Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.10.2012, 16:39:42
mekahekaleka mekahekaleka is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.10.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 40
Implicit Intrebare despre Energii

Vad postari vechi in care diferiti oameni spun ca nu exista , ca sunt baliverne etc.
A existat acum aproximativ 70 de ani un om care putea sa omoare taurii cu mana goala chiar avea o denumire . a omorat aproximativ 50 de tauri fara ajutor cu mana goala . nu , nu este o inventie ! si mai sunt si astazi tot felu de "luptatori"[am pus in ghilimele ca nu stiu exact daca ii pot numi luptatori , dar mai degraba oameni care sustin ca prin meditatie au reusit sa sparga 10 caramizi deodata sau sa gaureasca cu o aruncatura de ac sticla(karate / calugari budisti) ] nu sunt inventii de pe internet sau alte prostii chiar am vazut asa ceva (in cazul karatelor)!
Imi puteti explica cum de putini oameni reusesc sa faca asa ceva , desi nu sunt culturisti , chiar au un fizic care sugereaza slabiciune !
Astept niste explicatii !
Multumesc !

Last edited by mekahekaleka; 26.10.2012 at 16:42:37.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.10.2012, 16:50:58
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Cunoastere & Antrenament :)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.10.2012, 16:55:54
mekahekaleka mekahekaleka is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.10.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 40
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Cunoastere & Antrenament :)
da , dar ei sustin ca reusesc asta prin folosirea energiilor qi/ chakre etc . si totusi pe forum vad oameni care spun baliverene dar exista dovezi vii ca putem sa ne depasim puterile fizice simple . sunt ortodox nu am nimic impotriva credintei DAR as vrea o explicatie pentru acestea . si sper ca nu o sa imi zica cineva ca e diavolu desi oamenii aia nici nu se gandesc la asa ceva
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.10.2012, 17:00:10
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mekahekaleka Vezi mesajul
da , dar ei sustin ca reusesc asta prin folosirea energiilor qi/ chakre etc . si totusi pe forum vad oameni care spun baliverene dar exista dovezi vii ca putem sa ne depasim puterile fizice simple . sunt ortodox nu am nimic impotriva credintei DAR as vrea o explicatie pentru acestea . si sper ca nu o sa imi zica cineva ca e diavolu desi oamenii aia nici nu se gandesc la asa ceva
Doar nu o sa zica la toata lumea cum reusesc :)

Pe Discovery era o emisiune in care explica cum e posibil lucrurile astea dpdv fizic.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.10.2012, 17:04:09
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mekahekaleka Vezi mesajul
da , dar ei sustin ca reusesc asta prin folosirea energiilor qi/ chakre etc . si totusi pe forum vad oameni care spun baliverene dar exista dovezi vii ca putem sa ne depasim puterile fizice simple . sunt ortodox nu am nimic impotriva credintei DAR as vrea o explicatie pentru acestea . si sper ca nu o sa imi zica cineva ca e diavolu desi oamenii aia nici nu se gandesc la asa ceva
Grija mare. Trebuie discernamantu duhovnicesc.
Energia (lucrarea) umana specifica trupului si sufletului ca un intreg, psiho-somatic poate fi cultivata, antrenata atat individual, mental strict uman cat si prin diverse tehnici mai mult sau mai putin ferite de ocultism. Multi oameni au ajuns indraciti prin practicarea reikki, yoga etc. Atentie mare. Sportul si concentrarea este una iar dracoveniile sunt altceva. Ferice de cei ce au discernamant duhovnicesc... iar cei care nu au sa caute indurmare de la cei ce au.

Exemplu elocvent de antrenament fizic pur uman (fara influente dracesti): filozofului atlet Milo din Crotona, care a inceput antrenamentele atletice alergand in fiecare zi cu un vitel in spinare de cand a fost fatat vitelul si pana a ajuns taur in putere...
http://1.bp.blogspot.com/_R-WUpg2O8X...ll_calf_op.jpg

Un indiciu pentru discernamant ar fi urmatorul: ce este doar sport, antrenament fizic este util... insa ce foloseste antropologii diferite (de genul dualitatii yin-yang), diverse incantatii rugaciuni (spre exemplu fauritorii sabiilor de samurai in timpul lucrului rostesc diverse incantatii, rugaciuni...) etc. este incompatibil cu crestinismul in general si in special cu ortodoxia.

Doamne ajuta.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.10.2012, 17:05:56
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Explicatii detaliate. Fizica in actiune:

http://discovermagazine.com/2008/the...eaking-machine
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.10.2012, 17:31:29
mekahekaleka mekahekaleka is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.10.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 40
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Grija mare. Trebuie discernamantu duhovnicesc.
Energia (lucrarea) umana specifica trupului si sufletului ca un intreg, psiho-somatic poate fi cultivata, antrenata atat individual, mental strict uman cat si prin diverse tehnici mai mult sau mai putin ferite de ocultism. Multi oameni au ajuns indraciti prin practicarea reikki, yoga etc. Atentie mare. Sportul si concentrarea este una iar dracoveniile sunt altceva. Ferice de cei ce au discernamant duhovnicesc... iar cei care nu au sa caute indurmare de la cei ce au.

Exemplu elocvent de antrenament fizic pur uman (fara influente dracesti): filozofului atlet Milo din Crotona, care a inceput antrenamentele atletice alergand in fiecare zi cu un vitel in spinare de cand a fost fatat vitelul si pana a ajuns taur in putere...
http://1.bp.blogspot.com/_R-WUpg2O8X...ll_calf_op.jpg

Un indiciu pentru discernamant ar fi urmatorul: ce este doar sport, antrenament fizic este util... insa ce foloseste antropologii diferite (de genul dualitatii yin-yang), diverse incantatii rugaciuni (spre exemplu fauritorii sabiilor de samurai in timpul lucrului rostesc diverse incantatii, rugaciuni...) etc. este incompatibil cu crestinismul in general si in special cu ortodoxia.

Doamne ajuta.
Ms de raspuns ! Mai sunt si oameni cu puteri vindecatoare ( bioenergia cred ) ce credeti despre acestia ?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.10.2012, 19:23:29
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mekahekaleka Vezi mesajul
da , dar ei sustin ca reusesc asta prin folosirea energiilor qi/ chakre etc . si totusi pe forum vad oameni care spun baliverene dar exista dovezi vii ca putem sa ne depasim puterile fizice simple . sunt ortodox nu am nimic impotriva credintei DAR as vrea o explicatie pentru acestea . si sper ca nu o sa imi zica cineva ca e diavolu desi oamenii aia nici nu se gandesc la asa ceva
ca practicant de arte martiale si urmaritor de Tv, iti spun eu cum sparg aia caramizi. Bataturi si microfracturi. In rest, cu energii si toate cele, e blabla oriental.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 26.10.2012, 19:29:25
Tomita Tomita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mekahekaleka Vezi mesajul
Ms de raspuns ! Mai sunt si oameni cu puteri vindecatoare ( bioenergia cred ) ce credeti despre acestia ?
Ce energie este peste firea omeneasca poate fi de natura divina sau diavoleasca.
Energia care este de la Dumnezeu te apropie de Acesta.
Bioenergia nu. Prin bioenegie unii oameni au Putere, ii pot ajuta pe oameni fizic dar ii indeparteaza pe oameni de Dumnezeu.
Am vazut o emisiune cum o femeie dupa ce s-a imbolnavit s-a vindecat cu ajutorul unor "fiinte", ulterior putea sa faca vindecari, avea puteri speciale, era indrumata in practicile ei de "protectori". A devenit un fel de vrajitoare.
Bioenergia poate nu e vrajitorie (are un stil mai elegant) dar atat timp cat nu te apropie de Dumnezeu nu poate fi buna.
Trist este ca ajungi uneori din cauza durerii sa apelezi pe langa doctori la acupunctura, la bioenegie in cautare de remediu. Ce sa zic? Dumnezeu le-a ingaduit si pe acestea...numai sa nu ne sminteasca...poate doar sa intelegem mai multe.
E doar parerea mea..poate nu sunt foarte avizata.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 26.10.2012, 23:03:44
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Sunt multe forme de energie care pot fi cultivate, nenumarate, insa forma de energie care intradevar are sens este "energia intelegatoare a mintii".

text preluat de la linkul http://www.elixir.ro/domenii.php?mnu=37

Cuvantul isihasm vine de la termenul grecesc isihia, care inseamna liniste, tacere interioara.

Isihasmul este una dintre cele mai directe si pure (libera de dogmatism ori inchistari religioase) cai de a atinge iluminarea spirituala.

Toti marii sfinti ortodocsi au practicat isihasmul sau cel putin au abordat tehnicile speciale de control, transcendere a mintii ori focalizare a atentiei in interior (pantece, inima etc) caci dupa cum spune Sf. Grigorie Sinaitul dar si altii "e cu neputinta sa se mantuiasca cineva fara atentie amanuntita si fara paza mintii".

Cartea de capatai a isihasmului nu este Biblia ci Filocalia - o culegere a experientelor si invataturilor spirituale relatate de mari sfinti ori discipoli ai acestora. Practica de baza a isihasmului consta din rugaciunea inimii sau a mintii. Rugaciunea inimii include mai multe etape, pana la practica ei desavarsita. Stadiul suprem al acesteia fiind realizeazarea efectiva a contopirii cu Dumnezeu; transcenderea iluziei "desertaciunii" acestei lumi si dizolvarea mintii prin identificare cu constiinta divina.
"Minte care se intoarce in ea insasi si mai presus de ea spre a se uni cu Dumnezeu"
Sf. Grigore Palama


In aceasta ultima etapa nu se mai pot rosti cuvinte, rugaciunea dispare, si orice mijloc al acesteia ramane doar o traire pura inefabila lipsita de orice obiect intr-un profund extaz mistic "rapire extatica" care poate dura zile in sir.

In acest stadiu sunt revelate marile mistere, trairile coplesitoare "pe care nici un muritor nu le-ar banui".

Adevarata realitate perceputa deja la o dimensiune unde timpul si spatiul, forma, lumina si insasi actul intelegerii ori al cunoasterii sunt transcese, dupa cum spune si Sfantul Dionisie Areopagitul:

"Dumnezeirea nu este nici suflet nici minte nici parere nici ratiune, nu poate fi exprimata, nici inteleasa…nici stiinta nici adevar nici imparatie nici unitate nici bunatate nici duh nici paternitate nici filiatie, ea scapa oricarui rationament de a o numi ori cunoaste. Nu e nici intuneric, nici ratacire…despre ea nu se poate afirma ori nega nimic in mod absolut dar este totodata Cauza unica si desavarsita a tuturor fiind transcendenta, fiind libera de toate si mai presus de toate." din lucrarea Teologia Mistica

RUGACIUNEA INIMII (sau a mintii)

Aceasta cuprinde o serie de tehnici structurate pe mai multe etape echivalente nivelului de practica.

Rugaciunea inimii este nestemata invataturii si meditatiei crestine.

Azi din pacate, isihasmul se mai practica in putine locuri pe glob.

Rugaciunea inimii este mult superioara rugaciunii obisnuite caci ea sporeste necontenit puterea de concentrare si creste profunzimea perceptiei si aduce linistea sufletului, o stare permanenta de beatitudine pentru cel care se roaga.

Rugaciunea inimii:
"Doamne Isuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma."

Treptele rugaciunii inimii
Acestea difera. Dupa unii parinti sunt 8, dupa altii doar 3 sau 5, dar o varianta generala dupa Filocalia ar fi aceasta:
1) Rugaciunea mintii: - primul stadium al rostirii in care mintea repeat neincetat: "Doamne Isuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma." Aici intreaga atentie este focalizata pe aceasta rostire, astfel gandurile razlete inceteaza sa mai sustraga fiinta. Mintea atunci este automat orientata in interior

2) Rugaciune mintii in inima: - "Aici mintea in timpul rugaciunii petrece fara iesire in interiorul inimii. Aici se afla toata esenta lucrarii" (Parintele Cleopa in "Ne vorbeste Parintele Cleopa" vol. 12.) Aici atentia este directionata in inima, lucru ce in unele cazuri se intampla spontan sau se intampla firesc, de la sine. "Dupa o bucata de vreme am simtit ca rugaciunea se coborase, asa zicand de la sine de pe buze in inima". (Pelerinul Rus) Devenim constienti de natura noastra, de gandurile, de emotile noastre pe care acum le percepem, le analizam - introspectie. Apare o stare de calm profund, siguranta incepand sa creasca focalizarea si forta interioara.

3) Rugaciunea neincetata sau cea care se misca de la sine: - "Inima cu fiecare zvacnitura repeta singura cuvintele rugaciunii…inceta-i sa mai pronunt rugaciunea si nu mai faceam altceva decat sa ascult cu bagare de seama ce spunea inima. Ochii (viziunea interioara) mi se scufunda inlauntrul ei si aparu un sentiment intens de fericire. (pentru o mai buna intelegere am redat relatarea experientei Pelerinului Rus). In acest stadiu apare asanumita dulceata duhovniceasca, o forma permanenta de beatitudine. Rugaciunea devine aici neincetata in sensul ca acea stare beatifica din inima devine continua "ca o curgere" chiar si in timpul desfasurarii actiunii zilnice, chiar si cand vorbim sau dormim "Eu dorm, dar inima-mi vegheaza" (Cantarea Cantarilor cap 5.2).

4) Rugaciunea curata: - Aici "rugaciunea da nastere unei contemplatii…cel care traieste o astfel de contemplatie cunoaste o stare de extaz si devine asemenea unui trup parasit de suflet" (Sf. Isaac Sirul). In acest extaz, in care mintea nu mai poate misca ramane doar constiinta care contempla. Aici apare din inima "o lumina ce straluceste ca soarele ce izvoraste din adancul inimii" (evident este o perceptie a viziunii interioare).

5) Rugaciunea, vederea duhovniceasca (dupa Sf. Isaac Sirul) sau rugaciunea fara de rugaciune: - "De indata ce mintea a trecut dincolo de rugaciunea curata nu mai exista nici simtiri, nici lacrimi, nici stapanire, nici libertate, nici smerenie, nici…nici…nici lumea asta sau cealalta. Asadar nu exista rugaciune dincolo de rugaciunea curata…Trecand dincolo de marginile ei intram in starea de extaz si nu mai suntem in rugaciune. Aceasta este viziunea" (Sf. Isaac Sirul)
__________________


Last edited by florin.oltean75; 26.10.2012 at 23:27:57.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebare despre milostenie Adrianna Morala Crestina 37 13.08.2013 08:46:49
Intrebare despre Dumnezeu cred_cu_adevarat Generalitati 2 24.06.2012 02:01:13
Despre viata...intrebare tigerAvalo9 Generalitati 18 04.07.2011 12:05:05
Despre muzica...o intrebare. tigerAvalo9 Generalitati 17 30.04.2010 12:04:16
intrebare despre Athos simo_78 Despre Biserica Ortodoxa in general 6 20.08.2008 15:53:31