Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 15.03.2021, 04:37:27
moshu's Avatar
moshu moshu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2008
Locație: Tg-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 238
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru moshu
Implicit

Citat:
Cred că o formă de ateism a existat întodeauna prin îndoieli, căderi în necredință, superstiții care au creat paralelism pe lângă dogma adevărată
Ceea ce zici tu e tot religiozitate. Superstitia e tot religie. In SUA exista un val din asta de paganism, a inceput cu miscarea hippie a anilor 70, exista si acum, wicca samd, dar... e tot religie. E tot ideologie. Nu are nimic de-a face cu ateismul. Ateismul, definitia generala, este ca nu crezi in nimic si ca nu faci nici ritualuri fara sens; nu ai nici alte credinte. Nu faci nici yoga si nici masonerie pentru ca stii ca sunt la fel de absurde.
Citat:
În România au apărut asociațiile religioase, unele desprinse din B.O.R. cetățeni care se îmbracă în preoți și slujitori, și-au cumpărat obiecte bisericești și se folosesc de ele pentru a cere donații și a face slujbe prin casele oamenilor fără binecuvântare, unii sunt foști preoți dați afară pt abateri morale, divorțuri, gestiune frauduloasă, alții n-au fost niciodată preoți, sau tunși călugări sau n-au terminat nici măcar studii teologice, dar e o piață liberă, cine e naiv le dă bani, donații.
Si te intrebi de ce? Uite-te mai sus la sminteala ce am postat-o.
Citat:
Oricine care are susținere și un grup de semnatari, își poate face asociație religioasă sau o asociație paralelă nu neapărat cu teme creștine, cu teme hinduse, sau altele, ăsta e statul laic care crează voci diverse și multe.
Si care functioneaza (cu mica paguba a catorva, foarte rare, degenerari cultiste, unde s-au sinucis in masa). Pentru ceea ce e prost si e corupt se elimina singur, oamenii schimba biserica, se duce la alta mai buna. BOR ar fi cazut de mult daca nu ar avea monopol - si imediat o sa si decada. Or sa castige teren pana si adventistii, ceea ce e ilar.
Citat:
Cine știe, poate ei trăiesc amish contra-cost, Guvernul le dă asistență socială și medicală
Majoritatea daca nu toate cultele nu iau asistenta sociala si medicala. Toti sunt oameni muncitori care nu paraziteaza statul, poate iti imaginezi ca ar fi cam ca BOR, nu, nu sunt. Ca un beneficiu, ei au scutiri de taxe, adica daca fac o gradinita, magazin agro-alimentar etc - nu platesc taxe deloc.
Citat:
Irlanda a avut demografie foarte bună cât avortul a fost limitat, erau câte 3-5 copii în unele familii, romano-catolicismul a încercat măcar până în ultimul moment să salveze viața și să lase o societate calmă, acum s-a făcut drept la avort cu votul irlandezilor tineri școliți în seminarii religioase, iar dreptul la blasfemie a fost introdus, societatea lor devine una câinească
https://www.theguardian.com/commenti...t-tuam-ireland
Vezi ca se rasucesc in mormant circa 300 de copii din flori irlandezi "ajutati" sa il intalneasca pe Domnul de Biserica Catolica, pe vremurile cand avortul nu exista.

Acum ma gandesc la un web-site in limba engleza. E posibil sa fie folosit in SUA si in UK. Ce ziceti? Gasim niste oameni ok, ca asta de ex: https://www.crestinortodox.ro/interv...eni-70448.html si incercam sa il facem. Multumesc.

Apropos, l-am gasit si pe asta: https://www.youtube.com/watch?v=XrLe...b_channel=Y2AM
Se pare ca deja a inceput popularizarea.
__________________
Vine mosul pe carare, Cu cojocul in spinare.

http://www.youtube.com/watch?v=Q4027l_BsDE&NR=1 - it's supposed to be funny like me!
Reply With Quote
  #32  
Vechi 15.03.2021, 04:38:16
moshu's Avatar
moshu moshu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2008
Locație: Tg-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 238
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru moshu
Implicit

Citat:
Cred că o formă de ateism a existat întodeauna prin îndoieli, căderi în necredință, superstiții care au creat paralelism pe lângă dogma adevărată
Ceea ce zici tu e tot religiozitate. Superstitia e tot religie. In SUA exista un val din asta de paganism, a inceput cu miscarea hippie a anilor 70, exista si acum, wicca samd, dar... e tot religie. E tot ideologie. Nu are nimic de-a face cu ateismul. Ateismul, definitia generala, este ca nu crezi in nimic si ca nu faci nici ritualuri fara sens; nu ai nici alte credinte. Nu faci nici yoga si nici masonerie pentru ca stii ca sunt la fel de absurde.
Citat:
În România au apărut asociațiile religioase, unele desprinse din B.O.R. cetățeni care se îmbracă în preoți și slujitori, și-au cumpărat obiecte bisericești și se folosesc de ele pentru a cere donații și a face slujbe prin casele oamenilor fără binecuvântare, unii sunt foști preoți dați afară pt abateri morale, divorțuri, gestiune frauduloasă, alții n-au fost niciodată preoți, sau tunși călugări sau n-au terminat nici măcar studii teologice, dar e o piață liberă, cine e naiv le dă bani, donații.
Si te intrebi de ce? Uite-te mai sus la sminteala ce am postat-o.
Citat:
Oricine care are susținere și un grup de semnatari, își poate face asociație religioasă sau o asociație paralelă nu neapărat cu teme creștine, cu teme hinduse, sau altele, ăsta e statul laic care crează voci diverse și multe.
Si care functioneaza (cu mica paguba a catorva, foarte rare, degenerari cultiste, unde s-au sinucis in masa). Pentru ceea ce e prost si e corupt se elimina singur, oamenii schimba biserica, se duce la alta mai buna. BOR ar fi cazut de mult daca nu ar avea monopol - si imediat o sa si decada. Or sa castige teren pana si adventistii, ceea ce e ilar.
Citat:
Cine știe, poate ei trăiesc amish contra-cost, Guvernul le dă asistență socială și medicală
Majoritatea daca nu toate cultele nu iau asistenta sociala si medicala. Toti sunt oameni muncitori care nu paraziteaza statul, poate iti imaginezi ca ar fi cam ca BOR, nu, nu sunt. Ca un beneficiu, ei au scutiri de taxe, adica daca fac o gradinita, magazin agro-alimentar etc - nu platesc taxe deloc.
Citat:
Irlanda a avut demografie foarte bună cât avortul a fost limitat, erau câte 3-5 copii în unele familii, romano-catolicismul a încercat măcar până în ultimul moment să salveze viața și să lase o societate calmă, acum s-a făcut drept la avort cu votul irlandezilor tineri școliți în seminarii religioase, iar dreptul la blasfemie a fost introdus, societatea lor devine una câinească
https://www.theguardian.com/commenti...t-tuam-ireland
Vezi ca se rasucesc in mormant circa 300 de copii din flori irlandezi "ajutati" sa il intalneasca pe Domnul de Biserica Catolica, pe vremurile cand avortul nu exista.


-------------------------------------------------------------------
Acum ma gandesc la un web-site in limba engleza. E posibil sa fie folosit in SUA si in UK. Ce ziceti? Gasim niste oameni ok, ca asta de ex: https://www.crestinortodox.ro/interv...eni-70448.html si incercam sa il facem. Multumesc.

Apropos, l-am gasit si pe asta: https://www.youtube.com/watch?v=XrLe...b_channel=Y2AM
Se pare ca deja a inceput popularizarea.
__________________
Vine mosul pe carare, Cu cojocul in spinare.

http://www.youtube.com/watch?v=Q4027l_BsDE&NR=1 - it's supposed to be funny like me!
Reply With Quote
  #33  
Vechi 15.03.2021, 18:07:22
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moshu Vezi mesajul
Aici ne despartim. Or cu ce e mai prejos mintal (nu sufleteste) un mirean decat un popa, chiar fie unul nu din categoria celor de mai sus? Uite-te, ca exemplu, la wikipedia. La sistemul de functionare wiki. E un aport comun, al tuturor; unul corecteaza pe altul, altul filtreaza sau rafineaza pe al doilea. Si uite ce iese. Iese ceva spectaculos.
Un preot care are experiența spovedirii, un preot care e și profesor universitar de dogmatică, patristică, drept canonic are lecturi în spate și stăpânește materia pe baza cărora poate face încadrări corecte, astfel e ferit de riscul să inventeze păcate fără susținere în învățătura de credință.

Plus că e muncă de cercetare și a îndreptarelor din alte țări ortodoxe,în limbi străine și cine are acces la o platformă educațională internațională dacă nu oamenii din universități ?

Un mirean dacă nu a studiat temeinic e praf și la dogmatică și în toate domeniile și poate vorbi după capul lui, poate adăuga la Învățătură.

Plus de asta în B.O.R. au mai fost publicate lucrări la Editura Institutului Biblic și de Misiune Ortodoxă - IBMBOR, în care lucrează la o operă 2-3 oameni, unii sunt editori, alții corectori, alții cu acuratețea pe dogmă a textului sau cu îndreptarea și explicitarea textului, un singur om poate greși.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 15.03.2021 at 18:15:42.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 15.03.2021, 18:28:21
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moshu Vezi mesajul
Nu toti Oamenii sunt asa, nu toti cauta bani. Si nu stiu de ce tot mentionezi calugari. Nu ma intereseaza calugarii. De fapt, eu cred ca nimeni nu ar trebui sa devina calugar. Eventual dupa o varsta de 50-60 de ani. Eu vorbesc de oameni normali...
Normal e asa cum vrea Dumnezeu, nu cum fac cei mai multi; vezi (Rom3,10-18).

Daca nu te intereseaza calugarii, nu te intereseaza nici ce cauta ei, nu-i asa?
Re-Edit:
Din fragmentul pe care l-am selectat mai sus din mesajul tau, rezulta ca tot restul spuselor tale, asa cum spui,
Citat:
În prealabil postat de moshu Vezi mesajul
... Este discutie pierzatoare de timp...
dpmdv, pentru ca nu aduce un plus duhovnicesc fiindca in subconstientul tau opereaza cu prioritate acest dezinteres care cenzureaza tot dialogul tau.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 16.03.2021 at 23:28:08.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 15.03.2021, 18:58:09
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moshu Vezi mesajul
In primul rand, calugarii nu sunt "comori". In al doilea rand, exportul de creiere s-a intamplat deja (si continua sa se produca). IQ-ul Romaniei a scazut in 10 ani de la 96 la 90 si nu scoala e de vina, ci pur si simplu ca oamenii inteligenti au plecat si si-au tras copiii dupa ei.
Domnule te pripești cu concluziile, cum să nu fie comori unii duhovnici, mă refer la cei mari, preoți sau călugări, nu m-am referit niciodată la eșecurile în vocația duhovnicească ca la niște comori.

Tu știi câte mănăstiri a ctitorit părintele Efrem Filotheinul în Arizona, călugăr de felul lui, care a venit din muntele Athos ?

Ctitoria pr Efrem. uite review de la o mănăstire făcut de niște români
https://www.youtube.com/watch?v=p74NLK6FF74

Părintele Efrem a fost ucenicul lui Gheron Iosif, pustnic grec de pe Athos care a avut rugăciunea inimii neîncetată, în anii 50.

Cum să nu se fure duhovnici, se încearcă și treaba asta, se recrutează creiere, oameni sportivi pentru zestrea genetică, orice și la duhovnici se încearcă atragerea unora din Estul Europei spre America ca să se facă și acolo o spiritualitate înaltă, comunității și parohii puternice cum ți-ai dori și tu.
Iar unii acceptă strict pentru apostolat, nu pentru că ar fi vreo țară în care să fie condiții de dezvoltare spirituală, mediul exterior este totuși unul nespiritual sau spiritual de suprafață, bombastic, senzaționalist, făcut să ia ochii, țipător și strident, pe când ortodoxia are altă așezare sufletească, nu e țipătoare, e interiorizată și axată pe reflecție, rugăciune, nu pe zgomot.

Iar oamenii din Grecia, România, etc nu-și cedează duhovnicii, știi că și pr Cleopa avea invitații să vorbească în State și alții, nu numai din România, nu poate fi și duh excesiv materialist și spiritualitate mare în același timp, sunt lucruri antagonice.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 15.03.2021 at 21:20:30.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 15.03.2021, 20:19:23
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moshu Vezi mesajul
Vezi ca se rasucesc in mormant circa 300 de copii din flori irlandezi "ajutati" sa il intalneasca pe Domnul de Biserica Catolica, pe vremurile cand avortul nu exista.
lc=Ugz2vXK1IktU_i13uiF4AaABAg.9KrPRY8iQdu9KtNJdpUb Va&ab_channel=Y2AM[/url]
Se pare ca deja a inceput popularizarea.
Domnule, eu m-am referit la Irlanda că a fost o țară considerată ultraconservatoare catolică și a avut un amendament constituțional care proteja fătul împotriva avortului la cerere până prin 2018, la asta m-am referit :

http://stiripentruviata.ro/referendu...-apara-copiii/

Exit poll-urile arată că 68% dintre irlandezi au pronunțat DA la Referendumul pentru legalizarea „avortului la cerere” în Irlanda – vot care înseamnă că nu mai e nevoie de nici o justificare medicală pentru a avorta un copil viabil și sănătos.

Este un eveniment simbolic, deoarece Irlanda este văzută drept o redută a catolicismului – cu 78% din populație declarat catolică. Irlandezii aveau, oricum, acces la avort la cerere în Marea Britanie și în țările din jur.


– Amendamentul al Optulea, care protejează viața și drepturile copilului nenăscut și care ar putea fi abrogat în urma referendumului de azi, a salvat până acum peste 100.000 de vieți în Irlanda, conform campaniei „Save the 8th” pentru apărarea Amendamentului.
– Irlandezii au votat împotriva abrogării Amendamentului al Optulea de cinci ori – în 1983, de trei ori în 1992, și din nou în 2002. De fiecare dată au votat împotriva suspendării acestui amendament. Fapt care ne arată, din nou, ce valoare simbolică are abrogarea lui pentru activiștii pro-avort, și de ce sunt cheltuiți atât de mulți bani, într-o campanie atât de amplă pentru abrogarea lui.

Ce spune Irlandezul Peter Hurley, care a promovat România:

https://24pharte.ro/minunata-convert...l-din-carpati/

”Eu m-am născut într-o familie cu 10 copii, descendentă a unei tradiții catolice puternice de sute de ani în Irlanda.”

Deci am vorbit de demografie puternică, apărată și de romano-catolici, de altfel BRC s-a opus referendumului pt avort, dacă nu era o tradiție religioasă în acea țară nu mai aveau natalitate mare.

E adevărat că se fac multe greșeli și printre clericii ortodocși și printre cei catolici, dar nu văd ce treabă are asta cu faptul că punctăm și lucrurile forte la o cultură sau cult.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 15.03.2021 at 21:23:23.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 16.03.2021, 00:32:41
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moshu Vezi mesajul
Danion Vasile binecuvantari pe carti smintitoare si de calitate inferioara. Dai banu gros si pac! O primesti.
Eu l-am cam citit pe Danion și din cartea Nunții am dedus că a fost un tânăr sărac la început de drum, a crescut fără mamă, socrii îi zugrăveau în casă când el scria cartea, s-a căsătorit de tânăr și a făcut 3 copii, nu era bogat să dea bani.

Are o relatare în care spune că pe la începutul drumului în ortodoxie voia să plece din Biserică din lipsa ajutorului financiar într-un moment greu de cumpănă dar un preot duhovnic sfânt, Teofil Brașoveanu de la peștera Ialomicioarei prin rugăciunea lui l-a călit să treacă peste ispită și a avut descoperire de la Dumnezeu să-l sune când se frământa cu tema asta.

Deci de unde bani să dea contra binecuvântări ?

Cărțile alea smintitoare despre teme contemporane sunt exact cam în nota în care ceri tu și alții moderni discuții despre ispitele moderne, sunt făcute din întrebări care se repetau la conferință și din ce-l mai întreba lumea pe net.

Cu experiența acumulată sigur n-ar mai scrie cărțile așa, dar a și evoluat are cărți despre Sfinții Închisorilor, despre Sfântul Nectarie, Sfântul Vasile al Ostrogului tămăduitor de boli psihice, depinde ce cărți citești, are și cărți nesemnate cu numele lui cine știe cât a scris de fapt.

Despre altele precum IQ unei țări, normal că dintr-o țară din care tot iei, e greu să mai rămână, dar multe teste sunt făcute direcționat, gen la testele PISA dacă un copil nu știe să folosească calculatorul ia puncte minus, ce treabă are asta cu inteligența ?
Din cauza asta și africanii ies cotați pe la IQ 90, păi ei au o inteligență axată pe traiul zilnic nu pe filosofii, calcule, nu au device-uri mulți.

Sunt o grămadă de țărani în istoria României care nu aveau bani de carte, să facă mai mult decât un gimnaziu, dar nu erau proști, țara s-a clădit pe brațele lor.
În prezent unii tineri nici n-au răbdare să parcurgă toate întrebările la testele IQ și le dau la nimereală numai să termine, statistici de astea cu România IQ-95 nu reflectă nimic, că nu e un test standardizat,obligatoriu, accesibil și inteligibil care se face în toate mediile chiar și la ăi de n-au calculator și nu bagă literatură universală în clasa a V-a, a VI-a.

Normal că un tânăr care are Alpii prin preajmă o să știe mai bine geografie de la testele PISA că învață în țara lui încă din clasele primare, decât unul din România, că nu-l întreabă de munții Carpați acolo îl întreaba geografia lumii, istoria lumii chestii care nu se fac la clasa a IV-V-a.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 16.03.2021 at 14:36:58.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 25.03.2021, 06:08:00
moshu's Avatar
moshu moshu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2008
Locație: Tg-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 238
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru moshu
Implicit

@Iorest:
Citat:
Un preot care are...
Acelasi preot mananca ca tine, ragaie ca tine, trage parturi ca tine, face caca ca tine. Acelasi preot e om ca tine, are aceleasi oase ca tine, aceeasi piele ca tine, aceeasi inima ii bate, aceleasi mentalitati ca tine, pune si el botul la minciunile PSD si la conspiratia lui Soros ca tine etc. Acum daca vrei sa il consideri ca guru spiritual, ca obiect de veneratie, cum fac indienii, asta e treaba ta.

Citat:
Un mirean dacă nu a studiat temeinic e praf și la dogmatică și în toate domeniile și poate vorbi după capul lui [...] în care lucrează la o operă 2-3 oameni
Corect. Trebuie sa invatam. Daca doriti, putem face un grup organizat, cu teme impuse, data si ora anume, si sa discutam pe Zoom.
Citat:
poate adăuga la Învătătură
...si problema este?
Citat:
cum să nu fie comori unii duhovnici
Or fi.

Citat:
Tu știi câte mănăstiri a ctitorit
Nu.
Citat:
orice și la duhovnici se încearcă atragerea unora din Estul Europei spre America ca să se facă și acolo o spiritualitate înaltă, comunitătii și parohii puternice cum ti-ai dori și tu.
Tu nu stii cum functioneaza sistemul american-capitalist. Daca face bani, functioneaza si ne intereseaza. Daca nu face bani, nu. Nu se incearca nicio atragere a lor din Estul Europei din simplul motiv ca nu fac bani pe seama lor. Iti pot explica ceea ce ai interpretat tu gresit: romanii de acolo din State incearca sa aduca niste duhovnici, la discursuri, intalniri etc, dar nu toata lumea. Nu americanii. E ca aventura lui Salam: a fost chemat, a venit in turneu in SUA, vreo 2 saptamani, apoi cand sa iasa afara l-au oprit ca avea peste $100,000 in buzunar, gen. Dar, repet, sunt romanii, este la cererea romanilor. Eu vorbeam despre altceva: despre o carte (sau ceva) de prezentare, de actualizare etc, pentru toata lumea. Stai linistit, ca bisericile ce le vezi se golesc in 2-3 ani de oameni. Doar niste batrani si ceva tineret pe la picnicul anual mai merg si cam atat. Generatia intaia nici nu stiu de asa ceva si nu or sa mearga. De fapt, manelistii si duhovnicii sunt chemati doar de primii migranti; copiii lor nu or sa ii cheme.
Citat:
Iar oamenii din Grecia, România, etc nu-și cedează duhovnicii
Dar nu se duc ei, prima data, nu e vorba de a ceda, ca nu sunt bunuri de export. Duhovnicii de aici castiga destul, pentru ca romanasii vin cu portofelele incarcate din Spania si Italia.

Citat:
nu poate fi și duh excesiv materialist și spiritualitate mare în același timp, sunt lucruri antagonice.
Discutabil.

Citat:
eu m-am referit la Irlanda că a fost o tară considerată ultraconservatoare catolică
Eu m-am referit la Irlanda ca ori cu referendum si legi ori fara, e acelasi rezultat cand ai de-a face cu animale.
Citat:
l-am cam citit pe Danion
Ma refeream ca scriiturile lui Danion sunt de foarte, foarte proasta calitate si totusi a obtinut binecuvantarile. Daca nu ma insel, Evanghelia lui Iuda incepe cu "trebuie sa fii idiot sa crezi in Evanghelia lui Iuda" - o formulare ce atrage dupa ea automat aruncarea cartii la gunoi de catre orice om decent. Ma refeream ca nu binecuvantarea aia face cartea sa fie de calitate sau "sa aiba duh", sa ma exprim cum te exprimi tu. Ma refeream ca popii nostri sunt vanduti banului si ca nu este nimic ce nu poti sa cumperi de la ei, inclusiv binecuvantari pe carti. Ma refeream ca binecuvantarea aia e literalmente e cea mai mica piedica in excursia propusa de mine.
Citat:
dacă un copil nu știe să folosească calculatorul ia puncte minus, ce treabă are asta cu inteligenta
Pentru ca calculatoarele sunt atat de ubicue incat inseamna ca locuiesti intr-o grota daca nu stii cum sa folosesti unul.
Citat:
Din cauza asta și africanii ies cotași pe la IQ 90
Africanii ies cotati pe la 70 sau chiar mai putin, echivalentul unui om alb retardat. Nu au concepte de timp, spatiu, de lucruri abstracte ca "promisiune", moralitate, onoare, cuvinte ce definesc detalii sau lucruri de precizie. Cu acelasi cuvant, in swahili, denumesc triunghi, patrat, pentagon, hexagon. In SUA ies undeva pe la 80 - ceea ce este adevarat, nutritia buna iti creste IQ-ul cu circa 10 puncte, iar cei din nord, care au sange de om alb in ei, undeva mai mult, pe la vreo 85-90. Dar raman totusi in spatele albilor cu mult, practic, au inteligenta unui copil de 14-15 ani. SUA are teste specifice pentru ei si a coborat baremul de "retardare" tocmai pentru ei.
Citat:
care nu aveau bani de carte,
Si nu aveau bani de carte pentru ca? Tocmai...
Citat:
Tara s-a clădit pe bratele lor.
Care tara si ce constructii? Te referi la cartierele Residence?
Citat:
statistici de astea cu România IQ-95 nu reflectă nimic, că nu e un test standardizat,obligatoriu, accesibil și inteligibil care se face în toate mediile
IQ - 90, nu 95. Reflecta foarte multe. Testul este standardizat, accesibil si inteligibil. Si se face in domeniul de logica-matematica, care este corelat cu succesul financiar / bunastarea unui individ sau a unei tari.

Citat:
Normal că un tânăr care are Alpii prin preajmă o să știe mai bine geografie de la testele PISAM
Testele PISA nu sunt specifice. Nu se intreaba de Alpi sau Carpati, se intreaba eventual ce este altitudinea sau cum ai masura un munte, nu unde sunt plasati muntii specifici.


@Demetrius:
Citat:
Normal e asa cum vrea Dumnezeu, nu cum fac cei mai multi;
Suprinzator asa cum fac cei mai multi cam asa ar vrea si Dumnezeu. E ca o regula naturala, de fapt, chiar este.
Citat:
pentru ca nu aduce un plus duhovnicesc fiindca in subconstientul tau opereaza cu prioritate acest dezinteres care cenzureaza tot dialogul tau.
Este pierdere de vreme sa facem micro-dezbatere si sa iti raspund la toate atacurile in mod separat. De exemplu, acum vorbim aiurea de ce inseamna normalitate si care e punctul tau si al meu de vedere in ce priveste insasi discutia asta. Or, tema discutiei este alta, si o pot repeta/rezuma aici: pe fondul noului val de oameni ce vor sa se aproprie de religie haidem sa ne aducem si noi aportul. Nu sunt dezinteresat, vreau doar sa fiu pragmatic. Tot ce am scris aici este inutil si efort pierdut, pentru ca este pe langa subiect.


Ok, are cineva chef sa se imbarce? Facem un grup pe discord, citim obligatoriu, discutam pe seama lor. Bineinteles ca eu o moderez, altfel o luati de-a berbeleacul, asa cum o luam acum.
__________________
Vine mosul pe carare, Cu cojocul in spinare.

http://www.youtube.com/watch?v=Q4027l_BsDE&NR=1 - it's supposed to be funny like me!

Last edited by moshu; 25.03.2021 at 06:24:22.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 25.03.2021, 07:18:53
moshu's Avatar
moshu moshu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2008
Locație: Tg-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 238
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru moshu
Implicit

Ok, am facut un canal de Discord daca vrea cineva sa sara in barca.



Invitatie aici: https://discord.gg/duH2uk68j9
Aplicatia se poate descarca aici: https://discord.com/

Am facut niste canale de text si de voce.
__________________
Vine mosul pe carare, Cu cojocul in spinare.

http://www.youtube.com/watch?v=Q4027l_BsDE&NR=1 - it's supposed to be funny like me!
Reply With Quote
  #40  
Vechi 25.03.2021, 13:41:06
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moshu Vezi mesajul
@Iorest:
Acelasi preot e om ca tine, are aceleasi oase ca tine, aceeasi piele ca tine, aceeasi inima ii bate, aceleasi mentalitati ca tine, pune si el botul la minciunile PSD si la conspiratia lui Soros ca tine etc. Acum daca vrei sa il consideri ca guru spiritual, ca obiect de veneratie, cum fac indienii, asta e treaba ta.
Eu ca mirean nu pot face ce face preotul în treburile înalte spiritual, nu pot lega și dezlega, nu-mi pot binecuvânta decât progeniturile, nu pot binecuvânta Aghiasma Mare, nu pot împărtăși, spovedi, nu pot hirotoni pe altul ca arhiereul.

De exemplu pe muntele Athos în prima săptămână din Postul mare se postește foarte aspru, se mănâncă o dată în zi, uscat, fără ulei, în rest privegheri istovitoare, post, metanii, munci fizice de 4 ore care deși pare puțin storc și mai mult omul după o noapte nedormită, câți dintre mireni mai fac asta ?

Mirenii nici n-ar fi în stare să reziste la o slujbă de 5-6 ore noaptea cu burta plină de mâncare și cafea, darămite subțiați de post aspru, i-ar lua durerile de tot felul și ar pleca,
Monahul stă cu durere pe loc acolo, îl dor herniile, spatele, ligamentele, îl arde stomacul de la post, dar tot se strunește să-și îndumnezeiască mintea cu învățătura sfântă, să dea afară omul stricăcios ca să facă loc cuvintelor veșnice.

Monahul adevărat și preotul adevărat decolează, noi cam rămânem legați tot de pământ și burtă.

Iar la trupul unor sfinți trecuți în veșnicie se fac minuni, deci nu e o venerație, trupul îndumnezeit de nevoințe e reprezentarea fizică a Sfântului care se bucură în veșnicie de permanența Harului.

Citat:
În prealabil postat de moshu Vezi mesajul
Corect. Trebuie sa invatam. Daca doriti, putem face un grup organizat, cu teme impuse, data si ora anume, si sa discutam pe Zoom.
Dacă ar face cineva rost de un curs la dogmatică, care explică pe îndelete de la nivel începător s-ar putea parcurge, scrisă de un pedagog, altfel e foarte greu, dogmatica cred că e cea mai grea materie posibilă.

Citat:
În prealabil postat de moshu Vezi mesajul
...si problema este?
Ne este interzis să punem poveri mari peste oameni, să adăugăm la lege și la canoane, trebuie să ne întoarcem în timp și să vedem ce au scris alții și eventual să facem analogie.
E ca la Case Law, trebuie să studiezi dacă nu s-au mai dat decizii în spețe asemănătoare de pe la 1900 încoace, pentru că tu vii cu o tradiție în spate.

Despre farisei se spunea că pun poveri peste oameni pe care ei nu le mută, dar astfel îi stăpânesc pe oamenii de sub ei.

Citat:
În prealabil postat de moshu Vezi mesajul
Tu nu stii cum functioneaza sistemul american-capitalist. Daca face bani, functioneaza si ne intereseaza. Daca nu face bani, nu.
Ba știu cum funcționează, sistemul capitalist a produs oameni de plastic, femei de plastic cu sâni falși, bărbați de plastic injectați cu botox în frunte, oameni cu dinți falși de cal ca la americani, mâncare de plastic modificată genetic, oameni de paie care împrumută ideologia că nu vor să gândească.

Sunt corporații care încetinesc ritmul biologic al femeii, li se spune să nu nască acum să-și cliogeneze material reproductiv pentru mai târziu, doar ca să muncească pentru firmă.

Când tot ce-ți proiectează societatea e falsitate, de unde să mai găsești, autentic, profunzime, valori ?


Citat:
În prealabil postat de moshu Vezi mesajul
Nu se incearca nicio atragere a lor din Estul Europei din simplul motiv ca nu fac bani pe seama lor. Iti pot explica ceea ce ai interpretat tu gresit: romanii de acolo din State incearca sa aduca niste duhovnici, la discursuri, intalniri etc, dar nu toata lumea. Nu americanii. E ca aventura lui Salam: a fost chemat, a venit in turneu in SUA, vreo 2 saptamani, apoi cand sa iasa afara l-au oprit ca avea peste $100,000 in buzunar, gen. Dar, repet, sunt romanii, este la cererea romanilor.
Se încearcă atragerea unor mari duhovnici, oameni care să fie - file din Pateric pe care ortodocșii diasporeni fie că sunt greci, ruși, georgieni, români, sârbi, macedonieni, să-i aibă la botul calului, ei să nu se smerească și să nu facă nimic din nevoințele sfinte, doar să dea banul o dată pe săptămână la Biserică și să aibă atmosferă religioasă, credinicioși în Biserică ca în țara de baștină și să nici nu simtă că sunt în străinătate, după slujbă să găsească mușterii de barbeque/ grătargii.

Statul american vrea să aibă oameni de excelență în toate domeniile ca să se trufească că sunt casă pentru toate religiile lumii (o țară a tuturor posibilităților), că au cei mai învățați oameni, ca au și vârfuri spirituale, americanii nu domină numai prin finanțe, ca orice stat puternic, vor să fie vârful și prin cultură, tehnică, sport, religiozitate de la hindusă la creștină.

În același timp statul își ia și măsuri de prevedere să aibă niște spitale duhovnicești - biserici și mănăstiri unde o parte din cetățeni să se poată forma puternic spiritual, moral și sănătos ca să lase mai departe și niște cetățeni sănătoși, cu cât are un om mai puține vicii cu atât e mai sănătos biologic și mai util pe termen lung pentru stat, pe termen scurt e util unul care se sparge în adicții și poate fi taxat pe țigări, băutură, consiliere etc.

Tu cum crezi că ar fi primit Gheron Efrem Filotheitul aprobări să construiască mănăstiri în deșertul Arizonei, cu arhitectură nouă pentru America, dacă statul nu știa de el ?

Ți se aprobă urbanistic să faci după capul tău ce construcții vrei într-o țară civilizată,să vii cu o arhitectură nouă pentru acea zonă, dacă nu-i convingi pe cei de sus ?

În Arizona nu aveau nici măcar descoperită apă acolo unde e mănăstirea, era deșert plat, nu era oaza aia mirobolantă, prin rugăciunea starețului au dat de apă, specialiștii erau sceptici că o să găsească apă.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 25.03.2021 at 15:52:52.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare