Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.09.2010, 09:40:10
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit curs despre 'temelia credintei crestine'

As vrea sa intreb profesorii de religie de aici daca au un astfel de curs cand incep cu o clasa, si ce anume contine.

Nu stiu daca este acelasi lucru in Romania, pentru ca aici in Belgia avem adeseori elevi care nu au mai avut religie ortodoxa, sau nu au avut deloc un asemenea curs, sau elevi noi pe care ii iei la mijlocul parcursului scolar. Si mi se pare un mod foarte potrivit de a incepe cursul: de a vedea care este de fapt soclul, baza credintei crestine, pe care ar trebui sa se bazeze tot restul. Fara complicatii prea mari. Ceva ce vor retine toata viata, mai ales daca lectia este repetata de cateva ori.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.09.2010, 11:47:32
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Mira-m-as sa raspunda cineva la apelul tau. Dar, Doamne ajuta gandului bun!
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.09.2010, 12:05:11
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Fani, manualele noastre de religie au fost facute in graba. Probabil au fost presati de cei de la Ministerul Educatiei ca religia sa devina disciplina. Si cum nu putea fi fara manual, le-au facut rapid. Eu nu mai predau de ceva vreme, dar nu-mi placeau deloc. Erau potrivite ca sa-l indepartezei pe copil de Dumnezeu. Pura teorie. Asa ca nu le-as recomanda.

Eu nu am inceput niciodata, cat am predat, cu prima lectie din manual. Dumnezeu este pentru mine o fiinta pe care o iubesc si simt ca ma iubeste. Nici nu stii de unde sa incepi atunci cand vorbesti despre cel pe care il iubesti si care te iubeste. Si am constat ca nu e important de unde incepi, important e sa le impartasesti ceva viu. Eu asta ti-as recomanda - sa lasi deoparte orice curs si sa le graiesti despre ce este viu. Vei vedea ca in timp vor veni la tine ca la un izvor, nu ca la o apa statuta.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.09.2010, 12:34:55
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit nu vei intra in imparatia in care nu ai trait pe pamant

in aceste timpuri, cand nu prea mai avem ajutor din afara, ci pretutindeni ne izbim numai de sminteli, care mai de care mai mari (si asta chiar si in cadrul Bisericii) se mantuieste numai acela care este foarte hotarat, care vrea cu adevarat, din tot sufletul sa duca aceaasta “lupta buna“. Se mantuiesc numai aceia care lupta din rasputeri “contra curentului” si nu se lasa cu niciun chip “dusi de val”, in timp ce “caldiceii”, cei care nu duc o lupta constienta si angajata, ci sunt crestini mai mult “din inertie” repede sunt inghititi de valurile lumii si, chiar daca nu-si dau seama, ajung sa moara sufleteste, furati de un duh sau de altul, spre care au fost inclinati mai mult.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.09.2010, 18:27:53
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Fani, manualele noastre de religie au fost facute in graba. Probabil au fost presati de cei de la Ministerul Educatiei ca religia sa devina disciplina. Si cum nu putea fi fara manual, le-au facut rapid. Eu nu mai predau de ceva vreme, dar nu-mi placeau deloc. Erau potrivite ca sa-l indepartezei pe copil de Dumnezeu. Pura teorie. Asa ca nu le-as recomanda.

Eu nu am inceput niciodata, cat am predat, cu prima lectie din manual. Dumnezeu este pentru mine o fiinta pe care o iubesc si simt ca ma iubeste. Nici nu stii de unde sa incepi atunci cand vorbesti despre cel pe care il iubesti si care te iubeste. Si am constat ca nu e important de unde incepi, important e sa le impartasesti ceva viu. Eu asta ti-as recomanda - sa lasi deoparte orice curs si sa le graiesti despre ce este viu. Vei vedea ca in timp vor veni la tine ca la un izvor, nu ca la o apa statuta.
Multumesc mult pentru cuvintele tale profunde.
Asa este, sigur, pana la urma.
Din fericire noi nu avem manuale, suntem foarte liberi si in programa. Ramane loc pentru ce este esential.
O intrebare: in Romania chiar esti obligat sa predai dupa manual? Daca nu o faci, ce se intampla? Unii mi-au spus ca nu faceau nimic la religie, altii ca aveau dezbateri interesante. Banuiesc deci ca nu toti folosesc manualul, deci poate cineva are si lectii in genul celor de care scriam.
Tu cum incepeai lectia, deci?
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.09.2010, 21:33:20
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Multumesc mult pentru cuvintele tale profunde.
Asa este, sigur, pana la urma.
Din fericire noi nu avem manuale, suntem foarte liberi si in programa. Ramane loc pentru ce este esential.
O intrebare: in Romania chiar esti obligat sa predai dupa manual? Daca nu o faci, ce se intampla? Unii mi-au spus ca nu faceau nimic la religie, altii ca aveau dezbateri interesante. Banuiesc deci ca nu toti folosesc manualul, deci poate cineva are si lectii in genul celor de care scriam.
Tu cum incepeai lectia, deci?
Din cate stiu, de capatai este programa scolara. Materialele pot fi si altele in afara de manual.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.09.2010, 23:17:14
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Eu am predat la o scoala internationala unde din sute de copii vreo 20 erau crestini ortodocsi si catolici...in rest erau din toate religiile: musulmani, budisti, hindusi...etc...sau nimic.

Pentru ca in astfel de situatii este imposibil sa respecti o programa scolara, eu incepeam cu intrebarile sa vad care este nivelul lor religios si ce stiau despre religia lor si apoi despre religia crestina...abia apoi incepeam eu sa vorbesc despre Biserica, Sf. Cruce, Sf. Scriptura si apoi incepeam cu istoria VT ca sa ii fac sa inteleaga cine este Hristos...si apoi treceam la NT: viata si invatatura Mantuitorului iar in masura in care mai aveam timp in anul scolar le vorbeam despre anumiti sfinti, despre icoane, rugaciune...etc.

Important este mai intai sa le cunosti nivelul lor si apoi sa le vorbesti iar relatarile tale sa nu fie neargumentate sau puse in comparatie cu alte religii...eu evitam sa ajung la comparatii pentru ca era riscant, eu incercam sa ii invat ca si cum era pentru cultura lor generala...ii faceam in asa fel incat ei sa alerge dupa mine ca sa afle mai multe, nu sa alerg eu dupa ei si sa le impun ca asa e bine ca spun eu si ca eu sunt ortodoxa.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.09.2010, 09:40:53
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
Eu am predat la o scoala internationala unde din sute de copii vreo 20 erau crestini ortodocsi si catolici...in rest erau din toate religiile: musulmani, budisti, hindusi...etc...sau nimic.

Pentru ca in astfel de situatii este imposibil sa respecti o programa scolara, eu incepeam cu intrebarile sa vad care este nivelul lor religios si ce stiau despre religia lor si apoi despre religia crestina...abia apoi incepeam eu sa vorbesc despre Biserica, Sf. Cruce, Sf. Scriptura si apoi incepeam cu istoria VT ca sa ii fac sa inteleaga cine este Hristos...si apoi treceam la NT: viata si invatatura Mantuitorului iar in masura in care mai aveam timp in anul scolar le vorbeam despre anumiti sfinti, despre icoane, rugaciune...etc.

Important este mai intai sa le cunosti nivelul lor si apoi sa le vorbesti iar relatarile tale sa nu fie neargumentate sau puse in comparatie cu alte religii...eu evitam sa ajung la comparatii pentru ca era riscant, eu incercam sa ii invat ca si cum era pentru cultura lor generala...ii faceam in asa fel incat ei sa alerge dupa mine ca sa afle mai multe, nu sa alerg eu dupa ei si sa le impun ca asa e bine ca spun eu si ca eu sunt ortodoxa.
Multumesc. Da, in general si eu fac cum spui tu aici.
Mai am si teme generale pentru cei mari: libertatea, Dumnezeu si raul din lume, suferinta si moartea, dragostea si casatoria etc.

In ultimele zile ma gandesc ca de fapt, acest forum nu ma ajuta sa predau religia, cum credeam. Pentru ca atunci cand predai religia adolescentilor esti confruntat cu viata cruda, asa cum este ea, omului din ziua de azi, care in majoritatea oamenilor are alte repere decat cele care vin direct din religie.
Noi aici vorbim despre lucruri ca: lungimea fustei, sapunuri parfumate (pacat sau nu), in ce zile ar trebui sa (nu) fie abstinenta conjugala, daca trebuie sa ne spalam sau nu, in ce zile de post fara ulei etc.. Chiar imi vine sa rad, dupa ce am avut cateva ore cu elevii... Vorba aia, tara arde si baba (nu) se piaptana (ca de, baba ascetica, orrrrtodoxa, probabil nu se piaptana, oricum isi pune patic pana peste ochi).
Ca unii teologi scolastici care discutau despre sexul ingerilor.
Si de asta am vrut sa deschid acest fir in care sa discutam despre lucruri cu adevarat esentiale, care se pot transmite, despre mesajul de baza al crestinismului.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)

Last edited by Fani71; 09.09.2010 at 09:48:32.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.09.2010, 10:19:12
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
As vrea sa intreb profesorii de religie de aici daca au un astfel de curs cand incep cu o clasa, si ce anume contine.

Nu stiu daca este acelasi lucru in Romania, pentru ca aici in Belgia avem adeseori elevi care nu au mai avut religie ortodoxa, sau nu au avut deloc un asemenea curs, sau elevi noi pe care ii iei la mijlocul parcursului scolar. Si mi se pare un mod foarte potrivit de a incepe cursul: de a vedea care este de fapt soclul, baza credintei crestine, pe care ar trebui sa se bazeze tot restul. Fara complicatii prea mari. Ceva ce vor retine toata viata, mai ales daca lectia este repetata de cateva ori.
Draga Fani71,
dupa umila mea parere, temelia credintei crestine este JERTFA.
Jertfa pentru celalalt. Si exemplul SUBLIM il avem in Iisus Hristos,
Fiul lui Dumnezeu, care s-a jertfit pentru noi. Eu pe acest lucru
as pune accent si tot pe el as construi toate lectiile. Tu nu poti
sa faci cateheza ortodoxa, stiu ca nu e permis, e doar curs de
religie, nu cateheza. Si atunci trebuie sa-i faci pe copii sa-L caute
ei pe Hristos, dar pentru asta ei trebuie sa stie de ce sa-L caute.
Intra in clasa si pune aceasta intrebare: cine si-ar da viata pentru
colegul sau de banca? Dar pentru prostul si repetentul clasei?
Cine intoarce si celalalt obraz atunci cand primeste o palma?
Cine il iarta pe cel care il scuipa, il batjocoreste si il chinuie?
Invata-i sa fie generosi, altruisti, sa se respecte intre ei chiar
daca sunt de religii diferite, nationalitati diferite, nivele sociale
diferite, adica sa fie in primul rand OAMENI si abia mai apoi sa
devina crestini. Ei trebuie sa accepte niste valorile absolute si
sa se conduca dupa acele valori. Sa nu fie individualisti, egoisti,
egocentristi. Asta este boala modernitatii: egoismul si vedetismul.
Sa doreasca sa fie o comunitate cat mai unita, care se ajuta intre
ei si sa nu ajunga indiferenti si aroganti unii cu altii. Daca vei
reusi macar atat si tot ti-ai facut cu prisosinta datoria. Restul
trebuie sa vina de la ei, ei trebuie sa doreasca sa-L caute pe Hristos
si tot ei trebuie sa-L gaseasca.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 09.09.2010, 12:01:57
aureliapopescu aureliapopescu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.11.2005
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 104
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
As vrea sa intreb profesorii de religie de aici daca au un astfel de curs cand incep cu o clasa, si ce anume contine.

Nu stiu daca este acelasi lucru in Romania, pentru ca aici in Belgia avem adeseori elevi care nu au mai avut religie ortodoxa, sau nu au avut deloc un asemenea curs, sau elevi noi pe care ii iei la mijlocul parcursului scolar. Si mi se pare un mod foarte potrivit de a incepe cursul: de a vedea care este de fapt soclul, baza credintei crestine, pe care ar trebui sa se bazeze tot restul. Fara complicatii prea mari. Ceva ce vor retine toata viata, mai ales daca lectia este repetata de cateva ori.
O foarte buna carte pentru ceea ce vrei tu sa faci este cartea lui Razvan Bucuroiu " Cum sa-i invatam pe copii religia" aparuta la editura Anastasia.
Vasile Bancila "Initierea religioasa a copilului" editura Istros
Vasile Bancila " Duhul sarbatorii" editura Istros
Le poti comanda de pe internet. Daca te intereseaza vreuna din ele si nu poti intra in posesia ei/lor scrie-mi si vom gasi o solutie.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Filme Crestine adyy17 Generalitati 21 18.02.2024 19:30:16
Curs pictura icoane andrei_im Pictura si Sculptura Bisericeasca 29 02.07.2014 20:12:37
Anunt curs de pictura icoane pe lemn bizantinicons Stiri, actualitati, anunturi 4 19.11.2013 23:05:16
Curs de pictura - icoane andrei_im Pictura si Sculptura Bisericeasca 4 26.02.2010 14:09:02
Curs operare PC pentru persoanele cu handicap fizic(Iasi) E_my Stiri, actualitati, anunturi 0 18.02.2009 13:01:09