Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.06.2011, 22:17:04
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Religia pentru prescolari

Bună! Eu sunt educatoare la o grădiniță de stat în Cluj-Napoca, iar din toamnă, la opționalul educatoarei vreau să fac (cu acordul părinților) religie. Poate cineva să îmi recomande cărți cu povești religioase pentru copii și, dacă există, o metodică de predare a religiei la copii mici? Și desene animate sau orice m-ar ajuta cu copiii preșcolari.
Eu am doi copilași, dar de educația religioasă s-au ocupat bunicii până acum, iar eu doar le-am răspuns la întrebări, că deh, sunt curioși, ca toți copiii.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.06.2011, 22:34:02
gdf-fdc's Avatar
gdf-fdc gdf-fdc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2011
Locație: Unde nu exista ortodoxie acolo nu este mantuire
Religia: Ortodox
Mesaje: 269
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lilith23 Vezi mesajul
Bună! Eu sunt educatoare la o grădiniță de stat în Cluj-Napoca, iar din toamnă, la opționalul educatoarei vreau să fac (cu acordul părinților) religie. Poate cineva să îmi recomande cărți cu povești religioase pentru copii și, dacă există, o metodică de predare a religiei la copii mici? Și desene animate sau orice m-ar ajuta cu copiii preșcolari.
Eu am doi copilași, dar de educația religioasă s-au ocupat bunicii până acum, iar eu doar le-am răspuns la întrebări, că deh, sunt curioși, ca toți copiii.
daca vei preda sa predai in duh ortodox
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.06.2011, 22:47:17
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gdf-fdc Vezi mesajul
daca vei preda sa predai in duh ortodox
Dacă voi preda, îi voi învăța pe copii despre Dumnezeu, despre Iisus (viața și faptele lui), despre iubirea de semeni și despre bunătate, nu despre cum s-au divizat oamenii în religii și secte și cum se ceartă între ei pentru "adevăr", pe care toți au impresia că îl dețin. :)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.06.2011, 23:01:09
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Eu nu sunt pedagog de profesie, dar pot sa-ti spun ca al meu a receptat f bine cartea "Micul Pateric" de Savatie Bastovoi (f bun pt ilustrarea unora dintre virtutile crestine).

In ce priveste desenele animate, eu gasesc foarte bune productiile Big Idea.
Desenele se numesc Veggie Tales, au ca personaje legume si fiecare episod este centrat pe o tema (ajutarea aproapelui, despre iertare, despre efectele minciunii, lucrurile nu te fac fericit etc..). Copiii mei prefera episoadele "Where's God When I'm scared?" (despre teama) si "Madame Blueberry" (despre lucrurile care nu te fac fericit). Nu sunt ilustrari directe ale Bibliei si nici nu apare Iisus Hristos ca personaj (ar fi hulitor, cred ca ei tot asta au in minte). Dar au un film despre Iona, altul despre cei trei tineri din Babilon etc..
Marea problema este ca nu exista traduse in romana, cineva trebuie sa traduca celor mici.
Un exemplu de pe youtube - povestea lui Iona. (sper ca e intreg ca nu l-am verificat pana la final).

Acum nu stiu cat vrei sa asimileze un copil de gradinita. Eu de la ai mei am doar pretentia sa stie doar ceea ce este cuprins in Crez + despre Taine (ce este Sf. Impartasanie, spovedania, botezul ortodox, preotia etc). Atat!
Ocazional ii mai citesc din Biblia copiilor, dar fara interpretare (=talcuirea pe care o gasim in traditia bisericii ortodoxe), nu cred ca ajuta mult.
Si cel mai mult invata copilul nu din carti, ci din participare la Sf. Liturghie, obisnuinta de a se ruga, obisnuinta de a-I multumi lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.06.2011, 23:22:15
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lilith23 Vezi mesajul
din toamnă, la opționalul educatoarei vreau să fac (cu acordul părinților) religie.
Mă iertați, nu vă întreb din răutate, ci din curiozitate: nu este ciudat ca o persoană care se declară agnostică să predea religie ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.06.2011, 23:30:35
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Mă iertați, nu vă întreb din răutate, ci din curiozitate: nu este ciudat ca o persoană care se declară agnostică să predea religie ?
:)
Si eu eram necredincioasa cand am inceput sa duc primul copil la biserica.
Ma gandeam ca indiferent de convingerile mele, nu trebuie sa-i inchid lui o usa.
Si mai stiu atei care-si duc copiii la biserica.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 01.06.2011, 23:37:24
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lilith23 Vezi mesajul
Bună! Eu sunt educatoare la o grădiniță de stat în Cluj-Napoca, iar din toamnă, la opționalul educatoarei vreau să fac (cu acordul părinților) religie. Poate cineva să îmi recomande cărți cu povești religioase pentru copii și, dacă există, o metodică de predare a religiei la copii mici? Și desene animate sau orice m-ar ajuta cu copiii preșcolari.
Eu am doi copilași, dar de educația religioasă s-au ocupat bunicii până acum, iar eu doar le-am răspuns la întrebări, că deh, sunt curioși, ca toți copiii.


Lilith, poate ai auzit de cartile pentru copii ale lui Leon Magdan. Intra pe site http://www.magdan.ro/magdan/carti-pt-cei-mici.htm si o sa gasesti foarte multe titluri de carti cu specific religios, in special povestioare si pilde cu talc, carticele de rugaciuni, carticele de colorat cu tematica religioasa, ghicitori crestine, poezii crestine pentru serbari, legende crestine, proverbe crestine, chiar si probleme de logica si perspicacitate cu tematica religioasa.

Tot pe site e si o sectiune de spectacole si evenimente, de unde fie te poti inspira pentru serbari de Craciun si Paste, fie poti solicita trupa lui Leon Magdan la gradinita voastra: Teatru interactiv, Teatru de umbre cu surprize, Teatru tematic -” Ce stim si ce nu stim despre Craciun”?, „Ce stim si ce nu stim despre Pasti?”

Iti dau cateva titluri:
Enciclopedia copiilor isteti –carte cu CD
RUGĂCIUNI PENTRU COPILAȘII BUNI
POVEȘTI CU HAR
PILDE ORTODOXE - carte de colorat
PILDE ORTODOXE ȘI POVESTIRI CU TÂLC
POEZII ORTODOXE
LEGENDE CREȘTINE
CE ÎNSEAMNĂ NUMELE MEU
CELE MAI FRUMOASE PROVERBE
JOCURI CREȘTINE
GHICITORI CREȘTINE
POVESTIRI CU SFINȚI
DICȚIONAR - LITERA A
PROBLEME ÎNDRĂZNEȚE
POVESTEA BUNICULUI MEU
CEI TREI COPACI
POVESTEA CELUI MAI BUN BACI
POVESTE PENTRU TOȚI COPIII
POVESTEA TIMPULUI
POVESTEA CELUI MAI BUN ȘI MAI RĂU LUCRU
40 GHICITORI CREȘTINE
LEGENDA CELOR MAI FRUMOASE DARURI
CELE PATRU LUMÂNĂRI
POVESTEA CELUI MAI OCUPAT OM
CĂRTICICA DE RUGĂCIUNI
LUMEA CREDINȚEI PENTRU COPII
PROBLEME CREȘTINE DE LOGICĂ ȘI PERSPICACITATE
ÎNȚELEPCIUNEA SUFLETULUI - Almanah
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.06.2011, 00:08:42
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Mă iertați, nu vă întreb din răutate, ci din curiozitate: nu este ciudat ca o persoană care se declară agnostică să predea religie ?

Nu mi se pare ciudat. Eu am (ne)credința mea, nu înseamnă că vreau ca alții să o împărtășească. Mai ales copiii. Eu am crescut cu credință, mergeam la biserică, aveam cărți de rugăciuni și Biblia pentru copii. Mă rugam înainte de masă, dimineața, înainte de culcare. Și cred sincer că fără credință, în acei ani fragili ai vieții mele, nu aș fi ajuns omul care sunt azi.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.06.2011, 00:09:31
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Vă mulțumesc mult, Anna și Delia! Răspunsurile voastre îmi sunt de un real folos. O seară minunată!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 02.06.2011, 00:10:00
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

1.Chiar pe crestin ortodox este o sectiune speciala pentru copii si gasesti acolo multe resurse: http://www.crestinortodox.ro/credint...ovestiri-talc/

2. Filocalia pentru copii, Editura Cristimpuri - http://www.librariasophia.ro/carti-F...n-so-5613.html

3.Carti si jocuri biblice: Puzzle-uri cu tematica religioasa (arca lui Noe, In drum spre Egipt, Trecerea Marii Rosii), flanelografe, Biblia in flanel, rebusuri si integrame crestine, jocuri ''Identio'' de memorat versete biblice, jocuri – Alfabet -Arca lui Noe, jocuri si scenete tematice pt. teatrul de papusi cu Nunta fiului de imparat, Profetul Iona, teatru magnetic cu teme biblice- http://bebedream.ro/index.php?main_p...roducts_id=258

4. Corabia fantastica a lui Noe o Carte-joc http://www.librariasophia.ro/carti-C...--so-4123.html

5.Carte de colorat si de lipit stickere pt. copii 5-8 ani - "Drumul spre inviere", Editura Sf. Mina, Autor Camelia Muha.

6. Jocuri cu tematica crestina pe calculator in limba engleza (puzzle, de colorat imagini din Biblie, labirint- Gaseste Tara Fagaduintei, un joc distractiv Corabia lui Noe cu toate animalele si altele : Saints Alive http://games.goarch.org/

Last edited by delia31; 02.06.2011 at 00:13:15.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tanar, supliciat pentru ca a renuntat la religia musulmana , si a devenit crestin nothing1000 Stiri, actualitati, anunturi 164 26.06.2012 06:51:02
Se foloseste religia ortodoxa de stiinta pentru promovarea binelui? AndyTh Teologie si Stiinta 9 26.03.2012 13:28:55
Religia ne-Ortodoxă a lui O. T. doctor_faustus Alte Religii 39 12.12.2010 11:59:23
Religia New-Age doctor_faustus Alte Religii 0 31.10.2010 10:43:02
Romanii doresc puscarie pentru cei ce critica religia crestin ortodoxa hmiron Generalitati 35 07.04.2010 18:12:16