Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 17.07.2013, 09:25:51
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anadumitru Vezi mesajul
Sunt ortodoxa si imi iubesc tara iar Mantuitorul este pentru mine modelul de viata, cel mai bun prieten cel mai bun sfetnic de taina. Dar sunt in acelasi timp practicant Reiki. Nu are nicio legatura Necuratul cu asta. Este o scoala spirituala la fel ca multe altele. Este eficienta si are multi adepti pentru ca este practica mai degraba decat teoretica. Maestrul meu imi vorbeste despre toleranta, despre faptul ca fiecare om este important si trebuie tratat cu respect; imi vorbeste despre cum sa nu caut barfa si valorile lumesti si sa ma uit in interior inainte de a acuza si judeca, inainte de a ma repezii sa trag concluzii. Imi vorbeste despre puterea credintei in Dumnezeu. Imi vorbeste despre cum sa vad partea pozitiva a experientelor mele dificile. Ma incurajeaza sa fiu sincera cu mine si perseverenta in tot ce fac. Imi vorbeste despre cum a trecut vremea schismelor si despre cum trebuie sa acceptam fiecare om asa cum este cu tot cu defectele si calitatile sale. Imi vorbeste despre cat este de important sa nu ranesc oamenii in jurul meu si despre cum sa imi sustin semenii, sa fiu generoasa si blanda, sa respect liberul arbitru al fiecaruia. Reikistii se roaga foarte mult si se roaga aceluiasi Dumnezeu. Nu este nimic diferit in esenta. Este o diferenta de limbaj si de practica as putea spune. Dupa initiere am vorbit cu duhovnicul meu despre asta, si am avut surpriza sa constat ca mai exista in Romania preoti cu mult har si multa deschidere. Nu m-a blamat nu m-a certat, am avut o discutie foarte interesanta. Este de asemenea adevarat ca exista foarte multi reikisti care confunda spiritualitatea cu puterea, banii si manipularea, dar este la fel de adevarat ca exista si preoti crestini care fac aceste lucruri. Fiecare padure are uscaturile ei, pana la urma. Ce am constatat eu de cand mi-am facut initiarea au fost urmatoarele lucruri: o viata mai sanatoasa, mai echilibrata, am devenit mai intelegatoare, mai obiectiva cu mine insami, mai putin macinata de probleme marunte, mai putin egoista, mai angajata social, am inceput sa ma rog mai mult nu doar pentru mine, cum o faceam inainte de initiere, ci si pentru altii!! pe scurt am evoluat.
D-voastra vorbind despre Reiki si despre principiile sanatoase promovate de discipolul d-voastra de reiki imi amintiti de fariseii care avea legea dar pt ca nu aveau iubire se rataceau.
Iubirea nu poate veni decat de la Hristos cum spune si sf.apostol Pavel si nu prin lege.
Numai o viata traita intru Hristos , care ne-a lasat sfintele Taine ne poate ajuta sa fim cum spune disipolul d-voastra ,altfel la o ispita puteti foarte usor sa cadeti ,sa va manifestati contrar celor spuse.
Am asistat si eu fara sa vreau la o sedinta reiki ,o prietena care isi rupsese piciorul a fost vizitata de doua practicante reiki.
Mi-a venit sa rad cand am vazut cum isi roteau mainile in jurul ei ,erau de-a dreptul caraghioase.
Un acatist sau Paraclis catre Maica Domnului cred ca ar fi vindecat-o de 10 ori mai repede decat aceste practici aducand mai degraba cu o gimnastica a mainilor.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 17.07.2013, 09:32:27
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anadumitru Vezi mesajul
Este de asemenea adevarat ca exista foarte multi reikisti care confunda spiritualitatea cu puterea, banii si manipularea, dar este la fel de adevarat ca exista si preoti crestini care fac aceste lucruri. Fiecare padure are uscaturile ei, pana la urma. Ce am constatat eu de cand mi-am facut initiarea au fost urmatoarele lucruri: o viata mai sanatoasa, mai echilibrata, am devenit mai intelegatoare, mai obiectiva cu mine insami, mai putin macinata de probleme marunte, mai putin egoista, mai angajata social, am inceput sa ma rog mai mult nu doar pentru mine, cum o faceam inainte de initiere, ci si pentru altii!! pe scurt am evoluat.
Credinta in Dumnezeu trebuie sa o avem indiferent daca mai exista si preoti nevrednici.
Preotii ,indiferent cum sunt in viata particulara au harul sf.Duh ,e ca si cum ai scoate apa din o fantana cu o galeata mai putin frumoasa sau chiar ruginita ,dar apa e la fel de buna ,am citit ceva asemanator in Pateric.
Nu vad de ce comparati preotii ,care sunt trimisii lui Hristos pe acest pamant pt omenire cu maestrii reiki.

Last edited by anita; 17.07.2013 at 09:37:36.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 17.07.2013, 10:42:28
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nicu5166 Vezi mesajul
Fratilor , cred ca in calitatea mea de fost practicant al unei astfel de practici DIAVOLESTI ajuns pana la gradul 3+ (urma gradul de maestru ),sant indreptatit sa va atrag atentia ca reiki ,prananadi,yoga si alte astfel de practici sant VRAJITORII orientale si INCHINRE la idoli !!!
Aceia dintre voi care doriti sa va ocupati cu asa ceva trebuie sa intelegeti ca nu veti mai avea nimic in comun cu Ortodoxia si cu crestinismul !...,,nu poti sluji la doi domni "...!!!
De asemenea trebuie sa stiti ca drumul de intoarcere e foarte greu si presupune Sfanta Impartasanie , post si rugaciune !!!
Doamne ajuta !...si sper sa va fie de folos experienta mea !!!
Nu ne dai mai multe detalii?
Cum ai inteles ca este o "practica diavoleasca"?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 17.07.2013, 23:00:49
hiram22 hiram22 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.07.2013
Mesaje: 5
Implicit reiki

Puteti detalia aceasta experienta gresita din tinerete? Un om apropiat mie a fost initiat in reiki de "marele maestru " Argesanu in gr. I, apoi a fost indreptat catre o alta maestra care l-a urcat direct in gr. 3. De asemenea, aceasta maestra a spus ca il va lua pe acest om sa vindece alaturi de ea.
Caut niste raspunsuri pt ca acest om trece prin niste schimbari comportamentale incredibile, in sensul rau ma refer. Un prieten de-al meu, scriitor, profesor de lb romana si filosof mi-a spus ca e foarte greu ca o persoana sa isi schimbe comportamentul dupa o anumita varsta.
Nu a zis ca este imposibil, dar banuiesc ca nu te poate schimba orice.
Am inceput sa ma documentez teimeinic despre acest reiki, momentan sunt inca in cautarea unor raspunsuri, de aceea pun aceste intrebari.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 17.07.2013, 23:03:49
hiram22 hiram22 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.07.2013
Mesaje: 5
Implicit reiki

Plus ca eu cred ca daca esti bun in ceva, ai har pt a face bine, tu esti cel cautat.
Nu cauti tu pe altii...
Mie mi se pare dubioasa toata treaba asta, mai ales ca este si un preot implicat. Si multi preoti nu sunt tocmai ce ar trebui sa fie. Nu generalizez, dar cunosc cateva cazuri.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 05.11.2015, 16:48:52
tphase tphase is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.11.2015
Mesaje: 12
Implicit

bad post....

Last edited by tphase; 16.11.2015 at 10:26:06.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Acupunctura, Hipnoza, Reiki, Radiestezia reprezinta vrajitorie sau nu? mihaisepo Vrajitoria 58 06.11.2018 01:27:29
Reiki si tentatii oana Re Alte Religii 157 02.09.2017 16:59:59
reiki eulaura Generalitati 138 05.11.2015 16:46:54