Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 09.07.2011, 22:45:15
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndreiM Vezi mesajul
Pai mergi la un preot, spune-i ca vrei sa-ti fie duhovnic si ce vrei sa faci, si o sa te ajute cu siguranta! :)

Pai cum nu, ca e doar o formalitate, o hartoaga acolo, printre multe altele...
Tu, daca ai fi preot si ar veni la tine cineva pe care nu il cunosti si ti-ar spune ca are nevoie urgenta de o hartoaga sa dea la Teologie, ce ai face, ai sta cu el de vorba un timp mai indelungat, sa ii cunosti viata, motivele, starea sufleteasca sau i-ai servi o recomandare imediat, ca doar unul in plus sau in minus la Teologie ce mai conteaza?...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 10.07.2011, 00:24:16
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Pai cum nu, ca e doar o formalitate, o hartoaga acolo, printre multe altele...
Tu, daca ai fi preot si ar veni la tine cineva pe care nu il cunosti si ti-ar spune ca are nevoie urgenta de o hartoaga sa dea la Teologie, ce ai face, ai sta cu el de vorba un timp mai indelungat, sa ii cunosti viata, motivele, starea sufleteasca sau i-ai servi o recomandare imediat, ca doar unul in plus sau in minus la Teologie ce mai conteaza?...
Am sa dau curs in aceasta postare unei intrebari , si a atuitudinii sale in consecinta, sub forma unei noutati . Unei noutati atitudinale .
Asadar :
, am vazut aici pe forum ca marea majoritate a userilor, dar marea majoritate, pledeaza si promoveaza iubirea aproapelui si nejudecarea sa fara frontiere, fara rigori, fara nici o conditie .
Adica, in primul rind , se intelege deci ca nu avem voie sa judecam pe nimeni din lumea noastra si mai mult decit atit, suntem obligati sa il iubim neconditionat , fara retineri, fara restrictii, fara conditii apriori puse, fara nimic, nimic pe aproapele !
Am sesizat insa ca pe forum mai exista prezenti si useri cu pareri, desi clar explicate, contrare dar care tocmai datorita acestora sunt amendati ca si ,proscrisi ai ortodoxiei" ... pareri putin diferite de primii .
Ei , in acest context , incerc sa sanctionez formularea ta sora si sa pun urmatoarea intrebare :

de ce ai formulat (de ce ai spus) ,,daca ai fi preot si ar veni la tine cineva pe care nu il cunosti ... " ?

Cum sa inteleg aceasta intrebare ? Adica trebuie sa il cunosti pe fratele tau mai inainte de orice ? La ce ne foloseste asta? Nu cumva trebuie ca mai intii noi sa il iubim si apoi sa il cunoastem, daca vrea si el ? Nu cumva ajutorarea unui frate nu are nici o legatura cu cunoasterea lui ? Hristos nu a inpus nici o data o asemenea conditie , noi de ce sa facem altfel ?

Mai apoi , pai un preot , daca mai este si ortodox pe deasupra , el nu trebuie sa fie un exemplu de iubire a aproapelui, de ajutorare a acestuia, de nejudecare a penitentului pt. alegerea facuta ?????
De ce pui asemenea conditii in relatiile dintre co-ortodocsi, ele nu exista scrise nicaieri, plus ca iubirea, iertarea si nejudecarea fratelui sunt virtuti care trebuiesc practicate si nu glume ???
Nu este corect sau folositor sa gindim si sa credem ca preotul ortodox trebuie sa fie primul care sa implineasca poruncile si sa il sprijine pe tinarul candidat si sa il intareasca in convingeri mai ales ca alegerea de a te face preot este una de cinste si cu mult folos ???

Eu am admirat intodeauna prietenia si iubirea fratilor aici pe forum , ma refer la bunaintelegere si socializare dintre ei , dar ma gindesc ca daca veti continua sa ginditi astfel veti risca sa deveniti nu o apreciata si o prietena ci o ... proscrisa, ca sa zic asa !

Va rog , incercati sa dati un raspuns ! Nu trebuie f. eleborat , cu justificarea patristica sau canonica a atitudinii pe care o aveti ci pur si simplu de ce credeti ca este potrivit sa procedam asa cum promovati !
Atitudinea mea nu este o stratagema ci pur si simplu vreau sa stiu de ce gindesti asa, ce motive ai ?
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #13  
Vechi 10.07.2011, 00:45:32
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Implicit

Cred ca dorinta de a studia Teologia trebuie sa inceapa cu dorinta de a avea un duhovnic caruia sa ii ceri binecuvantarea si bineinteles cu dorinta de a.i cere sfatul Lui Dumnezeu.El iti poate spune in feluri tainice daca iti este de folos ceea ce ti.ai propus sau nu.Sper ca decizia ta nu este pripita pt ca deciziile luate in graba nu sunt intotdeauna ganduri bune.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 10.07.2011, 01:03:13
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Intrebare: de ce Teologia ar trebui sa fie doar pentru unele persoane si nu pentru toti credinciosii din moment ce toti suntem chemati la sfintenie si mantuire?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 10.07.2011, 01:07:32
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Intrebare: de ce Teologia ar trebui sa fie doar pentru unele persoane si nu pentru toti credinciosii din moment ce toti suntem chemati la sfintenie si mantuire?
Da, dar nu neaparat toti ne mantuim prin studiul teologiei.Pentru ca nu toti avem sufletul plamadit la fel.Unii sunt mai puternici altii se smintesc mai usor.Stiti ca toate ne sunt ingaduite,dar nu toate de folos.Cum femeia prin nastere de prunci se mantuieste nu inseamna ca cine nu face copii ca nu poate ,ca nu face pur si simplu deoarece nu zamisleste sau ca nu a ales aceasta cale nu se mantuieste.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 10.07.2011, 01:18:17
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul

Va rog , incercati sa dati un raspuns ! Nu trebuie f. eleborat , cu justificarea patristica sau canonica a atitudinii pe care o aveti ci pur si simplu de ce credeti ca este potrivit sa procedam asa cum promovati !
Atitudinea mea nu este o stratagema ci pur si simplu vreau sa stiu de ce gindesti asa, ce motive ai ?

Nu inteleg de ce v-ati ostenit sa scrieti un mesaj atat de lung. Eu, in principiu, sunt un om foarte tolerant, dar anumite situatii mi se par intolerabile, mai ales cand cer un anumit grad de seriozitate. Inscrierea la o facultate (oricare ar fi ea, dar mai ales cand este una care nu reclama doar cunostinte teoretice si practice, dar si foarte multa vocatie) este un lucru serios, ca doar fierbe tara ca avem atatia oameni care studiaza doar pentru a avea o diploma in buzunar.

Eu nu cunosc fata (e o fata, deci nu se face preot,caci atunci ar fi extrem de grav!), nu stiu ce motive are etc, nu ma indoiesc ca are cele mai bune intentii si mi-as dori sa fie un om apt din toate punctele de vedere pentru a face Teologie, daaaar m-a frapat, pe de o parte, faptul ca nu stie de unde sa se informeze in ceea ce priveste admiterea la facultate, si, pe de alta parte, ca nu are duhovnic, vrand sa dea taman la Teologie! Si cel mai mult m-a iritat ca acest lucru este vazut ca o formalitate - ai duhovnic, ai hartoaga (sunt satula pana peste cap de hartoage si birocratie, stiu cum se obtine o recomandare si cat de mult conteaza, in anumite cazuri), nu ai duhovnic, nu ai hartoaga, nu poti fi admis.

Foarte bine a facut AndreiM ca a indemnat-o spre un duhovnic, dar foarte rau ca a indemnat-o cu scopul de a obtine o recomandare si i-a mai si inculcat ideea ca aceasta trebuie sa se obtina facil, fara batai de cap... M-as fi bucurat daca i-ar fi spus care e semnificatia reala a duhovnicului, a spovedaniei, in afara faptului de a asigura un act care se depune la dosar. Mie personal, faptul in sine de a da la Teologie nu mi se pare neaparat laudativ, ci implicator de maaari riscuri si responsabilitati, avand in vedere ca vei lucra cu sufletele oamenilor. Or, o alegere gresita sau pripita, luata fara sfatuire (cea a duhovnicului, desigur) dauneaza atat persoanei respective, cat si celor din jur. Am vazut multi improvizati care au terminat facultatea asta si care, mai rau, sminteau oamenii, doar pentru ca nu a indraznit sa le spuna nimeni cand a trebuit ca nu merge si asa.

Si apoi, nu e etic, nu e deontologic, sa dai o adeverinta sau un accept formal, atunci cand esti intr-o situatie decizionala sau de arbitraj, ca nu semnezi "ca primarul", pentru ca se cheama ca nu iti faci datoria la locul de munca. Eu una, daca as fi pusa intr-un asemenea context, nu mi-as pune semnatura, daca nu as sti despre ce este vorba. Uitati, eu coordonez acum publicarea unor articole care se vor a fi stiintifice, si primesc de la o colega o lucrare cu niste fragmente copiate cuvant cu cuvant de pe Wikipedia romaneasca, fara a fi citata la surse. Asta se cheama plagiat. Eu, in calitate de coordonator, oricat de drag mi-ar fi de colega respectiva, am o oaresce responsabilitate profesionala si un cod deontologic, care nu imi permit sa imi dau acceptul pe un articol plagiat. Dar cum sunt om tolerant, ii spun respectivei cu delicatete: uite, ai niste pasaje necitate de pe Wikipedia, nu putem publica in forma asta, documenteaza-te din surse mai serioase, pe care sa le citezi, si refa lucrarea... si ce imi raspunde? Da, asa e, am copiat, scoate pasajele alea si publica articolul, daca vrei, daca nu, nu e cu suparare... Eu ce sa inteleg din asta?! Nici macar nu a catadicsit sa taie singura copy-paste-urile incriminatorii si sa imi redirectioneze lucrarea, de parca mi-ar fi facut mie o favoare ca imi trimite un articol. Daca accept un articol plagiat, nu imi fac datoria la locul de munca, incurajez furtul si nici nu ii fac ei nici un bine daca va avea in CV acel articol, ci, dimpotriva, o scutesc de dezonoarea de a fi publicat candva un articol plagiat, macar de nu s-ar prinde nimeni niciodata.

In concluzie, in toate trebuie o minima seriozitate si un minim respect fata de interlocutor, si eu una nu sunt adepta lucrurilor facute formal si de mantuiala, deoarece nu asa am fost educata si cred ca a venit vremea sa mai pun si in practica ce am invatat. Dar deja sunt offtopic de mult.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.

Last edited by glykys; 10.07.2011 at 01:22:40.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 10.07.2011, 23:38:40
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Arrow tot off topic

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
si ce imi raspunde? Da, asa e, am copiat, scoate pasajele alea si publica articolul, daca vrei, daca nu, nu e cu suparare... Eu ce sa inteleg din asta?!
Sper ca ai inteles ca nu trebuie sa incurajezi lenea si indolenta acelei persoane prin a-i reface tu lucrarea. Nu mai sta pe ganduri si arunc-o la cosul de gunoi. Iar pe respectiva pune-o pe check list, ca si colaborator indezirabil, daca se repeta abaterile.

PS: si eu am fost crescuta tot ca tine. :)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 11.07.2011, 00:04:31
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Sper ca ai inteles ca nu trebuie sa incurajezi lenea si indolenta acelei persoane prin a-i reface tu lucrarea. Nu mai sta pe ganduri si arunc-o la cosul de gunoi. Iar pe respectiva pune-o pe check list, ca si colaborator indezirabil, daca se repeta abaterile.

PS: si eu am fost crescuta tot ca tine. :)
Pai stai asa sora, unde ne grabim ?
Cine suntem noi sa judecam pe aproapele nostru ? Cu ce drept sa facem judecata cind Hristos spune contrarul ?
Iar inafara de asta nu se cade sa nu-l iubim pe aproapele nostru si sa nu-i aratam dragostea pe care i-o purtam... iubindu-l ca pe noi insine ?
Cum sa procedam astfel cu el ? Cine ne da dreptul sa facem asa ?
Nu este iubirea a mai mare dintre virtuti, si iertarea tot asa, mai inainte de corectitudine si de a nu incuraja nu stiu ce .... ?

Pai 2 ani am umplut forumul de l-am inrosit cu iubirea si nejudecarea aproapelui dar cind este sa facem , de facut , facem altceva ?
Ce invatatura este aceea cind din gura zicem ceva si din fapte facem altceva ? Cum se cheama ea, ia sa vedem ?!?!
Revenind la noi, nu ne spune Hristos ca omul se judeca dupa fapte si nu dupa vorbe ? ca din vorbe toti suntem ortodoxi putrezi de iubirea si iertarea aproapelui dar din fapte ... nici pe departe !!!!

Eu nu mai inteleg nimic (in realitate , este clar ce este de inteles !) din ambivalenta aceasta .
Chiar acum 2 luni am avut un alt exemplu, cu sora Marimira, care propovaduia iubirea si nejudecarea aproapelui de numa-numa . Era stindardul iubirii si nejudecarii pe forum pina ce a dat ispititorul cu ea de pamint si a casunat pe Traditie 1 pe threadul deschis chiar de tine cu ilustrate din frumoasa Romanie , si pt. ca nu i-a placut postarea lui ,,denigratoare " la adresa Romaniei la facut cu ou si cu otet uitind de mult trimbitata iubire si iertare .
Acum un nou caz !

Vorba lui Teo Trandafir : deci, ce sa intelegem noi de aici ?
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #19  
Vechi 11.07.2011, 00:17:28
ducesa ducesa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.10.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Implicit mda..

am facut rost intr-un final de recomandarea pr,dar nu datorita ajutorului dat de persoanele acestui forum :)..eu am venit pe un forum ortodox tocmai pentru ca eu credeam ca aici gasesc cele mai bune indemnuri,un gand bun,o vorba buna..nu a fost chiar asa cum ma asteptam,ce`i drept.dar nu ma plang.toti suntem buni la a judeca pe altul,nu?
multi m-au acuzat ca vezi dom`le nu am un duhovnic.de acord.dar nimeni nu a privit in profunzime din cei care au dat cu piatra..probabil nu s`au intrebat in niciun moment care ar fi cauza..asta este!
Dumnezeu sa va lumineze mintile !!!
p.s: zaharia,imi place cum comentezi tu intr-un mod obiectiv
p.p.s: am mai intrat ca vizitator pe acest forum inainte sa postez,deja stiu de cine sa ma feresc :))
Reply With Quote
  #20  
Vechi 11.07.2011, 00:25:11
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ducesa Vezi mesajul
am facut rost intr-un final de recomandarea pr,dar nu datorita ajutorului dat de persoanele acestui forum :)..eu am venit pe un forum ortodox tocmai pentru ca eu credeam ca aici gasesc cele mai bune indemnuri,un gand bun,o vorba buna..nu a fost chiar asa cum ma asteptam,ce`i drept.dar nu ma plang.toti suntem buni la a judeca pe altul,nu?
multi m-au acuzat ca vezi dom`le nu am un duhovnic.de acord.dar nimeni nu a privit in profunzime din cei care au dat cu piatra..probabil nu s`au intrebat in niciun moment care ar fi cauza..asta este!
Dumnezeu sa va lumineze mintile !!!
p.s: zaharia,imi place cum comentezi tu intr-un mod obiectiv
p.p.s: am mai intrat ca vizitator pe acest forum inainte sa postez,deja stiu de cine sa ma feresc :))
Ducesa, daca Dumnezeu a rinduit sa-ti implinesti nevoia , ramii sub aripa Lui ca tare bine este acolo !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
Răspunde