Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 01.09.2020, 08:25:55
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.637
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Sunt din BOR în Cluj și cred și în Cuvântul lui Dumnezeu suflat de Iisus prin cele 7 Trâmbițe.
Nu te poti inchina si lui Dumnezeu si satanei.
Trebuie sa incetezi a mai sluji la doi stapani.
Io ti-am zis!

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Altfel asta a spus preotul: nu se poate face cununia!
Tocmai ce ti-am prezentat ce zice BOR, prin vocea autorizata a Patriarhiei: "se pot casatori ortodocsi cu crestini neortodocsi cu aprobare (dispensa) de la episcopul locului".
Dar pucistii puciosisti, batman, ca de obicei, fratioare!
Ei isi raspandesc otravurile puciosiste nestingheriti si indeamna mai degraba la curvie decat la unire sfanta in Biserica:
Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
nu-ți rămâne decât să trăiți împreună fără cununie ortodoxă ca și concubini
Reply With Quote
  #32  
Vechi 01.09.2020, 13:49:23
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Citat:
Sunt din BOR în Cluj și cred și în Cuvântul lui Dumnezeu suflat de Iisus prin cele 7 Trâmbițe.
Nu te poti inchina si lui Dumnezeu si satanei.
Trebuie sa incetezi a mai sluji la doi stapani.
Io ti-am zis!
Tocmai asta și fac stimabile coleguț! Ai perfectă dreptate în propozițiile în care îmi spui ce trebuie să fac doar că eu asta și fac de mai înainte de a-mi spune tu ce trebuie să fac eu în loc să ai grijă de mântuirea ta și eu așa fac, mă închin nu și lumii ci doar unui singur stăpân și Dumnezeu: Domnului Iisus Hristos și Cuvântul lui Dumnezeu (dăruit prin sf. Verginica și de sus și pus acum pe siteul celor din Pucioasa) conform proorociei Apocaliptice. De ce cred și în BOR și în Cuvânt fiind vorba de același unic Dumnezeu? Păi pentru că așa este întreg duhul sfânt al ortodoxiei, în El avem tot Dumnezeul cel Adevărat: Tatăl, Fiul și Sfântul Duh precum și firea umană a lui Iisus Fiul Omului, fiul Mariei, uns preot în veac după rânduiala lui Melchisedec a cărui nume nou este: Cuvântul lui Dumnezeu. Problema nu e la mine ci la tine și la cei ca tine, voi sunteți cei ce nu credeți și în Cuvântul lui Dumnezeu crezând ca evreii că Iisus e eretic sau dacă nu Iisus atunci Cuvântul lui Dumnezeu e eretic în ciuda faptului că este vorba despre aceiași persoană Divino-Umană ce poartă un nume Nou și care lucrează și merge înainte după cuvântul ”Noi le vom face pe toate”. Știu că e greu să puteți accepta pentru că e scris în Apocalipsă că după toate câte le trimite și le grăiește Domnul, fiii oamenilor tot nu se vor pocăi și tot nu vor crede și se vor închina lumii, idolilor, lemnelor, bolovanilor urmând satanei și păcatelor și vor chinui sfinții și drepții mințind și crezând că aduc jertă lui Dumnezeu.
Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Citat:
Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Altfel asta a spus preotul: nu se poate face cununia!
Tocmai ce ti-am prezentat ce zice BOR, prin vocea autorizata a Patriarhiei: "se pot casatori ortodocsi cu crestini neortodocsi cu aprobare (dispensa) de la episcopul locului".
Preotul are toată puterea cu care a fost investit și el știa de dispensă adică ce spui dumneata că zice Patriarhia dar preotul a ales să-i facă un bine mai mare fratelui ortodox, să-l sfătuiască să facă o căsătorie între ortodocși din moment ce ea a fost botezată ortodox iar colegul nostru ortodox ar trebui să priceapă că așa e mai drept, așa cum zice preotul, iar dispensa este un caz excepțional de căsătorie greșită care nu ar trebui să existe dar care poate fi acceptată pe răspunderea episcopului care poate face pogorământ.
Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Dar pucistii puciosisti, batman, ca de obicei, fratioare!
Ei isi raspandesc otravurile puciosiste nestingheriti si indeamna mai degraba la curvie decat la unire sfanta in Biserica:
Citat:
Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
nu-ți rămâne decât să trăiți împreună fără cununie ortodoxă ca și concubini
Citatul trunchiat dat de tine este o vicleană înscenare și aruncare de acuze către sfinții din Pucioasa. Adevărul este că în Cuvântul pus pe site ni se cere ca poporul Domnului să nu mai aibă relații cu femeile, să nu se mai căsătorească deloc ci să fie ca îngerii din ceruri căci Femeia Mileului, viitoare soție în veșnicie care s-a pregătit pentru Dumnezeu este fecioară curată și maică și înger în iubirea și ascultarea ei.

Deci nu am răspândit nimic (darmite otrăvitor) deoarece cine dorește găsește scris pe site. Nu e nevoie de propagandiști ortodocși ca să fie acuzați că cică ei otrăvesc..., culmea, ...lumea sau pe ereticii și păgânii și păcătoșii ei. Otrava e în voi și se vede asta din viclenia voastră. Citatul meu e chiar un pic contrar Cuvântului cu scopul de a răspunde cinstit colegului ortodox care chiar vrea să se căsătorească și nu să se călugărească deci își iubește sincer logodnica.

Citatul cu sensul corect este ăsta:
Citat:
Deci dacă nu vrei s-o lași și nici ea nu vrea să priceapă ce e mai bine pentru ea și pentru voi atunci nu-ți rămâne decât să trăiți împreună fără cununie ortodoxă ca și concubini. E viața voastră, iubirea voastră, treaba voastră... ceea ce a unit Dumnezeu omul să nu despartă.
Iar înțelesul corect era că dacă Domnul nu i-a spus să-și lase logodnica pentru a avea o viață îngerească urmând Lui și dacă el o iubește, eu ca om oarecare nu-l pot sfătui să se despartă de ea dar i-am arătat că nu pe tine sau pe mine ar fi bine să ne asculte ci pe preotul lui, pus să vegheze peste el de la Dumnezeu, care i-a spus foarte simplu și clar și înțelept că-i unește în taina sfântă a Cununiei dacă ea se întoarce la ortodoxie și nu altfel. Defapt preotul nici n-are voie altfel deoarece nu el ci episcopul locului poate da dispensă.

Dacă voi vreți să mă denigrați mereu ca să vă susțineți minciunile și viclenia și neprimirea Cuvântului și denigrarea sfintelor Trâmbițe și umilirea Prorocițelor tot așa cum nu o respectați și o umiliți pe preasfânta Fecioară Maria că cică n-ar fi maică și fecioară preacurată, ziceți voi, atunci e treaba voastră ce veți păți în ziua aceea însă atitudinea asta vă dovedește nu pe mine ci pe voi de eretici vicleni căci iată slujind satanismului îmi dați voi mie mereu de făcut câte ceva, eu care trăiesc în ortodoxie deși voi sunteți neoprotestanți deci pe undeva sunteți niște papi ”pocăiți” certați cu papa cel infailibil de la Roma dar care-i slujiți lui și calendarelor lui și papalâcului satanist și-mi spuneți voi mie ce ar trebui să fac eu și de la ce să mă pocăiesc eu ca să mă ”îndrept” în timp ce voi nu credeți și în Cuvântul lui Dumnezeu de la sfârșit de timp, sărbătoriți ca evreii sâmbăta călcând Duminica, ziua învierii Domnului, împreună cu cei ce-L socotesc și azi eretic și mai ales mă speriați că greșesc și mă pocăiți voi pe mine deși nu eu greșesc în timp ce voi nu vă mai pocăiți niciodată după ce v-ați făcut baia publică eretică înaintea predicatorilor voștrii crezând că e botez ca al lui Ioan Botezătorul susținând că ortodoxia și preoții ortodocși nu sunt puși de Dumnezeu peste oameni ci se trufesc ei singuri socotindu-se și punându-se singuri mai mari peste alții pentru a sluji mai bine păgânismului înfiltrat în ortodoxie.

Sper că nu te superi iarăși dacă ți-am răspuns frumos și cu duhul blândeții încercând să nu mint. Sper că nu-mi mai ceri să-mi scot eu dopurile din urechi în timp ce voi nu puteți auzi deloc și în ciuda faptului că ți-am repetat că procedeul ăsta și obiceiul ăsta duce la slăbirea credinței ortodoxe și la închinare și la lume, la stăpânul ăla la care se închină toți ereticii ce vor zidirea marelui papalâc babilonian.

Dacă te superi iarăși deși nu am discutat cu domnia ta deloc, tu ai sărit ca ars când am scris că neoprotestanții sunt eretici, că slujesc satanei atunci te rog să mă ierți căci n-aș vrea să fi trist din pricina mea care ca orice om ”păcătuiesc în tot ceasul” și Domnului și aproapelui. Dar nu eu v-am făcut eretici ci voi v-ați făcut eretici, eu doar v-am spus că aia sunteți! De ce? Păi recitește mai sus ce am scris și zi că nu-i așa, că n-am dreptate! Deci dacă am dreptate atunci sunteți eretici voi și nu eu, greșiți voi și nu eu!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 01.09.2020 at 14:49:35.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 01.09.2020, 15:35:00
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.637
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
te rog să mă ierți
Lasa ereziile veronicesti, satanicesti si puciosesti, nu mai invata omul sa curveasca, lasa-l sa asculte de Biserica si iertate iti vor fi pacatele.

Eu ti-am mai zis ca te iert dar sa nu mai pacatuiesti!
Asta e conditia.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 01.09.2020, 17:31:49
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Lasa ereziile veronicesti, satanicesti si puciosesti, nu mai invata omul sa curveasca, lasa-l sa asculte de Biserica si iertate iti vor fi pacatele.

Eu ti-am mai zis ca te iert dar sa nu mai pacatuiesti!
Asta e conditia.
Erezii sunt în mintea și credința din capul vostru al neoprotestanților și ți-am descris mai sus care sunt ele deci nu te hulesc ci ți-am arătat ce faceți și precis și dumneata ești doar o biată victimă. Așa că nu-mi tot cere mie să mă ”pocăiesc” și să mă lepăd și să nu mai urmez pe ”ereticul” Dumnezeu, pricepi domnia ta ce îți cer? Iar să curvească îl înveți dumneata pe colegul nostru ortodox care a deschis discuția și nu eu căci tu ai invocat dispensele pentru oficierea unor căsătorii nedrepte, neortodoxe, corcite, interconfesionale în timp ce preotul lui ortodox l-a sfătuit bine spunându-i s-o aducă înapoi în ortodoxie și așa se poate cununa cu ea iar eu i-am spus lui că sunt decât un om care nu poate să despartă ceea ce a unit Dumnezeu, iubirea lor, deci eu nu pot să-i sfătuiesc să se despartă și să ducă ei viață cuvioasă, să-și călugărească viața așa cum cere Domnul poporului Său în Cuvânt dar le-am arătat ceea ce ar fi bine pentru ei, să asculte de preotul lor ortodox fără să-i silesc să facă ascultare de mine sau de alții sau de Dumnezeu prin preoți. Deci nu minți că i-am sfătuit la curvie sau la neascultare de Dumnezeu. Dacă susții asta și cum prost sau analfabet nu pari a fi înseamnă că ești viclean cu interese viclene și nu vrei să citești corect ca să înțelegi drept ceea ce am scris ci repeți mereu minciunile tale despre mine ca să obții un câștig într-o bătălie iluzorie. Dacă câștigi cumva vei regreta amarnic cândva... atunci când vei conștientiza că defapt așa ai pierdut mai mult decât dacă te-ai fi lăsat învins și m-ai fi crezut simplu și firesc, pentru că crede-mă că nu eu mint, ci tu și cei necredincioși care se trufesc așa ca tine.

Păcatul este când te lepezi și nu când faci invers , când faci ceea ce faceți voi se numește erezie, păcat, așa ca papa de la Roma căzut în luxiferianism eretic infailibil și așa ca voi papii neoprotestanți ”pocăiți” care după ce v-ați lepădat de Dumnezeu, de dreptate, de ortodoxie vă apucați să pocăiții și să convertiți ortodocșii, vezi cei 1000 de ani în care creștinii eretici occidentali au venit pentru zidirea marelui papalâc să ”creștinească” cu deasila ortodocșii din Ardeal creștinați de sfinții Apostoli. Au sfârșit prin a fi învinși în primul și al doilea război mondial dar tot nu se pocăiesc și iată ne-au stricat calendarul și incurcat tradițiile și v-au trimis pe voi să aveți tupeul și trufia de a crede că voi ne iertați pe noi când nu ți-am greșit cu nimic nici ție și nici altora chiar dacă cred și în Cuvânt. Voi nu puteți crede nici în duhul cel drept ortodox darmite în Cuvântul lui Dumnezeu de la sfârșit de timp, nu vă lasă ”stăpânul” vostru. Dacă v-ar lăsa ați putea citi și a-ți putea crede și voi. Nu puteți deci e clar că nu vă lasă, îi sunteți sclavi!

Deci nu eu ci fix tu păcătuiești dacă îmi tot ceri să fiu necredincios așa ca tine și să-L socotesc pe Domnul Iisus Hristos eretic ca evreii sau pe Iisus Hristos și Cuvântul lui Dumnezeu eretic ca voi iar pe trâmbițele apocaliptice ca fiind de natură satanică sau eretică. Dumneata nu știi ce vorbești. Îți place să lovești și să te distrezi așa ca orice ignorant.

Oprește-te din a-mi da sfaturi și îndemnuri că iertare ți-am cerut din smerenie și nu că aș fi vinovat de ceva. Eu mă pocăiesc de păcate nu de DREPTATE iar Cel Drept și Sfânt ce mă iartă chiar mă iartă și nu se joacă așa ca tine de-a trufia și nesimțirea.

Tu ar trebui să-mi ceri iertare și poate o vei face cândva dar eu nu-ți cer să-ți ceri iertare sau să te pocăiești, e fix treaba domniei tale dacă ai auzit Cuvântul: ”Pocăiți-vă căci împărăția Cerurilor s-a apropiat”, iar dacă doar atâta poți crede, atâta cât v-a învățat predicatorul vostru și altceva susțineți că e minciună și de la satana atunci nu știu de ce dați voi sfaturi ortodocșilor căci ei cred mai mult ca voi și respectă mai mult ca voi: țin Calea ortodoxă, calea cea strâmtă, jugul cel ușor și bun, sfinții, tainele, liturghia, preoții, învățăturile, dreapta credință etc. Dacă voi nu puteți mai mult atunci ce faceți? Ispitiți? Ei vezi, dacă ispitiți și nu pricepeți ce faceți atunci sunteți slugile satanei și nu eu sau ortodoxia sau trâmbițele sau poporul Domnului vă vrem răul că vă mărturisim Adevărul ci voi sunteți slugile satanei căci nu vă opriți din faptele voastre rele ci ispitiți mereu deci voi dovediți asta iar eu doar vă spun ceea ce voi faceți și ceea ce deveniți prin faptele voastre.

Deci din smerenie și umilință ți-am cerut iertare și nu în sensul prostesc și viclean în care crezi dumneata că cică eu aș greși crezând în adevăratul Dumnezeu (din ortodoxie, din BOR și de la Pucioasa).

Sper că încerci să mă respecți și nu să mă toooot ispitești!
(Nu sunt supărat pe tine și sper să nu rămâi nici tu supărat pe mine căci nu cu tine e lupta cea bună sau cu omul sau cu trupurile ci cu duhurile rele și cu puterile minciunii și răutății și cu începătoriile necredinței și înșelării ce sălășluiesc în văzduhuri, dar asta e situația, voi sunteți eretici și mai și atacați ortodocșii rupându-i de ortodoxie și punându-i să se ”pocăiască”, culmea, tot ei. De râsul curcilor sunteți dacă stai să te gândești. Mă iartă că n-ai de ce să mă ierți. )
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 01.09.2020 at 19:20:10.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 02.09.2020, 23:59:28
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.637
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
De râsul curcilor sunteți dacă stai să te gândești
Persoanele care rad de noi, sfintii penticostali, in mod binemeritat pot fi considerate niste adevarate...curci.

Acia ai deplina si perfecta dreptate!
Nu pot nicicum a te contrazice.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 03.09.2020, 01:08:27
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.881
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PRazvan Vezi mesajul
Acuma intrebarea mea in primul rand este daca acest lucru este posibil si cum ar fi posibil; eu doresc sa imi pastrez credinta ortodoxa si ea pe cea penticostala. Daca cineva are o idee as fi recunoscator. Va multumesc.
Recapitulare la soluțiile date până acum, 1. vorbești la mitropolie, ceri audiență să vorbești cu episcopul ca să iei acea dispensă, sau obții dispensa prin preotul care te va căsători - cere el aprobare să poată căsători.

Dispensa un fel de binecuvântare smulsă sub o promisiune de a boteza, deci are o hibă - dacă nu se nasc urmași sau soțul eterodox nu vrea să-i boteze ortodox promisiunea care a stat la baza obținerii binecuvântării pt căsătorie nu produce nici efecte, nici sancțiuni- nu se consideră invalidă căsătoria pt asta.
Deci dispensa e un fel de promit că botez ortodox copiii acuma cât sunt sub presiune - dar s-ar putea să mă răzgândesc.

2. Fata revine la ortodocși cu mirungere.

Nu te-ai putea căsători și la ortodocși și la penticostali, pt că penticostalii recunosc căsătoria unei familii care trece la neoprotestanți, nu au pus în umbră taina nunții sau să o repete.

Pocăiții care se respectă și respectă Noul Testament, nu îndeamnă la despărțire nici măcar dacă doar femeia ortodoxă, greco-catolică, catolică aderă prima la un cult neoprotestant, iar soțul rămâne ani de zile greco-catolic, ortodox, catolic, ei nu se bagă în casa omului să o despartă.

Argumentul acesta ar fi în favoarea ta să vină fata să se căsătorească la ortodocși, că oricum penticostalii recunosc Taina Nunții la ortodocși și nu o repetă și la ei dacă s-a făcut odată.

3. Non-soluția ”evazivă” - fata ia certificatul de botez de la parohia unde a fost botezată și mergeți să vă căsătorească unde nu vă cunoaște nimeni, problema e dacă nu se informează preotul, dacă preotul își dă acordul își asumă și el, ideea e să fie transparență.

Gândiți-vă că în primul rând preotul ar putea avea probleme cu mai marele lui dacă căsătorește ortodocși cu oameni din alte culte creștine fără să ceară dispensă, poate fi sancționat disciplinar pt încălcarea canoanelor privind căsătoria, deci nu e bine să fie implicat un preot fără știința lui în greșeli care-i pot atrage caterisirea, mutarea disciplinară, retrogradarea fără posibilitate de a urca în treaptă.

De aflat se află, că întodeauna se găsesc posibili râvnitori la o parohie bună de oraș care să meargă la episcop cu astfel de chestiuni ca să înlăture un preot din funcție.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 03.09.2020 at 01:25:29.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 04.09.2020, 16:13:18
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit Problema călugărilor și mirenilor care închid ochii și urechile făcând ”ascultare”.

Unii cred că dacă un mai mare ortodox se lasă păcălit și ascultă de lume, de eretici sau de satana, de exemplu în a denigra și a minți despre cineva, așa cum îi poruncește sau cere sau îl sfîtuiește lumea sau un eretic sau satana și apoi ortodoxul mai mare îl pune pe unul sau pe mai mulți subalterni ortodocși să asculte și ei de el însuși în același sens în a denigra și a minți și ei despre acel cineva așa cum a poruncit sau i-a cerut sau l-a sfătuit lumea, ereticul sau satana atunci unii ”ortodocși” cred că ”ortodocșii” aceia mai mici care se supun fac ascultare... de mai mare.

Aia nu e ascultare de Dumnezeu ci e o falsă ascultare de ortodoxie, de mai mari, de mai mare, defapt e o ascultare de lume, de eretici sau de satana, adică de minciuna înfiltrată în ortodoxie ca ”ascultare” printr-un mai mare! Ei o socotesc ascultare când colo e o ditamai neascultarea acceptată ca fiind și ea ascultare de frica de mai mare.

Așa o pățesc mulți călugări sau mireni care cică ”fac ascultare” de mai mare confundând ascultarea de Dumnezeu prin mai marele său cu neascultarea de Dumnezeu prin mai marele său pe care ei o numesc tot ascultare deși e o neascultare de Dumnezeu defapt e chiar o ascultare de mai marele cu supunere care le cere să nu mai asculte de Dumnezeu ci de lume, de eretici sau de satana așa ca el deci e o clară neascultare.

Asta e problema! Nu poți sta să nu vezi că te închini și urmezi nu Lui Dumnezeu ci mai marelui tău în ceea ce el ascultă de lume, de eretici, de satana.

Mulți ”ortodocși” te îndeamnă la o astfel de ”ascultare” de mai mare de frica mai marilor lor motivând că e pentru ca să nu apară revolte și dezbinare cică când colo ei se gândesc la pielea lor, ca să scape mai ușor, să nu moară de foame sau să nu-și piardă comoditățile, funcțiile, privilegiile nevrând să fie caterisiți. Te ”pocăiesc” și vor să te supui și tu așa ca ei. La ce să te supui? Cui să te supui? Lumii, ereticilor, satanei?

Numai Domnului ești dator să te supui direct sau prin mai marii tăi care se supun Lui în ceea ce-ți cer ei ție să te supui lor.

Scria pe undeva sf. Ap. Pavel:

”Fiți următori ai mei precum și eu sunt următor al lui Hristos”,

”Bărbatul și femeia vor forma un singur trup în sensul că femeie e bine să se supună bărbatului care este capul femeii tot așa cum bărbatul ascultă și se supune lui Hristos care este capul bărbatului.” ceva de genul ăsta.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 04.09.2020 at 16:38:49.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare