sa nadajduim pana in ultima clipa la mila Lui.
nimeni nu se poate mantui singur, doar Dumnezeu ne mantuieste

Last edited by Adriana Cluj; 23.03.2012 at 21:13:00.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 23.03.2012, 21:31:22
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
nimeni nu se poate mantui singur, doar Dumnezeu ne mantuieste
Nu a spus nimeni ca ne mantuim singuri. Insa Dumnezeu a facut deja tot ce se putea face pentru mantuirea noastra: si-a dat singuru Fiu la moarte. Din punctul Lui de vedere mantuirea noastra este garantata. Variabila este vointa noastra personala si increderea pe care o avem in El.

A te mantui inseamna a ramane in credinta in Hristos. Iar aceasta ramanere in credinta este verificabila, cum spune apostolul:

"Cercetați-vă pe voi înșivă dacă sunteți în credință; încercați-vă pe voi înșivă. Sau nu vă cunoașteți voi singuri bine că Hristos Iisus este întru voi? Afară numai dacă nu sunteți netrebnici. " 2 Cor 13:5
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #24  
Vechi 23.03.2012, 22:37:47
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cateva sfaturi foarte folositoare:

DESCOPERIRE FĂCUTĂ DE ÎNGERUL DOMNULUI SFÂNTULUI MACARIE

Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 25.03.2012, 23:01:22
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Mantuirea nu este o chestiune abstracta sau un troc cu Dumnezeu (dau rugaciuni si primesc viata vesnica). Mantuirea este o simtire puternica ca o flacara, care lumineaza si dezveleste adevarul. Este masurabila si verificabila. Cand iubesti din tot sufletul toate fapturile esti foarte aproape de telul tau. Monahia doar inlesneste aprinderea acestei iubiri pline de intelepciune. Ca vorbeai despre pravila: - in primul rand gandeste-te ca viata ta este scurta si moartea poate veni oricand prin surprindere - moartea trebuie sa te gaseasca in rugaciune si dragoste Pentru a ajunge la acestea trebuie multa cugetare iscusita si rugaciune curata.
Uneori participam la jocul acesta de a ne lauda unii pe altii ,primim laude si laudam la randu nostru ce ne place. Nu te voi lauda frate Florin ci voi lauda harul duhului care a vorbit prin tine , pentru ceilalti. Pe mine unu m-au luminat cuvintele tale si cred ca si pe fratele ce a initiat topicul .
Mantuirea nu e un simplu scop ,asa cum suna sec si greu de inteles, prima fraza a catehismului : ca scopul crestinului este mantuirea .
Mantuirea este curatirea de patimile proprii care ne orbesc si ne tin inchisi ,este renasterea sufletului in lumina si in dragoste ,si este continuarea acestei iubiri in viata vesnica.
Mantuirea inseamna renastere , a 'iti veni in fire' ,a restabili legatura cu Dumnezeu.
Suferinta care trebuie sa o induram este doar a invingerii eului nostru egoist , iar bucuria care ne asteapta se cheama mantuire .
Reply With Quote
  #26  
Vechi 07.06.2012, 19:48:10
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Discernerea binelui și a răului, crucială pentru creștin
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum sa ma mantuiesc? Daniel777 Biserica Ortodoxa Romana 48 02.06.2010 13:46:38
Demonii cred Adevarul, ca Hristos este Fiul lui Dumnezeu.SI DEMONII SE MANTUIESC ? gpalama Secte si culte 23 31.05.2010 22:07:54
Ce trebuie sa fac ca sa ma mantuiesc? razvan_m Despre Biserica Ortodoxa in general 0 14.09.2008 19:52:42