Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 30.11.2010, 14:07:55
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Din propria mea experienta de profesoara la tineri occidentali intre 18 si 22-23 de ani, eu fiind doar un picut mai in varsta, secretul este a te imbraca asa cum s-ar imbraca in mod ingrijit, dar normal, o persoana de varsta ta. La fel de ridicol precum este a purta haine ca si cum ai avea 20 de ani cand tu ai spre 40, este si a avea 24 de ani si sa te imbraci ca si cum te apropii de 40.
Asta i-as fi spus si eu tanarului de care vorbeam mai sus, daca observatia lui ar fi fost altceva decat o provocare: se astepta sa ma imbrac ca fetele de varsta lui? (adica, NB, mai toate se imbraca perfect la fel, in negru, alb si roz, cu pantalonbi mulati di zorzoane argintii)

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Si da, am observat ca ai mai mult respect daca hainele sunt perfect calcate, culorile bine alese, hainele nu sunt excentrice, un pic formale, dar dupa varsta ta. Prin respect inteleg ca studentii intreaba intrebari mai serioase, te trateaza ca pe cineva care chiar are ceva de spus, si in acelasi timp ca pe cineva cu care se poate discuta prieteneste.
Cred ca da, ai dreptate, la elevii mai normali (si am si destui din astia, nu vreau sa dau impresia ca am numai zurbagii).
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 30.11.2010, 14:46:30
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
De ce purtarea de pantaloni ar avea legatura cu lipsa de etica?

Profa de religie din clasa a 8-a purta pantaloni mulati (avea si picioarele lungi, adevarul e), sau fusta foarte scurta. Nu stiu ce a invatat ea la teologie, dar baietii din clasa numai dupa ea se uitau. Hmmmm.

Din propria mea experienta de profesoara la tineri occidentali intre 18 si 22-23 de ani, eu fiind doar un picut mai in varsta, secretul este a te imbraca asa cum s-ar imbraca in mod ingrijit, dar normal, o persoana de varsta ta. La fel de ridicol precum este a purta haine ca si cum ai avea 20 de ani cand tu ai spre 40, este si a avea 24 de ani si sa te imbraci ca si cum te apropii de 40. In Romania am observat ca femeile tinere, si in special profesoarele tinere, se imbraca super-provocator, in special dupa standarde occidentale. Altfel au impresia ca elevele lor se imbraca mai bine, si daca nu isi pun si ele o tona de machiaj pe fata, nu vor avea nici o prestanta in fata elevilor. Nu stiu daca este adevarat sau nu. Cred ca nu.

Cat despre fusta...daca as fi mers sa predau in fusta cred ca as fi fost intrebata de nu stiu cate ori daca sarbatoresc ceva, sau care e ocazia. Mai bine nu. Cum spune si Fani, de mult nu mai sunt pantalonii ceva provocator.

Si da, am observat ca ai mai mult respect daca hainele sunt perfect calcate, culorile bine alese, hainele nu sunt excentrice, un pic formale, dar dupa varsta ta. Prin respect inteleg ca studentii intreaba intrebari mai serioase, te trateaza ca pe cineva care chiar are ceva de spus, si in acelasi timp ca pe cineva cu care se poate discuta prieteneste.
Poate nu am plasat corect fraza în contextul conținutului postării care făcea referire la purtarea pantalonilor.
Am avut totuși șansa de a face astfel de cursuri!
Nu e lipsă de etică a purta pantaloni,poate fi elegantă o ținută care include acest obiect vestimentar dar trebuie purtat când și unde trebuie.
Nici părul scurt nu este lipsit de eleganță dar ce poate fi mai frumos la o femeie ca părul lung...
Este adevărat că aparțin altei generații dar îmi place tot ce este frumos armonios autentic,de bun simț și de calitate.
A te îmbrăca adecvat profesie,vârstei,anotimpului,locului și mediului în care ești la un moment dat este o artă și un talent pe care unii îl au nativ,alții îl cultivă imitând sau fixându-și modele iar alții nu-l au oricât s-ar strădui!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 02.12.2010, 15:59:26
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cunosc o profesoara de religie despre care imi face placere sa vorbesc. Nu se machiaza si nu se rujeaza. Are parul de o lungime medie, prins discret la spate cu o clama. Poarta fusta peste genunchi, intotdeauna asortata cu o bluza sau cu un pulover, cu o croiala care-i subliniaza eleganta si feminitatea. Elevii, colegii si prietenii o pretuiesc atat pentru inteligenta, simtul umorului, sensibilitatea si harnicia ei cat si pentru modul cum reuseste sa imbine decenta cu eleganta.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 02.12.2010, 19:19:34
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Cunosc o profesoara de religie despre care imi face placere sa vorbesc. Nu se machiaza si nu se rujeaza. Are parul de o lungime medie, prins discret la spate cu o clama. Poarta fusta peste genunchi, intotdeauna asortata cu o bluza sau cu un pulover, cu o croiala care-i subliniaza eleganta si feminitatea. Elevii, colegii si prietenii o pretuiesc atat pentru inteligenta, simtul umorului, sensibilitatea si harnicia ei cat si pentru modul cum reuseste sa imbine decenta cu eleganta.
Sigur, dar asta nu inseamna ca o profesoara de religie cu parul scurt, machiata discret si imbracata in pantaloni nu intruneste "criteriile" pentru a fi pretuita pentru inteligenta, simt al umorului, sensibilitate, harnicie si pt. felul in care imbina decenta cu eleganta, nu-i asa?
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 02.12.2010, 21:57:33
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Sigur, dar asta nu inseamna ca o profesoara de religie cu parul scurt, machiata discret si imbracata in pantaloni nu intruneste "criteriile" pentru a fi pretuita pentru inteligenta, simt al umorului, sensibilitate, harnicie si pt. felul in care imbina decenta cu eleganta, nu-i asa?
Pentru purtarea pantalonilor in biserica si la serviciu, un calugar in varsta a refuzat sa ma mai spovedeasca, desi eu nu sunt profesoara de religie. Fireste ca m-am lecuit de atunci si nu mai vreau sa aud de pantaloni.

Bine e ca acela care vorbeste despre Dumnezeu sa aiba o tinuta interioara si exterioara placuta lui Dumnezeu.

Dumnezeu sa ne aiba in grija sa.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 02.12.2010, 22:52:15
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Pentru purtarea pantalonilor in biserica si la serviciu, un calugar in varsta a refuzat sa ma mai spovedeasca, desi eu nu sunt profesoara de religie. Fireste ca m-am lecuit de atunci si nu mai vreau sa aud de pantaloni.

Bine e ca acela care vorbeste despre Dumnezeu sa aiba o tinuta interioara si exterioara placuta lui Dumnezeu.

Dumnezeu sa ne aiba in grija sa.
Daca acel calugar asa a considerat, nu inseamna ca acesta este lucrul pe care trebuie sa-l faca toate femeile, si anume sa poarte fusta in toate imprejurarile.
Dumnezeu nu a spus nicaieri ca femeile care poarta pantaloni sunt neplacute Lui. Ba mai mult, Iisus Insusi nu purta pantaloni... desi era barbat.

Ganditi-va cum e sa ai sufletul mahnit si sa alergi la duhovnic sa te sfatuiasca iar el sa refuze sa te spovedeasca pentru ca porti pantaloni....?
Deja au ajuns unii sa se intrebe daca au voie sa intre in biserica in contextul in care au facut pacate (de parca Iisus ar fi venit pentru cei prea-cucernici!!), intr-atat i-au indepartat pe credinciosi unele cutume...
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 03.12.2010, 09:50:40
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Eu chiar nu inteleg care este problema unora cu pantalonii. As fi inteles, in anii de dupa razboi, cand abia incepuse moda asta pt femei. Sa zicem ca atunci asta le facea sa para ca barbatii. Dar acum?
Pantalonii nu sunt neaparat niste chestii sexy mulate. Pot fi foate decenti si pot corespunde pentru o femeie definitiei Antoniei, 'cu o croiala care-i subliniaza eleganta si feminitatea'.
De altfel, stiu din spusele barbatilor ca adesea li se pare mai atragatoare o femeie cu fusta. deci, pantalonii sunt mai modesti..
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 04.12.2010, 16:26:25
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Duhovnicii respecta niste canoane. Sunt unii mai directi si acest fapt nu trebuie sa ne supere ci sa ne indrepte, parerea mea.
Nu exista nici un canon care sa interzica purtarea pantalonilor de catre femei.
Exista, parca, unul care spune ca sa nu poarte femeia haine barbatesti si barbatul haine femeiesti.
Dar pantalonii nu mai sunt haine barbatesti de cateva decenii. Asta e chestia pe care n-au inteles-o unii.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 04.12.2010, 19:19:10
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Nu exista nici un canon care sa interzica purtarea pantalonilor de catre femei.
Exista, parca, unul care spune ca sa nu poarte femeia haine barbatesti si barbatul haine femeiesti.
Dar pantalonii nu mai sunt haine barbatesti de cateva decenii. Asta e chestia pe care n-au inteles-o unii.
Se pare ca nici tu...
Reply With Quote
  #20  
Vechi 04.12.2010, 20:30:24
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Se pare ca nici tu...
Ce nu am inteles?
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Slujirea profesorului de religie iosif Sectiune dedicata profesorilor de religie 33 30.01.2014 12:55:18
Responsabilitatea profesorului de religie I.Calin Sectiune dedicata profesorilor de religie 23 04.08.2012 15:42:35