Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 04.04.2017, 09:37:08
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
Crezi ca se poate masura profunzimea unei convertiri?
sunt destul de putine, comparativ, dar din ce am citit sunt semnificative aproape toate, de aici afirmatia mea.

altceva, acum imi dau seama, este la fel de important, romanii care pleaca de la ortodoxie la catolicism fac parte aproape toti din clasa medie, educata, asta iar spune foarte mult.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 04.04.2017, 10:18:07
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
eu as zice asa, convertirile intre cele doua Biserici se petrec in felul urmator.

1.cele de la catolicism la ortodoxie sunt cele profunde.
2.cele de la ortodoxie la catolicism tin de prezentare, sunt mai superficiale.
Amuzant, dar prea simplist.

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
pentru ca-mi displac unele cantari care suna ca alea mahomedane
Musulmanii le-au luat de la crestinismul rasaritean si oriental, si multe altele(vezii metaniile, de pilda)

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
sau pentru ca ma enerveaza cumplit faptul ca in afara de noi si de greci restul ortodocsilor sunt 99% slavi
Mai sunt si arabii care tin de Antiohia.
Si oricum, diviziunea religioasa a lumii e destul de etnica.
Catolicii sunt fie latini, fie posesiunile lor coloniale, fie tari la care crestinismul latin a avut un rol in fondarea lor(polonezii, ungurii, unele statulete germane)
Protestantii sunt in mare parte germanici.

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
pai nu-i vere asa, de exemplu in vaslui 99% se declara crestini practicanti si e jale, record de violuri, record de crime, record de orice vreti, asta conteaza, numai asta.
Partial corect.
Sarea pammantului si toate cele.
Dar mai importanta e corectitudinea dogmei.
Ca asa, putem sa concluzionam ca Islamul sau neoprotestantii sunt aia adevarati, ca aia nu beau, nu fac sex aiurea, se imbraca cuviincios, toate cele.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 04.04.2017, 10:21:32
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
Amuzant, dar prea simplist.
domne, sigur e asa cum spui, dar nu intotdeauna decide ratiunea.

in ceea ce priveste ce am citat, simplist e, dar nu vad de ce e amuzant.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 04.04.2017, 13:56:22
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
Toata lumea isi da cu parerea in Biserica Ortodoxa si e plin de asa zise invataturi. Si nu se mai stie cine e sfant, cine Sfant Parinte etc.

Eu nu parasesc Biserica Cea Una ( cea una s-a rupt in doua) si nu consider nici un moment ca sunt ratacite invataturile catolice, sunt diferente de nuanta care nu sunt impotriva Lui Dumnezeu, a Mantuitorului, a Duhului Sfant si nici a Maicii Domnului.
Si apropo de obiceiuri, doamne, multe obiceiuri neortodoxe se practica in Biserica Ortodoxa.
Biserica nu s-a rupt in doua si nici nu pate face asta vreodata. Biserica este Sfanta, este Trupul lui Hristos, iar Capul Bisericii este Hristos. In veci nu se poate rupe sau darama, pentru ca Iisus a spus ca niciodata nu va putea fi daramata.
De exemplu, daca un om pleaca din Biserica nu insemna ca s-a rupt Biserica si ar fi doua biserici. La fel cum oamenii intra in Biserica, unii s-au rupt de Biserica de-a lungul timpului. Demult s-au rupt necalcedonienii (armenii, coptii, etipienii, etc.), care exista si azi. In 1054 Patriarhia Romei s-a rupt de celelalte patru Patriarhii din cauza fatpului ca adoptasera doua erezii, Filioque si primatul papal si a vrut sa le impuna si celorlalti, iar Patriarhia Constantinopolului s-a opus. Au ales sa se rupa de Biserica si de Capul Hristos si sa il asculte si urmeze pe papa, dupa ce au inceput sa fie alesi papi franci. Au devenit o organizatie omeneasca, fara har si putinta castigarii mantuirii in cadrul ei. Biserica a ramas intreaga Una, Sfanta Soborniceasca, iar aceasta e Biserica numita azi Ortodoxa, aceeasi de la venirea lui Hristos.
Pierderea harului in catolicism poate fi observata si din faptul ca, in timp ce in Biserica Ortodoxa sunt aceleasi minuni care au fost dintotdeauna in Biserica, in catolicismul de dupa Schisma toate minunile sunt diferite de cele care existau inainte de schisma si sunt la fel cu cele din religiile pagane si ale celor care erau inselati de ingerii cazuti. Am scris un foarte scurt rezumat despre asta aici:http://www.forum-catolic.cnet.ro/vie...locatia#p57096
Sunt sigur ca nu stii ca la catolici preotul pune sare in apa sfintita, tocmai pentru ca altfel se strica, e o apa normala. Vezi si ce s-a intamplat in timpul lui Mihai Viteazu la Alba Iulia. Moastele lor sunt diferite de cele din primul mileniu si ortodoxe, sunt ca trupurile imbalsamate. Starile de extaz din catolicism nu o le intalnim in ortodoxie sau in primul mileniu, sunt ca starile de transa si extaz din paranormal sau din religiile pagane.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 04.04.2017, 14:16:05
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
De multe ori aleg in functie de ceea ce imi doresc, de asteptarile mele, de ceea ce mi se ofera. Insa tot de atatea ori imi amintesc ca ar trebui sa ma intreb ce asteapta Dumnezeu de la mine; Care intai mi-a dat El insusi multime de daruri, dar pe care asteapta sa le lucrez.

Da sa le lucrez in Biserica nu inafara ei. De aceea e important sa te regasesti in biserica.


Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Viktor Frankl (psihiatrul vienez, fondator al logoterapiei) ii scotea pe multi din fundaturi existentiale mutand accentul intrebarii de la propriul eu la Dumnezeu (sau viata, ca nu toti erau credinciosi). Deznadajduiti, aflati in mare impas, unii se intrebau: Ce sa mai astept eu de la viata? Ce-mi mai poate oferi? VF le spunea: Intreaba-te ce poti oferi tu vietii, pentru ca tu te afli in viata cu un anumit scop. Ai un rost pe care trebuie sa-l gasesti. Sensul ti-l da ceea ce faci, nu ceea ce primesti.
N-am probleme si nici intrebari de genul asta.
Sensul, scopul vietii e mantuirea. Deci conteaza ce faci ca sa te mantuiesti.

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
In aceeasi maniera, parintele Teofil Paraian le spunea celor ce doreau sa devina calugari, ca s-ar putea sa fie dezamagiti de ceea ce vor gasi in manastire. Trebuie ca tu sa faci manastire acolo unde te duci, nu sa astepti sa fie gata facuta.
Eu, personal,(tinand cont si de faptul ca sunt femeie, n-am cum sa schimb sau sa influentez ceva). Nici nu ne dam seama cata importanta are ierarhia si ascultarea de ea.

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Acelasi lucru cu tinerii care pleaca din tara pentru ca nu le ofera nimic (sau pentru ca strainatatea este mult mai ofertanta). Vorba lui Kenedy: Nu te intreba ce face tara pentru tine, ci ce poti tu sa faci pentru ea.
Adica nu conteaza ce face partidul pentru tine ci ce faci tu pentru partid.

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Cu privire la ortodoxie vs. catolicism, imi vine in minte intrebarea samarinencei catre Hristos: Unde sa ne inchinam? La templul nostru, de pe muntele Garizim, sau in Ierusalim? Si Hristos ii raspunde: Nici aici, nici acolo, caci Dumnezeu doreste ca cei care I se inchina sa o faca in duh si in adevar. (Parintele Galeriu spunea ca in Evanghelie se afla raspunsuri la toate intrebarile noastre, problemele celor de atunci nefiind diferite in esenta).
Cu alte cuvinte indiferent de locul pe care il alege (dintre cele doua), inchinarea sa fie in duh si adevar.

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Or, pentru asta nu e necesar sa faci pasul catre catolicism; ci, mai degraba, folosind darurile deja acumulate, accesul la izvoare mai adanci ale credintei (probabil pe acestea le numesti utopice), poti sa le daruiesti mai departe celor apropiati, sporindu-ti, in acest fel, puterile sufletesti si credinta.

In fond, la sfarsit vom ramane nu cu ceea ce am primit, ci cu ce am dat; sau cu ce am primit dupa ce am dat tot ce am avut de dat.
folosind darurile acumulate si mai apoi adaugand cele care-mi lipsesc, primesc talantul si apoi il inmultesc.


Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Poate ca Dumnezeu nu ne-a dat sa ne nastem intamplator intr-un anumit loc, intr-o anumita familie, intr-o anumita tara. Poate chiar acolo se afla rostul nostru.
Aici depinde de la caz la caz. De exemplu: bunicii mei au fost greco-catolici, parintii ortodocsi nepracticanti. in copilarie am avut parte de invataturi religioase din parte unei calugarite catolice scoasa afara din manastire de comunisti, si care facea treaba preotului ortodox, adica ne catehiza ortodox si tot ea ne-a dus la impartasit, la ortodocsi (nu fusesem de la botez). a urmat o pauza lunga in adolescenta si mai apoi am inceput sa patrund tainele ortodoxiei.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 04.04.2017, 14:17:55
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
In definitiv cred ca trebuie sa-mi gasesc locul si sa ma regasesc cu adevarat si daca n-am reusit in Ortodoxie cu siguranta voi reusi in catolicism.
Asa cum ai putut vedea din citatele date, cultul catolic afirma in invatatura sa din trecut ca nimeni nu se poate mantui in afara cultului lor si daca e rupt de Papa, iar ceilalti, inclusiv ortodocsii (considerati schismatici de ei) vor merge in Iad. Tu spui ca vrei sa pleci din Biserica lui Hristos pentru ca e prea restrictiva si nu recunoaste tainele catolice. Acum, ca stii adevarul, inseamna ca acesta a fost doar un pretext, altul fiind motivul, poate ai fost convinsa de un catolic?
E chiar mai rau decat credeai tu. Din punct de vedere ortodox aceasta se numeste apostazie, e cel mai grav pacat si pierzi posibilitatea de mantuire atat pentru tine cat si pentru copii, daca te vor urma. Desigur, in cazul in care vei reveni la dreapta credinta se iarta pacatul. http://www.crestinortodox.ro/carti-o...lui-81876.html

Citez: "Apostasia mireanului este lepadarea de credinta, inlocuind-o cu alta credinta desarta sau eretica, ca un revoltat. Prin ea se calca legea de a marturisi pe Dumnezeu. Apostatul se considera ca o frunza rupta din craca, ca smochinul cel uscat, caruia i s-a zis: "Sa nu mai fie in tine rod in veac." (Mat. 21, 19). Apostasia este cea mai mare cadere din har, din pricina poftelor, a slavei desarte, sau a dorintei de imbogatire (ITim. 6,10; Iac. 5,1-7; Luca 0,24)."
Reply With Quote
  #67  
Vechi 04.04.2017, 14:27:00
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Interviu cu un cunoscut calugar catolic convertit in 2010 la ortodoxie:
https://doxologia.ro/ortodoxia-lume/...c-convertit-la
Reply With Quote
  #68  
Vechi 04.04.2017, 14:43:59
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Au devenit o organizatie omeneasca, fara har si putinta castigarii mantuirii in cadrul ei.


Biserica a ramas intreaga Una, Sfanta Soborniceasca, iar aceasta e Biserica numita azi Ortodoxa, aceeasi de la venirea lui Hristos.
Bineînțeles, și Biserica Catolică se numește pe sine ortodoxă, așa că argumentul nu are valoare. Ca să nu mai spunem că în Crezul în limba originară termenul nu e "sobornicească", ci "Catolică"

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Pierderea harului in catolicism poate fi observata si din faptul ca, in timp ce in Biserica Ortodoxa sunt aceleasi minuni care au fost dintotdeauna in Biserica, in catolicismul de dupa Schisma toate minunile sunt diferite de cele care existau inainte de schisma si sunt la fel cu cele din religiile pagane si ale celor care erau inselati de ingerii cazuti.
Iarăși vii cu prostia asta nemaipomenită. În Biserica Catolică Dumnezeu săvârșește minuni și astăzi, întocmai ca la început.

Minunea minunilor pe care o pretind ortodocșii, Focul Sfânt de la Ierusalim, nu se deosebește cu nimic, de exemplu, de minunea de la Fatima: avem un fenomen vizual (oamenii văd ceva, respectiv o lumină sau mișcarea unei surse luminoase) și un fenomen caloric (la Ierusalim se aprinde o lumânare iar la Fatima s-au uscat instantaneu hainele miilor de credincioși preznți și pământul care fusese udat de ploaie).

În rest, majoritatea minunilor sunt cele în care Dumnezeu îi vindecă pe credincioși de boli, prin mijlocirea sfinților Săi la care se roagă aceștia.

A spune că minunea vindecării este una păgână, în condițiile în care cele mai multe dintre minunile săvârșite de Isus Hristos au fost exact de vindecare, este o blasfemie nemaipomenită.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #69  
Vechi 04.04.2017, 14:49:12
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Tu spui ca vrei sa pleci din Biserica lui Hristos pentru ca e prea restrictiva si nu recunoaste tainele catolice. Acum, ca stii adevarul, inseamna ca acesta a fost doar un pretext, altul fiind motivul, poate ai fost convinsa de un catolic?
Problema este una de interpretare a înțelesului întinderii Bisericii; Biserica Catolică afirmă că nimeni nu se poate mântui în afara sa, dar nu definește niciunde în mod absolut apartenența sau mai bine zis neapartenența la Biserică, spre deosebire de ultrazeloții ortodocși care , așa ca tine, cad în capcana propriilor erori: că pe de o parte nu ești botezat, și deci nu ești ortodox, dacă nu ești afundat de trei ori, dar pe de altă parte poți fi primit prin iconomie (ce să faceți, trebuie să recunoașteți că s-a întâmplat....), deci taina nu există, dar există..... O lipsă totală de logică....
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #70  
Vechi 04.04.2017, 15:09:57
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Interviu cu un cunoscut calugar catolic convertit in 2010 la ortodoxie:
https://doxologia.ro/ortodoxia-lume/...c-convertit-la
Da. In concluzie, Gabriel Bunge spune ca celui care se converteste ii lipseste ceva vital in viata spirituala. Vazand ca unirea nu are loc, a cautat unitatea individual, restaurand-o in sufletul sau. La fel fac si eu doar ca in sens invers dinpre rasarit spre apus.
Reply With Quote
Răspunde